PathFinder 4 - Když Finder nestačí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

PathFinder 4 - Když Finder nestačí

15. února 2006, 00.00 | Nová verze náhrady Finderu spatřila světlo světa těsně před koncem roku. A co je v ní nového?

Je tomu již pár let, co jsem psal pro MujMac.cz recenzi na program PathFinder. Pro ty, kteří ještě neměli možnost tuto aplikaci poznat, uvádím, že se jedná o jakýsi náhradní Finder, nebo lépe Finder s možnostmi, o kterých se originálu ani nesnilo.

Nová verze programu PathFinder 4, která opustila počítač svého vývojáře Steva Gehrmana těsně před koncem roku, byla vyvíjena více než 18 měsíců. Tak dlouho trvalo přepsání celé řady komponent tak, aby využívaly poslední technologie, zároveň je ale vedlejším efektem změn podpora operačních systémů - potřebujete Mac OS X 10.4 Tiger.

Protože jste se už mohli s tímto programem seznámit, dovolte mi, abych velmi rychle shrnul to, čím už verze 3 udělala poměrně značný poprask. Předně, PathFinder je kompletně napsaný v Cocoa, což je z dnešního pohledu již méně podstatné, než před několika lety, ale je na tom vidět, co Ondřej Čada tvrdí od začátku, tedy že se jedná o velmi mocné prostředí, které umožňuje jednomu vývojáři vytvořit software velikého rozsahu. Opomenu-li kosmetické záležitosti (které ovšem mohou být dost podstatné) typu - každé okno drží nastavení - což je jakýsi "zlatý grál" současného Finderu, tak PathFinder obsahuje integrovaný Terminál, PDF viewer a textový editor. Na co je to dobré? Kromě několika přidaných funkcí to značně zrychluje práci a snižuje tzv. "memory footprint", tedy množství spotřebované paměti. Dále máte nepřeberné možnosti nastavení vzhledu oken, obsah kontextového menu nebo standardní masky nově tvořených souborů. Zcela unikátním nápadem je odkládací "šuplík" pro drag & drop. Nejlépe lze tuto funkci vysvětlit na příkladu... Představte si, že vyberete několik souborů na disku, které chcete nakopírovat někam jinam. Stlačíte tlačítko myši, začnete táhnout a najednou zjistíte, že okno, kam jsou určené soubory je kompletně překryto jiným. V PathFinderu můžete takovou potíž vyřešit tím, že jednoduše soubory hodíte do zásuvky, která je v každém okně, pak si lehce najdete správný adresář, kam chcete hodit soubory a přetáhnete je ze zásuvky. Vlastně se jedná o takové odpočívadlo :)

Potom, co jsem takhle vychválil předchozí verzi, vás možná napadne, co ještě lepšího může být na verzi 4? Nu, stáhněte si demo a nechte se okouzlit. Ovšem, krátký výčet novinek je zde:

  • Nový interface -jakákoliv část okna může být upravena tak, aby obsahovala informace, které chcete vidět. Chcete mít Oblíbené položky vpravo? Náhled obrázku dole? Proč ne?
  • Nový nástroj pro výběr - neocenitelná věc. Okno na serveru, které obsahuje 50 souborů pro MS Word a 300 pro MS Excel. Jak zkopírujete všechny dokumenty Wordu?
  • Vyhledávání - pro nalezení souboru podle známého jména není Spotlight nejlepší metoda. Zde si můžete vybrat.
  • Taby - znáte je z prohlížečů - Safari, Camino, FireFox - všechny je mají. Tak proč ne Finder?
  • Podpora pro StuffIt - komprimujte a rozbalujte archivy ruzných formátů přímo z PathFinderu.
Žádné chyby?

Je to skvělý software, ale k dokonalosti mu stále ještě něco chybí. Která vlastnost zrovna mně? Možnost kopírování souborů do míst na disku, kde nemám práva zápisu. Finder v takovém případě vyzve k zadání hesla, PathFinder to neumí.

Integrace s dalšími částmi Mac OS X je další potíž. Podle autora software ji téměř nelze docílit, protože není dostatečné API. Mluvím zejména o drobnostech jako je nechat si najít z Dowloads okna v Safari stažený soubor. Pro takovou funkci se používají Apple Events, které prý nelze jednoduše okopírovat.

Jinak? Nic mne nenapadá, je to vážně dobrý soft.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: