Nové beta verze softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové beta verze softwaru pro Macy

30. dubna 2010, 00.00 | Externí vývojáři dostali první beta verzi Mac OS X 10.6.4, zatím nepřináší mnoho nového. A Adobe uvolnila novou beta verzi Flash Playeru 10.1 pro Mac s podporou hardwarové akcelerace, právě když Steve Jobs tuto technologii znovu veřejně odmítl.

Vedle nových ostrých verzí softwaru pro Macy (ty popisujeme zde) se v minulých dnech objevily také beta verze, jež stojí za zmínku:

Apple rozeslal externím vývojářům první testovací sestavení Mac OS X 10.6.4

Potvrdily se předchozí pověsti, externí vývojáři skutečně v úterý obdrželi první beta verzi Mac OS X 10.6.4. Jak se stalo v poslední době pravidlem, iPhoneinCanada o ní přináší bližší podrobnosti.

Jde o sestavení 10F37, které se zaměřuje na grafické ovladače, komunikační protokol SMB, zálohy Time Machine, rozhraní USB a přístup usnadňující technologii VoiceOver, žádné jiné další aktualizace či vylepšení zatím nezahrnuje. A doprovodná dokumentace zmiňuje jeden známý problém, když se spustí iChat, vyžaduje zadání hesla.

Mac OS X 10.6.3 Apple uvedl koncem března, přičemž jeho externí testování začalo už počátkem letošního roku, bude-li tomu podobně s Mac OS X 10.6.4, možná se jeho ostrá verze k uživatelům dostane až v časném létě. Další beta verze by měly napovědět, jakým směrem se tato již čtvrtá aktualizace Snow Leoparda bude ubírat, teď se však zdá, že půjde hlavně o další uhlazování systému.

Adobe uvolnila novou beta verzi Flash Playeru 10.1 „Gala“ podporující hardwarovou akceleraci dekódování videa

V pondělí jsme informovali o tom, že Mac OS X 10.6.3 nabízí nové API rozhraní dovolující na Macích s určitými grafickými procesory využívat k dekódování videa ve formátu H.264 právě tohoto grafického hardwaru, což by mělo zajistit jeho plynulejší přehrávání při nižší zátěži počítače. Bylo jasné, že by tato novinka mohla dovolit také akceleraci Flash videa a Adobe ihned oznámila, že toho hodlá využít.

A to skutečně udělala, protože vydala novou beta verzi Flash Playeru 10.1 pro Mac OS X, jež takovouto hardwarovou akceleraci podporuje. Nová beta verze kódově označená „Gala“ by měla na vybraném hardwaru zajistit plynulejší přehrávání H.264 videa.

Jde ovšem o předběžnou vývojářskou verzi Flash Playeru, jejíž vlastnosti se do ostrých verzí dostanou až později, samotná Adobe předpokládá, že nejprve vydá ostrou verzi Flash Playeru 10.1 pro Mac, která hardwarovou akceleraci ještě zahrnovat nebude, možnosti verze „Gala“ by měla obsahovat až následná aktualizace.

Hardwarová akcelerace funguje jen na některých Macích

„Gala“ v současnosti umí akcelerovat pouze přehrávání H.264 videa, a to jen na některých Macích. Samozřejmě vyžaduje Mac OS X 10.6.3, hardwarová akcelerace ovšem funguje jen na modelech s grafickými procesory NVIDIA GeForce 9400M, GeForce 320M a GeForce GT 330M.

To znamená, že ji půjde použít na MacBoocích dostupných v USA po 21. lednu 2009, na Macích Mini dodávaných po 3. březnu 2009 a MacBoocích Pro uvedených po 14. říjnu 2008 a zřejmě též na iMacích s GeForce 9400M prodávaných od druhého čtvrtletí 2009. (Je samozřejmě možné, že se v budoucnosti paleta podporovaného grafického hardwaru rozšíří, ale zatím se o tom nic konkrétního neví, uvidíme, co v tomto směru přinese výše zmiňovaný Mac OS X 10.6.4.)

Na takovýchto strojích by se s Flash Playerem „Gala“ mělo Flash video přehrávat mnohem plynuleji, navíc by se měla snížit spotřeba systémových prostředků, především vytížení hlavního procesoru a u notebooků lze čekat také prodloužení výdrže na baterii. Adobe tvrdí, že v jejích vnitřních testech se při přehrávání H.264 videa v rozlišení 1080p vytížení procesoru snížilo až o dvě třetiny.

Další omezení akcelerace videa

Omezení hardwarové akcelerace ve Flash Playeru „Gala“ podrobněji popisuje tento blog. Akcelerace se zřejmě týká v podstatě jen HD videa, videa v nižších rozlišeních se dále dekódují hlavním procesorem (tyto prahy nastavil Apple, aby zajistil optimální spotřebu energie při dekódování, v nižších rozlišeních může z energetického hlediska vycházet výhodněji užití hlavního procesoru). A současně lze akcelerovat nanejvýš dvě instance videa (třetí se již bude dekódovat softwarově).

To, že se pro přehrávání Flash videa používá hardwarová akcelerace, signalizuje ve Flash Playeru „Gala“ malý bílý obdélníček v levém horním rohu, konečná verze přehrávače ho pochopitelně zobrazovat nebude.

Flash Player 10.1 „Gala“ pro Mac se dá stáhnout odtud (jde o 7,4 MB velký DMG soubor), podrobnější pokyny k jeho instalaci a užívání nabízí tento PDF dokument.

Steve Jobs stále pokládá Flash za překonanou technologii

Přinejmenším na některých Macích by tak časem měl být Flash použitelnější, ovšem celkový vztah Applu k této technologii nadále zůstává odmítavý, o čemž svědčí včera zveřejněný dlouhý otevřený dopis Steva Jobse „Thoughts on Flash“ (Myšlenky k Flashi).

Dokument je to značně obsáhlý, ale v podstatě neříká nic nového, týká se však především uplatnění Flashe pod iPhone OS, Mac OS X se tam zmiňuje pouze okrajově.

Jobs ve svém dopisu opakuje, že Flash je uzavřený, vlastnický produkt, zatímco Apple prosazuje otevřené standardy jako HMTL5. Pochopitelně opět prohlašuje, že je Flash nespolehlivý, málo bezpečný a příliš náročný na hardware, u mobilních zařízení navíc silně vyčerpává baterie.

Pokud jde o kompatibilitu s webovým videem, tolik zdůrazňovanou Adobe, nabízí Jobs jako alternativu H.264, který přístroje s iPhone OS podporují. A co se týče flashových her, poukazuje na spoustu her dostupných na App Store, z nichž se mnohé poskytují zdarma. Dále prohlašuje, že Flash jakožto starší technologie z doby PC byl navržen pro ovládání myší, což nejde dobře dohromady s dotykovým ovládáním iPhone OS.

A přirozeně obhajuje zákaz křížové kompilace Flash aplikací pro iPhone OS, tvrdí, že takto vzniklé aplikace nejsou dostatečně kvalitní. Na závěr vyjadřuje Jobs přání, aby se Adobe namísto obviňování Applu, že nepodporuje Flash, raději soustředila na vývoj nástrojů pro HTML5.

Dopis působí velice uceleně a logicky, je ovšem třeba říci, že jako obvykle si Jobs realitu poněkud přizpůsobuje, Flash sice jistě má hodně daleko k dokonalosti, avšak formát H.264 také není tak docela otevřený a HTML5 dosud není schváleným standardem. Apple prostě v tomto sporu sleduje hlavně své vlastní zájmy (což ale platí úplně stejně i pro Adobe).

Z Jobsova dopisu tak především plyne, že pod iPhone OS se podpora Flashe, a to ani nepřímá, nedá očekávat, v případě Mac OS X ho sice jistě půjde provozovat a zjevně se můžeme dočkat dalších zlepšení, ale ani tam nebude záležitostí prvořadého zájmu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: