Zprávy na konec týdne: Apple bude zařazen do indexu S&P 100, drobná oprava bezpečnostní aktualizace, novinky kolem Apple TV a chystá se Parallels Desktop 3.0 (1.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy na konec týdne: Apple bude zařazen do indexu S&P 100, drobná oprava bezpečnostní aktualizace, novinky kolem Apple TV a chystá se Parallels Desktop 3.0 (1.6.07)

1. června 2007, 08.00 | Apple bude zařazen do prestižního akciového indexu S&P 100. Bezpečnostní aktualizace Security Update 2007-005 byla opravena na verzi 1.1 kvůli drobné chybě. Pro Apple TV se blíží podpora YouTube od Applu a ten navíc začal nabízet Apple TV i v konfiguraci se 160GB diskem. Parallels oznámila brzkou dostupnost Desktopu 3.0 s řadou zajímavých novinek.

Určující událostí celého týdne se stala včera skončená konference All Things Digital, pro Apple byla pochopitelně nejdůležitější Jobsova vystoupení, s nimiž úzce souvisejí novinky kolem Apple TV. Přesto se našla i jiná zajímavá témata.

Apple bude zařazen do akciového indexu S&P 100

O tom, jaké pověsti se nyní Apple těší, vypovídá také to, že bude zařazen mezi firmy prestižního akciového indexu S&P 100. Společnost Standard & Poor's, poskytující finanční služby, mimo jiné sestavuje akciové indexy. Ze širšího indexu S&P 500, popisujícího širší americký trh, vyčleňuje ještě index S&P 100 zahrnující 100 předních firem (vybraných tak, aby představovaly 57 procent tržní kapitalizace indexu S&P 500). Umístění v tomto seznamu je prestižní záležitostí, nová firma se tam obvykle dostane jen tehdy, když nějaká vypadne. To se stalo i nyní, index opouští biotechnologická firma MedImmune Inc, kterou převzala skupina AstraZeneca Plc. A tuto „díru” má nyní vyplnit Apple, jenž se tím zařadil mezi 100 největších a nejzavedenějších firem.

Abych parafrázoval známé rčení, Macy kvůli tomu levnější nebudou, ovšem jasně to svědčí o tom, jaké postavení na trhu nyní Apple zaujímá. Vzhledem k hodnocením finančních analytiků z poslední doby to však zase takové překvapení není.

Aktualizace Security Update 2007-005 verze 1.1

Minulý týden vydaná bezpečnostní aktualizace Mac OS X se dočkala drobné opravy a nyní se nabízí ve verzi 1.1. Nová verze opravuje jenom jedinou drobnost, odstraňuje konfigurační soubor, který zabraňoval službě BIND v automatickém spuštění po nainstalování této aktualizace, všechny ostatní opravy zůstávají stejné. Na strojích s nainstalovanou předchozí verzí stačí ručně znovu spustit službu BIND (používá-li se tam), nemá pro ně tedy smysl instalovat novou verzi. Stáhnout ji můžete v univerzální variantě odtud (29,2 MB), varianta pouze pro PowerPC (15,7 MB) se nachází tady.

Apple TV bude podporovat YouTube a půjde ji pořídit s větším diskem

V rozhovoru s Waltem Mossbergem na konferenci All Things Digital Jobs mimo jiné mluvil o Apple TV a překvapivě tam ukázal doplňkový software, který umožní přehrávání obsahu z YouTube přímo přes internetové připojení Apple TV.

AppleInsider k tomu přidává pár podrobností.

Narozdíl od práce s YouTube na počítači totiž nebude z Apple TV přímý přístup ke všem klipům YouTube, místo toho budou zobrazitelné klipy přidávány ručně týmem, co videa hostí v podobě připravené pro Apple TV. To potvrzuje i nový, YouTube věnovaný oddíl stránek Apple TV (zatím pouze v anglické verzi), kde se mluví o tom, že se budete těšit z tisíců videí, včetně těch nejnovějších, nejvíce přehrávaných a nejvýše hodnocených. Každý den by však měl přibývat nový obsah a do podzimu by již měl být přístupný celý katalog YouTube. Máte-li na YouTube uživatelský účet, budete se k němu moci přihlásit přímo z Apple TV a procházet jednotlivé kategorie nebo hledat videa pomocí dálkového ovládání Apple Remote.

Otázkou pochopitelně bude kvalita těchto klipů. Probíral ji už Mossberg s Jobsem. Na velkoformátovém televizoru budou silně komprimované klipy YouTube asi vypadat všelijak, Jobs však při předvádění řekl, že se žádné vylepšování konat nebude a kvalita je podle něj prostě otázkou zdroje.

Zpřístupnění YouTube na Apple TV je rozhodně rozumný krok, ovšem z výše uvedeného plyne, že přinejmenším přes léto se bude nabízet pouze malá část obsahu oblíbeného videoserveru. Přitom právě možnost probírání se klipy patří k hlavním lákadlům YouTube.

Jobs to samozřejmě nikdy nepřizná, ale mnozí se domnívají, že k tomuto kroku ho možná přimělo společenství úpravců sdružených kolem webu AwkwardTV. Ten už pár týdnů nabízí zásuvné moduly, které poskytují podobné možnosti. Modul A Series of Tubes nabízí již teď připojení na YouTube, navíc bez omezení, protože využívá další modul, Perian, k přehrávání všech možných dalších mediálních typů (pro práci s YouTube se Perian přímo vyžaduje).

Jistě, tyto moduly nemají oficiální posvěcení Applu a jejich nasazení není úplně triviální (i když další modul ATV Loader jejich instalaci hodně zjednodušuje), nemohu se však zbavit pocitu, že nabízejí víc, než co slibuje Apple. Zatím se to však nedá říci s určitostí, protože řešení Applu se objeví až v polovině června.

Další častou stížností uživatelů bylo, že Apple TV má malý pevný disk, 40 GB pro práci s mediálním obsahem opravdu není nijak závratná kapacita. Různé firmy prakticky hned po uvedení Apple TV na trh začaly nabízet službu zvětšení disku a na Webu najdete i řadu popisů, jak to zařídit vlastními silami, to vše jsem zde již probíral.

A nyní na to zareagoval i Apple. Americký Apple Store začal nabízet vedle původní Apple TV novou verzi se 160GB diskem, za cenu 399 USD, tedy o 100 USD vyšší. (Zmínka o větším disku se nenápadně krčila už ve středeční tiskové zprávě o podpoře YouTube.) Vzhledem k současným cenám disků (Apple TV používá disky formátu 2,5”) se takto vysoká přirážka mnoha lidem příliš nelíbí, ovšem na tohle už jsme si u Applu zvykli.

Bližší pohled na novinky Apple TV tak poněkud tlumí nadšení, jaké začali projevovat analytici, avšak již samotná skutečnost, že Apple zareagoval na některé požadavky zákazníků, představuje významný obrat.

Chystá se Parallels Desktop 3.0

O virtualizačním programu Parallels Desktop, umožňujícím souběžně s Mac OS X provozovat další operační systém (především Windows), jsem se tady zmiňoval už několikrát, nyní se na trhu nachází verze 2.5. Parallels ovšem slibovala, že pracuje na dalších vylepšeních a zdá se, že se její sliby blíží naplnění. Včera totiž oznámila novou verzi Parallels Desktop 3.0 for Mac.

Verze 3.0 bude podporovat 3D hry a přidává nové funkce SmartSelect a Snapshots.

Desktop zatím nepodporoval 3D grafiku, jeho virtuální stroj simuloval poměrně primitivní VGA kartu. Verze 3.0 přidává podporu pro grafický software OpenGL a DirectX,což mimo jiné dovoluje provozovat hry pro Windows přímo z prostředí Desktopu. (Ovšem 3D grafiku využijí i jiné aplikace). Na podpoře grafického rozhraní Aero Windows Vista se ještě pracuje.

Další novinku tvoří funkce SmartSelect, představovaná jako „integrační nástroj”, co dovoluje otevřít libovolný soubor z Windows nebo Mac OS X aplikací z jednoho či druhého operačního systému. Jde vlastně o doplněk režimu „Coherence” stávající verze, který hladce integruje aplikace Windows do prostředí Mac OS X. A nyní se stírají i rozdíly v práci se soubory.

Další významnou novinku představuje funkce Snapshots pomáhající uložit stav virtuálního stroje Desktopu. V pravidelných nastavitelných intervalech ukládá snímek stavu virtuálního stroje a bude-li to třeba, můžete se vrátit k předchozímu stavu. Půjde nastavovat míru integrace a izolace virtuálního stroje, a pro další ochranu bude možné zpřístupnit virtuální stroj pouze pro čtení.

Náhled těchto novinek nabízí web Parallels.

Také pro verzi 3.0 zůstává plná cena 79,99 USD, upgrade vyjde na 49,99 USD. Do 6. června se navíc nabízí možnost předobjednávky nové verze za 39,99 USD.

Parallels Desktop 3.0 se nyní nachází ve vývojové fázi „závěrečného kandidáta” a probíhají na něm neveřejné testy. Konečná verze by se měla dostat na trh během několika týdnů.

Stávající verzi Desktopu lze sehnat i v českém provedení, lokalizace verze 3.0 si určitě vyžádá nějaký čas.

Lze-li věřit údajům výrobce, verze 3.0 řeší poslední závažné nedostatky, nyní již pod ním půjde provozovat zcela plnohodnotná Windows. Na podpoře Visty asi bude třeba ještě zapracovat, ale pokud se spokojíte s Windows XP, slibuje verze 3.0 skutečně hodně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: