Softwarové novinky pro Macy z minulého týdne - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Macy z minulého týdne

12. ledna 2009, 02.00 | Neprávem opomíjený Mac Box Set, Microsoft tvrdí, že jeho Office převažuje, aktualizovaný Parallels Desktop 4.0, VMware Fusion obsadil první místo v prodejích, HSC Edit 1.6, PDF Shrink 4.5, VPN klient Keria, nový ochranný software Intega a nový designérský software Autodesku.

Za minulý týden se, především v souvislosti s probíhajícím Macworld Expem, nahromadily různé softwarové novinky pro Macy (většina výrobců softwaru se přirozeně snažila uvést své novinky v San Franciscu), zde se pokusím předložit souhrn toho, na co se v minulých dnech nedostalo (první softwarové novinky z Macworldu 2009 popisuje tenhle článek).

Neprávem přehlížený Mac Box Set

Hlavní softwarové novinky Applu na letošním Macworld Expu tvořily programové balíky iLife '09 a iWork '09 (jejich základní představení najdete v této reportáži).

V souvislosti s nimi byl též zmíněn balík Mac Box Set, slučující dohromady Mac OS X 10.5 Leopard a oba nové aplikační balíky. Toto oznámení nevyvolalo příliš velký zájem, ale jak připomíná Ars Technica, pro některé uživatele Maců představuje skutečně značně výhodnou nabídku.

01mm11012009f.jpg

V USA se totiž Mac Box Set dá pořídit za 169 USD, zatímco při samostatném nákupu by tato trojice softwarových titulů přišla na 287 USD. Mac Box Set tak přináší úsporu 118 USD, lze na to též pohlížet tak, že dostanete iLife '09 a iWork '09 za plnou cenu a k tomu Leoparda za pouhých 10 USD.

Pro domácnosti a pracoviště s více Macy se navíc nabízí rodinné balení, jež za 269 USD dovoluje instalaci veškerého obsaženého softwaru až na pět různých Maců.

Tohle bude pochopitelně zajímavé pouze pro ty, kdo ještě nepřešli na Leoparda. Takoví uživatelé nepochybně stále existují a Apple se je snaží tímhle krokem přimět, aby konečně Tigera opustili ve prospěch Leoparda. (Na Mac OS X 10.6 – Snow Leoparda – si zřejmě ještě nějakou chvíli počkáme, o tom vlastně svědčí i tato nabídka.)

Magic Box Set se ovšem začne prodávat až koncem ledna, teprve poté se uvidí, kolik zájemců přivábí.

Zatím není jasné, zda se tento balík objeví také na českém trhu a za jakou cenu, pokud však ano, lze předpokládat, že úspora oproti samostatnému nákupu bude podobná.

Microsoft tvrdí, že 77 procent amerických uživatelů Maců používá jeho Office

Apple se sice snaží prosazovat svůj kancelářský balík iWork, o čemž svědčí i právě představená nová verze iWork '09 a OpenOffice se ve verzi 3.0 rovněž snaží posílit své postavení na Macu, zdá se však, že přinejmenším v USA i na Macích převažuje kancelářský balík Microsoftu.

Zřejmě právě v souvislosti s novinkami Applu na Macworld Expu Microsoft přišel s novou studií, v níž tvrdí, že 77 procent uživatelů Maců v USA provozuje Microsoft Office.

02mm11012009f.jpg

Redaktor časopisu Macworld k tomu podotýká, že také on patří k takovýmto uživatelům, zůstává u Wordu hlavně kvůli tomu, že si vyměňuje velké množství souborů s ostatními redaktory a dalšími lidmi a mezi nimi se jako „standard“ ujal Word. Sice by mohl používat i jiný kancelářský software, ale bylo by to pro něj příliš namáhavé.

Zmíněná studie Microsoftu údajně byla podrobnější než ty minulé, takže by měla přinášet přesnější údaje, zároveň je však třeba mít na paměti, že se zaměřila jen na USA.

K tom je ještě nutno dodat, že tento stav odráží především situaci z minulosti, kdy dosáhnout kompatibility s dokumenty Microsoft Office bylo opravdu obtížné, vývoj v posledních letech to přece jenom usnadňuje (Microsoft uvolnil specifikace svých formátů a v nových verzích Office přechází na otevřenější formáty – i když míra jich otevřenosti nadále zůstává předmětem diskuse).

Ostatně samo toto oznámení Microsoftu ukazuje, jak usilovně se snaží si svou převahu v kancelářském softwaru na Macu udržet, teď bude hodně záležet na tom, jaké kroky v rámci těchto svých snah učiní.

Parallels aktualizovala Desktop 4.0 pro Mac

Používání softwaru Microsoftu na Macu sice vyvolává vášnivé spory, ale najdou se mnozí, kteří chtějí na svém jablečném stroji provozovat přímo Windows či jiné operační systémy než Mac OS X. Pokud si navíc přejí další operační systém provozovat souběžně s Mac OS X, musí sáhnout po nějakém virtualizačním programu.

03mm12012009f.jpg

Jednu z možností představuje Desktop od Parallels. Ten se od loňského listopadu dodává v nové verzi 4.0, kterou ovšem její výrobce dále modernizuje, poslední aktualizace se dočkala již těsně na konci loňského roku, avšak v rozruchu okolo Macworld Expa tato zpráva poněkud zapadla.

Nové sestavení 3810 přináší jako vždy řadu oprav a menších vylepšení (další zvýšení výkonu, lepší práci s rozhraním USB, delší výdrž na baterii při provozování na notebooku, opravy chyb práce v síti a podobně), ale i některé významnější novinky.

K nim patří především podpora pro DirectX 9.0 včetně Shader Modelu 2, což by mělo rozšířit počet provozovatelných her pro Windows, dále silnější předběžná podpora pro Windows 7 a Snow Leoparda (zde se ovšem vychází z dostupných beta verzí zmíněných systémů) a možnost přetahovat soubory Windows do aplikací Maca v doku. Přibývají též nové možnosti práce s virtuálními stroji a software podporuje instrukční sadu SSE4, což by mělo na těch procesorech Intelu, co ji obsahují, zvýšit výkon multimediálních aplikací.

Podrobný popis novinek sestavení 3810 najdete tady, objevíte tam i seznam přetrvávajících známých problémů, těch rovněž zůstává docela dost, bude proto vhodné se na ně podívat, než přejdete na novou verzi.

Jestli vás to neodradí, můžete nové si sestavení Desktopu 4.0 stáhnout odtud (má velikost 172 MB).

VMware Fusion loni předstihl v prodeji Parallels Desktop

Jak nepochybně víte, v oblasti virtualizačních programů pro Macy si tvrdě konkurují dvě firmy, výše zmíněná Parallels se svým Desktopem a VMware, jež nabízí obdobný program Fusion, od září 2008 dostupný ve verzi 2.0.

Obě virtualizační řešení mají své příznivce a odpůrce, zdá se však, že si VMware Fusion, ačkoli se dodává po mnohem kratší dobu, již stačil získat velmi silné postavení na trhu.

04mm12012009f.jpg

VMware se to snažila dokázat Ars Technice při rozhovoru na Macworld Expu.

Na Macworld Expu 2008 ještě VMware na poli virtualizace nebral nikdo příliš vážně, Fusion byl považován spíše za shareware, zatímco Parallels Desktop představoval zavedené řešení pro ty, kdo chtěli provozovat Windows na Macu souběžně s Mac OS X (a tedy se nespokojili s Boot Campem).

Situace se však prudce změnila během jediného roku a ačkoli od uvedení Fusionu 2.0 uplynuly pouhé čtyři měsíce, VMware se může chlubit úspěšnými prodeji.

Stala se totiž klientem firmy NPD provádějící průzkumy trhu a nejnovější výsledky ukazují, že VMware může slavit. Za období od ledna do listopadu 2008 totiž NPD vychází, že na maloobchodním trhu virtualizačního softwaru pro Mac v USA obsadil Fusion první místo, 53 procent maloobchodního prodeje šlo na jeho vrub, Parallels po většinu roku 2008 držela 44 procent trhu, koncem roku však začala převaha VMware dále růst (v říjnu to bylo 59 procent pro Fusion a 39 procent pro Desktop).

Fusion tak zvýšil svůj tržní podíl z nuly v srpnu 2007 na více než 50 procent za jediný rok, svůj úspěch VMware připisuje tomu, že se uživatelům Fusion prostě líbí. (Fusion vychválila většina odborných recenzí, ale pro tento program příznivě vyznívají též diskuse uživatelů na Webu.)

O dalších plánech pro Fusion zatím VMware příliš mluvit nechce, avšak některé její kroky přece jen odhadnout lze. VMware získala firmu Tungsten, jež udržuje OpenGL pro Linux, zřejmě se tedy bude snažit dále vylepšit podporu 3D grafiky ve Fusionu. Též bude usilovat o zlepšení výkonu chování Windows 7 ve Fusionu. Mimochodem, lidé pracující na Fusionu začali razit heslo, že „Fusion je nová vrstva Classic“, budou tedy chtít dosáhnout tak těsné integrace s Mac OS X, aby uživatelé při provozování aplikací jiných operačních systémů na Macu v podstatě nemuseli přemýšlet o jejich výkonu či podmínkách použití, ale prostě je normálně spouštěli. Jestli tohoto cíle VMware skutečně dosáhne, zřejmě své postavení na trhu dále upevní.

Parallels jistě na tyto kroky VMware odpoví, ostatně výše popisovaná aktualizace Desktopu 4.0 jasně ukazuje, že se ubírá obdobným směrem. Z údajů NPD pochopitelně nemá příliš velkou radost a snaží se je zpochybnit. Připomíná, že prodejce MacMall dodává s každým novým Macem Desktop 4.0 zadarmo, takže ve skutečnosti má Parallels přes 56 procent trhu, což ovšem naopak popírá VMware, jde nejspíš o to, jak se vykazují jednotlivé prodeje.

Pokud navíc Parallels argumentuje zdarma přikládaným softwarem (ve skutečnosti ovšem za něj nějaké peníze přece jen dostane od onoho prodejce Maců), svědčí to spíše ve prospěch VMware, jejíž software si zákazníci museli koupit za plnou cenu (upgrade z verze 1.x na verzi 2.0 však dostali zdarma). V každém případě Fusion dosáhl na trhu značného úspěchu, což svědčí o jeho kvalitách.

Situaci na trhu virtualizačního softwaru pro Mac by v budoucnosti možná mohl ovlivnit také VirtualBox Sunu nabízený zdarma, bude-li jeho vylepšování pokračovat dosavadním tempem.

Balík modulů Aperture HSC Edit 1.6 přidává nástroj pro hloubku ostrosti

Pro Apple Aperture se od verze 2.1 dodává řada zásuvných modulů rozšiřujících jeho schopnosti, patří k nim též sada modulů HSC Edit. Tu její výrobce pravidelně aktualizuje, ke každé nové verzi přidává nové moduly a funkce. (Popis verze 1.4 naleznete zde.)

05mm12012009f.jpg

A nyní HumanSoftware vydává verzi 1.6.

Ta sestává z celkem 16 zásuvných modulů, s jejichž pomocí lze v Aperture uplatnit na zpracovávané digitální fotografie více než 4 000 efektů.

Hlavní novinku verze 1.6 tvoří modul pro úpravu hloubky ostrosti, což se dá využít například k rozostření pozadí, aby více vynikly objekty v popředí. (Z těchto ukázek si jde udělat představu, jak to funguje.)

HSC Edit 1.6 také umožňuje měnit velikost pracovní plochy, podobně jako ve Photoshopu. Nová verze přináší menší vylepšení i pro ostatní moduly, jejich podrobnější popis najdete na webu HumanSoftwaru.

Sada modulů HSC Edit vyžaduje Mac OS X 10.5 Leopard a Aperture 2.1 nebo vyšší. Cena celé sady nadále zůstává na 300 USD, jednotlivé moduly lze zakoupit též samostatně, avšak pokud jich potřebujete víc, nevyplatí se to, protože každý přijde na 70 USD (výjimku tvoří moduly Multi-Curves – za 30 USD - a Image Enhancer - za 50 USD).

PDF Shrink 4.5 upravuje PDF dokumenty pro iPhone a iPod touch

PDF dokumenty podporuje přímo Mac OS X a rovněž mnohé aplikace je dnes umí vytvářet. Vzniklé výstupy vak nebývají vždy právě ideální, hlavně z hlediska své velikosti, pro takové situace může přijít vhod utilita PDF Shrink firmy Apago, schopná PDF dokumenty z Mac OS X či z jeho aplikací citelně optimalizovat, údajně dokáže takovéto dokumenty zmenšit až o 90 procent jejich původní velikosti, tato tabulka uvádí některé příklady provedených optimalizací.

06mm12012009f.jpg

Podrobnější popis verze 4.0 utility PDF Shrink předkládá Grafika, novinky verze 4.2 se popisují tady.

Na Macworld Expu firma Apago předvedla novou verzi 4.5, ta především doplňuje možnost vytváření souborů prohlížitelných na iPhonu a iPodu touch. Navíc se zvýšila rychlost práce programu.

PDF Shrink vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Utilita stojí 35 USD, registrovaní uživatelé verze 4 získají verzi 4.5 zdarma, upgrade z nižších verzí přijde na 14 USD. Zkušební verzi, funkční po dobu 10 dní, si lze stáhnout odsud.

Kerio chystá VPN klienta pro Winroute Firewall též pro Mac

Na Macworld Expu předváděla své produkty také firma Kerio, známá hlavně svým komunikačním a bezpečnostním softwarem. K jejím hlavním produktům patří WinRoute Firewall, k němu hodlá Kerio dodávat VPN klienta i pro Mac (klient pro Windows se na trhu už nachází). V San Franciscu předvedla jeho beta verzi, ostrá verze by se měla na trh dostat v březnu.

07mm12012009f.jpg

Kerio tímto poprvé vstupuje na trh VPN softwaru pro Mac, chystaný klient se přizpůsobuje uživatelskému rozhraní Mac OS X a umožní uživatelům bezpečný přímý přístup k chráněným síťovým prostředkům jako jsou intranety, dokumenty, elektronická pošta a databáze, zatímco dříve se takovýto přístup musel řešit přes FTP.

VPM klient pro Mac funguje na všech Macích s procesory Intel a s Mac OS X 10.4 nebo vyšším.

Kerio prodává také podnikový poštovní server MailServer, ten již vloni doplnila o podporu iPhonu. A to se jí vyplatilo, protože třetina amerických zákazníků firmy nyní používá jako své mobilní zařízení právě iPhone, pomohlo to posílit prodej softwaru Keria hlavně menším a středním podnikům.

Pro nás je ovšem zajímavé hlavně to, že Kerio má původ v naší zemi, kde nadále probíhá většina vývoje softwaru, na americkém trhu si však Kerio vedla natolik úspěšně, že založila pobočku přímo v USA, dnes už zákazníky vnímanou jako místní firmu. (Ale již to, že se viceprezident pro globální marketing, komunikující s médii, jmenuje Dušan Vítek, jasně ukazuje, odkud pocházejí její zakladatelé.)

Bližší informace o produktech Keria v češtině a o cenách na našem trhu najdete na českém webu firmy. Kerio podporuje více platforem a jak je vidět z výše uvedeného, věnuje značnou pozornost Macům, její výsledky jasně ukazují, že v USA začíná Apple ve větší míře pronikat alespoň do menších podniků. Samozřejmě by nás mělo těšit i to, že se na tom podílejí lidé z České republiky.

Intego vydala nové verze svého bezpečnostního softwaru

O bezpečnosti jednotlivých platforem se vedou nekonečné polemiky, to platí zvlášť pro Mac OS X. Někteří tvrdí, že Mac žádný antivirový software nepotřebuje, přesto však existují firmy, které nabízejí nejrůznější bezpečnostní software pro Macy, takže se zřejmě nějací jeho uživatelé přece jenom najdou.

K nejznámějším z nich patří firma Intego. (Té vloni udělal Apple nechtěně reklamu, když její antivirový software uvedl jako jednu z možností ochrany Mac OS X. Své doporučení sice záhy stáhl, dostalo se mu však značného mediálního ohlasu.)

08mm12012009f.jpg

A na Macworld Expu Intego představila nové verze svých ochranných programů, konkrétně to byl VirusBarrier Server 2, VirusBarrier Mail Gateway 2 a ContentBarrier X5.

VirusBarrier Server 2 prohlíží veškeré soubory kopírované na Mac OS X Server a soubory z něj spouštěné, kdyby nalezl virus, umístí ho do karantény a odešle správci výstrahu. Kromě toho také může provádět naplánované prohlídky lokálních a síťových svazků.

VirusBarrier Mail Gateway 2 chrání elektronickou poštu odesílanou a přijímanou prostřednictvím poštovního serveru Mac OS X. Automaticky prohlíží všechny poštovní zprávy procházející přes server, hledá nakažené přílohy a objeví-li virus, opět ho umístí do karantény a vyrozumí správce.

Oba dva programy vyžadují Mac OS X Server 10.4 nebo vyšší, cena VirusBarrier Serveru 2 začíná na 300 USD a cena VirusBarrier Mail Gateway 2 na 500 USD, jejich podrobnější popis najdete tady.

ContentBarrier X5 pak, jak napovídá název, slouží k filtrování urážlivého či nevhodného obsahu z Internetu, zejména pro děti. Nová verze X5 vylepšuje uživatelské rozhraní a přináší nový webový správní nástroj, s nímž mohou rodiče sledovat, co jejich děti dělají, z libovolného počítače s připojením k Internetu.

ContentBarrier X5 filtruje nevhodný obsah z Webu, chrání před nebezpečnými konverzacemi, zavádějícími poštovními zprávami a dalším potenciálně škodlivým obsahem, včetně her či proudového zvuku a videa. Také lze nastavit, aby děti mohly Internet používat pouze ve vymezených časových údobích. Program navíc zaznamenává činnost všech uživatelů na Internetu a může posílat protokoly a oznámení rodičům či správcům elektronickou poštou. ContentBarrier X5 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a cena za jednu licenci činí 50 USD.

Intego nabízí ucelenou paletu bezpečnostního softwaru, jak pro Macy, tak i pro Windows (některé své produkty začala prodávat ve společných baleních pro Mac a pro Windows, označuje to jako „Dual Protection“, tedy dvojitou ochranu), přehled jejích programů najdete zde, tahle stránka umožňuje stáhnout si zkušební verze jednotlivých aplikací s 30denní platností (před stažením musíte vyplnit formulář požadující základní osobní údaje).

Autodesk uvolní další své programy ve verzi pro Mac

Softwarové novinky pro Mac předvedl na Macworld Expu též Autodesk, vydá verzích pro Mac OS X tři nové tituly pro 2D a 3D design. Firma uvedla, že ve společenství tvůrčích profesionálů zastoupení Maců sílí, což vyvolalo poptávku po dalším softwaru doplňujícím animační 3D software Maya (pro Mac dostupný již delší dobu) a aplikaci Stitcher Unlimited pomáhající sestavovat fotografická panorámata.

09mm12012009f.jpg

Jde o programy Toxik, Mudbox a Autodesk ImageModeler. Toxik 2009 slouží pro tvorbu digitálních kompozicí a vizuálních 2D efektů, což se hodí hlavně pro přípravu filmů a televizních pořadů, jeho verze pro Mac by měla přijít na trh v březnu. Mudbox 2009 je určen pro práci s 3D modely, poskytuje nástroje pro kreslení, texturování a retuše, pro Mac by se měl objevit již příští měsíc. A ImageModeler 2009 umožňuje vytvářet fotorealistické 3D modely z 2D fotografií, pro Mac bude dostupný od letošního března.

Všechny tyto tři programy vyžadují Mac s procesorem Intel a Mac OS X 10.5 Leopard. Jsou to programy určené profesionálům, tomu odpovídají jejich ceny, Toxik bude stát 3 500 USD, Mudbox 750 USD a ImageModeler 1 000 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: