Novinky kolem WWDC: Leopard bude používat ZFS a nové iMacy tam čekat nemáme. (7.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Novinky kolem WWDC: Leopard bude používat ZFS a nové iMacy tam čekat nemáme. (7.6.07)

7. června 2007, 06.00 | Ředitel Sunu prozradil, že Leopard bude používat souborový systém ZFS, a AppleInsider tvrdí, že na konferenci WWDC nelze očekávat oznámení nových iMaců.

Příští pondělí, 11. června, bude zahájena konference profesionálních vývojářů Applu, WWDC 2007. S tou se pojí značná očekávání (akci uvede Jobsův proslov v 10:00 místního času), tak není divu, že se začínají objevovat zprávy o tom, co by nás tam mělo (či naopak nemělo) čekat.

První zpráva se vzhledem ke zdroji zdá být prakticky jistá:

Leopard bude používat souborový systém ZFS

Sun Microsystems uspořádal ve středu v San Franciscu firemní akci. (Zde najdete její videozáznam, pro přehrání budete potřebovat RealPlayer.) Hlavní náplň akce tvořilo vychvalování nových flexibilnějších deskových (blade) serverů Sunu, avšak generální ředitel Sunu, Jonathan Schwartz, vypustil též pár zmínek o softwaru. Mluvil sice hlavně o Solarisu, unixovém systému své firmy, ale když se dostal k jeho souborovému systému, poznamenal, že uvidíme, jak Apple na konferenci WWDC oznámí ZFS jako souborový systém Mac OS 10.

Jinými slovy, jedna z „tajných“ funkcí už asi byla prozrazena, ze Swartzových poznámek vyplynulo, že Leopard bude používat ZFS jako svůj výchozí souborový systém, namísto současného Journaled HFS+.

Mnozí čtenáři nad tímto oznámením jen pokrčí rameny, avšak tohle rozhodně význam má. ZFS (Zettabyte File System), původně vyvinutý Sunem pro jeho Solaris, nabízí spoustu zajímavých možností.

Podrobnější informace získáte například tady a dobrý základní přehled předkládá Wikipedie (ta poskytuje rovněž toto srovnání různých souborových systémů).

ZFS vlastně nemá žádné praktické kapacitní meze (jde o 128bitový systém, takže teoretických mezních hodnot nelze v reálném světě dosáhnout), používá novátorskou strukturu dat a nabízí nové možnosti správy svazků.

Na rozdíl od tradičního souborového systému, který pro práci s více zařízeními potřebuje správce svazků, protože na každém fyzickém zařízení sídlí jeden souborový systém, ZFS pracuje s virtuálními úložnými zásobníky (zpools) sestavenými z virtuálních zařízení, jež mohou být tvořena jak jedním fyzickým zařízením, tak třeba i diskovými poli. Díky tomu jde například snadno připojovat další fyzická zařízení (třeba pevné disky), která se stanou součástí stávajícího zásobníku, takže ten se automaticky zvětší, aniž by se muselo něco dělat s jeho daty.

Podrobnosti najdete na výše uvedených odkazech, zde rozhodně není místo na detailnější rozebírání všech možností. Připomenu ještě, že tento systém má propracované mechanismy transakčního zpracování, zajišťující bezpečnost dat (jiným způsobem než žurnálové systémy). Ani ZFS sice není tak úplně bez problémů, ovšem jedná se o systém původně zamýšlený pro velké a vysoce spolehlivé servery, takže proti HFS+ poskytuje o hodně víc. Navíc podle některých náznaků má implementace ZFS v podání Applu patřit k nejzdařilejším.

MacRumors připomíná, že první pověsti o zájmu Applu o ZFS pronikly na veřejnost již loni v dubnu, když se o tom objevily zmínky v poštovní konferenci systému OpenSolaris (verze Solarisu s otevřeným zdrojovým kódem, jež by ráda konkurovala Linuxu). A vývojářské verze Leoparda ZFS obsahovaly, ovšem pouze jako jednu z alternativ.

Ředitele Sunu lze jistě považovat za dost důvěryhodný zdroj, ostatně jeho poznámka možná vůbec nebyla náhodná, třeba chtěl upoutat mediální pozornost. A na rozdíl od obyčejných zaměstnanců se pochopitelně nemusí bát žaloby Applu kvůli vyzrazení důvěrných informací.

Leopard se ZFS by mohl nabízet mnoho zajímavých možností, například Time Machine by z něj mohl hodně vytěžit. Na WWDC se určitě dozvíme více, do té doby můžeme vymýšlet, co všechno by se s tím dalo dělat.

A nyní se vydejme do hájemství hardwaru:

Nové iMacy zřejmě nebudou na WWDC ohlášeny

Po úterním uvedení nových MacBooků Pro se začalo hodně spekulovat, jaký další nový macovský hardware by mohl být ohlášen na WWDC. Jednu z možností, kterou mnozí navrhují, představují nové iMacy.

Avšak AppleInsider přichází s tvrzením, že tato možnost je vysoce nepravděpodobná.

Podle dobře informovaných lidí v pozadí zůstává rozsáhlé přepracování této řady strojů nadále naplánováno na pozdější dobu v letošním roce, uvedení těchto strojů už na WWDC by bylo předčasné a poškodilo by prodeje stávajících modelů.

Jeden ze zdrojů AppleInsideru tvrdí, že není důvod, proč by Apple oznamoval nové iMacy celé měsíce před tím, než budou skutečně dostupné. Současným iMacům údajně stále ještě něco života zbývá.

Místo toho se prý Apple na WWDC spíše soustředí na „tajné funkce” v chystaném operačním systému Leopard (ze zprávy výše tušíme, co bude jednou z nich), jež se zatím ukrývaly pod povrchem předběžných verzí rozesílaných vývojářům. (A podle pověstí z poslední doby by mohl také představit plány, jak dovolí třetím stranám vyvíjet aplikace pro iPhone).

U nových iMaců se čeká (podle zákulisních informací AppleInsideru), že budou používat 20” a 24” obrazovku, 17” model se má dočkat útlumu a nakonec asi úplného zániku. Nové iMacy by měly být o hodně tenčí a elegantnější než ty současné, toto zásadní přepracování si však též zřejmě vyžádá delší čas.

Pro brzkou obměnu iMaců nesvědčí ani vývoj v distribučním řetězci, protože stávající iMacy zatím zůstávají dostupné v obvyklých množstvích a velkoobchodníci očekávají v nejbližší budoucnosti nepřerušené dodávky iMaců. To ostře kontrastuje s nedávným vývojem kolem MacBooků Pro, kde již několik týdnů před uvedením nových modelů dodávky postupně slábly.

A tak se zdá, že si na nové iMacy opravdu ještě počkáme (informace AppleInsideru se dlouhodobě ukazují jako dost spolehlivé), přestože nebyly modernizovány už hodně dlouho (nákupní průvodce na MacRumors udává, že k dnešku to činí již 274 dní, přičemž dlouhodobý průměr doby mezi modernizacemi iMacu je 168 dní).

WWDC se ostatně zaměřuje především na profesionály, s čímž iMac určený pro běžné uživatele tak úplně neladí. A kroky Applu v poslední době ukazují, že stroje pro „obyčejné“ uživatele nechává bez velkých změn po docela dlouhou dobu. Jistotu sice budeme mít až příští týden, ale ono se skutečně může stát, že WWDC bude věnovaná pouze Leopardu. Ostatně, jak naznačuje zpráva o nasazení ZFS, bude to nejspíš docela bohaté téma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: