Víkendové zprávy o méně žhavých tématech: analýza výrobních nákladů Apple TV, výkonnostní testy MacBooků Pro, změna vedení MacBU, přichází Adobe GoLive 9 a nová verze VMware Fusion. (11.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Víkendové zprávy o méně žhavých tématech: analýza výrobních nákladů Apple TV, výkonnostní testy MacBooků Pro, změna vedení MacBU, přichází Adobe GoLive 9 a nová verze VMware Fusion. (11.6.07)

11. června 2007, 00.00 | Analýza iSuppli ukazuje, že na Apple TV se mnoho nevydělává, Macworld začal testovat nové MacBooky Pro, vyměnil se ředitel divize macovskéího softwaru Microsoftu, Adobe vydala GoLive 9 pro Windows i Mac a VMware Fusion se objevil ve čtvrté beta verzi.

Dohady, co nás čeká na konferenci WWDC a nové informace o iPhonu tvoří nejžhavější témata současnosti, ale objevily se i další zajímavé zprávy, proto jsem se rozhodl dnešní články tématicky rozdělit. Spekulace kolem WWDC a zprávy o iPhonu vyděluji do samostatných článků a zde najdete všechny ostatní zprávy.

První zprávu zpracovávám s menším zpožděním, tyto informace se objevily už během minulého týdne na více serverech, jenže mezitím přicházely jiné zajímavější zprávy, a tak vám to předkládám až nyní.

Apple TV nepřináší mnoho zisku

Apple TV stále tvoří zdroj polemik, mnozí mimo jiné žehrají na její cenu a táží se, kolik Apple na každém prodaném kusu vydělá.

To se rozhodla zjistit analytická firma iSuppli, známá svými odhady výrobních nákladů. (Pokusila se například odhadnout výrobní náklady iPhonu a již dříve v minulosti vypočetla výrobní náklady iPodu.) Její „demontážní analýzy“ si už získaly známost, spočívají v tom, že iSuppli vezme nějaký produkt, rozebere ho a pokusí se odhadnout celkovou cenu nalezených komponent. Přesně to nyní provedla s Apple TV a došla k dost překvapivým závěrům. Docela přehledný výtah analýzy nabízí AppleInsider, samotná iSuppli vydala tuto zprávu.

Komponenty, jež analytici iSuppli brali v úvahu, vidíte na této a téhle fotografii. A zde máte Apple TV v „rozloženém stavu“.

A v této tabulce najdete soupis příslušných komponent. (Podrobnější popis vnitřního uspořádání Apple TV získáte třeba tady.)

Zdaleka nejdráž vychází procesor (Pentium M podtaktované na 1 GHz), iSuppli jeho cenu odhadla na 40 USD. A po přidání příslušné podpůrné čipové sady to činí již celých 68 USD, celá tato částka připadá Intelu. Grafický procesor nVidia GeForce Go 7300 podle odhadu stojí 15 USD, 40GB 2,5” pevný disk Fujitsu 37 USD a bezdrátová WLAN karta Broadcom 19 USD. Apple TV ovšem tvoří ještě řada dalších drobných komponent (viz zmíněná tabulka), celkem to iSuppli vyšlo na 237 USD.

A z toho plyne, že hrubá marže na Apple TV se 40GB diskem činí pouze 20,7 procenta, podstatně méně, než na co bývá Apple zvyklý. Například u iPodů vychází (podle zjištění iSuppli) na 40 až 50 procent. Je třeba si však uvědomit, že výše uvedený odhad nezahrnuje mnohé další náklady, takže skutečná marže Applu bude ještě nižší.

Analýza též dává odpověď na otázku, proč byl použit tak „podměrečný“ procesor. Kdyby byl nasazen nějaký novější čip, Apple by už zřejmě nemohl přístroj prodávat za 300 USD, pokud by nechtěl prodělávat (což rozhodně nechce).

Samotná iSuppli z toho vyvozuje, že u Apple TV se Apple rozhodl pro strategii získávání trhu, namísto dosahování významného zisku na každý prodaný kus. Apple TV sice přináší pouze zanedbatelný zisk, ale Apple zřejmě doufá, že tak pronikne do oblasti domácí zábavy a přiláká více lidí ke službám iTunes. Jak ovšem poznamenává iSuppli, je to dost riskantní počin, protože zatím žádná firma, jež se o něco podobného pokoušela, nedosáhla nějak výrazných úspěchů. Na druhou stranu dosavadní výkony s iPody a iTunes naznačují, že by se Apple TV mohlo přece jen prodat docela dost, iSuppli věří, že to bude 1 milion kusů v letošním roce a 1,54 milionu v roce příštím. Hodně bude ovšem záležet na tom, zda se podaří zajistit dostatečně přitažlivý obsah. Právě to zatím nikdo nedokázal, avšak pokud nějaká firma umí najít formuli k dosažení úspěchu, je to právě Apple, míní iSuppli.

Ve světle těchto údajů dostává další smysl i Jobsův výrok o Apple TV jako koníčku („hobby“), jak se vyjádřil v rozhovoru na konferenci All Things Digital. Přinejmenším z finančního hlediska jím opravdu je, ve srovnání s ostatní produkcí Applu.

S otázkou poměrně nízké marže zřejmě souvisí též uvedení verze Apple TV s větším 160GB diskem. Zvýšení ceny o 100 USD rozhodně neodpovídá nárůstu ceny disku, Apple tak zřejmě našel způsob, jak dostat nějaký ten peníz navíc i ze své televizní krabičky. Teprve budoucnost ovšem ukáže, zda to byl rozumný tah, jako nakonec celá Apple TV.

Macworld přináší výkonnostní testy nových MacBooků Pro

A ještě jedno hardwarové téma: Jak se dalo čekat, již se objevily první výsledky výkonnostních testů MacBooků Pro nově uvedených na trh.

První předběžné výsledky přináší Macworld. Podíval se blíže na dva nové 15“ modely s procesory Core 2 Duo na 2,2 a 2,4 GHz a vybavené standardně 2 GB RAM. Jak už víte, tyto stroje nasazují také výkonnější čipovou sadu Santa Rosa (systémová sběrnice nyní běží na 800 MHz) a výkonnou grafickou kartu GeForce 8600M GT se 128 (2,2GHz model) nebo 256 MB RAM (2,4GHz model).

Tyto stroje také mají nové 15“ displeje s LED podsvícením, Macworld však bohužel zatím neotestoval, zda skutečně prodlužují výdrž na baterii, jak tvrdí Apple.

Odkazovaný článek Macworldu obsahuje tabulku provedených výkonnostních testů, kde se dva nové 15” modely srovnávají s předchozím 17” MacBookem Pro na 2,33 GHz a s černým 15” MacBookem na 2,2 GHz.

Nové stroje skutečně podávají vyšší výkony ve všech testech, avšak rozdíly v zásadě odpovídají zvýšení taktovací frekvence procesoru, větší RAM se již příliš neprojevila, protože použité testy si docela dobře vedou už s 1 GB RAM.

Poněkud matoucí výsledky však daly další testy, kdy se zkoumal výkon nových strojů ve hrách (druhá tabulka zmiňovaného článku). Vzhledem k nové grafické kartě, patřící k tomu nejvýkonnějšímu, co lze pro mobilní počítač dnes sehnat, se čekalo výrazné zvýšení výkonu. Tentokrát se srovnávaly nový 15” MacBook Pro na 2,4 GHz, předchozí 17” MacBook Pro na 2,33 GHz a Mac Pro se dvěma Xeony na 2,66 GHz (čtyřjádrový stroj), všechny počítače nesly 2 GB RAM. Ve hrách Doom 3 a Quake 4 nový MacBook Pro předvedl očekávané snímkové rychlosti, svého 2,33GHz předchůdce překonal o 28 (Doom 3 ), respektive 33 (Quake 4) procent. A prakticky stejné výsledky dal i ve srovnání se čtyřjádrovým Macem Pro, což svědčí o výkonu nové grafické karty. Jenže pro Unreal Tournament 2004 předvedl nový MacBook Pro výsledek o 28 procent horší než jeho slabší předchůdce s kartou ATI. Vzhledem k ostatním výsledkům se téměř jistě jedná o softwarový problém, což však značí, že stávající software může mít s novým grafickým hardwarem potíže, dokud nebudou aktualizovány příslušné ovladače.

Macworld samozřejmě slibuje, že v nejbližší době přinese podrobnější výkonnostní testy a též testy výdrže na baterii, to bychom měli získat jasnější obraz, jak si nové MacBooky Pro vedou v praxi.

MacBU dostala nového ředitele

Nyní něco personálií: Pravděpodobně víte, že součást Microsoftu tvoří také divize Macintosh Business Unit (zkráceně MacBU), jež píše software pro Macy a těší se v rámci firmy poměrně značné autonomii.

A nyní přišla zpráva, že ředitelka této divize, Roz Ho, MacBU po sedmi letech opouští a přechází do zábavní divize Microsoftu (jejíž hlavní náplň v současnosti představují konzoly Xbox a vše kolem nich). Na její místo nastupuje Craig Eisler, který kdysi pracoval na vývoji DirectX, pak odešel do jiných firem, naposledy byl u AOL Wireless. Vloni se vrátil k Microsoftu a nyní přebírá MacBU.

Takhle zvnějšku se samozřejmě těžko soudí, co bylo příčinou této personální výměny, oficiální prohlášení nabízejí pouze obvyklé marketingové plky, nelze ovšem vyloučit, že to má souvislost s průtahy kolem přípravy nové verze Office pro Mac. Office 2008 byla oznámena již v lednu, ostrá verze má přijít ve druhém pololetí, existují však jisté náznaky, že vývoj neběží tak úplně hladce. To se ukáže, až Office 208 skutečně přijde na trh.

Microsoft Office na Macu vyvolává značné spory, jejichž ústřední téma obvykle tvoří dohady, zda je tento kancelářský balík vůbec třeba, ovšem existuje řada prostředí, kde jeho existence pro platformu Mac OS X znamená významnou výhodu. Nyní však asi nikdo neodhadne, zda změna vedení MacBU přinese nějakou výraznější změnu též ve vývoji aplikací Microsoftu pro Macy.

Přichází GoLive 9

Když jsme u softwaru, tak zde máme další novinku: V pátek Adobe oznámila uvedení GoLive 9, nové verze svého vizuálního editoru webových stránek. GoLive 9 se zaměřuje na tvorbu webů využívajících kaskádové styly CSS, aniž by bylo třeba pracovat přímo s vlastním HTML kódem.

Nová verze přináší řadu vylepšení, mimo jiné lepší integraci s InDesignem (a také znakové a odstavcové styly na způsob InDesignu), vizuální okno CSS návrhu, příkaz „Place“ pro umisťování obrázků a jiného obsahu a řadu aktualizovaných nástrojů odpovídajících ostatním novým aplikacím Adobe.

Podrobnější informace o nových vlastnostech programu jistě brzy přinesou kompetentnější kolegové z Grafiky, zřejmě též osvětlí, kam vlastně hodlá Adobe tento program zamířit, když současně nabízí obdobnou aplikaci Dreamweaver (získanou převzetím Macromedie).

Pro Macy je ovšem nejdůležitější, že GoLive 9 dostanou v podobě univerzální binární aplikace, takže se plně využije výkon Maců s Intelem.

Na Macu GoLive 9 vyžaduje procesor G4 nebo výkonnější (včetně vícejádrových Intelů), Mac OS X 10.4.8, 256 MB RAM a 1 GB prostoru na disku.

GoLive 9 stojí 399 USD, upgrade z předchozích verzí vyjde na 169 a z webu Adobe lze stáhnout zkušební verzi.

Jak jsem již řekl, úlohu nové verze GoLive mezi produkty Adobe musí zhodnotit někdo kompetentnější, z hlediska Maců jde především o další důkaz, že se Mac OS X pro Adobe opět stal „rovnoprávnou“ platformou, pro niž nové aplikace přicházejí současně s verzemi pro Windows.

VMware Fusion se objevuje v nové verzi

Jak se dalo čekat, v odpověď na nově uvedený Parallels Desktop 3.0 vydala novou verzi svého virtualizačního softwaru Fusion také VMware, v podobě čtvrté beta verze. (Jedna poznámka k Desktopu 3.0: V odkazovaném článku jsem chybně uvedl, že podporuje DirectX 9, ve skutečnosti zvládá pouze verzi 8.1, už jsem to tam opravil. Řada novějších her však DirectX 9 vyžaduje, takže v tomto ohledu bude třeba ještě další práce – a ovšem bude to i důvod, proč nabídnout zákazníkům další upgrade.)

Stejně jako Parallels, též VMware svůj virtualizační program průběžně vylepšuje (Fusion rovněž podporuje DirectX 8.1), od předchozí verze přibyly následující novinky:

Nová funkce „Unity“: Aplikace Windows XP mohou nyní běžet přímo v pracovní ploše Mac OS X, lze na ně použít macovské klávesové zkratky a Exposé. Dají se snadno spouštět pomocí palety Launch Palette a oblíbené aplikace Windows nyní můžete ukládat do doku Mac OS X. Jinými slovy, Fusion teď nabízí obdobu režimu „Coherence” Desktopu, v obou případech se aplikace Windows hladce integrují do prostředí Mac OS X.

Vylepšená integrace s Boot Campem: Již předchozí verze dosti široce podporovala Boot Camp, čtvrtá beta verze přidává experimentální podporu pro Windows Vista a nabízí vylepšené zjišťování diskových oddílů Boot Campu. Navíc Fusion nyní automaticky aktualizuje nainstalovaná Windows tak, aby použila optimalizované ovladače, když je spustíte ve virtuálním stroji.

Zvýšený výkon: Virtuální stroje se teď spouštějí rychleji, aplikace se rychleji zavádějí z virtuálních disků. Zlepšil se i výkon interaktivních operací.

Vylepšené uživatelské prostředí: Nástrojový panel si nyní můžete plně uzpůsobovat podle svých potřeb, virtuální hardware byl přemístěn do stavového řádku a editor hardwaru virtuálního stroje tvoří list připojený k virtuálnímu stroji.

VMware Fusion si můžete stáhnout odtud, nejprve však musíte vyplnit registrační formulář. Protože VMware svůj program stále označuje jako beta verzi, nabízí ho prozatím zadarmo.

Závod mezi dvěma hlavními soupeři na poli virtualizace pro Maca tedy pokračuje dál, ukázkovější případ konkurence by se asi hledal těžko. Podle ohlasů mnoha čtenářů podává Fusion lepší výkony (VMware se virtualizačními řešeními zabývá řadu let), ovšem samotný Apple dává přednost spíše Parallels (příčiny nejsou úplně jasné, možná tam existují nějaké osobní vazby).

Konečný výsledek soupeření obou řešení bude asi záležet hlavně na tom, jakou cenu stanoví VMware za ostrou verzi svého programu, mezitím je vzájemné přetlačování snad přivede do stavu, kdy oba konkurenti dokážou nabídnout virtualizační řešení plně se rovnající spouštění přímo z hardwaru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: