Dění okolo softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dění okolo softwaru pro Macy

4. června 2010, 00.00 | Šestá beta verze Mac OS X 10.6.4 nepřináší žádné výrazné změny. Software SoftRAID 4.0 pro disková pole zvyšuje výkon a prohlubuje podporu Snow Leoparda a SSD disků. A Intego ohlásila nový spyware OSX/OpinionSpy v některých volně šiřitelných aplikacích Mac OS X.

V minulých dnech se objevilo docela dost softwarových novinek pro Macy, kvůli přehlednosti je proto popisujeme ve dvou článcích. Nové utility a zásuvné moduly pro grafické aplikace představuje samostatný článek, zbývající software probereme zde, nejprve se podíváme, co se děje okolo Mac OS X:

Šesté testovací sestavení Mac OS X 10.6.4 přináší jen nepatrné změny

Externí vývojáři mají testovací verze Mac OS X 10.6.4 k dispozici od konce dubna a Apple průběžně uvolňuje nová sestavení, v poslední době navíc zkrátil intervaly mezi jejich vydáváním, tento týden tak přišla již šestá beta verze (předchozí, pátá, se objevila minulý týden v úterý).

Nové sestavení 10F564 má (jako rozdílová aktualizace) velikost 600 MB a právě to představuje největší rozdíl proti předchozímu sestavení 10F58 (zvětšilo se asi o 20 MB), doprovodná dokumentace totiž stejně jako pro několik posledních sestavení uvádí v podstatě totéž.

Testující se mají nadále zaměřovat hlavně na grafické ovladače, protokol SMB, rozhraní USB, technologii VoiceOver a VPN připojení. Apple neuvádí žádné známé problémy a stejná zůstávají i popisovaná vylepšení, řešící problémy s některými aplikacemi (zejména s těmi z balíku Adobe Creative Suite 3) a se zamrzáním klávesnice či trackpadu.

A tak vlastně jen změna velikosti signalizuje, že se něco změnilo, Apple zjevně dolaďuje poslední drobnosti, všeobecně se proto předpokládá, že se ostrá verze objeví poměrně brzy, otázkou ovšem zůstává, kdy přesně k tomu dojde (velice podobná situace panovala před březnovým vydáním předchozí aktualizace Mac OS X 10.6.3).

Příští pondělí začíná vývojářská konference WWDC 2010, ale očekává se, že se Mac OS X 10.6.4 objeví spíše až po ní, záležet bude samozřejmě i na tom, zda se tam budou uvedeny nějaké modernizované Macy (ty by mohly být vybaveny už touto novou verzí Snow Leoparda).

Software SoftRAID 4.0 přináší vyšší výkon, nové funkce správy diskového pole a lepší podporu Snow Leoparda a SSD disků

Mac OS X sice prostřednictvím své utility Disk Utility nabízí základní možnosti práce se softwarovými diskovými poli RAID, ale jako vždy se najde komerční software, který podle svého výrobce umí víc. To platí též pro software SoftRAID stejnojmenné kalifornské firmy (MůjMac loni na jaře blíže popsal jeho verzi 3.6.8), pro zřizování, konfigurování a správu diskových polí, jenž nabízí širší možnosti konfigurace a zejména pak rekonstrukce poškozených svazků.

A nyní tato firma uvedla novou verzi 4.0 svého softwaru, přinášející hodně novinek a zlepšení, však se na ni také čekalo velice dlouho, poprvé totiž byla oznámena už loni v lednu, ale práce se protáhly.

SoftRAID 4.0 dovoluje mnohem rychlejší rekonstrukci zrcadlených disků, údajně se zrychlila až padesátkrát, takže obnova svazku o kapacitě 1 až 2 TB zabere méně než 10 minut (jádro softwaru bylo zcela přepsáno, proto vývoj trval tak dlouho).

Pod Snow Leopardem podporuje nový software 64bitové jádro systému a je teď plně kompatibilní s SSD disky a klasickými disky užívajícími 4KB sektory.

Přibyla možnost oznamování elektronickou poštou, monitorovací utilita SoftRAID Monitor může posílat zprávy, když nastanou určité chybové stavy. Pro zvýšení spolehlivosti lze disky certifikovat a ověřovat předtím, než se začnou používat, aby se prokázala jejich spolehlivost jako nosičů důležitých dat. Vylepšilo se rovněž ověřování svazků, je možné procházet každý sektor svazku, i když se právě používá, aniž by to narušilo práci. A u zrcadlených svazků se porovnávají data jednotlivých disků, zda se skutečně přesně shodují.

SoftRAID 4.0 si vede záznamy o tom, kolik hodin se používaly jednotlivé disky, což dovolí včas vyměnit ty nejvíce namáhané. Při každém spuštění správní aplikace SoftRAID se navíc prověří parametry všech disků oznamované technologií S.M.A.R.T. a poté každých 24 hodin, co bude daný Mac v provozu. Z těchto údajů se dá též určit, jestli se nezvyšuje pravděpodobnost selhání určitého disku.

Všechny záznamy o chybách a jiných událostech týkajících se diskových polí se zapisují do samostatného protokolového souboru, což usnadní sledování stavu disků a svazků. A nově software navíc nabízí též rozhraní příkazové řádky dovolující ovládání na dálku, třeba i z iPhonu. Podrobnější popis možností verze 4.0 najdete na téhle stránce.

Zkušební verzi softwaru SoftRAID 4.0, plně funkční po dobu 30 dní, si lze stáhnout tady (jde o pouhého 4,9 MB). Po uplynutí zkušební doby se ovšem většina vyspělejších funkcí vypne.

Za plnou verzi se pochopitelně musí zaplatit, jedna licence přijde na 129 USD, upgrade z předchozí verze 3 pak na 69 USD, ale ti, kdo si verzi 3 koupili po 1. lednu 2009, mohou získat verzi 4.0 zdarma, když výrobci průkazně doloží datum koupě.

Verze 4.0 má však jeden problém, SoftRAID LLC k ní zatím nedodává dokumentaci, ve snaze uvést ji co nejdříve na trh to nestihla, avšak slibuje, že na případné dotazy uživatelů odpoví elektronickou poštou. Jakmile bude dokumentace hotová, objeví se na webu SoftRAID.

Intego varuje před novým spywarem OSX/OpinionSpy ve volně šiřitelných aplikacích Mac OS X

Otázka bezpečnosti Mac OS X vždy vyvolává značné kontroverze, ale nelze tvrdit, že neexistují vůbec žádné hrozby, i když proti jiným platformám zatím opravdu nejsou ani příliš četné, ani zvlášť závažné.

V úterý se o menší rozruch postarala firma Intego, když vydala upozornění na spyware (špehující software) OSX/OpinionSpy, který mohou instalovat některé volně šiřitelné aplikace Mac OS X a řada šetřičů obrazovky.

Podle Intega se aplikace zavlékající zmíněný spyware nabízejí na takových webech jako jsou MacUpdate, VersionTracker a Softpedia, údajně se vyskytly i na stránkách Applu pro stahování softwaru Mac OS X, ale odkazy na ně by už neměly být aktivní.

OSX/OpinionSpy je variantou spywaru napsaného původně pro Windows, kde se vyskytuje už od roku 2008 a nyní byl přenesen i pod Mac OS X. Ve zmíněných aplikacích však vlastně ani není obsažen, stahuje se totiž během jejich instalace.

U mnoha z nich se ani neskrývá, při instalaci daných aplikací bude uživatel vyzván k instalaci nástroje pro „průzkum trhu“, což však bude právě OSX/OpinionSpy, navíc to nesdělují všechny zaváděcí aplikace. Nástroj má shromažďovat údaje o brouzdání a nakupování uživatele na Webu a tyto údaje odesílat pro účely průzkumu trhu, avšak ve skutečnosti toho na počítači provádí mnohem víc, což Intego přimělo zařadit ho mezi spyware.

V jeho počínání mu ovšem musí trochu pomoci samotný uživatel, když se totiž objeví dialog žádající souhlas s instalací údajného softwaru pro průzkum trhu, získá od něj OSX/OpinionSpy správcovské heslo, jež mu dovolí rozběhnout proces „PremierOpinion“ běžící jako root a ten už může provádět různé nekalosti.

Podle Intega otevírá software zadní HTTP vrátka na portu 8254, prohlíží všechny dostupné lokální a síťové svazky a vkládá do programů Safari, Firefox a iChat běžících v RAM dodatečný kód (aplikace na disku tedy nemění).

A především různým serverům posílá šifrovaná data obsahující zprávy elektronické pošty, hlavičky zpráv iChatu a URL adresy získané na napadeném Macu, mohla by ovšem zahrnovat také takové osobní údaje jako uživatelská jména, hesla, čísla kreditních karet a podobně.

OSX/OpinionSpy se může sám dále aktualizovat bez zásahu uživatele prostřednictvím procesu launchd spravujícího různé automatizované systémy Mac OS X. A zachová se na počítači i poté, co se odinstaluje aplikace, jež ho tam zavlekla.

Zatím Intego našla OSX/OpinionSpy v aplikaci MishInc FLV To Mp3 a v šetřičích obrazovky od 7art-screensavers (na MacUpdate to byly tyhle, ale už byly vyřazeny).

Tento software pochází od PremierOpinion, „elitní výzkumné komunity“, jež se sice na svém webu zaklíná ochranou soukromí, avšak její tam zveřejněné podmínky provozování daného softwaru jsou dost podezřelé. (Navíc mluví pouze o Windows, pro Mac OS X nenabízí ani popis odstranění softwaru.)

Samozřejmě, Intego se snaží z tohoto případu vytěžit co nejvíc, a tak pochopitelně nezapomíná upozornit, že její antivirový software VirusBarrier X5 a X6 od 31. května dotyčný spyware identifikuje. Zprávy o něm se však objevily už mnohem dřív, zpráva Intega na něj ovšem soustředila pozornost médií.

OSX/OpinionSpy by se sice neměl podceňovat, ale určitě se mu dá vyhnout i bez antivirového softwaru. Bude prostě třeba zachovávat jistou opatrnost při stahování a instalaci nového software a především by se neměl dávat souhlas s instalací čehokoli, o čem máme pochybnosti, což dvojnásob platím o všem spojeném s PremierOpinion.

A když už si tento spyware na Mac cestu přece jenom najde, dá se zřejmě odstranit i ručně (Intego sice naznačuje, že by se tomu mohl OSX/OpinionSpy bránit, ale zatím to není zcela jasné).

Nový spyware je tak sice docela nepříjemný a při hodně neopatrném chování znamená určité riziko, ale na druhou stranu by se neměl ani přeceňovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: