Technické zprávy: nová aktualizace firmwaru pro iPody classic a nano, vývojáři dostali ZFS pro Mac OS X a Apple prý hromadí 45nm Xeony pro nové Macy Pro. (8.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Technické zprávy: nová aktualizace firmwaru pro iPody classic a nano, vývojáři dostali ZFS pro Mac OS X a Apple prý hromadí 45nm Xeony pro nové Macy Pro. (8.10.07)

8. října 2007, 02.00 | Apple vydal aktualizovaný firmware 1.0.2 pro iPody classic a nano. Vývojáři obdrželi souborový systém ZFS pro Mac OS X, podporující také zápis. A Apple si údajně tvoří zásoby nových 45nm Xeonů na 3,2 GHz, aby je mohl osadit do nových Maců Pro.

Během víkendu se nashromáždilo pár zajímavých zpráv, tentokrát je rozděluji do dvou tématických okruhů. V prvním dnešním článku najdete informace spíše techničtějšího rázu. Druhý článek shrnuje novinky týkající se obchodních záležitostí, pokud vás tato oblast nezajímá, můžete se jí snadno vyhnout.

Nyní se však nejprve podívejme na jednu víkendovou aktualizaci:

Aktualizace firmwaru pro iPody classic a nano

Objevila se nová aktualizace firmwaru pro iPody classic a nano na verzi 1.0.2, jako obvykle se provádí přes iTunes (má velikost 56,6 MB). V iTunes se neobjevuje žádný popis toho, co vlastně přináší, ale podle prvních zpráv uživatelů nový firmware vylepšuje zobrazení Cover Flow (zvyšuje jeho plynulost), umožňuje rychlejší pohyb po menu, v Cover Flow se obálka kompilačního alba zobrazuje pouze jednou a byly rozšířeny možnosti nastavení výstupu videa do televizoru. (V příslušných nastaveních se nabízejí volby On – zapnuto, Off – vypnuto a Ask – zeptat se. Avšak na novém iPodu nano zřejmě pro videovýstup nadále potřebujete kabel od Applu, ohlasy uživatelů zůstávají v tomto ohledu zatím poněkud rozporné).

Celkově se zdá, že aktualizace hlavně řeší potíže s výkonem, které se objevily při uvedení iPodů classic a nano na trh. Tyto modely získaly nové, bohatší uživatelské rozhraní, v němž se však často projevovalo zpomalení (vnitřní hardware se proti předchozím modelům v podstatě nezměnil, přičemž náročnost softwaru vzrostla). Apple zřejmě provedl optimalizace, jež se to snaží alespoň částečně napravit.

Další zpráva nepřímo souvisí s Leopardem, důležitá ovšem bude spíše pro ještě vzdálenější budoucnost:

Vývojáři dostali ZFS pro Mac OS X

Na scénu opět přichází souborový systém ZFS. Tento souborový systém, vyvinutý firmou Sun Microsystems, přináší řadu zajímavých novinek a v mnohém se liší od tradičních souborových systémů. Jeho podrobný popis v angličtině najdete třeba na Wikipedii, zde se nabízí stručné představení možností ZFS v češtině (z pohledu uživatele Linuxu). Pro Macy začal být ZFS zvlášť zajímavým tématem v červnu, kdy ředitel Sunu Jonathan Schwartz prohlásil, že právě ZFS se stane souborovým systémem Mac OS X 10.5 Leopard. Z celé věci vznikla menší mediální aférka, protože při bližším představení Leoparda na červnové vývojářské konferenci WWDC nepadla o ZFS ani zmínka. Nakonec se ukázalo, že v Leopardovi bude jenom experimentální podpora ZFS (implicitně vypnutá) schopná pouze číst média zformátovaná pod ZFS.

Teď se však situace opět trochu změnila, jak AppleInsider, tak MacScoop sdělují, že vývojáři zaregistrovaní ve společenství ADC (Apple Developer Connection) obdrželi „ZFS on Mac OS X Preview 1.1“, softwarový balík umožňující používání systému ZFS pod Mac OS X. Software doprovází patřičná dokumentace, v níž Apple údajně tvrdí, že tento souborový systém přenesl pod Mac OS X vlastními silami. Nejzajímavější na tom však je, že jde o plnou implementaci, zajišťující pod Leopardem veškeré možnosti čtení a zápisu. Díky tomu lze vytvářet a odstraňovat souborové systémy a zásobníky (anglicky pools, ZFS umí sloučit více různých úložných zařízení, například pevných disků, do jedné logické jednotky).

Jde o předběžnou verzi pro vývojáře, v první ostré verzi Leoparda se určitě neobjeví a zůstává otázkou, kdy vůbec se dostane do rukou běžných uživatelů. Vypuštění testovací verze pro vývojáře ovšem jasně svědčí o tom, že to Apple s tímto souborovým systémem myslí vážně. Mnozí zasvěcenci se dokonce domnívají, že v budoucnosti Apple hodlá právě ze ZFS učinit svůj výchozí souborový systém (jak jsem zmiňoval výše, podobné pověsti kolovaly už o Leopardovi). ZFS však představuje souborový systém navrhovaný hlavně s ohledem na výkonné servery, v případě osobních strojů pro domácnosti či malé kanceláře nemusí být jeho nasazení úplně bez problémů (většina jeho schopností se navíc příliš nevyužije na počítači s jediným pevným diskem). Je proto docela dobře možné, že se ZFS nejprve objeví v serverové variantě Mac OS X a na profesionálních strojích (hlavně na Macích Pro vybavených diskovými poli). Zatím se dá s jistotou říci jen to, že v budoucnosti bude ZFS nepochybně hrát pod Mac OS X významnou úlohu.

A na konec něco informací (i když ne zcela ověřených) o budoucím hardwaru:

Apple si údajně dělá zásoby nových 45nm Xeonů pro nové Macy Pro

Opět se vynořují zprávy o nových 45nm procesorech Xeon v souvislosti s Macy. Ne právě důvěryhodný server The Inquirer tvrdí, že (podle „tokijských zdrojů“) si Apple zamluvil většinu chystaných 45nm čtyřjádrových Xeonů na 3,2 GHz pro příští generaci Maců Pro. Tyto čipy, kódově označované „Harpertown“, skutečně patří k pravděpodobným následníkům Xeonů používaných v dnešních Macích Pro.

První bližší informace o nich unikly již v srpnu, tehdy se ovšem jako o nejvyšším modelu mluvilo o čipu na 3,16 GHz, mezitím Intel předvedl další procesory, v současnosti špičku tvoří právě Xeon X5482 na 3,2 GHz. (Přehled všech dosud známých budoucích Xeonů najdete kupříkladu na Wikipedii.) Nejvyšší Harpertowny navíc zavádějí systémovou (FSB) sběrnici na 1 600 MHz, takže pokud by měl Apple jeho výkon využít naplno, bude muset upravit základní desku Macu Pro (ten nyní podporuje FSB sběrnici na 1 333 MHz).

Tyto procesory však budou stát hodně přes 1000 USD, do osmijádrového modelu přitom potřebujete dva, takže výsledný stroj nebude právě levný. To ale není ani současný osmijádrový Mac Pro, v němž pracují dva čtyřjádrové Xeony „Clovertown“ na 3,0 GHz.

Apple prý přesto počítá s tak silným odbytem svých nových Maců Pro, že si zajistil většinu dodávek nových Xeonů na 3,2 GHz, pro ostatní výrobce jako Dell a HP má zbýt jenom tolik čipů, aby vůbec byli schopni ohlásit uvedení konkurenčních strojů.

S tímhle vším by se ještě dalo celkem souhlasit, avšak The Inquirer současně tvrdí, že Apple zároveň hromadí spoustu chystaných procesorů Yorkfield Extreme pro své „běžné stroje“. Jenže v této kategorii dnes má Apple pouze iMacy a ty využívají mobilní procesory Intelu, přičemž Yorkfield představuje stolní čip, který by měl nahradit Intel Core 2 Quad (Kentsfield), nasazovaný do výkonnějších stolních PC. Ale stolní varianty procesorů Core 2 Apple nikdy nepoužil a žádné počítače, do nichž by se hodily, prostě neprodává (i když by si to přáli mnozí uživatelé, jimž vadí omezená rozšiřovatelnost iMaců a zároveň pro ně zůstává Mac Pro příliš drahý).

The Inquirer se skutečně netěší pověsti spolehlivého zdroje (řečeno spolu s koblihy metajícím klasikem „o pravdivosti jeho zpráv se dá s úspěchem pochybovat“), na druhou stranu, alespoň některé části zprávy by mohly mít reálný základ.

Nové Macy Pro zcela jistě nasadí 45nm Xeony a je docela pravděpodobné, že do špičkového modelu Apple užije procesory, jež nebudou běžně dostupné pro ostatní výrobce počítačů. Nepochybně si pamatujete na uvedení prvního osmijádrového Macu Pro začátkem dubna. Ty Apple osadil Xeony „Clovertown“ na 3,0 GHz, které se k ostatním výrobcům dostaly až mnohem později.

Podle dosavadních informací se 45nm Xeony mají na trhu objevit už 11. listopadu, a to až do taktovací frekvence 3,16 GHz, příchod vyšších modelů s 1600MHz FSB sběrnicí se předpokládá do konce roku, tudíž by se mohla opakovat výše zmíněná situace. Nedejte se zmýlit jen nepatrným zvýšením taktovací frekvence proti současným Macům Pro, 45nm čipy s architekturou „Penryn“ by měly na stejné frekvenci podávat podstatně vyšší výkon (a pokud by Apple použil 1 600MHz FSB sběrnici, značně by to zvýšilo propustnost paměti).

Nelze tedy vyloučit, že se spolu s novými Xeony objeví též nový Mac Pro. Vzhledem k tomu, že jenom asi dva týdny předtím má na trh přijít Leopard, jeví se to jako docela pravděpodobné. Zatím ovšem stavíme pouze na neověřených tvrzeních a spekulacích, uvidíme, zda se začnou vynořovat nějaké konkrétnější (a důvěryhodnější) náznaky, naprostou jistotu stejně získáme až v listopadu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: