Rozhovor s Jobsem na konferenci All Things Digital (31.5.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Rozhovor s Jobsem na konferenci All Things Digital (31.5.07)

31. května 2007, 08.00 | Na konferenci All Things Digital Walt Mossberg vedl rozhovor se Stevem Jobsem, z něhož vypadlo pár zajímavých informací.

Walt Mossberg, jeden z pořadatelů konference All Things Digital, vedl rozhovory s řadou významných účastníků z počítačového světa a mezi nimi pochopitelně nemohl chybět Steve Jobs (ostatně Mossberg patří k příznivcům Applu).

Aby nedošlo k omylu – tohle byl rozhovor se samotným Jobsem, setkání Jobse s Gatesem se odehrávalo až později, kvůli časovému posunu informace o něm přinesu v pátek. Nejprve s Jobsem mluvil Mossberg, pak následovaly otázky z publika.

A při tomto rozhovoru vypustil Jobs pár docela zajímavých informací. Záznam rozhovoru najdete na Webu na více místech, zde zmíním alespoň několik. Na vlastních stránkách konference se rozhovor nachází tady, vedle textového výběru z konverzace tam dostanete také videozáznam. Opravdu pečlivý přepis rozhovoru přináší Engadget (navíc doplněný videem a řadou fotografií). A Macworld naopak poskytuje zhuštěný přepis jeho obsahu. Ten vyzdvihuje nejdůležitější části rozhovoru, proto zde budu vycházet hlavně z něj.

Apple TV a “DVD přehrávač pro Internet”

Mossberg se zeptal Jobse, v jakých oborech Apple podniká. Ten na to odpověděl, že dnes ve dvou – v Macích a v hudbě. Do třetího právě vstupuje s chystaným uvedením iPhonu. Čtvrtou příležitost představuje Apple TV, avšak tu Job popsal spíše jako koníčka („hobby”).

Důvod pro toto označení vidí v tom, že se spoustě lidí nepodařilo udělat z podobných věcí skutečné podnikání, přesto se budou snažit, a tak za 18 měsíců by to mohli zlomit.

Připomněl, že se všichni snažili dostat obsah z PC na širokoúhlý televizor a Jobs si není jistý, zda právě to zákazníci chtějí. Začali o tom přemýšlet a došli k závěru, že obsah z PC jsou jen hrášky na okraji, zatímco hlavní chod by mohl tvořit obsah na Internetu.

Když Mossberg označil Apple TV jako set-top box, Jobs ho opravil, že sice o Apple TV jako náhradě set-top boxu uvažovali, ale vzhledem k problémům s kabelovými společnostmi chtějí, aby se z Apple TV stal DVD přehrávač internetového věku.

Co se týče kritiky, že se Apple rozhodl neprodávat na iTunes Store video v HD kvalitě, odůvodnil to Jobs nutnými kompromisy mezi dobou stahování a kvalitou. Nicméně připustil, že v budoucnosti by se to mohlo změnit.

Jobs také uznal oblibu YouTube a odhalil první překvapení. Zeptal se, jestli by nebylo skvělé, mít možnost přehrávat si YouTube v obývacím pokoji. A předvedl podporu YouTube na Apple TV, v jejím menu se objevila nová položka YouTube. Tento nový software by se měl začít nabízet volně ke stažení v polovině června.

Trvající podpora Maců

Na Mossbergovu otázku, zda se Apple nestahuje z oblasti počítačů (jak by mohlo naznačovat vypuštění slova Computer názvu firmy), Jobs důrazně potvrdil, že nadále zůstávají plně oddáni Macům. A na konferenci WWDC budou mít největší návštěvnost, jaké se kdy dosáhlo.

Jobs řekl, že do tohoto oboru masivně investují a prohlásil, že se Apple neustále snaží vylepšovat věci na trhu Maců. Tvrdil, že vyrábějí nejlepší notebooky a stolní počítače na světě.

Uvedl, že jejich podíl v noteboocích je napřed před celým oborem, dvě třetiny prodeje tvoří notebooky. Jobs si umí představit dobu, kdy budou prodávat 80 až 90 procent notebooků. Též zlepšují operační systém, každých asi 18 měsíců přichází nová verze. A připomněl, že velkým výkonem bylo uvedení Mac OS X Tiger pro Intel, jemuž se sice nedostalo velkého ocenění, avšak díky němu byl pro zákazníky přechod na Intel hladký. A přechod na Intel zajistil Macům prudký růst.

Navíc díky oblibě iTunes na PC, se podle Jobse stal z Applu významný vývojář softwaru pro Windows. Poznamenal, že dostávají pohlednice a dopisy od lidí, kteří tvrdí, že iTunes jsou jejich oblíbená aplikace pod Windows. A neodpustil si vtip, že to je jako dát sklenici vody někomu v pekle.

iPod a iPhone

Mossberg poznamenal, že Apple už nějakou chvíli nemodernizoval iPod. Na to Jobs odpověděl, že pracují na nejlepších iPodech, jaké kdy byly vyrobeny, a ty jsou úžasné.

Hovor se tak stočil na iPhone (ony nejlepší iPody), Jobs znovu potvrdil, že je Apple připraven uvést ho na trh koncem června. Dodal, že si myslí, že jich dodají spoustu, ale neví, zda to bude stačit, doufá, že ne.

Jobs připustil, že jsou novým hráčem na poli mobilních telefonů, přesto o tom něco vědí. Připomněl, že operační systém pohánějící iPhone – Mac OS X – se vyvíjí déle než deset let. Na to Mossberg opáčil, že iPhone v sobě přece nemá celý tento systém, avšak Jobs protestoval.

Potvrdil, že iPhone skutečně v sobě tento systém obsahuje. Celý operační systém sice zabírá gigabyty, jenže to jsou data, na iPhonu nepotřebují tapety plochy nebo zvukové soubory. Po odstranění těchto dat už operační systém není tak obrovský. iPhone má skutečný OS X, skutečné Safari, skutečnou plnohodnotnou elektronickou poštu. Užili na ně ovšem odlišné uživatelské rozhraní, aby spolupracovalo s multitouch obrazovkou.

Jobs řekl, že iPhone, podobně jako iPod nebo Mac, je „softwarový produkt v pěkném hardwaru”. A právě to podle něj byl důvod neúspěchu japonských výrobců spotřební elektroniky, kteří sice zvládli hardware, ale nedokázali už udělat skok k odpovídajícímu softwaru.

K iPhonu zopakoval některá svá tvrzení z ledna, tedy to, že iPhone tvoří tři věci – mobilní telen, iPod a internetový prohlížeč – z nichž každá sama o sobě je tím nejlepším ve své třídě. O softwaru iPhonu prohlásil, že o pět let předbíhá konkurenci.

Pochopitelně se dostalo i na otázku klávesnice. Podle Jobse nikdo nebyl proti jejímu vypuštění, nový magický dotykový displej ji prostě nahradí. Jobs se dokonce vsadil s Mossbergem o večeři, že po několika dnech dojde ke stejnému přesvědčení. Na přivyknutí je prý třeba tak asi týden, ale poté již bude displej lepší než klávesnice. A vypuštění fyzické klávesnice uvolnilo prostor, který se dal užít pro jiné věci.

Skutečnost, že na iPhonu běží Mac OS X, vyvolala u mnoha vývojářů zájem psát po něj software. Jobs k tomu uvedl, že by uživatelé neměli očekávat přímé přenosy programů z Mac OS X na iPhone. Mossberg se pochopitelně zeptal, zda by alespoň teoreticky mohl iPhone tyto aplikace provozovat. Jobs to nepovažuje za dobrý nápad, protože iPhone nemá ani myš, ani roletová menu. Pro telefon by podle něj mělo být jiné uživatelské rozhraní.

Když se při dotazech z publika někdo zeptal na psaní aplikací pro iPhone, Jobs řekl, že Apple chce, aby iPhone byl jak bezpečný, tak otevřený, avšak otevřenost nesmí narušit jeho bezpečí. Poslední věcí, jakou by Apple chtěl, je iPhone, co by se dal snadno napadnout nebo by se hroutil po nainstalování softwaru třetí strany.Dodal však, že někdy koncem roku by měli najít způsob, jak dovolit třetím stranám psát aplikace a přitom zachovat bezpečnost. Ale dokud se tento způsob nenajde, Apple nedovolí narušení bezpečnosti přístroje.

Na přetřes přišla i otázka videa na iPodu. Jobs přiznal, že se mu zpočátku vysmíval, ale nakonec byl skeptičtější než zákazníci, a nyní si myslí, že video už na přenosných zařízeních zůstane. Současně však zcela zavrhl možnost stahování videa z mobilních sítí, za dnešních podmínek to nedává smysl a bylo by to příliš drahé.Rovněž se probírala podpora 3G sítí. Jobs nadále obhajoval zvolené 2,5G řešení, mobilní Internet je podle něj spíše otázka pohodlí než nutnosti a WiFi stejně pracuje daleko rychleji než 3G a iPhone svého uživatele upozorní, když se vzdálí z dosahu místního přípojného bodu.

Současně však připustil, že jeden z motivů AT&T, proč zvolit iPhone, spočíval v podpoře její 3G sítě. Podle Jobse většina běžných mobilních zařízení nabízí pouze “dětský Internet” , zatímco iPhone přináší Internet “dospělý”. Jobsova slova vyřčená kolem 3G sítí byla tedy poněkud rozporná.

Jobs tak sice některé věci kolem iPhonu vyjasnil, ovšem všechny zklamal, když se ho Mossberg zeptal, zda nehodlá odhalit nějaké nové funkce. Jobs odpověděl prostě: „Ne“.

iTunes Plus a hudba bez DRM ochrany

Mossberg samozřejmě nemohl opomenout spuštění iTunes Plus s hudbou bez DRM ochrany. Jobs mu potvrdil, že se to zatím týká jenom EMI, ale uvedl, že se k tomuto trendu chystají připojit zástupy nezávislých vydavatelů, takže až svou nabídku patřičně zakódují, bude dodavatelů nechráněné hudby více. Opět zopakoval, že do konce roku bude na iTunes Plus k dispozici polovina z celkového počtu skladeb na iTunes.

Apple navíc vyjednává i s dalšími nahrávacími společnostmi. Hudba bez DRM by jim měla přinést vyšší tržby, protože stojí o trochu víc, mimoto se jí řeší problémy interoperability. (Mossberg ovšem zabrousil na otázku formátu AAC, ptal se, proč Apple nezvolil MP3. Jobs prohlásil, že AAC zvolili kvůli jeho vyšší kvalitě a tvrdil, že stejně většina zařízení AAC podporuje.) Po úspěchu s EMI Jobs doufá, že se mu nakonec podaří přesvědčit i ostatní hudební společnosti.

Falešný Jobsův blog a tajemství úspěchu Applu

Objevil se též dotaz na weblog “falešného Steva”, o němž Jobs prohlásil, že některé příspěvky četl a považuje je docela zábavné. Avšak skutečně neví, kdo to píše.

Tajemství úspěchu Applu podle Jobse nespočívá ve výstavbě ohromných továren. Vše, co má, jsou myšlenky a lidé za nimi. To udržuje Apple v chodu, najímání skvělých talentovaných lidí je srdcem a duší toho, co dělají.

Podle Jobse Apple vytváří nástroje pro lidi. Nástroje pro tvorbu, pro komunikaci. A v dnešní době mohou tyto nástroje překvapovat. Například nemysleli na vzdělávání, když spouštěli iTunes, přesto teď spustili iTunes U. Proto má Jobs rád to, co u Applu dělají, Vyrábějí tyto nástroje a jsou neustále překvapováni tím, co s nimi pak lidé udělají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: