Linotype FontExplorer X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Linotype FontExplorer X

9. listopadu 2006, 00.00 | Další díly seriálu o písmech se chystám věnovat správcům písem. A abych si to odbyl hned na začátku, začnu tím, který osobně považuji za zdaleka nejlepší.

Těm z vás, kdo ho neznáte, představuji Linotype FontExplorerX (FEX).

Proč nejlepší?

Těch důvodů nacházím celou řadu:

  • přehledné a jednoznačné rozhraní aplikace, inspirované iTunes
  • rozsáhlé možnosti kategorizace písem
  • zobrazování písem s potenciálními problémy
  • možnost přidávání vlastních komentářů k písmům, visaček
  • v neposlední řadě také cena - program je zadarmo
  • podpora pro Growl

Instalace

Po stažení programu ze stránek společnosti Linotype se vám (pokud to máte povoleno v nastavení) automaticky připojí obraz instalačního disku. Instalace samotná je přesně podle Apple HIG (Apple Human Interface Guidelines) - přetáhnete jedinou ikonku programu do složky Aplikace. Při prvním spuštění se vám spustí průvodce, pomocí kterého uděláte několik základních nastavení.

Z těch zajímavých doporučuji nastavit zejména "Manage fonts by Copy". Tím programu umožníte, aby při instalaci nových písem vytvořil vždy jejich kopii ve vlastní složce, která je v domovském adresáři každého uživatele.

Další krok vám také umožní instalaci doplňků pro grafické aplikace od Adobe a QuarkXPress, které umí automatickou aktivaci písem.

slimbach

Práce s programem

Domnívám se, že po krátkém používání programu FontExplorerX vám bude vše jasné. Kromě všeobecně známých funkcí, které nabízejí i ostatní konkurenční programy, jako je umisťování písem do pevně daných složek, jejich aktivace a deaktivace umí FEX vytvářet tzv. Chytré sady, tedy sady písem s dynamickým obsahem, tvořeným logickou podmínkou. Uživatelé Mac OS X Tiger tuto možnost znají z Finderu, iTunes, iPhoto nebo Mailu. Zajímají-li vás všechna písma, která máte nainstalovaná a která vytvořil Robert Slimbach, není nic snazšího - stačí vytvořit pravidlo Designer contains Robert Slimbach a je to. Velmi zajímavou alternativou je označování písem visačkami, například podle projektů nebo zákazníků. Písma můžete také hodnotit stejným způsobem jako v iPhoto pomocí hvězdiček.

A teď jsem se konečně od těch drobností dostal k podstatnějším výhodám.

  • FEX vám standardně nedovolí nainstalovat jedno písmo vícekrát. Kdo neví, o čem mluvím, je šťastný člověk :) Pokud se o to přeci jen pokusíte, zobrazí varování, ve kterém je řada voleb, jak chcete s touto situací naložit
  • zobrazuje PostScriptová písma, u kterých chybí jeden nebo více souborů
  • umožňuje zobrazit zadaný text pomocí písem, které sice nemáte k dispozici, ale jsou dostupné na webu Linotype

U této vlastnosti bych se rád zastavil. Procházení písem pomocí kategorií na webu Linotype je výborná věc v případě, že hledáte třeba inspiraci na nové logo. Dejme tomu, že chceme udělat logo s textem Semiramis. Víme, že budeme chtít použít třeba kaligrafické písmo, ale žádné, které máme nainstalované, se nehodí. S použitím FEX není nic snazšího. Stačí kliknout na ikonku Store, vybrat Browse, Categories, Caligraphy a zvolit několik písem. Do textového pole napíšeme Semiramis a je to. (Ze zobrazených je mému srdci nejbližší Gavotte Regular)

Semiramis

Jak je to s češtinou

Logická otázka je, jak je to s češtinou? Bohužel, musím vás zklamat, čeština, přesto že je hotová od verze beta 3, není dostupná. Zda někdy bude součástí programu, je otázka, na kterou nedokážu odpovědět. Linotype v danou chvíli věnuje veškerý čas vývojářů práci na verzi pro Windows.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: