Pár poznámek k Leopardu: Videoukázky u Applu, konečně jasno kolem ZFS, několik podrobností k nové ploše a Finderu a lepší podpora vícejádrových procesorů. (14.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pár poznámek k Leopardu: Videoukázky u Applu, konečně jasno kolem ZFS, několik podrobností k nové ploše a Finderu a lepší podpora vícejádrových procesorů. (14.6.07)

14. června 2007, 08.00 | Většina novinek Leoparda se nyní na webu Applu nabízí i jako ukázkové video. Konečně víme, jak to bude se ZFS v Leopardu. Podrobnější popis novinek plochy a Finderu Leoparda. A Leopard skutečně lépe využívá vícejádrové procesory.

Z ukázek Applu i z jiných zdrojů se sbíhají další informace k Leopardu, a tak jsem se je rozhodl shromáždit do samostatného článku. Samozřejmě, kdybychom měli věřit Jobsovi, tak ještě hodně věcí zůstalo ukryto (když nám předvedl jen 10 novinek ze 300). Teoreticky bychom časem mohli získat dodatečné informace od vývojářů, kteří si z konference WWDC odnesou beta verzi Leoparda, ale podle určitých náznaků bude Apple po těchto vývojářích vyžadovat slib mlčenlivosti a hrozit jim houfy právníků v případě vyzrazení podrobností. Uvidíme, co se bude dít po skončení konference.

Videoukázky novinek Leoparda na webu Applu

Stránky Applu věnované Leopardu byly po Jobsově proslovu doplněny o videoukázky některých novinek, u těchto prvků najdete odkaz „Watch the Demo“, jímž přehrajete příslušné QuickTime video. Video se nabízí pro novou plochu (Desktop – ukazuje nový dok a menu a Stacks), pro Finder (předvádí Cover Flow, postranní panel a další věci), Mail, iChat, Time Machine, Quick Look a Spaces.

Konečně jasno kolem ZFS v Leopardu

V posledních dnech vznikl značný zmatek kolem otázky postavení souborového systému ZFS v Leopardu. Stručné shrnutí, nechcete-li putovat po předchozím odkazu: Nejprve se zdálo, že ZFS bude novým výchozím souborovým systémem Leoparda, avšak Jobs ZFS vůbec nezmínil a podle některých prohlášení ZFS v něm vůbec neměl být. Časopis InformationWeek nakonec z Applu přece jen dostal vyjádření, jak se věci skutečně mají.

Mluvčí Applu potvrdila, že ZFS v Leopardu bude, ale pouze jako omezený volitelný doplněk, nikoli jako výchozí souborový systém. Konkrétně řekla toto: „ZFS je dostupný jenom jako možnost pouze pro čtení z příkazové řádky.“

V doplňujícím rozhovoru s Brianem Crollem, ředitelem produktového marketingu OS X, jehož původní vyjádření naznačovalo, že ZFS v Leopardu vůbec nebude, se redaktoři InformationWeeku dozvěděli toto: „Pouze pro čtení znamená, že později, pokud budou existovat ZFS svazky, budou tyto systémy schopné ZFS svazky číst. Do systému nemůžete zapisovat. Dovolí to později číst ZFS svazky.”

Na dotaz, zda by mohl být ZFS implementovaný alespoň v serverech Apple Xserve, Croll prohlásil, že nemůže mluvit o tom, kam do budoucnosti směřují.

InformationWeek požádal o kopii beta verze Leoparda, avšak zástupci Applu mu ji odmítli dát. A při pokusech dostat něco z vývojářů na WWDC tito odmítli mluvit, citovali smlouvy s Applem zakazující prozrazování podrobností.

Podle jednoho příspěvku v diskusním foru InformationWeeku lze k ZFS přistupovat z Disk Utility, v menu Erase. Podle něj se ani Sunu nepodařilo spolehlivě provozovat Solaris se ZFS na systémovém disku, takže podobné to asi bude i s Leopardem. Dále příspěvek tvrdí, že Leopard má zahrnovat novou formu diskového pole RAID, nazvanou RAID-Z, jež využívá ZFS a překonává problém „zápisové díry“. (Jde o problém polí konfigurace RAID-5, kdy po ztrátě napájení nebo po zhroucení systému může dojít ke ztrátě dat.)

Nakonec tedy ZFS v Leopardu sice bude, ale ve velmi omezené podobě. To mnohé roztrpčilo, ovšem pro dnes běžné konfigurace Maců by ZFS až tak velký přínos neznamenal (jeho přednosti se plně projeví hlavně na velkých serverech). Apple zjevně měl s jeho implementací potíže, proto sáhl po tomto řešení.

Několik podrobností k nové ploše a Finderu

Macworld blíže rozebírá předvedené novinky plochy (Desktopu) a Finderu Leoparda.

Především dochází k závěru, že plocha a Finder zase až tak nové nejsou, jde spíše o menší úpravy a doplnění několika nových prvků. Dohromady však tyto změny podstatně mění vzhled a fungování systému a nové prvky výrazně zlepšily práci se soubory.

Nová plocha

Nová plocha má nyní slabě průsvitnou lištu menu, vidíte skrz ní obrázek na ploše. Menu však není statické, bude měnit svou barvu a průsvitnost podle toho, jaký obrázek pro plochu zvolíte. Bude-li to například tmavé pozadí, pořád zůstanou texty menu jasně čitelné.

Další změna spočívá v tom, že nyní budou mít všechna okna souhlasný vzhled, narozdíl od současné směsice stylů. Tím novým oficiálním stylem zřejmě bude jemně šedá (představu o novém stylu si můžete udělat podle nového designu amerického webu Applu). Aktivní okno by též mělo být více odlišeno od neaktivních, ale to Jobs nepředváděl.

Rovněž dok získal nový vzhled, vypadá jako lesklá plošina, na níž leží ikony. Apple se na něm vyřádil s efekty, když nad něj přetáhnete okno, odráží se v lesklém povrchu doku.

Další nový prvek doku tvoří Stacks. Když přetáhnete na dok složku, přidá se k němu nová ikona nazvaná Stack („stoh“ či „štůsek“ ikon, i tak vypadá). Klepnutí na tuto ikonu nechá zobrazit obsah složky jako miniatury ikon a jména souborů ve vysokém rozlišení. Obsahuje-li složka méně než 10 položek, vyjede z doku jako vějířovitý sloupec, při 10 a více položkách se zobrazí jako mřížka s průhledným pozadím. Stack zřejmě půjde vytvořit také tím, že na dok přetáhnete skupinu souborů.

Dok Leoparda jeden Stack obsahuje od počátku: Downloads, tedy složku sloužící jako výchozí úložiště stažených souborů. Zatímco v Tigeru stažené soubory končí implicitně na ploše, v Leopardu se ocitnou tady, což by mělo zvýšit pořádek na ploše. Navíc při stahování tato ikona ukazuje jeho průběh (přinejmenším pro Safari).

Nový Finder

Stejně jako plocha se vylepšení dočkal i Finder. Samozřejmě má nový šedý vzhled a nabízí přepracovaný postranní panel, hodně připomínající iTunes 7. Postraní panel obsahuje logické skupiny položek: Devices (zařízení – pevné disky, CD, DVD), Shared (sdílení – síťové svazky a počítače v síti), Places (místa – složky a soubory na vašem disku) a Search For (hledání). Skupiny se dají svinovat a rozbalovat.

Skupina Search For obsahuje všechna uložená hledání Spotlightu, dále logicky členěná. Spotlight navíc nyní může prohledávat ostatní lokální Macy a vzdálené servery. A pro vyhledávání se dají používat Booleovské operátory (AND, OR a NOT) a též lze vyhledávat přesné fráze, data a rozsahy dat.

Skupina Shared umožňuje snadný přístup k počítačům v lokální síti, zobrazuje všechny počítače – Macy a PC s Windows – co sdílejí soubory a také Macy se zapnutým sdílením obrazovek.

A pokud používáte službu .Mac, dovoluje nová funkce Back To My Mac snadné zřizování spojení mezi vzdálenými Macy, které službě .Mac sdělí své IP adresy a poté se objeví v postranním panelu Finderu svých protějšků.

Z iTunes do Finderu přibyla další vizuální funkce – Cover Flow. Nabízí se jako dodatečná nová možnost zobrazení (vedle stávajících zobrazení seznamu, ikon a sloupců) a dovoluje rychle listovat náhledy souborů ve složce nebo ve výsledcích hledání. Náhledy navíc tvoří živé miniatury obsahu příslušných dokumentů, takže třeba jde procházet stránky PDF souboru nebo snímky prezentace Keynote. A také se takto dá přímo přehrávat video.

Další velké vylepšení tvoří Quick Look, v podstatě posílený náhled, poskytující okamžitý živý náhled obsahu souboru bez otevření příslušné aplikace. Opět lze například listovat náhledem PDF souboru, tak jako ve Finderu. V případě zvuku a videa se dá spustit přehrávání jedním stiskem. A bude-li výchozí náhled příliš malý, další stisk ho zvětší na celou obrazovku.

Quick Look podporuje řadu typů souborů již od počátku – text, obrázky, filmy, PDF soubory, dokumenty Wordu a Excelu – a pomocí zásuvných modulů bude možné přidávat podporu dalších typů dokumentů.

Quick Look najde uplatnění na více místech systému, například během konverzace přes iChat jím můžete ukázat ostatním náhled souboru a při používání Time Machine vám předloží náhled objevených zazálohovaných souborů, než je obnovíte.

Zatím není jasné, zda Leopard skýtá v této oblasti ještě nějaké další novinky, ovšem už to, co Jobs předvedl, je docela zajímavé. Sice z velké části jde hlavně o hezké efekty, ale některé nové prvky jako Cover Flow a Quick Look představují skutečně užitečná vylepšení.

Leopard lépe podporuje vícejádrové procesory

Většina nových Maců má dnes alespoň dvoujádrový procesor (a Mac Pro už dnes nabízí až osm jader). Plný výkon vícejádrových procesorů se ovšem těžko využije bez patřičného softwaru a také s tím by měl pomoci Leopard. Americký web Applu tomu ostatně věnuje celou zvláštní stránku.

Mimo jiné se v ní uvádí, že nový plánovač úloh Leoparda velice účinně přiděluje úlohy mezi více jader a procesorů, takže stráví méně času spravováním úloh a více prováděním výpočtů. Nová vícevláknová síťová sada zrychluje síťové vstupy a výstupy tím, že je zpracovává paralelně.

Pro vícejádrové procesory byly též upraveny aplikace Applu jako Mail, Address Book a Font Utility, jež na procesor náročné operace rozdělují do spravovatelnější série kroků, které se na jednoprocesorovém stroji vykonávají postupně po sobě, zatímco na vícejádrovém systému se zpracovávají paralelně. Cocoa stejnou technologii využívá ke zrychlení vyhledávání.

Navíc zavedl Apple nové API rozhraní (NSOperation), jež usnadňuje programátorům využívat víceprocesorové zpracování, kdy prostě popíší operace v programu spolu s jejich závislostmi a Cocoa se už postará o zbytek.

Uvidíme, jak to poběží v praxi, ale teoreticky by tak měl výkon stávajících vícejádrových strojů vzrůst, protože se bude lépe využívat jejich potenciál. Zvlášť zajímavé by to mohlo být na strojích s větším počtem jader.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: