PathFinder 4 - Když Finder nestačí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

PathFinder 4 - Když Finder nestačí

15. února 2006, 00.00 | Nová verze náhrady Finderu spatřila světlo světa těsně před koncem roku. A co je v ní nového?

Je tomu již pár let, co jsem psal pro MujMac.cz recenzi na program PathFinder. Pro ty, kteří ještě neměli možnost tuto aplikaci poznat, uvádím, že se jedná o jakýsi náhradní Finder, nebo lépe Finder s možnostmi, o kterých se originálu ani nesnilo.

Nová verze programu PathFinder 4, která opustila počítač svého vývojáře Steva Gehrmana těsně před koncem roku, byla vyvíjena více než 18 měsíců. Tak dlouho trvalo přepsání celé řady komponent tak, aby využívaly poslední technologie, zároveň je ale vedlejším efektem změn podpora operačních systémů - potřebujete Mac OS X 10.4 Tiger.

Protože jste se už mohli s tímto programem seznámit, dovolte mi, abych velmi rychle shrnul to, čím už verze 3 udělala poměrně značný poprask. Předně, PathFinder je kompletně napsaný v Cocoa, což je z dnešního pohledu již méně podstatné, než před několika lety, ale je na tom vidět, co Ondřej Čada tvrdí od začátku, tedy že se jedná o velmi mocné prostředí, které umožňuje jednomu vývojáři vytvořit software velikého rozsahu. Opomenu-li kosmetické záležitosti (které ovšem mohou být dost podstatné) typu - každé okno drží nastavení - což je jakýsi "zlatý grál" současného Finderu, tak PathFinder obsahuje integrovaný Terminál, PDF viewer a textový editor. Na co je to dobré? Kromě několika přidaných funkcí to značně zrychluje práci a snižuje tzv. "memory footprint", tedy množství spotřebované paměti. Dále máte nepřeberné možnosti nastavení vzhledu oken, obsah kontextového menu nebo standardní masky nově tvořených souborů. Zcela unikátním nápadem je odkládací "šuplík" pro drag & drop. Nejlépe lze tuto funkci vysvětlit na příkladu... Představte si, že vyberete několik souborů na disku, které chcete nakopírovat někam jinam. Stlačíte tlačítko myši, začnete táhnout a najednou zjistíte, že okno, kam jsou určené soubory je kompletně překryto jiným. V PathFinderu můžete takovou potíž vyřešit tím, že jednoduše soubory hodíte do zásuvky, která je v každém okně, pak si lehce najdete správný adresář, kam chcete hodit soubory a přetáhnete je ze zásuvky. Vlastně se jedná o takové odpočívadlo :)

Potom, co jsem takhle vychválil předchozí verzi, vás možná napadne, co ještě lepšího může být na verzi 4? Nu, stáhněte si demo a nechte se okouzlit. Ovšem, krátký výčet novinek je zde:

  • Nový interface -jakákoliv část okna může být upravena tak, aby obsahovala informace, které chcete vidět. Chcete mít Oblíbené položky vpravo? Náhled obrázku dole? Proč ne?
  • Nový nástroj pro výběr - neocenitelná věc. Okno na serveru, které obsahuje 50 souborů pro MS Word a 300 pro MS Excel. Jak zkopírujete všechny dokumenty Wordu?
  • Vyhledávání - pro nalezení souboru podle známého jména není Spotlight nejlepší metoda. Zde si můžete vybrat.
  • Taby - znáte je z prohlížečů - Safari, Camino, FireFox - všechny je mají. Tak proč ne Finder?
  • Podpora pro StuffIt - komprimujte a rozbalujte archivy ruzných formátů přímo z PathFinderu.
Žádné chyby?

Je to skvělý software, ale k dokonalosti mu stále ještě něco chybí. Která vlastnost zrovna mně? Možnost kopírování souborů do míst na disku, kde nemám práva zápisu. Finder v takovém případě vyzve k zadání hesla, PathFinder to neumí.

Integrace s dalšími částmi Mac OS X je další potíž. Podle autora software ji téměř nelze docílit, protože není dostatečné API. Mluvím zejména o drobnostech jako je nechat si najít z Dowloads okna v Safari stažený soubor. Pro takovou funkci se používají Apple Events, které prý nelze jednoduše okopírovat.

Jinak? Nic mne nenapadá, je to vážně dobrý soft.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Hm...

Autor: OC Muž

Založeno: 15.02.2006, 00:59
Odpovědí: 0

> Pro takovou funkci se používají Apple Events

Pro takovou funkci se samozřejmě *v žádném případě nepoužívají* Apple Events! Pro takovou funkci se naopak používá *výhradně* NSWorkspace, jehož funkci lze vnitřně snadno změnit např. využitím kategorií (když už to tedy Apple nepodporuje přímo přes defaults databázi, což by bylo nejrozumnější :)) -- třeba zrovna na to, aby se namísto Finderu soubory zobrazovaly v PathFinderu. Nebo kdekoli jinde...

Na druhou stranu je zřejmé, že jsou-li applovci taková čuňata, že na to Apple Eventy namísto NSWorkspace skutečně používají, pak je velmi pochopitelné, že se PathFinder nedá rozumně zaintegrovat do *takto zpraseného* systému :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Hm...

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 15.02.2006, 08:09

Ondřeji,
nic jiného bych od vás nečekal :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hm...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 15.02.2006, 09:34

Cha cha, já též...

Odpovědět na příspěvek

RE: Hm...

Autor: ANo Muž

Založeno: 17.02.2006, 21:07

Dalsi kakaova provokace:)?

Copak maji i Carbonove aplikace pouzivat NSWorkspace? Kdyz uz tu Carbon je, nebyla by to prasarna na druhou? A pouzivat InputManager na neco jineho, nez je urceny, neni prasarna?

Jinak se vsadim, ze odpovidajici metody NSWorkspace jsou implementovane prave pomoci Apple events. Podle me jde pouzit mach_inject a mach_override a vyresit to s Apple eventy obdobne (jen ne tak snadno), jako kdyby vsechny aplikace byly v Cocoa a tim padem pouzivaly NSWorkspace.

Odpovědět na příspěvek

ale stale je prace pomalejsi...

Autor: fandango Muž

Založeno: 15.02.2006, 07:56
Odpovědí: 0

Ale bohuzel je prace stale pomalejsi, nez kdyz mam interface ala "total commander"...

Jsou sice nahrazky, ale ty zase nic nedokazi, krom toho ze maji 2 okna :)

Snad se toho na svem Applu jeste doziji.

F

Odpovědět na příspěvek

RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: luda Muž

Založeno: 15.02.2006, 15:18

A co treba Midnight Commander? Pouzivam ho obcas pod terminalem, a rychlost je proste "amazing".. Me tedy vyhovuje naprosto :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: fandango Muž

Založeno: 15.02.2006, 15:51

MC je fajn... jen to neni do Xek, jak pises... jen terminal, a obcas mam problem u nekterych znaku.

F

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.02.2006, 16:29

Já fakt nechápu, co lidi na tom primitivním dvojoknovém interface vidí. Že je to lepší než přiblblý Průzkumínk v oknech, to ano (jenže to je v podstatě cokoli). Ale proti Finderu, nebo dokonce PathFinderu, jsou-li rozumně nastavené (kombinace s Exposé atd.)... Mně to prostě přijde jako takový kočkopes někde mezi terminálem a slušně udělaným správcem souborů jako je PathFinder a s jistými výhradami i applovský Finder.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: David Muž

Založeno: 15.02.2006, 18:42

Předem podotýkám, že jsem uživatelem hlavně Windows, aby si každý rovnou mohl zapnout předsudky a nemusel se zdržovat při čtení. ;)

On ten "primitivní dvojoknový interface" je právě úžasně efektivní. V jednoduchosti je v tomto případě velká síla.

Nevím, nakolik znáte aktuální verzi Total Commanderu a jeho možnosti (nebo jiného srovnatelného nástroje). TC není jen správce souborů - obsahuje mimo jiné prohlížeč, který lze dále rozšiřovat pluginy, FTP klient, nástroje na binární porovnávání souborů, správce kopírování. Nabízí efektivní a rychlé ovládání zkratkovými klávesami, záložky, seznam často používaných složek (ctrl+D), hromadné přejmenování, integrovaný ZIP packer a několik unpackerů (dále rozšiřitelné přes pluginy nebo nástroji ovladatelné příkazovou řádkou), velmi variabilní hledání souborů atd.

Je toho opravdu hodně. A nejde o to, že dnes existují na některé činnosti lepší nástroje, některé jsou zase integrovány do systému (třeba vyhledávání souborů, které je na mackovi perfektní). Jde o to, že Total Commander, resp. kdysi Windows Commander většinu věcí umožňoval už před mnoha lety a i dnes nabízí vše v jednom prostředí, snadno a rychle dostupné (a navíc zvyk je zvyk).

Pochopitelně se najdou nedostatky a chybějící funkce - něco chybí, protože to neumožňuje filesystem woken (např. barevné složky), něco je dáno koncepcí jako takovou (např. složitějším přístupem k systémovým složkám uživatele typu Plocha, Dokumenty apod.), něco prostě autoři nepovažují za důležité a neumím napsat plugin, který by funkci doplnil (např. možnost zobrazení stromu složek rovnou se soubory v jednom okně, jak jsem si na to zvykl na mackovi).

Klasický Finder, Pathfinder či Explorer ve Windows jsou rozhodně mnohem jednodušší na používání a především pro začátečníka jsou pochopitelnější (tím netvrdím, že Vy jste začátečník), správci typu Total Commander, FAR, Midnight Commander a dalších vyžadují jiné uvažování a chce si to trochu zvyknout. Jejich největší silou je ale to, že je lze bezezbytku ovládat jen klávesnicí a to natolik rychle, že to prostě s klasicky okenním Finderem nejde. Doceníte to hlavně u složitějších operací se soubory.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: OC Muž

Založeno: 15.02.2006, 20:50

Hehe :)

Barevné složky samozřejmě jdou kdekoli, a se souborovým systémem to nikterak nesouvisí. Jen chtít (já kupříkladu nechci, ale to je jiná otázka).

A pokud chci dělat ptákoviny bez myši, použiji Terminál :)

(Ne že bych byl zrovna z Finderu nějak extra na větvi blahem -- ještě pořád ani zdaleka není použitelný v té míře, jako býval Workspace Manager před patnácti lety. Ačkoli se to postupně zlepšuje -- kupříkladu drag&drop spolu s Exposé je velmi šikovná věc).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: nm Muž

Založeno: 15.02.2006, 21:44

Každému co jeho jest.
Doporučuji ale podrobnější průzkum toho MC. Prakticky vše, co vypisujete, umí také a k tomu pár věcí navíc (např. má solidní editor či integruje opravdový unixový shell, takže co není přímo v mc, je obvykle jeden příkaz daleko).

Mně tam ale chybí pohled na větší kus stromu najednou (oproti sloupcovému zobrazení v (Path)Finderu.

V ovládání jde bez pochyby hlavně o zvyk.

Většina lidí z Win či linuxu neumí ovládat Finder kombinací klávesových zkratek (shift+apple+g, shift+up, shift+down, poč. znak jména, enter, shift+backspace, shift+apple+backspace, atd.). Kombinace kláves a kliku myší jsou jim pak ještě více cizí (alt+klik do okna jiné aplikace, alt klik na závěr okna aj.).

Stejný případ je pak třeba problém přepínání a skrývání aplikací, Expose či virtuálních desktopů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: Zdeněk Bohdanecký Jr. Muž

Založeno: 15.02.2006, 21:55

Nevíte, prosím, jak lze v mc emulovat klávesu INSERT pro označování souborů? Děkuji. (Používám mc z DarwinPorts)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: nm Muž

Založeno: 16.02.2006, 02:54

ctrl+t

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 15.02.2006, 21:57

Jop, klidne bych si s nejakym win-clovekem dal zavod, kdo udela drive nejaky sled akci se soubory. Ja ve Finderu, on v tom Totalnim Komanderu. Ve vetsine pripadu bych vyhral (snad krome nejakeho sofistikovaneho porovnavani souboru), a to i brzy rano, kdy sotva koulim ocima .-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: Jiří Novotný Muž

Založeno: 16.02.2006, 07:10

OK! Kdy a kde. Máte právo volby zbraní (akcí). Jen ze chci zeptat, jak to chcete hodnotit? A může to probíhat se sestavou compů, kde jsou již připravené postupy nebo to chcete dělat bez přípravy. Je v tom bohužel velký rozdíl. TC miluji stejně jako Apple, takže se těším na jakýkoliv výsledek duelu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 16.02.2006, 08:31

Jsem z Brna ;-) Hodnoceni - proste cas, ktery byl na provedeni tech akci byl potreba... Pocitace bez pripravy, ale v pouzitelnem stavu (tj. ne nejake rozhozene masiny) a s konfiguraci vyhovujici operatorovi (tzn. nastaveni expose a veskerych preferenci podle chuti - nejlepe vlastni stroje)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: David Muž

Založeno: 16.02.2006, 15:31

Takové srovnání by bylo určitě zajímavé. Jsem pro. Navrhoval bych, aby každá "strana" stanovila deset úkolů různé náročnosti a z různých oblastí činnosti, kdy se pracuje či kooperuje se správcem souborů.

Chtělo by to co nejpestřejší škálu - od jednoduchého otevření/spuštění nějakého souboru v dané složce na disku, přes různé větší manipulace s více soubory (např. příprava dat pro zálohu a vytvoření této zálohy, změny atributů souboru či vykopírování a hromadné přejmenování desítek obrázků), stále se opakující přístupy k různým souborům (typicky přechody mezi dokumenty a složkami různých zakázek), až po úkoly, kde jde o správce souborů v podstatě okrajově (třeba vytvoření nějakého jednoduchého skriptu/batche a jeho kontrolované spouštění z příkazové řádky s parametry).

Bylo by vhodné, aby stejné úkony dělali obě skupiny jak ve Finderu (a podobných aplikacích), tak i v aplikacích typu MC/TC/... Mohla by to být zajímavá zkouška intuitivnosti (je skutečně práce s TC tak neintuitivní, jak si i sám myslím?).

Skutečně by mne (a asi nejen mne) takové srovnání zajímalo. Jsem si moc dobře vědom toho, že na "svůj" TC jsem léta zvyklý a mám určité předsudky. Chtěl bych vidět rychlost práce i jinde. Určitě bych tak našel spoustu nápadů.

Dokážeme se na něčem takovém domluvit?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: JJ Muž

Založeno: 16.02.2006, 13:52

1) TC máme ve firmě pár kopií, někteří PCčkáři si to pochvalují, já mám velmi slušnou představu o tom, co je a co umí.

2) Mně právě připadá, že celá popularita TC je dána pouze tím, že si na jeho obdobu (Norton, Volkov) někteří lidé zvykli před těmi mnoha roky, kdy to byl, v porovnání s command line v DOSu nebo prvními versemi Windows, opravdu celkem pokrok. Většina těch věcí, o kterých píšete je ale dnes integrována ve Finderu či se z něj dá snadno zavolat, na pokročilejší věci je zase Terminal a command line interface.

3) Explorer ve Windows je dost zvěrstvo. Ale na Macovi? Můj názor je ten, že PathFinder/Finder a command line se pěkně doplňují, zatímco TC se snaží zastat práci obojího a stojí někde na půli cesty - není tak snadno ovladatelný jako Finder, na druhé straně není zase tak mocný jako CLI nástroje...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: micker Muž

Založeno: 15.02.2006, 18:10

a co disk order, zkousels?
http://www.lik
emac.ru/english/
ted sem se tam dival a uz to maj aji pro intelmaca
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: fandango Muž

Založeno: 15.02.2006, 18:56

to vypada dobre... zkusim, doufam ze to bude mit i pokrocile funkce.

Diky!

F

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: micker Muž

Založeno: 19.02.2006, 12:26

tak dej vedet klady a zapory, me to docela vyhovuje
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ale stale je prace pomalejsi...

Autor: Jakub Muž

Založeno: 15.02.2006, 16:39

A kde je? To si musim zfinkovat, nebo je to nekde ke stazeni hotove?

Odpovědět na příspěvek

PathFinder

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 16.02.2006, 00:08
Odpovědí: 0

Fakt dobrej soft. Bezva změna. Užívám si.

Odpovědět na příspěvek

PF4

Autor: Senojed Muž

Založeno: 22.02.2006, 13:24
Odpovědí: 0

Ze zacatku super (historie souboru, slozek, rovnani filu v column view)
Potom zklamani (pomalost, pekelny kopirovani velkych souboru ze sitovych slozek, sem tam zamrznuti+duh. kolecko)

Tiger 10.4.4, G5 2.5 quad

Takze zase nic no...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: