K vašim službám 3: co nabízejí ostatní - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

K vašim službám 3: co nabízejí ostatní

macosearly

27. listopadu 2001, 00.00 | Minule jsme se alespoň zběžně seznámili se službami, jež jsou k dispozici díky standardním aplikacím, dodávaným firmou Apple ve standardním "balení" Mac OS X. Dnes se podíváme na daleko bohatší nabídku služeb, které nalezneme v 3rd party aplikacích.

Aplikace, ve kterých lze Services používat

Samozřejmě stále platí to samé, co jsme si řekli minule: nativní aplikace psaná v Cocoa umožní vždy využití textových služeb; pro aplikace psané v Carbonu to neplatí, pokud se o to jejich programátor explicitně nepostaral.

Za samostatnou zmínku však stojí podpora služeb nad soubory (protože ta, jak víme, ve standardním OS X vinou odfláknutého Finderu není vůbec). V současnosti jsou, pokud vím, k dispozici na Internetu dvě aplikace typu "správce souborů": MarshmallowMode (www.toastedmarshmallow.com) a RBrowser (aplikace, u kterých neuvedu přímo URL, lze nalézt v asi nejlepší databázi aplikací pro Mac OS X — na SofTraku, www.stepwise.com/softrak).

Mezi nimi se v současnosti špatně vybírá: zatímco RBrowser nabízí mnohem bohatší služby (mj. umožňuje pracovat se vzdálenými počítači prostřednictvím protokolu FTP), MarshmallowMode má hezčí GUI a hlavně, na rozdíl od RBrowseru podporuje souborové služby! V současnosti tedy potřebujeme oba (příští verze RBrowseru snad ale služby přinese také).

Aplikace, jež samy Services nabízejí

Především v oboru jednoduchých textových služeb, jako jsou různé slovníky a podobně, je nabídka obrovská: jen pro zajímavost si vyjmenujme několik aplikací ze SofTraku, jež jsem ani nestahoval a nezkoušel:

 • Gruss je anglicko/německý slovník;
 • aplikace InstantLinks nabízí bohatší služby pro přístup k Internetu — od obyčejného otevření URL až po vyhledávání v různých portálech, síťových slovnících a podobně;
 • přístup k webovému slovníku www.dict.org nabízí i OmniDictionary od OmniGroup, asi nejvýznamnějšího výrobce nativních aplikací pro Mac OS X;
 • podobně vyhledání označeného textu prostřednictvím portálu Google nabízí aplikace SearchGoogle;
 • základní spolupráci s příkazovým řádkem nabízí Terminal Services, jež umí zadaný text provést jako příkaz shellu (a jaksi v nadplánu dokáže také stahovat souboru z webu);
 • mezi nejlepší "služební" aplikace patří TextWielder — ta dokáže s označeným textem dělat téměř cokoli. Její služby jsou dynamické (takže je můžeme volně přidávat a odebírat), a jsou naprogramovány v pomocném metajazyce, jehož interpreter je součástí aplikace: tak si můžeme vytvořit prakticky libovolnou službu snadno sami.

Tak bychom mohli ještě pokračovat... namísto toho se podíváme na několik konkrétních služeb 3rd party aplikací, jež se (alespoň podle mého osobního názoru) vyplatí mít snad každému uživateli Mac OS X:

EasyFind pro ty, komu nechutná Terminal...

Zrovna první příklad, aplikace EasyFind, je malinko sporný — ti, kdo dokáží dobře využívat příkaz find v příkazovém řádku, se bez ní snadno obejdou. Ostatním však dokáže velmi slušně nahradit nepoužitelný Sherlock, a pro lepší integraci s ostatními aplikacemi nabízí dvě služby:

 • "Find Selection" prostě vyhledá označený text ve složce nebo na disku, jež zvolíme v aplikace EasyFind;
 • "Find In Path" naopak interpretuje zvolený text jako jméno složky, ve které se má vyhledávat.

ManOpen pro programátory a ty, komu Terminál chutná

Nový ProjectBuilder před sebou má asi velkou budoucnost, ale v současnosti bohužel nesahá původnímu ProjectBuilderu z OpenStepu ani po kotníky. Jedna z mnoha služeb, které se jaksi ztratily, je možnost zobrazit nápovědu ke standardním příkazům — obsah příkazu man.

Velmi pěkně a s řadou dalších příjemných doplňků tento nedostatek řeší aplikace ManOpen: díky ní můžeme mít k dispozici trojici služeb:

 • základem samozřejmě je služba "Open Selection", která prostě zobrazí nápovědu k označenému textu;
 • nejsme-li si jisti, máme k dispozici cosi na způsob fulltextového vyhledávání ve jménech a stručných popisech příkazů prostřednictvím služby "Apropos";
 • používáme-li aplikaci, která podporuje souborové služby (např. MarshmallowMode), můžeme si vyžádat přímo otevření souboru obsahujícího nápovědu službou "Open File".

Librarian pro programátory a rešerše

Vzhledem k naprosté nepoužitelnosti standardních applovských aplikací Sherlock a HelpViewer je prohledávání programátorské dokumentace a jiných rozsáhlých textů velký problém. EasyFind zde nepomůže, protože by pracoval příliš pomalu — rozsáhlé texty je třeba oindexovat.

Ačkoli nedosahují kvalit původního Digital Librarianu firmy NeXT, přesto obě aplikace, jež tento problém řeší — MTLibrarian a MarshmallowLibrarian — umožňují docela slušnou práci s dokumenty. Samozřejmostí jsou služby pro vyhledání označeného textu (bohužel zatím ne v zadané skupině dokumentů); MarshmallowLibrarian navíc umožňuje prostřednictvím služeb udržovat indexy a vyhledávat skupiny slov.

Na webové linky je OmniWeb

Webový browser OmniWeb byl původně standardně dodáván jako součást Mac OS X; v novějších versích je však namísto něj Microsoft Explorer: každý může hádat, co firmu Apple k této změně asi vedlo...

Naštěstí je OmniWeb zdarma k dispozici (opět prostřednictvím SofTraku), takže každý může využívat mj. jeho službu "Open URL": stačí označit URL v libovolné aplikaci, a jediným příkazem jej můžeme ihned otevřít.

Mimochodem, službu "Open URL" nabízí i již známý RBrowser: v jeho případě se ovšem předpokládá, že jde o URL, jehož prostřednictvím lze získat přístup k souborům a složkám; RBrowser je zobrazí ve standardním okně.

Z uživatelského hlediska je to vlastně všechno...

Náš miniseriálek však ještě nekončí: příště si ukážeme základy toho, jak podporu Services programovat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: