Tisková konference Applu k iPhonu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Tisková konference Applu k iPhonu 4

18. července 2010, 00.00 | Apple sice nadále tvrdí, že potíže s příjmem mají všechny chytré telefony, ale přesto se rozhodl k iPhonu 4 přidávat pouzdra zdarma a ta již koupená zpětně proplatí. A navíc slíbil dodatečné aktualizace firmwaru a upřesnil datum zahájení prodeje iPhonu 4 v dalších zemích.

Mediální rozruch okolo potíží iPhonu 4 s příjmem signálu nabyl takových rozměrů, že Apple musel zareagovat, proto na pátek 16. července pozval zástupce významných médií na tiskovou konferenci. (Už se z toho stala i politická záležitost, jeden demokratický senátor za New York poslal Stevu Jobsovi otevřený dopis, v němž ho žádal, aby zjednal bezplatnou nápravu problému.)

Tisková konference v cupertinském areálu Applu se minulý pátek skutečně konala a v tomto článku předkládáme výtah toho, co na ní zaznělo.

Použité informační zdroje

Hlavní sdělení přirozeně přinesly všechny významnější zpravodajské servery, zde však vycházíme především z přepisů tamního dění, ty zveřejnily například Macworld a CNET.

A samotný Apple už nabízí videozáznam z konference, jako vždy si lze vybrat z několika QuickTime filmů různých kvalit (vyšší rozlišení pochopitelně vyžadují rychlejší připojení). A samozřejmě již najdete záznam konference také na YouTube.

A teď už se podívejme, co se vlastně v Cupertinu dělo:

Úvodní vystoupení Steva Jobse

Akci zahájilo tohle video z YouTube s písní o anténě iPhonu. Po jeho přehrání na pódium vstoupil Steve Jobs, který řekl, že se musel o toto video podělit, prohlásil, že rád zodpoví otázky publika a začal se svou prezentací.

Připustil, že Apple není dokonalý, stejně jako telefony, ale snaží se uspokojit všechny své uživatele. Poté řekl, že se minulý týden prodalo již přes 3 miliony iPhonů 4. Telefon má příznivé recenze a líbí se uživatelům, avšak začali dostávat zprávy o uživatelích, co mají potíže s anténním systémem, což se začalo označovat jako „Antennagate”.

Jobs podotkl, že je telefon na trhu teprve 22 dní, po které Apple usilovně pracoval na řešení problémů (uvedl, že k tomu mají některé nejlepší vědce světa – otázkou ale je, co si pod tím máme představit).

Výpad proti konkurenci

Nevynechal však ani konkurenci, prohlásil, že problémy s příjmem signálu mají všechny telefony a začal to předvádět na jednotlivých konkurenčních chytrých telefonech, jako příklad použil modely BlackBerry Bold 9700, HTC Droid Eris a Samsung Omnia II.

U nich též docházelo k poklesu síly signálu, záleží však na užitém algoritmu, jak se to zobrazí. (Právě v tom však má argumentace Applu největší slabinu, prezentace uvádí počty zobrazených sloupců síly signálu, jenže tyto údaje mohou být značně zavádějící). Testovalo se v oblastech se slabým signálem a podle Jobse se ukázalo, že slabiny má každý telefon.

V případě iPhonu 4 byla ovšem potíž s tím, ukázat lidem, kde se nemají antény dotýkat, což se spolu se špatným algoritmem zobrazování síly signálu ukázalo jako problematické.

Pak začal mluvit o tom, jak se provádí testování u Applu, popisoval vypolstrované místnosti pro ověřování kvality příjmu antény. Apple má 17 těchto „aneochických“ (bezodrazových) komor, což byla investice za 100 milionů USD a o testování se stará 18 odborníků a inženýrů.

Apple nepovažoval problémy iPhonu 4 se signálem za zvlášť důležité

Apple si nemyslel, že to bude velký problém, protože zmíněné potíže má každý telefon, řekl Jobs a podle ohlasů uživatelů má iPhone 4 lepší příjem než všechny předchozí chytré telefony. Podle záznamů služby AppleCare činí podíl uživatelů, kteří volali kvůli potížím s anténou nebo příjmem, pouze 0,55 procenta.

A také míra navracení nového telefonu je poměrně nízká (v USA AT&T a Apple dovolují vrácení telefonu do 30 dní od koupě). V případě iPhonu 3GS činil podíl takovýchto vrácení 6 procent, zatímco pro iPhone 4 jen 1,7 procenta, tedy pouhou třetinu.

Potom se však Jobs dostal k výpadkům hovorů a i když nejsou dostupná přesná data, přiznal, že na iPhonu 4 hovory vypadávají častěji než na iPhonu 3GS, má to však být, podle odhadů, pouze o jeden hovor na dalších 100 hovorů více.

A přednesl vlastní teorii, proč zmíněné potíže vznikly. Nový design iPhonu 4 nebyl nikomu předveden předem, takže nebyla hned dostupná odpovídající pouzdra. (Byly tu sice ony uniklé prototypy, ale nikdo nevěděl, jestli je to definitivní podoba.) Pouzdra problém řeší, kdo si loni pořídil iPhone 3GS, mohl si hned koupit pouzdro. Podle Jobse odchází s ochranným pouzdrem 20 procent zákazníků.

Se všemi těmito daty nelze nepřiznat, že problém existuje, uznal Jobs, ale byl podle něj médii příliš nafouknutý (tomu by se však firma, jež využívá média jako jeden z hlavních marketingových nástrojů, neměla divit).

Řešením budou pouzdra nabízená zdarma

A poté už začal mluvit o tom, co s problémem Apple hodlá udělat. Jobs samozřejmě zmínil iOS 4.0.1, zahrnující nové zobrazování síly signálu, navíc opravuje nepříjemnou chybu týkající se synchronizace s Exchange (iOS 4.0.1 byl uvolněn pro podporované iPhony již ve čtvrtek) a za druhé, protože pouzdro Bumper problém řeší, každý zákazník dostane toto pouzdro zdarma. A ti, kdo si pouzdro již koupili, dostanou zpět zaplacenou cenu. Tahle nabídka bude platit až do 30 září.

Apple však nedokáže zajistit dostatek pouzder Bumper, a proto spolupracuje i s dodavateli ostatních pouzder, jež budou rovněž zdarma, zákazníci si budou moci vybrat, už koncem příštího týdne bude možné na webu Applu si zvolit pouzdro, které jim bude poté zasláno.

A ti, kdo nebudou ani potom spokojení, mohou iPhone 4 vrátit do 30 dní od data koupě a dostanou zpět plnou bez jakýchkoli poplatků (Apple v tichosti manipulační poplatek při vrácení iPhonu zrušil již před časem).

Spekulace o pouzdrech zdarma se tedy potvrdily a vzhledem k tomu, že jejich výrobní cena není nijak závratná (odhady mluví o asi 1 USD), nevzniknou Applu nějak ohromné náklady (uvidíme, jestli prozradí, kolik ho tato akce stála, mnozí se domnívají, že nikoli, protože by to dovolilo přesněji odhadnout výrobní cenu pouzder).

Další důležité informace k iPhonu 4

Potom Jobs zmínil ještě několik dalších důležitých věcí týkajících se iPhonu 4. Řekl, že sledují též potíže s distančním čidlem, které se podle něj sice týkají jenom malého počtu uživatelů, přesto se však objeví odpovídající softwarová oprava.

Pokud jde o bílý iPhone 4 (zatím se prodává pouze černé provedení), začne se dodávat koncem července (první fotografie bílého iPhonu 4 se na Webu objevily počátkem tohoto měsíce). Zprvu budou dodávky bílé verze omezené, ale budou postupně narůstat.

A 30. července se počne iPhone 4 prodávat v dalších 17 zemích (už dříve se našly náznaky, že by to mohlo být někdy okolo 28, července, nakonec se však Apple rozhodl zachovat páteční termín).

Závěrečný Jobsův chvalozpěv na Apple

A poté již Jobs pronesl pouze závěrečnou tirádu o tom, jak Apple miluje své uživatele, pro jejichž uspokojení tvrdě pracuje. Zmínil jeho 300 kamenných obchodů, jimiž za minulé čtvrtletí prošlo 60 milionů lidí. V případě chyb se Apple snaží ještě více a kritiku prý berou skutečně osobně, neschovávají se za lidi z PR.

A zakončil to tím, že všechny chytré telefony mají slabiny, ale v případě Applu jsou díky jeho přístupu zvlášť viditelné. Avšak data podporují skutečnost. že iPhone 4 je nejlepší chytrý telefon na světě a žádná aféra „Antennagate“ neexistuje, uzavřel své vystoupení.

Následná debata přinesla některé důležité dodatečné informace

A potom už následovala závěrečná debata, kdy na otázky účastníků konference odpovídali vedle Jobse ještě provozní ředitel Tim Cook a vedoucí hardwarového vývoje Bob Mansfield (později se zapojil též Scott Forstall, viceprezident pro software iPhonu).

Samozřejmě padly dotazy, zda Apple chystá ještě nějaké další změny, odpověď byla záporná, i když Jobs přiznal, že neví, jakou konstrukci antény bude mít příští model iPhonu. Na připomínku, že signál oslabuje už při spojení antén iPhonu 4 (lehkým dotekem), Bob Mansfield odvětil, že přemostění mezery prstem blokuje signál, protože se mezi něj a telefon postaví tělo uživatele, pevnější sevření však útlum prohlubuje. A dodal, že problém by mohla vyřešit externí anténa, kterou však dnes už nikdo nepoužívá.

Na otázku, jestli Apple volí mezi designem a funkčností, Jobs prohlásil, že se snaží o obojí, jako příklad uvedl displej Retina, který je podle něj nejlepší na světě. Vůbec v celé debatě zaujal Jobs takovýto obranný postoj, Apple se mohl dopustit nanejvýš malých chyb a snáší se na něj nespravedlivá kritika (k níž samozřejmě patří také tolik probíraná zjištění časopisu Consumer Reports, s nimiž Apple pochopitelně nesouhlasí.)

Další zajímavé informace z debaty

Nebudeme zde probírat celou debatu, ale přece jen v ní zaznělo několik důležitých doplňujících informací. Na otázku, co bude s pouzdry zdarma po 30. září, odpověděli, že tím nabídka nekončí, jen ji znovu přehodnotí a poté se uvidí, co bude dál. Pokud jde o pouzdra jiných výrobců, jež si zákazníci už zakoupili, u nich se bude možnost vrácení peněz posuzovat zvlášť pro každý případ. A na dotaz, jestli nabídka pouzder zdarma bude platit i mimo USA, Jobs potvrdil, že ano.

Hodně se spekulovalo o možnosti stažení iPhone 4 z trhu, ani to prý zcela nevylučovali, ale data ukázala, že to není třeba. Z diskuse též vyplynulo, že se problém týká především USA, síť AT&T zjevně není právě optimální, Jobs k tomu podotkl, že potíž je i ve schvalovacím řízení pro dodatečné BTS, zvlášť v některých oblastech (zatímco v Texasu se nová BTS schválí za 3 dny, v San Franciscu za 3 roky).

Přirozeně se objevil i dotaz, zda dotyční sami používají pouzdra, na to všichni tři demonstrativně vytáhli své iPhony 4 bez pouzder.

Značně nevraživě se zástupci Applu vyjádřili k různým spekulacím ohledně iPhonu 4 v tisku (těch bylo opravdu hodně), Jobse zvlášť rozezlila zpráva agentury Bloomberg, podle níž ho měl na problémy s anténou iPhonu 4 už dříve upozornit jeden inženýr, prohlásil to za naprosté nesmysly. Podobný komentář si vysloužilo i tvrzení deníku New York Times, že by firmware iPhonu měl ukrývat ještě další „latentní problém“ s příjmem signálu.

A došlo i na Jobsovy odpovědi na dotazy zaslané elektronickou poštou, připustil, že občas skutečně odpoví, ale ne vždy na to má čas. Ale to, že se jeho odpovědi zveřejňují na Webu, považuje za hrubé a navíc se počaly objevovat i falešné odpovědi. (Hrubé to možná je, jenže dokud se to Applu hodilo, tak neprotestoval a co se týče oněch falešných odpovědí, zřejmě měl na mysli jednu hodně vzrušenou konverzaci okolo iPhonu 4, kterou sice Apple označuje za smyšlenou, avšak Boy Genius Report si nadále stojí za její autenticitou).

Celá „neexistující aféra“ však zřejmě neměla velký dopad na obchodní výsledky Applu, přesněji to však budeme vědět až toto úterý, kdy Apple zveřejní své finanční výsledky, proto odpovědi na dotazy ohledně odbytu iPhonu byly vyhýbavé, zástupci Applu prozradili jen to, že poptávka nadále neslábne a prodá se každý telefon, co se vyrobí.

Závěrečné shrnutí

A tím tisková konference skončila, tato záležitost se však určitě bude probírat ještě dlouho. Je ale jasné, že až mediální tlak přiměl Apple k výše popsaným krokům, bez ohledu na to, co tvrdí Jobs.

Zdržíme se však dalších komentářů, naši čtenáři jsou jistě dost inteligentní, aby si udělali vlastní názor. A pokud jde o další vývoj této záležitosti, zatím to vypadá, že Apple prostě bude zdarma přikládat pouzdra, což si nevyžádá až tak velké náklady a odbyt iPhonu 4 zřejmě zůstane i nadále silný, takže finanční výsledky Applu budou nadále víc než uspokojivé (a právě na nich záleží, přes Jobsovy výlevy o tom, jam milují své zákazníky, pořád jde především o komerční organizaci).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: