Něco zpráv o softwaru - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Něco zpráv o softwaru

10. dubna 2007, 03.00 | V oblasti softwaru se událo ještě méně, ale i tady se něco našlo: VMware vydala novou beta verzi programu Fusion a recenzenti se podívali blíže na Google Desktop.

Útlum plynoucí z velikonočních svátků se u softwaru projevil ještě výrazněji, nicméně nějaké drobnosti se přece jenom objevily:

VMware Fusion v nové beta verzi

Jednu z mála novinek na poli softwaru představuje uvedení třetí beta verze programu VMware Fusion. Fusion umožňuje provozovat na Macu virtuální stroje, čehož se využívá především k současnému provozování Mac OS X a jiného operačního systému (zejména Windows). Počátkem března byla uvolněna druhá beta verze, jež přinesla řadu vylepšení. (V odkazovaném článku najdete popis základních vlastností tohoto programu.) A v tomto trendu samozřejmě pokračuje i beta verze třetí. Kromě oprav mnoha chyb předchozí verze (hlavně v oblasti práce se sítí) přináší četné nové vlastnosti.

Nový Fusion má výrazně zvýšený výkon, přesněji řečeno může mít, pokud vypnete ladicí kód. V takovém případě poběží na plný výkon, jaký se očekává od konečné verze. (Nezapomínejte, že se stále jedná o beta verzi.)

Přibyla podpora pro Boot Camp, Fusion automaticky zjistí jeho diskový oddíl, takže nyní lze provozovat virtuální stroj Windows XP ze stávajícího oddílu Boot Campu. (Musíte však mít nainstalovaná právě Windows XP, Fusion v této beta verzi ještě nepodporuje Vistu.

Další novinku představuje funkce Windows Easy Install, jež zajišťuje jednoduchou instalaci Windows, kdy funkce sama vytvoří optimální virtuální stroj podle vlastností vašeho Maca. Vhod jistě přijdou i balíky virtuálních strojů – virtuální stroje se nyní nacházejí v jediném, snadno spravovatelném balíku, takže všechny virtuální stroje, co máte, přemístíte na jiný disk nebo i jiný Mac prostým zkopírováním souboru. Rovněž tvorba virtuálních strojů byla zpřehledněna, vedle již zmíněné funkce Windows Easy Install se nabízí nový pomocník Virtual Machine Assistant, který si pamatuje místo zvolené pro tvorbu virtuálních strojů. Vylepšení doznala také knihovna virtuálních strojů, jež usnadňuje jejich správu. Většina správních úkonů se dá zařídit přetahováním a upouštěním a pro vymazání virtuálního stroje z knihovny stačí stisknout klávesu Delete. A když otevřete v knihovně virtuální stroj, co právě neběží, snadno ho dostanete do editoru virtuálního hardwaru.

Novinku rovněž znamenají sítě omezené na hostitele. Taková síť se bude omezovat pouze na vnitřek vašeho Maca, vytvoří síťové propojení mezi ním a virtuálním strojem. Tak lze vytvořit od vnějšího světa zcela izolovanou virtuální síť.

Jestliže virtuální stroj uspíte, bude teď mnohem snazší ho znovu rozběhnout. VMware navíc vylepšila editor hardwaru, simulovaný hardware virtuálních strojů se dá bez potíží odstraňovat (pokud daný virtuální stroj právě neběží). A vylepšena byla též podpora cizojazyčných klávesnic, evropské a japonská verze klávesnice by nyní měly ve virtuálních strojích už fungovat správně.

Novou beta verzi programu lze zdarma stáhnout odtud, nejprve se však musíte zaregistrovat.

Na poli virtualizačních programů pro Maca očividně panuje docela čilý ruch, koncem února Parallels vydala ostrou verzi svého Desktopu 2.5, představujícího hlavního soupeře v oblasti virtualizace. Jednotlivé verze obou programů neustále usilují navzájem se přebít, blahodárný vliv konkurence se tu projevuje dost výrazně. VMware se snaží dále rozšiřovat a prohlubovat prvky uživatelské přívětivosti, s nimiž jako první přišla Parallels. Ta naopak přidává nové funkce správy systému, v nichž tradičně vyniká VMware. Fusion ovšem zůstává v beta verzi, a i když podle reakcí čtenářů už jako beta verze podává velice solidní výkony, přece jen se v něm nedají vyloučit chyby (tím ovšem netvrdím, že by Desktop byl bezchybný). Soudě podle výroků představitelů Applu (které se však musí pečlivě rozebírat jako věštby delfské Pýthie, aby se v nich nalezl smysl) má Apple blíže k Parallels, dost úzce s ní spolupracuje. VMware zase může zúročit léta zkušeností s virtualizací na nejrůznějších platformách, včetně skutečně "velkého železa".

Opravdu zajímavé to začne být, až Desktop dosáhne verze 3 a Fusion se objeví v ostré verzi (bude potom též hodně záležet na jeho ceně). Splní-li oba výrobci své sliby, jejich virtualizační programy dovolí zcela plnohodnotný provoz Windows souběžně s Mac OS X. Na to si ovšem ještě chvíli počkáme, ale mnoha uživatelům dobře poslouží přes všechny své nedostatky již současné verze. A díky soupeření této dvojice existuje vysoká pravděpodobnost, že se budou virtualizační nástroje nadále zlepšovat svižným tempem.

Recenzenti zkoumali Google Desktop

Už v pátek jsem vás informoval, že Google vydal beta verzi aplikace Google Desktop pro Mac, jež přináší na Mac lokální vyhledávání ve stylu Googlu. Nyní se na něj blíže podívali na Macworldu a ještě důkladněji ho prozkoumala Ars Technica. Zde se pokusím shrnout jejich zjištění, podrobnosti najdete v původních recenzích.

Google Desktop umožňuje, podobně jako Spotlight, prohledávat obsah lokálních disků, navíc ještě umí hledat v poštovních účtech Gmailu a také v historii webových prohlížečů. Co se poslední možnosti týče, v současnosti toto podporuje pro Safari, Firefox a Camino. A rovněž může prohledávat smazané soubory, protože si vytváří záložní kopie jejich textového obsahu.

Google Desktop nepoužívá standardní instalátor Applu, takže není úplně jasné, co a kam instaluje, a nelze vyloučit, že na určitých strojích budou s instalací problémy. Pokud se instalace přece jen povede, začne s indexováním, což může chvíli trvat, Macworld naměřil zatížení procesoru mezi 15 až 85 procenty, takže na slabších strojích možná bude indexování oslabovat výkon. Samotný indexový soubor (umístěný v /Library/Google) má podobu textového souboru, navíc komprimovaného, takže podle vývojového týmu Desktopu by neměl obvykle překročit velikost 1 GB (v praxi bude mnohem menší, většinou v řádu megabytů).

Vlastní vyhledávání spustíte, když rychle dvakrát po sobě stisknete klávesu Command. Jestli vám to nevyhovuje, jde to změnit. Google Desktop nainstaluje svůj vlastní panel preferencí, v němž se nabízí řada nastavitelných parametrů. Desktop vyvolá strohé pole rychlého vyhledávání, do něhož zadáte příslušný výraz, a ten rozbalí seznam s nalezenými výsledky. Implicitně se z nich zobrazuje prvních 10, v preferencích to jde změnit na 5 či 15. Ikona vedle každého výsledku udává typ nalezené položky, poklepáním na výsledek ho vyvoláte v aplikaci s ním spojené. (Poštovní zpráva se zobrazí ve výchozím poštovním klientovi.)

Oproti Spotlightu můžete ve vyhledávacím poli používat stejné operátory jako ve webovém Googlu (například uvozovky pro hledání celé fráze, či "+" a "-" pro začlenění nebo naopak vyloučení z hledání). Pro Leoparda se sice počítá s tím, že jeho verze Spotlightu bude podporovat booleovské operátory, ale současný Spotlight tohle neumí. Google Desktop nabízí známé možnosti Googlu, mimoto se dá přímo integrovat s webovou službou, takže pak při hledání ve webovém Googlu dostanete i výsledky ze svého lokálního disku. A výsledky lze dále filtrovat. Vlastní vyhledávání probíhá podle recenzentů rychleji než ve Spotlightu.

Spojení s Googlem u některých vyvolává obavy o ochranu soukromí, ale pro Desktop se dá nastavit, co má prohledávat (jde určit prohledávání pouze některých disků, případně vypnout prohledávání webové historie). Jediný problém může vyvstat z indexování smazaných souborů. Sice lze vypnout zobrazování výsledků z nich, avšak jejich obsah se bude nadále indexovat. Zůstane tedy zachován v indexovém souboru, což v případě důvěrných informací nebude příliš vhodné.

Ars Technica si promluvila přímo s lidmi z vývojového týmu, ti potvrdili, že nepovažují Google Desktop za náhradu Spotlightu, ale za jeho doplněk. Desktop například přebírá nastavení ochrany soukromí ze seznamu Spotlightu a navíc umí pracovat se zásuvnými moduly pro Spotlight. Vývojový tým tak chce zajistit, aby tvůrci rozšíření pro vyhledávání nemuseli psát různé moduly pro různé nástroje – rozumné opatření.

Proti verzi Desktopu pro Windows zatím macovská verze nabízí mnohem méně možností (ovšem beta verze Desktopu pro Windows se objevila již před dvěma a půl lety). Vývojový tým verze pro Mac nyní počítá, že bude asi po tři měsíce vyhodnocovat reakce uživatelů na vydanou beta verzi a poté hodlá přidávat chybějící funkce, na úroveň verze pro Windows by se chtěl dostat asi do šesti měsíců. Google považuje Desktop pro Mac za velice důležitý, nyní sestavil poměrně silný vývojový tým, a tak doufá, že další vývoj už bude rychlejší.

S tím, jak roste kapacita disků a množství dat na nich, začíná být lokální vyhledávání stále důležitější (Microsoft ho propaguje jako jednu z význačných funkcí Visty). Apple s ním jako obvykle přišel již dříve, ovšem rozšíření vyhledávacích možností každý uvítá, zvlášť když využívá známých výrazů a operátorů Googlu. Podaří-li se skutečně Google Desktop hladce integrovat do Mac OS X vedle Spotlightu, své místo si jistě najde, bez ohledu na to, s čím přijde Leopard. Rozšíří paletu nástrojů pro lokální vyhledávání v Mac OS X, což lze jen uvítat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: