Další středeční novinky Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další středeční novinky Applu

22. října 2010, 00.00 | Apple ve středu začal také nabízet volitelný 2,8GHz procesor Core i7 pro některé MacBooky Pro, vydal aktualizaci firmwaru nových MacBooků Air a několik dalších softwarových aktualizací – ProKit 6.0 pro Snow Leoparda, nové verze Javy pro Mac OS X a Aperture 3.1.

Hlavní novinky představené na středeční akci podrobně popisujeme v příslušné reportáži, ale ve středu Apple kromě toho uvedl ještě několik dalších novinek, o nichž se Steve Jobs vůbec nezmínil, často však souvisí s tím, co se objevilo v Cupertinu.

Nejvyšší modely 15“ a 17“ MacBooků Pro lze volitelně osadit 2,8GHz procesorem Core i7

Ve středu Apple uvedl nové MacBooky Air, u ostatních notebooků k žádným změnám nedošlo, i když mnozí je též předpokládali. Jedinou výjimku tvoří nejvyšší modely 15“ a 17“ MacBooků Pro, pro něž přibyl další volitelný procesor, jde tak vlastně o první změnu od příchodu těchto strojů na trh letos v dubnu.

Nejvyšší standardní 15“ model MacBooku Pro s 2,66GHz procesorem i7 lze nyní volitelně osadit 2,8GHz variantou téhož procesoru za příplatek 200 USD. A stejný procesor se dá nasadit také do 17“ MacBooku Pro, standardně vybaveného 2,53GHz Core i5, vedle již dříve nabízeného 2,66Hz procesoru Core i7 je teď možné užít též 2,8GHz variantu, což však vyjde na 400 USD.

A to jsou zřejmě poslední letošní změny Maců, dá se předpokládat, že současné konfigurace budou tvořit vánoční nabídku Applu a k dalším významnějším modernizacím dojde až v příštím roce.

Aktualizace firmwaru nových MacBooků Air

Ve středu Apple představil zásadně modernizované MacBooky Air a ve stejný den už uvolnil aktualizaci jejich firmwaru.

Aktualizace MacBook Air (Late 2010) Software Update 1.0 řeší několik problémů s grafikou těchto nových notebooků, především chybu, jež mohla způsobit, že systém přestane reagovat při přehrávání filmové upoutávky v iMovie. A dále napravuje potíž s tím, že stroj nereaguje na pokusy o probuzení ze spánku, když je k němu připojený externí monitor.

Doprovodný podpůrný dokument říká v podstatě totéž, nový firmware lze stáhnout odtud (má velikost jenom 368 KB), jeho instalace vyžaduje Mac OS X 10.6.4.

ProKit 6.0 aktualizuje společné komponenty profesionálních aplikací Applu pod Snow Leopardem

Ve středu vyšla také aktualizace ProKit 6.0 (SnowLeopard), přinášející nové verze společných komponent profesionálních aplikací Applu. Týká se programových balíků Final Cut Studio a Logic Studio a programů Final Cut Pro, Motion, Soundtrack Pro, DVD Studio Pro, Aperture, Final Cut Express, Soundtrack, Logic Pro, MainStage, WaveBurner a Logic Express. (Tyto aktualizace nevycházejí příliš často, předchozí verze 5.0 pochází z loňského července.)

Řeší problémy prvků jejich uživatelského rozhraní, jako konkrétní opravy Apple uvádí zvýšenou spolehlivost prohlížení knihoven programu iPhoto v Aperture, nápravu kosmetických problémů vzhledu objasňujících trojúhelníčků v Aperture a napravuje potíž se zobrazováním nesprávných údajů v číselných parametrech programů Logic Pro a MainStage.

ProKit 6.0 se dá získat tady (jde o 123,5 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší.

Nové verze Javy pro Leoparda a Snow Leoparda

Dále se ve středu objevily nové aktualizace Javy pro Mac OS X. (Předchozí aktualizace Javy pro tyto operační systémy dorazily v květnu.)

Pro Snow Leoparda jde o aktualizaci Java for Mac OS X 10.6 Update 3, jež zlepšuje kompatibilitu, bezpečnost a spolehlivost povýšením Javy SE 6 na verzi 1.6.0_22. (Popis bezpečnostních oprav nabízených novou verzí Javy se nalézá zde). Nabízí se přes Software Update, případně se dá stáhnout tady (má velikost 74,30 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.4 a vyšší.

Pro Leoparda vyšla aktualizace Java for Mac OS X 10.5 Update 8, která povyšuje J2SE 5.0 na verzi 1.5.0_26 a samozřejmě také Javu SE 6 na verzi 1.6.0_22, tu však pouze pro Macy s 64bitovými procesory Intel. J2SE 1.4.2 zůstává implicitně vypojená, protože pro ni se již žádné nové aktualizace a bezpečnostní opravy nevydávají.

Též tahle aktualizace se dá získat přes Software Update, nebo z webu Applu (zabírá 119,07 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8. Bezpečnostní opravy, jež zahrnuje, se blíže popisují v tomhle dokumentu.

Chystá se Apple Javu opustit?

Tyto aktualizace však vyvolaly dost značný rozruch, protože v referenčních materiálech Applu k nim si někteří všimli poznámky, že od vydání aktualizace Java for Mac OS X 10.6 Update 3 verze přenesená Applem a dodávaná s Mac OS X je nadále nedoporučovaná (deprecated), takže se už nebude udržovat na stejné úrovni a může být z budoucích verzí Mac OS X odstraněna, běhový modul Javy v Leopardovi a Snow Leopardovi se ovšem bude dále podporovat standardním způsobem.

To by mohlo (ale nemusí) znamenat, že v chystaném Mac OS X Lion již Java nebude, přinejmenším ne v základní instalaci. Pravidla Applu pro obchod Mac App Store navíc zakazují používat volitelné nebo nedoporučované technologie, aplikace využívající Javu tak zřejmě budou mít potíže se do nového obchodu vůbec dostat.

Aperture 3.1 přináší řadu drobných oprav a změn

Ve středu Apple uvedl mediální balík iLife ’11, zahrnující nový program iPhoto ’11 pro zpracování fotografií, současně však vyšla také nová menší průběžná aktualizace jeho profesionálního fotografického programu Aperture, na verzi 3.1. (Aperture 3 vstoupil na trh letos v únoru, poté následovalo několik dodatečných aktualizací napravujících nejvážnější chyby, naposledy to byla verze 3.0.3 v květnu.)

Aperture 3.1 přináší velké množství menších změn, oprav a vylepšení týkajících se práce s knihovnou Aperture, úprav snímků, funkcí Faces a Places, tisku, obrazových prezentací, metadat, vyhledávání, fotografování k počítači připojeným fotoaparátem, importu z programu iPhoto, exportu snímků a jejich sdílení na Webu, videa, fotoknih a zásuvných modulů.

Podrobný soupis změn verze 3.1 předkládá tento dokument, měla by například zlepšit výkon při otevíráních velkých knihoven Aperture a při exportu silně upravených snímků, při importu knihoven programu iPhoto a fotografií z iPhonu a iPadu. Rychlejší by mělo být i prohledávání knihoven s velkým počtem klíčových slov.

Zlepšilo se vykreslování miniatur, zjišťování obličejů v párech RAW a JPEG snímků, odstraňování červených očí, fotografické efekty v prezentacích a práce s prezentacemi zahrnujícími videoklipy, export GPS dat a mnoho dalšího.

Aperture 3.1 se nabízí jednak prostřednictvím mechanismu Software Update, jednak ho lze stáhnout odtud (jde o 357,55 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2 či vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: