Přehršel hardwarových zpráv - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Přehršel hardwarových zpráv

10. dubna 2007, 00.00 | Hardwarové novinky v době velikonočního útlumu: osmijádrový Mac Pro používá exkluzivní procesory, Blu-ray mechaniku dostanete již i pro MacBook Pro a Apple nezakročí proti úpravám Apple TV.

V době velikonočních svátků se pochopitelně mnoho novinek neobjevilo, přesto se mi podařilo objevit několik zpráv, jež by vás mohly zaujmout. V tomto článku jsem soustředil ty související s hardwarem, druhý článek shrnuje novinky z oblasti softwaru.

Zvláštní Xeony pro osmijádrový Mac Pro

Apple minulý týden uvedl na trh osmijádrový Mac Pro s minimální publicitou a nesdělil k němu nic bližšího. A tak se jako obvykle podrobnější informace musely nashromáždit z jiných zdrojů. Osmijádrový model se liší pouze procesory, ovšem právě ty se staly zdrojem dohadů. Jde o to, že podle specifikací Applu tento stroj používá dva čtyřjádrové Xeony „Clovertown“ s taktovací frekvencí 3,0 GHz, jenže takové procesory Intel ve své veřejné nabídce nemá. MacNN nyní potvrzuje, že se skutečně jedná o čipy, které se zatím nedají sehnat na otevřeném trhu. Bill Kirkos z Intelu poslal elektronickou poštou zprávu časopisu eWeek, v níž uvádí, že opravdu dodávají 3GHz Xeon a velmi brzy očekávají také zahájení dodávek výše taktovaných čipů řady Core 2 Extreme. Prozatím se však vyrábějí v omezeném množství a Apple se rozhodl je použít. Intel hodlá později uvést na trh další 3GHz Xeon.

MacNN dále vypátral, že jde o model Xeon X5365. Tuto informaci potvrdil ředitel italského PR oddělení Intelu, Ruben Simpliciano. (Automatický překlad jeho vyjádření do angličtiny – pomocí Googlu – najdete tady, strojový překlad se samozřejmě na textu projevuje, přesto se tomu dá porozumět. A vládnete-li – na rozdíl ode mne – jazykem Dantovým, můžete se podívat na italský originál). V současné veřejné nabídce Intelu na špičce stojí Xeon X5355, taktovaný na 2,66 GHz. Jinak se čipy pochopitelně neliší, oba mají 8 MB sekundární cache paměti a jejich vnější systémová sběrnice pracuje na 1333 MHz. Intel původně chtěl uvést 3GHz čip až ve třetím čtvrtletí, ale jeho výroba se rozběhla natolik uspokojivě, že ho začal Applu dodávat již teď.

Zdá se, že Intel začal dodávat Applu některé své čipy přednostně. Též v případě Apple TV poskytuje čip, který se ve veřejných nabídkách neobjevuje. (AppleInsider ho uvádí pod označením „Crofton“, ale toto kódové označení Intel sám veřejně nepoužívá.) Intel si zřejmě z Applu udělal „reklamního“ zákazníka s nadstandardními možnostmi výběru. Kdyby se takové vztahy udržely i do budoucna, bylo by to pro Macy jistě zajímavé. A také už je jasnější, proč příplatek za osmijádrovou konfiguraci vychází tak vysoký. Nejvyšší modely procesorové řady vždy stojí o dost navíc (Apple sice určitě neplatí částky z ceníků, avšak poměry cen modelů čipů dané řady zůstávají stejné). Uvidíme, zda se touto exkluzivitou Apple pochlubí na akci při veletrhu NAB 15. dubna. Musím však zároveň připomenout, že tento náskok nevydrží dlouho, Intel samozřejmě za pár měsíců začne tyto procesory dodávat na volný trh a již někdy koncem roku se objeví nástupnické modely nové generace, 45nm čipy Penryn. Bylo by jistě hezké, kdyby též Penryny dostal Apple přednostně, to však už hodně předbíháme událostem. Prozatím zůstává osmijádrový Mac Pro na výkonnostní špičce.

Modrý paprsek pro macovské notebooky

Letošní rok měl být ve znamení širokého nástupu optických technologií nové generace využívajících modrého laseru. Avšak stále probíhající souboj mezi zatím neslučitelnými formáty Blu-ray a HD DVD jejich širší přijetí zpomaluje. Všeobecně se předpokládá (ačkoli to není tak úplně jisté), že Apple stojí na straně tábora Blu-ray. Apple samotný prozatím neučinil v tomto směru žádný vlastní krok, ale Blu-ray vypalovačky pro Macy začaly nabízet třetí strany. Již nějakou dobu existují nabídky pro Macy Pro. Nyní se však objevila také mechanika použitelná v macovských noteboocích. Firma FastMac zařadila do své nabídky nízkoprofilovou mechaniku Blu-ray Drive APP-6296 se štěrbinovým zakládáním médií. FastMac tvrdí, že se dá instalovat do mnoha typů Maců, konkrétně uvádí iBook G4, iMac G5, iMac Intel, MacBook Pro (17“), Mac mini, PowerBook G3 Pismo, PowerBook G4 Titanium (667 MHz nebo více) a PowerBook G4 Aluminum. („Obyčejné“ MacBooky a 15“ MacBook Pro nemají pro tuto mechaniku dost volného prostoru.)

Ze stránek FastMacu sice nevyplývá původ mechaniky (existuje jen několik málo skutečných výrobců, kteří je dodávají ostatním jako OEM hardware), avšak porovnáním specifikací jsem došel k závěru, že zřejmě jde o Panasonic UJ-215. Jedná se o model určený pro přenosné počítače, z čehož mimo jiné vyplývají nižší rychlosti vypalování proti stolním modelům (kvůli omezení příkonu a objemu vyvíjeného tepla). Blu-ray média vypaluje 1x rychlostí (jak jednorázově zapisovatelná, tak přepisovatelná), zvládá však i dvouvrstvé disky (s kapacitou 50 GB, jednovrstvé pojmou 25 GB). Samozřejmě umí vypalovat též optická média předchozích generací, avšak s rychlostmi to není nijak slavné. Na DVD-R a DVD+R zapisuje ještě slušnou rychlostí 8x, přepisovatelné DVD-RW a DVD+RW zvládá 4x rychlostí, ale na dvouvrstvé DVD+R DL nahrává již jen 2,4x a na DVD-R DL pouze 2x rychlostí. Protože mechanika pochází od Panasonicu, podporuje rovněž média DVD-RAM, na rychlosti 5x. Dnešní DVD vypalovačky pracují rozhodně rychleji, nicméně pro jednovrstvá DVD média by se s tím dalo smířit. Jenže pro CD-R a CD-RW disky nabízí dnes už šnečí 8x rychlost vypalování.

FastMac připomíná, že pro plné využití Blu-ray disků budete potřebovat program Roxio Toast 8 Titanium nebo podobný software třetí strany, protože Mac OS X zatím tyto funkce neobsahuje. Dodává, že Mac OS X 10.5 Leopard by je zahrnovat měl, nelze to však zaručit. Aby vám mechanika v Macu vůbec fungovala, potřebujete alespoň Mac OS X 10.2.8.

A teď ještě jeden, pro mnohé však nejpodstatnější údaj: Celá tato záležitost vás vyjde na 799,95 USD (v kursovém přepočtu 16600 Kč), což rozhodně není málo, například Mac mini na 1,83 GHz v základní konfiguraci stojí v USA stejně. A Blu-ray média též nepatří k nejlacinějším. (Cena za uložený gigabyte vychází několikanásobně vyšší proti DVD.) Logicky se tak jako nejpravděpodobnější místo nasazení jeví MacBook Pro 17“, kde se dají očekávat náročné aplikace vyžadující kapacity těchto médií a zákazníci ochotní vydat vyšší částky za hardware.Vyvstává zde ovšem další problém, do těchto strojů lze nainstalovat jen jednu optickou mechaniku a FastMac Blu-ray Drive jako DVD a CD vypalovačka příliš neoslňuje. Stolní Blu-ray vypalovačky pro Mac Pro nabízejí podstatně vyšší rychlostí vypalování DVD a CD, navíc do Maca Pro jde nasadit druhou optickou mechaniku, jež se o média předchozí generace postará lépe.

Nabídka FastMacu tak sice působí zajímavě, ale zřejmě ji využije jenom málokdo. Stav vypalovaček pro modrý laser hodně připomíná první DVD vypalovačky, které také neposkytovaly zvlášť vynikající možnosti vypalování CD a byly hodně drahé. Bohužel, kvůli přetrvávající válce formátů však v nejbližší budoucnosti těžko lze očekávat podobný vývoj, k jakému došlo u DVD vypalovaček.

Apple se vyjádřil k úpravám Apple TV

Vzhledem k lavinovitému šíření úprav pro Apple TV již nějakou dobu visí ve vzduchu otázka, jak na to vlastně zareaguje Apple. Dokonce se začaly šířit pověsti, že Apple může na dálku některé úpravy softwaru zpětně rušit. Nepovažoval jsem to za pravděpodobné (vzpomeňme na nedávnou aféru s „rootkitovou ochranou“ na hudebních CD Sony, takovou blamáž by Apple jistě neriskoval). Větší jasno do celé věci vnesla zpráva na serveru Engadget. Lidé z tohoto serveru si minulý týden popovídali s Applem a ten je ubezpečil, že nic podobného nedělá a dělat nebude, rozhodně si nehodlá hrát na Sony. (Oznámené případy ztráty softwarových úprav zřejmě souvisejí s mechanismy automatické údržby operačního systému Apple TV, probíhajícími bez zásahu zvenčí.) Mezi řádky lidé z Engadgetu vyčetli, že postoj Applu k úpravám obecně se dá vyjádřit touto větou: „Je to vaše krabička, dělejte si s ní, co chcete – jenom nezapomeňte, že můžete přijít o záruku.“ To je asi nejrozumnější názor, jaký se dal přijmout, protože neodradí nadšence a současně z něj neplynou žádné zvýšené finanční nároky pro Apple. Ostatně, pokud se někdo na Apple TV vydá se šroubovákem, tak s tímhle určitě počítá.

Když už jsem se dostal k Apple TV, asi bych měl vyjasnit některé své názory na ni. Objevily se komentáře, že příliš upřednostňuji zprávy na toto téma a že snad dokonce mám zájem na posílení jejího prodeje. (Teď ovšem zase riskuji obvinění, že dělám z MůjMacu blog, když na to tady odpovídám). Druhé tvrzení je samozřejmě absurdní, sám jsem zde několikrát zmiňoval, že nevěřím ve velký úspěch Apple TV na našem trhu. Kursové a další rozdíly způsobují, že Apple TV u nás vychází příliš draho, navíc situace na našem trhu je celkově vůči podobným řešením nepříznivá. (Nakonec iPody u nás také nemají nějak drtivou převahu mezi hudebními přehrávači.)

Přesto o ní hodně píšu, protože totéž činí ostatní servery a weby. Jde po dlouhé době o nový typ hardwaru Applu, takže není divu, že vzbuzuje pozornost. Ostatně z různých náznaků lze soudit, že Jobs má na tomto přístroji osobní zájem (což ovšem není zárukou úspěchu, posuzováno zkušenostmi z historie Applu a snad ještě více NeXTu tomu bývalo spíše naopak). Avšak asi nikdo nečekal, co se rozvine v oblasti úprav Apple TV, vždyť vzniklo celé nové společenství (s tímhle Jobs zřejmě nepočítal). Toto dění by však bylo těžko možné bez Internetu v jeho dnešní podobě, vlastně se v něm projevují všechny nové trendy (síťová společenství, obsah tvořený uživateli, silné využívání multimédií, hlavně videa a tak dále). Pravděpodobně vzniká nová kapitola historie Sítě. Dnes sice těžko někdo odhadne, jak se to vše bude vyvíjet dál, ale dění kolem Apple TV si rozhodně pozornost zasluhuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: