Panther pod drobnohledem: nový a lepší Finder - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Panther pod drobnohledem: nový a lepší Finder

30. října 2003, 00.00 | Mac OS X Panther přináší velmi dlouhou řadu novinek - pokud bychom je svědomitě počítali, asi by jich bylo opravdu kolem prezentovaných 150. V některých případech se jedná o malé drobnosti, v některých o důležité změny nebo nové funkce. Dneska se podívejme, co nového nás čeká ve Finderu.

Mac OS X Panther přináší velmi dlouhou řadu novinek - pokud bychom je svědomitě počítali, asi by jich bylo opravdu kolem prezentovaných 150. V některých případech se jedná o malé drobnosti, v některých o důležité změny nebo nové funkce. Dneska se podívejme, co nového nás čeká ve Finderu.

Finder a jeho jednoduchost, to bylo to, co Macy vždy činilo tak výjimečným. A také nové principy Finderu, to bylo to, co mátlo mnohé nové uživatele Mac OS X. Nyní se Apple snaží vytvořit ostrou dělící čáru mezi starým a novým způsobem používání Finderu - a chce uživatelům dovolit si vybrat ten způsob, který jim vyhovuje.

Nová podoba oken Finderu, s "kovovým" vzhledem, s novým sidebarem a dalšími funkcemi, to je jen potvrzení změny logiky používání Finderu. Okno Finderu se v tomto případě již nesnaží tvářit, že vždy reprezentuje jednu jedinou složku, tak jak to uměl starý Finder, nepokrytě přiznává, že je PROHLÍŽEČEM na soubory. V ideálním případě si vystačíte s jedním jediným oknem Finderu na obrazovce, ve kterém můžete za pomoci klávesových zkratek i kopírovat soubory mezi jednotlivými složkami.

Nutno konstatovat, že změny, které Apple provedl s Finderem v Pantheru jsou velmi uživatelsky orientované a poměrně rychle si na ně zvyknete. Základem těchto změn je levý pruh, sidebar, který převzal část funkcí, které v předchozích verzích plnil toolbar - sloužit jako skladiště pro rychle dostupné položky.

Základ sidebaru tvoří obvykle disky, mohou se zde zobrazovat servery (a také ikonka Network pro přístup na síť, o síti podrobněji někdy příště), iDisk, vložená CD nebo připojené obrazy disků - to, co se má ukazovat automaticky, je možné nastavit v předvolbách. Disky jsou v horní polovině, v dolní pak je místo pro složky a soubory. Základem při práci se sidebarem je uvědomit si, že to v případě disků není náhrada za pohled "můj počítač", ale že se stále jedná o odkazy, zástupce. Nějaký disk nepotřebujete mít dostupný ze sidebaru? Stačí ho popadnou myší a vyhodit někam mimo, odkaz na něj zmizí v obláčku dýmu. Obsah sidebaru si tak můžete zcela přizpůsobit svým potřebám a umístit sem jen to, co opravdu potřebujete (osobně používám "minimalistickou" verzi, jelikož nejsem na lokální síti ani nepoužívám iDisk, nepotřebuji tyto položky vidět). Při přetahování do sidebaru máte obvykle na výběr - buď přetahovanou položku hodit na některou z již přítomných (ta se "orámuje") nebo ji umístit mezi - uvidíte elegantní "příčku".

Velmi příjemnou vlastností je ikonka pro vysunutí CD nebo obrazu disku vedle jeho jména - stačí klepnou, a disk je pryč. Bohužel se nezobrazuje, pokud je sidebar pouze na šířku ikony - to se dá obejít umístěním ikony "eject" do toolbaru, pak jsou potřeba klepnutí dvě.

Užitečnou vlastností sidebaru a nového Finderu je, že se po klepnutí na položku její obsah zobrazí jako "základní" úroveň, samozřejmě pokud máte nastavené zobrazení ve sloupcích. Díky tomu se uživatel cítí možná mírně zmatený, ale pro práci je to příjemnější. Pokud je potřeba jít do některé z nadřazených složek, stačí použít klávesovou zkratku "cmd-šipka nahoru", případně podržet klávesu cmd a klepnout na jméno okna, zobrazí se celá úroveň zanoření. Mimochodem, "proxy" ikonky složek v záhlaví Finderu se již nyní zobrazují korektně, když je možné je přetahovat, tak ztmavnou.

Pokud vás zajímá, kolik položek se do sidebaru vejde, tak hodně - Finder se vždy snaží přizpůsobit zobrazení aktuální velikosti okna, takže ikony a nápisy zmenšuje a zvětšuje dle potřeby, až na velikost ikony zhruba 16x16 bodů. Sidebar si můžete zmenšit také sami ze strany - buď zkrátit názvy, nebo nechat zobrazit pouze ikony (osobně používám tuto variantu, proto jsou mé ikony disků tak výrazné) nebo poklepat na "kovový" pruh a ukrýt sidebar zcela. Když se zobrazují pouze ikony, Finder při najetí kurzorem na ni zobrazí jméno, výrazné ikonky jsou ale samozřejmě jednodušší na použití.

Jestliže chcete, aby se sídebar (ale i další nastavení, jako způsob zobrazení, velikost okna a umístění na ploše) zobrazoval dle vašeho přání ve všech nových oken, stačí otevřít nové okno, provést nastavení a opět zavřít, aniž by byl zobrazen jakýkoliv konkrétní obsah. Bohužel, pokud se nějaké okno otevře například poklepáním na ikonu složky na ploše nebo přes menu "Go", bude mít stejný vzhled, jako posledně - je nutné ho upravit ručně.

Mimochodem, pokud se vám zdá, že toolbar ve své původní podobě zmizel zcela, není tomu tak, pouze se lépe maskuje - stačí cokoliv přetáhnout nahoru do horní lišty, a zjistíte, že se dá používat tak jako v předchozích verzích, ovšem vyhrazení jen pro nástroje je asi lepší.

Jak jsme řekli na začátku, Finder má dvě polohy - jednu "prohlížeč", s kovovým vzhledem, druhou pokus o klasický Finder. Změna chování přijde při klepnutí na tlačítko v pravém horním rohu - zmizí všechny doplňky okna, kovový vzhled a zůstane jen "čisté" okno v novém Aqua vzhledu. To se chová jako původní okno ve Finderu - poklepání otevře nové okno, není možné zobrazit dvě okna s obsahem jedné složky a podobně. Bohužel toto chování není 100% - někdy se otevře nové okno složky (po poklepání na složku na ploše nebo výběr z menu Go - po změně si však již bude pamatovat nové nastavení) v klasickém "prohlížecím" stylu, pokud jsou nastavené sloupce a vyvoláme například složku Aplikace z menu Go, neotevře se nové okno, ale zobrazí se ve sloupcích (toto se však dá přebít volbou "vždy otevřit v novém okně" v předvolbách Finderu). Pokud vám tedy víc vyhovuje starý způsob používání Finderu, ala Mac OS 9, můžete ho používat, ovšem jestliže si přivyknete na nový "prohlížecí" způsob, budete FInder používat mnohem efektivněji.

Vyhledávání je integrované do "prohlížeče", tak jako v Jaguaru, ovšem nyní je výrazně rychlejší a vyhledává už v okamžiku, kdy píšete slovo. Můžete si snadno nastavit kde bude vyhledávat, ovšem například na systémovém disku standardně neprohledává složku System - je nutné ji označit a vybrat aby vyhledával v označeném. Mimo to je k dispozici také klasický panel "Find", umožňující bohatší nastavení parametrů pro vyhledávání.

Do Panthera se nám vrátily visačky - zatím v tom samém provedení, jako v Mac OS 9, jsou tedy i s nimi kompatibilní, pouze zobrazení je jiné - představu si můžete udělat na obrázcích. Barevná již není ikonka, ale její popisek. Barvy a popisky se dají nastavit v předvolbách Finderu.

Zajímavou funkcí je integrace archivace pomocí formátu ZIP přímo do Finderu - stačí vybrat položku či položky a zvolit funkci Create archive (z kontextového nebo z nového "akčního" menu). Pozor na jednu záludnost, Finder automaticky přidává do archívu informace o resource forku, takže umí přenést i aplikaci pro Mac OS 9, ovšem pokud bude na druhé straně použit k rozbalení StuffIt, tato informace se neobnoví korektně.

Někdo si toho možná nevšimne, někomu to bude chybět - ze systému (a tedy i z menu Go ve Finderu) zmizely oblíbené položky - Favorites. Apple se domnívá, že je dostatečně nahradil díky sidebaru, který se používá také v open/save panelech, ovšem mě osobně tato drobná funkce docela chybí.

Novinkou je také integrace připojování obrazů disků do Finderu (tedy, alespoň se to tak tváří, samozřejmě že se spustí obslužná aplikace, která nemá rozhraní) - stačí poklepat na obraz disku a ten se připojí, již zde totiž není aplikace Disk Copy - zbytek jejich funkcí převzala aplikace Disk Utility.

Musíme ještě zmínit bezpečné mazání - obsah disku je možné vymazat buď normálně, nebo tak, že informace, které byly umístěné na disku se skutečně trvale odstraní.

V rámci upraveného rozhraní Aqua také zaujmou nové grafické efektíky - po poklepání na dokumentu či aplikaci se tato otevírá jako postupně se zvětšující ikona mizící do ztracena.

Nový Finder přináší poměrně příjemný posun vpřed - je to sice již výrazně jiný způsob práce, než známe z Mac OS 8/9, ovšem osobně se domnívám, že výrazně efektivnější. Bohužel, kdo čekal od Panthera zásadní předělání Finderu například v oblasti síťování, příliš potěšen nebude - Finder je sice výrazně rychlejší ve všech operacích, včetně zobrazování, skorolování a podobně, ovšem občasnému zatuhnutí pří práci se sítí se asi ne vždy vyhne - například při náhodně odpojeném svazku a podobně. Zde je tedy ještě rozhodně prostor pro další zlepšení.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ten for X 1.0.2

Autor: ondra Muž

Založeno: 30.10.2003, 12:55
Odpovědí: 0

Dobry den,
uz jsem zaznamena ze nektere doplnky od unsanity potrebuji updatovat pro pouziti pod system 10.3. Nevite nekdo zda je potreba koupit novou verzi nebo staci nejaky update?

Mam koupeny ten balicek Ten for X a ten se instaluje na (myslim) na jedno cislo. Jde mi hlavne o window shade a fruit menu. Dekuji za informace.

ondra

Odpovědět na příspěvek

RE: Ten for X 1.0.2

Autor: ondra Muž

Založeno: 30.10.2003, 13:46

Tak je to jasné. Ale porad nevim zda musim koupit nove nebo se to da jen updatovat.

FruitMenu in beta testing.
http://www.unsa
nity.com/panther.php

Z
ajímalo by me proc se nechovaji labely tak jako doplnek od unsanity a neaplikuje se na inkonu. Spis me zajima duvod. Protoze je tu stale na vyber Labels X a nebo labely od systemu 10.3. :))

ondra

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ten for X 1.0.2

Autor: Honza Muž

Založeno: 30.10.2003, 18:45

Staci updatovat jak jsem psal nize. Stara aktivace pobezi fajn. Jinak obe dve aplikace - Labels X a Fruit Menu jeste nejsou hotove.

Dobre je, ze visacky v Pantheru nacetly informace z Labels X na Jagu pri upgrade a jedine co jsem musel udelat bylo prepsat standardni nastaveni visacek v Pantheru aby mely moje jmena. Docela prekvapeni. Jinak taky cekam na Fruit Menu i kdyz jsem ho nahradil z casti pomoci linku do Fruit Menu Items v Finderu, ale neni to 100% ono.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ten for X 1.0.2

Autor: Honza Muž

Založeno: 30.10.2003, 18:39

Staci update. Vetsina veci uz je pro 10.3, ale par kousku je jeste v beta testech.

Odpovědět na příspěvek

Dve dotazky

Autor: Ondra Nekola Muž

Založeno: 30.10.2003, 12:56
Odpovědí: 0

Dovolim si polozit dve otazky:
1) Je novy finder stale carbon nebo byl jiz prepsan do kakaa?
2) Co jsou to visacky a k cemu jsou dobre? S MacOS 9- jsem nikdy nepracoval a tak nemam nejmensi potuchu s vyjimkou toho, ze jde o jakasi mtadata prirazena souborum.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dve dotazky

Autor: Ruda Muž

Založeno: 30.10.2003, 13:15

1) Finder je bohuzel Carbon (se vsemi neduhy z toho vyplyvajicimi)
2) Funkce je podobna jako u barevnych "navleku" na FAB klice. V predvolbach Finderu lze jednotlivym barvam priradit nazvy/kategorie. Ve Finderu pak lze temito kategoriemi oznacovat slozky, soubory... Oznacene polozky lze tak lepe rozeznat v okne (jasne to je videte v rezimu List view).

Na muj fkus je Pantherovske provedeni visacek prilis "humplacke" v porovnani s klasickymi MacOS. Trocha graficke elegance a jemnosti by neskodila.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dve dotazky

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 30.10.2003, 14:18

Finder je tzv. NIB Carbon -- tz. ze pouziva sice C++, ale jinak vyuziva vetsinu novych moznosti. Neni to jiz klasicky "port", ale jde o z vetsi casti nove napsany software. Pominu-li radu detailu, tak pro uzivatele je zasadni asi podpora Unicode a nektere vlastnosti GUI s tim spojene.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: Jirka Muž

Založeno: 30.10.2003, 15:56

Vyvojari musi byt stejne cunata, kdyz dosud (jak vyplyva z textu) nepredelali tu (zde oznacovanou jako drobnou) chybu s "vytuhnutim" Finderu po odpojeni sitoveho disku. Takze to ze nejde jen o "port", jak pisete ve svem prispevku nelze brat moc vazne. Podle me je todle hrozne zavazna chyba - uz vzhledem k tomu, ze pokud by nekdo tuto cast kodu za poslednich 10 let jakkoli prepsal, neni mozne aby to napsal uplne stejne blbe. Ma skepse k praci vyvojaru Applu je mimo jine podeprena mou zkusenosti z pred asi 5ti lety, kdy jsem pripojil externi disk, vetsinou pouzivany u PPC 7500 ke stare Quadre 650 a po zapnuti jsem se nestacil divit - system nabehl z onoho externiho disku, kde byla pomerne aktualni zalozni kopie systemu pro ono PPC 7500. Z toho plyne - pokud by byl system opravdu napsany pro RICS PPC, tezko by mohl (a to bez jakychkoliv chyb) nabehnout na starem 68040. Obavam se ze Apple od roku 1990 jen pridava ruzne flastry a puvodni kod tam je porad. Moc bych se nedivil, kdyby ve Finderu Panthera byly fragmenty kodu jeste psane pro OS7. Proste, dokud Apple neprepise sve programy opravdu do cocoa, nebudu verit tomu, ze opet neslo jen o dalsi oplacani stare verze.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: kmotr Muž

Založeno: 30.10.2003, 16:09

Ja se prilezitostne bojim, ze tadle chyba je hloubeji a ze zadny Carbon/Cocoa nepomuze. Doufam, ze se pletu. Jinak se divim s vami, protoze nechapu, co je to za usili pridat tam timeout a vyhodit vyjimku...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: Martinek Muž

Založeno: 30.10.2003, 16:28

Tak ja ti povim na co je ten timeout - nahovno. Je tam bohuzel prilis dlouhy, ALE v pochybnejsich sitich se to velmi hodi, treba si predstav, ze si takhle das kopirovat hrooooznevelikej vobrazek a ten server si zacne neco jen tak zalohovat na pasku, ci jinou picovinu a tebe necha treba dve tri minutky v pohode cekat. Jenze pak zase vsechno pojede a soubor se ti dokopiruje. Pohodicka ne? kdyztak by se o rozesralo a zacal by jsi kopirovat znova ne? No a tak si predstav jak si jen tak zmacknes jabkoS v quarku a ono tri minuty nic. No a pak bude ten tvuj timeout (treba po pul minute). Tak a jsi odpojenej, dokument uz nelze ulozit (sqela vlastnost quarku) a prace je v prdeli. Tak ja si klindne hodim coffee break a jsem v pohode.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: kmotr Muž

Založeno: 30.10.2003, 16:36

Pockej, to jako fakt, jo? Chces rict ze pokud si dam kavicku a vratim se k pocalu, ze tam najdu hlasku "Something terrible has happend" ale pocitac pobezi? Bez RBBCOD? To by ani nebylo tak spatny...hlavne kde se da ten timeout nastelovat...
BTW co to mate za server, ze nemuze zalohovat na pasku a zaroven ukladat soubor? Jaky protokol?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: Marrtinek Muž

Založeno: 30.10.2003, 23:38

Tyyyvole, mame compaq, ale ted uz misto toho mame docela dost xServu - myslim ze 4? nebo 5, no fak hezky... jooo, hochu ale to vis, na siti s 300 pocitacema se vobcas dejou veci... A kdybych vedel, kde se to da nastelovat, tak to by bylo super - treba kdyz prohlizim pornostranky a lestim si tyc, tak mne kazdej zatuh jinde, nez bych chtel dost rozladi... :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 30.10.2003, 18:05

Tohle to dela porad (Quark)? To jsem na Applech NENAVIDEL. Ale existuje reseni, jak neprijit o praci. Vytvorit si novy dokument a prekopirovat objekty sakumprask z toho "naboreneho" sitoveho. Ale je to teda arcipruda.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: Martinek Muž

Založeno: 30.10.2003, 23:40

To se hezky rekne, kdyz mas jednu stranku.... nebo dve. jenze ja si obcas ani nepamatuju, co jsem v zapalu prace vsechno udelal.
Souhlas - Quark je divnej patron.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: keru Muž

Založeno: 31.10.2003, 20:03

Ta Vase zkusenost pred 5-ti lety jeste vubec nic neznamena!!!
To ze byl system z PPC stroje konkretne PM 7500 nic nerika o tom jaky system jste tam mel nainstalovany a to je to oc tu bezi!!!
tehdy jste si totiz mohl vybrat jaky system si nainstalujete, jestli jen pro ten ktery model pocitace anebo system "obecny" - uz presne nevim ja se to spravne jmenovalo. No a to je presne to o cem tu mluvite! Mel jste nainstalovany asi system "obecny" protoze jinak by vam to nejelo!
On totiz nefungoval kolikrat ani system z
68k stroju mezi sebou navzajem - lisil se typ od typu pocitadla...takze tim spis jste musel mit system "obecny" a ne presne pro PM 7500. Ja se tedy obavam stejne jako Vy, ale obavam se, ze mluvite o necem o cem toho moc nevite!!! mejte se pekne a nez zacnete nekoho obvinovat, ze dela svoji praci spatne, tak se radsi obavejte toho co vypustite z pusy!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: zdenek Muž

Založeno: 01.11.2003, 20:58

presne tak tomu u os bylo, z vlastni zkusenosti..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dve dotazky

Autor: kmotr Muž

Založeno: 30.10.2003, 14:35

1) Ale i se vsemi (potencionalnimi) vyhodami (rychlost behu)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: oc Muž

Založeno: 30.10.2003, 17:48

Hm. Při používání odborných termitů hrosí risoto fiakru.

(i) to slovo, jež jste měl patrně na mysli, zní _potenciální_;
(ii) nicméně však výhoda větší rychlosti v Carbonu je přinejlepším _ilusorní_.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dve dotazky

Autor: kmotr Muž

Založeno: 30.10.2003, 18:39

(i) hahaha jsem to ale vymnouk, diky za opravu
(ii) vim, co si o tom myslite. PathFinder (CocoaTech) je cely prepsany do pure cocoa, verim, ze na rozdil od "applovcu" jsou to dobri coderi, ale Cocoa rychlosti PF vubec neprospiva, mozna spis naopak. Chapu, ze na 486 fungoval NextStep jako blesk, verim tomu i kdyz jsem to nevidel. Zkuste tedy "applovce" premluvit, at prestanou pouzivat x86 ABI (GPR jako instruction pointer, haha), treba to pomuze. Diky bohu, ze "applovci" udelali finder v Carbonu, v Cocoa moc neumi, a strasne bych nerad, aby Finder dopadl jako iPhoto - tolik casu na sedeni u pocitace fakt nemam.

Jinak gratuluju k predelanemu webu, rad si prectu ucena pojednani o Jave. Ale nelibi se mi Vas styl testovani statickych objektu (ja vim, to je tak jedine, co s tim muzu delat), imo by bylo lepsi, napsat staticky protejsek v C++ (chapu, ze se Vam nechtelo ;) a taky, podle meho pritele programujiciho hry, je "zpomaleni vice nez dvakrat" nepripustne. Hadam, ze proto tady Carbon bude jeste dlouho, prece jen ma tuto vlastnost ve svem nazvu ;)

Odpovědět na příspěvek

Favorites nezmizely

Autor: Ruda Muž

Založeno: 30.10.2003, 13:06
Odpovědí: 0

Favorites jsou jako vzdy v menu Soubor (File) pod klavesovou kombinaci Cmd-Shift-T. Jako doposud se ukladaji do slozky ~/Library/Favorites. Tuto slozku lze umistit do Sidebaru nebo nahoru do Toolbaru. Pouze zmizely Favorites z nabidky Go.

Jinak logika sidebaru neni prave stastna. Zabira prilis mnoho mista a jeho funkce se omezuji predevsim na kliknuti -> otevreni prislusne slozky/disku, pretazeni polozky do v Sidebaru umistene slozky apod.
Take zbytecne silne okraje oken cini Panthera pouzitelneho jen na 17" monitorech a vyse. Majitele iBooku nebo 12" PowerBooku to maji tezke. Nastesti lze vzhled optimalizovat pomoci Cmd-Alt-T. Pokud si potom jeste zapnete Status bar tak neni co resit.
Monza by pomohlo, kdyby se vzhled okna Finderu inspiroval od Safari (kov nahore a dole, postranach volno).

Odpovědět na příspěvek

inspirace v Safari

Autor: J.P. Muž

Založeno: 30.10.2003, 13:49

Myslím, že vlastnosti nového Finderu jsou určitě přínosem. Pokud jde o inspiraci v Safari, nezlobil bych se, pokud by bylo možné ve Finderu používat záložky na slučování jednotlivých oken a tyto záložky mít možnost slučovat a oddělovat. (což ani v Safari není)

Odpovědět na příspěvek

RE: Favorites nezmizely

Autor: Tomáš H. Muž

Založeno: 30.10.2003, 14:33

Okno Finderu mi ted silne pripomina nejodpornejsi a nejuchylnejsi aplikaci na svete - Pruzkumnik. Teda hned po Wordu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Favorites nezmizely

Autor: Dan Muž

Založeno: 30.10.2003, 15:11

U Safari mne chybi jedna vecicka, a to moznosti presunova oken u tabbed browsingu. Tzn. otevru cca. 5 stranek a chtel bych si je seradit ne podle toho, kdy je otevrel, ale dle pracovni potreby... a to bohuzel nejde, teda osobne neznam ani jeden prohlizec, kde by to slo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Favorites nezmizely

Autor: Kessa Muž

Založeno: 30.10.2003, 17:16

Přesunování tabů umí některá z extenzí Firebirda, kterej BTW považuju za nejlepší browser pro Masox. Nevím přesně, jak se jmenuje, ale po nainstalování Firebirda se lze připojit na stránku plnou extenzí, kde to lze dohledat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Favorites nezmizely

Autor: Jaroslav Aster Muž

Založeno: 30.10.2003, 23:57

http://texturizer.net/fir
ebird/extensions/#tbe

Odpovědět na příspěvek

Appletalk

Autor: MN Muž

Založeno: 30.10.2003, 15:10
Odpovědí: 0

natukla se tady sit... nejak nechapu, jak a kde najdu seznam appletalkovych pocitacu... v 10.2 jsem klikl v pripojeni k siti na hvezdicku, v 10.3 mam otevrit ci kliknout na co? Pripojeni k siti mi prijde udelane dost divne...

Odpovědět na příspěvek

RE: Appletalk

Autor: Martinek Muž

Založeno: 30.10.2003, 16:19

Klikni na Local.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Appletalk

Autor: MN Muž

Založeno: 31.10.2003, 08:23

No jasne, ale nevidim devitkove pocitace... jen X

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Appletalk

Autor: Martnek Muž

Založeno: 31.10.2003, 10:28

chyby je u tech devitkovych - ve file sharing si zapni Apple talk over TCP/IP (je tam nejaky zaskrtavatko) , ale mozna ze tu nebude fungovat, dokud si nezapnes v desitce (10.3) Appletalk (ja ho mam vypnutej) - jestli nevis jak napis, jinak v ty devitce to strilim jen od boku, uz jsem ji nejakej ten rok nevidel :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Appletalk

Autor: MN Muž

Založeno: 31.10.2003, 11:30

No ja nevim ale snad v Pantheru neudelali nejakou zasadni sitovou zmenu. V 10.2 jsem nemel problem a appletalk v X mam samozrejme zapnuty... Jinak, kdyz do IP adresy napisu afp://bla.bla.bla.bla tak se pres appletalk normalne pripojim

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Appletalk

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 31.10.2003, 13:33

Nemam sit, takze nemam na cem testovat, ale podle informaci od kolegy je nutno zapnout v Directory Access autentifikaci vuci Appletalku ci co. Pak to funguje, tedy jsou videt i devitkove stroje (nejedu pod Pantherem momentalne, takze nejsem schopn rict presne jak se ta polozka jmenuje).

Odpovědět na příspěvek

povzdech

Autor: tytrt Muž

Založeno: 30.10.2003, 17:45
Odpovědí: 0

Tak jak si to tu nějaký čas pročítám, došel jsem k tomuto závěru :
Napřed jsme se pyšnili , že používáme nejrychlejší počítače,/pecky jednoznačně vedou/ potom úžasný design, ted bedna hliníku ,potom krásnej pohlednej os X, ted začíná být jak omalovánky a ještě jsou neustálé problémy .Snad už tři roky ? Tak co nám ještě zbývá , co to bude ted ? až budu někoho přemlouvat na apple :(

Odpovědět na příspěvek

RE: povzdech

Autor: czeXit Muž

Založeno: 30.10.2003, 18:29

Musim uznat ze mas pravdu...
Nejdriv to byly G3 vs. P2 a "sneci" reklamy a s humorem jsme se ptali "komu se libi bezova"?
Pak jsme uz mlceli o vykonu a jak se zacaly frekvence PC a Macu vzdalovat, prisel cas na vyvraceni "megahertz myth"

Ted je hlikova G5 a POUZE BILY eMac a iMac...
O moznosti barevne volby uz mlcime. Zato jsme pysni ze mame Unix a tvrdime ze vykon neni vse, dulezita je produktivita prace... Obcas se objevi nejaky problem s update nebo software, takze si nedokazu predstavit ze bych mel server na MacOS X... A zitra?

Pouzivam Macy od roku 1999, mam je rad, ale nektere veci je nutne si priznat. Na druhou stranu jsou ted cenove, vykonnostne i vzhledove super ibooky a powerbooky...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: povzdech

Autor: claire Muž

Založeno: 30.10.2003, 19:09

Kde udelali soudruzi z 'cupertina' chybu ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.10.2003, 23:11

Myslim, ze to vidite moc cerne. Rozdil ve frekvenci je, ale co se tyka vykonu, je to vic nez sporne. Na yaklade vysledku vzkonu se domnivam, ze G5ky jsou rovnocenym konkurentem i tech nejrychlejsich PCcek. Navic s naskokem v technologiich.
Stejne tak nesouhlasim s designem. Je sice skoda, ze zmizely barvicky, ale iMac je krasny stroj. Samozrejme, ze je to dost subjektivni, ale me osobne se napriklad G5ky libi mnohem vic, nez G4ky. O vnitrnim usporadani ani nemluvim.
Na druhou stranu musim souhlasit, ze posledni dobou toho hapruje ponekud vice, nez na co jsme byli zvykli. Docela by me zajimal nazor nekoho z US, protoze mi prijde, ze vetsina problemu souvisi s cestinou >:-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: povzdech

Autor: tytrt Muž

Založeno: 31.10.2003, 08:43

....Navic s naskokem v technologiich.
To jsem si bohužel taky nevšiml :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 31.10.2003, 13:35

Hm, to je mi lito... Myslite, ze 32bitova Pentia, ktera jsou pomalejsi nez jejich predchudce (pri stejne frekvenci), ktera s sebou tahnou kouli kompatibility se 30 let starymi procesory jsou oproti G5ce modernejsi??? Staci se podivat na pomer vykon/prikon...
A kdyz se podivam na zbytek pocitace (PCI, site, FireWire 800, AirPort Extreme, SuperDrive...) a srovnam ho s naprostou vetsinou PCcek (disketovka, pomale site - pokud vubec nejake, ISA, seriovy a paralelni port...). Samozrejme, ze existuji i vyjimky, ale jsou to spis bile vrany a jako celek musim PCcka nutne povazovat za technologicky zastarale

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 31.10.2003, 14:17

to je ale demagogie. Ach jo, zase budu vypadat jako fanaticky pececkar.

Srovnavate nove apply a stara PC. Fakt prima.

No a taky se staci podivat na pomer cena/vykon :).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 31.10.2003, 22:15

Jasne, ze nova PCcka maji i novejsi technologie. Nerekl jsem, ze nemaji (ale nove PCI, rychle WiFi, gigabitovy Ethernet ci FireWire 800 prakticky nepouzivaji)... To ale nemeni nic na tom, ze G5ka je modernejsi procesor nez P4ka...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Martin Muž

Založeno: 31.10.2003, 23:38

Ahoj.
Co je to "nove PCI"? Co je "rychle WiFi"? FireWire 800?

Tak nevim, mozna ze Ty potrebujes pro sve libido vedet, ze mas v Macu gigabitovou sitovku, i kdyz vsechny aktivni prvky mas 100MB, ale ja to nepotrebuji a stejne tak vetsina lidi. A ti, kteri to potrebuji, tak ti to v pocitaci maji. Stejne jako WiFi, stejne jako FireWire 800 nebo i 64bitovy procesor s 64bitovymi Windows.

Nova technologie je super, ale kazda nova technologie ma oproti stare technologii par nevyhod jako jsou cena a nedotazenost. A nepotrebuli-ji ji, proc ji pouzivat? Abych si udelal dobre a mohl jsem rikat: pch, ti Macari, maji zastaraly pocitac.

Pro me je mnohem dulezitejsi, aby me v OS fungovala cestina a nemusel jsem s novym updatem systemu kazdy rok znovu a znovu resit, proc mi nejede pulka aplikaci, ktere potrebuji. Ale hlavne ze mame nove technologie, vid.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 01.11.2003, 09:51

:-) Samozrejme, ze pokud mam gigabit, nebudu tam cpat 100mbps prvky...
Jsem zvedav, kolik programu si na 64bitovem Intelu pustis... Na G5ce prakticky vsechno stare. Pouziti novych technologii jsem zminoval proto, ze se opravdu jedna v socasne dobe o spicku - neni to, ze by Apple jen dohanel PC. Nic jineho jsem tim nechtel rici. Jen ze ma Apple docela pekne rozjety vlak
Co se tyka upgradu - ja zase nepotrebuji, aby mi s upgradem systemu prestalo chodit HW prislusenstvi jako u XPcek... Myslim, ze v tomhle bychom se mohli dohadovat hodne dlouho a nema to cenu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Miloš Muž

Založeno: 01.11.2003, 10:20

Tak, tak, Lukáši

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: tytrt Muž

Založeno: 01.11.2003, 10:37

dovolím si ještě jeden link
http://www.thecompu
ters.net/data/motherboard
s/mobo.php?name=asus&file
=socket940&id=sk8v

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: vojta Muž

Založeno: 01.11.2003, 11:41

Na 64bitovych Windows pustis vsechny aplikace napsane dle pravidel, cili vse co primo nevola fce HW.

No, s tim HW je to stejne jako na Macu. Vetsina slusneho HW od renomovanych vyrobcu jede a je dale podporovana, pofiderni zarizeni z tajwanu za 5.50 jet nemusi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 01.11.2003, 16:05

Treba "pofiderni" vyrobce Dell... ;-) A nekamenujte me za to...

Mam to chapat tak, ze treba na Itaniu pustim 32bitove aplikace?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: vojta Muž

Založeno: 01.11.2003, 17:53

A opravdu je to zarizeni Dell? Neni na tom napis neco jineho a nedal do Dell jen jako prekupnik?

Na Windows XP 64bit edition pustite i 32 bitovou aplikaci, napriklad WinAmp. Takto to chapejte.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 02.11.2003, 14:13

Me jako zakaznika nezajima, kde je to vyrobene. Je to sice vyrobek nekoho jineho, ale Dell to prodaval pod svou znackou. Navic onen vyrobce pro tento vyrobek ma ovladace pro XP, ty vsak s Dellovou verzi nechodi a ten je odmita vydat...

Win Amp by me moc netrapil. Spis "velke" programy jako Photoshop, Quark atd. Ale i tak je to pro me prekvapeni - uz jsem se o tom bavil s hodne lidma, ale toto slysim poprve...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: vojta Muž

Založeno: 02.11.2003, 16:27

Tyjo, dotaz. Proc pro neUSBckove PowerMacy uz nejde pouzit novej MacOS, kdyz vykon na to maji? Zvlast kdyz to evidentne je jen SW blokace od Applu, to same udelal u prvniho MacOSu a slo to obejit. Me jako zakaznika prece nezajima, ze Apple chce abych si koupil nove komponenty.

Jsi si jist, ze to s temi ovladacemi toho vyrobce nechodi? Neni to jen tim, ze to proste neumis? Jestli Ti to nahodou nerozjizdel nekdo, kdo... viz veta dole.

Asi si se bavil s lidma kteri o tom nic nevi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 02.11.2003, 17:48

Rekl bych, ze je to napriklad kvuli ovladacum pro stare porty apod. Krom toho si tim Apple kreje zada, kdyby na starych strojich neco nechodilo... Tak pro jistotu rovnou rekne, ze to pro ne neni.

Nevim, jestli to neumim ja, ale v tom pripade to neumi ani servisni oddeleni Dellu - resil jsem to s nima

To je mozne, ale porad to moc nechapu - chodi na tom i velke aplikace, nebo jen nejake malinke utilitky? A pokud to tak je, k cemu AMD vyvijelo hybridni procesor a ne rovnou cisty 64bitovy, kdyz to vlastne neni potreba? Prijde mi to cele divne...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Tytrt Muž

Založeno: 03.11.2003, 09:31

Athlon 64 je 64-bitový procesor (X86-64 architektura), dokáže však nativně pracovat i v 32-bitovém módu. Podporuje 3DNow! Professional, SSE i SSE2 instrukce. Může pracovat v plně 64-bitovém módu (operační systém i aplikace jsou 64-bitové), "kompatibility módu" – 64-bitový operační systém a 32-bitové aplikace nebo v tzv. "legacy módu", kdy procesor pracuje naopak pouze v 32-bitovém režimu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.11.2003, 12:20

Tohle vsechno samozrejme vim. Proc se ale AMD namahalo s vyvojem hybridniho procesoru, ktery je samozrejme slozitejsi, pokud chodi 32 bitove aplikace i na 64bitovem stroji???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: vojta Muž

Založeno: 03.11.2003, 19:18

Protoze pochopitelne je zpracovavani 32bitove aplikace na urovni 64bitoveho procesoru v kompatibilnim modu rychlejsi nez na urovni OS.
Jde o konkurnecni vyhodu, protoze kdyz to tak udela Intel a oni ne a bude fura jeste 32bitovych aplikaci, ktere budou chtit lide pouzivat protoze proste nebudou nove 64bitove verze a na jejich procesoru by to jelo pomaleji a hure, sahli by po konkurenci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.11.2003, 23:22

Netusite, o kolik by "emulace" byla pomalejsi? Me to prijde totiz porad divne - pokud by se jednalo dejme tomu o 10 procent, rekl bych, ze to nema smysl. Je jasne, ze napr. pro servery se sahne pro spickovy vykon, tj. 64bitove aplikace. Pouzivani starych 32bitovych programu hrozi spise v domacim vyuziti ci v kancelarich a tam pri tom vykonu procesoru tento rozdil absolutne nehraje roli. Zkratka mi prijde, ze pokud je to takto, vyvoj hybridniho procesoru byla ztrata penez... Ale co ja vim - treba je ten rozdil 50 procent... OK, nechme toho. Sice me to dost zajima, ale uz je to hooooodne mimo :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: tytrt Muž

Založeno: 01.11.2003, 10:28

porovnejte si třeba jen chlazeni procesoru
http://www.thecomputers
.net/article.php?id=76
v
yvoj jde k mensim a mensim strojum a u apple obracene

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.11.2003, 12:18

Zmensovani dosahuji predevsim pridavanim vetraku s vysokymi otackami - tj s vetsim hlukem. Apple chlazeni resi obracene... Ja radeji tichy stroj. Ale to je pouze vec nazoru

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: tytrt Muž

Založeno: 03.11.2003, 14:18

proboha ! slyšel jste poslední G4 , mám to vedle sebe na stole , ted jste mě nakrkl ! :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.11.2003, 16:17

To je mi lito, ale za to nakrknuti nemohu... At ctu jak chci, o G4ce nebyla rec. Mluvi se o G5ce. G4ka samozrejme byla hrozne hlucna :-( Take u jedne sedim...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: povzdech

Autor: w Muž

Založeno: 31.10.2003, 09:01

Souhlasím - vidím to taky tak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: povzdech

Autor: w Muž

Založeno: 31.10.2003, 09:05

tedy - aby nedošlo k mýlce, vidím to jako Lukas Kalista

Odpovědět na příspěvek

Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Luboš Muž

Založeno: 30.10.2003, 18:26
Odpovědí: 0

Dobrý den ve spolek,
tak jsem Panthera na krátko okusil a hned zase vymazal. Důvody jsou 2. Nejde mi InDesign-jak již bylo dříve uvedeno a hlavně fonty. Suitcase nelze použít-nainstalovat jde, ale pak se nic neděje, neotevřelo seto. 10.3 má vlastní správu fontů FontBook, přidal-li jsem 2-3, šlo to jakžtakž, chtě-li jsem přidat dávku, tak to trvalo asi půl hodiny a pak to ztuhlo. Navíc si fonty vybírá. Mám nakoupeny fonty za desetitisíce, možná statisíce, mám to snad zahodit a koupit verze č.2 nebo OT za další deseti/statisíce? Výrobci si s cenou hlavu moc nelámali. Pro mne coby DTP je Panther tedy zatím nepoužitelný.
K upd. 10.2.8: Po jeho instalaci mi přestali chodit systémové věci, nepřepnu se na jiný disk, nejde správa disků, nejdou některé aplikace, proč? V OS 10.2.6 vše bez problémů. Pravda, mám ho lokalizovaný.
Poslední
, dost zásadní otázka: Lze nějakým způsobem zálohovat systém X tak, aby se dal "vrátit" bez kompletní instalace všech programů a byl funkční?

Zdraví Luboš

Odpovědět na příspěvek

RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Nemo Muž

Založeno: 30.10.2003, 19:16

Zalohovat se da treba pomoci aplikace "Carbon Copy Cloner". K nalezeni na MacUpdate nebo VersionTrackeru.

Jina moznost je v shellu pomoci CpMac, ktery je v Developer Tools.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Luboš Muž

Založeno: 01.12.2003, 10:01

Díky za radu, zálohování disku funguje, jen hledám možnost, jak to udělat na CD (rozložit Restore). Když totiž určím velikost souboru, po jejím naplnění to nepokračuje v dalším "dílu", ale hlásí to nedostatek místa. Co s tím?

Luboš

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Luboš Muž

Založeno: 01.12.2003, 10:03

Díky za radu, zálohování disku funguje, jen hledám možnost, jak to udělat na CD (rozložit Restore). Když totiž určím velikost souboru, po jejím naplnění to nepokračuje v dalším "dílu", ale hlásí to nedostatek místa. Co s tím?

Luboš

Odpovědět na příspěvek

RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Slata Muž

Založeno: 30.10.2003, 21:25

Nekde jsem cetl, ze v Extensis vedi o tom, ze se Suitcase pod 10.3 strasne pomalu spousti a pry bude update.

Pokud mas starsi fonty, tak mohou byt spatne zlokalizovany a proto nechodi v X. To, ze funguji napr. v QXP nebo ID neznamena, ze jsou korektni.

Jinak pouzivam lokalizovanou X.2.8 na dvou strojich a bez popisovanych problemu. Zkus dat Repair permissions z Disk Utility, nekdy to pomuze.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Martinek Muž

Založeno: 30.10.2003, 23:53

No prvni spusteni jsem litoval, ze jsem upgradoval - to trvalo... no nevim sel jsem na obed, ale fakt dlooooouho. Asi to neco proverovalo - mam docela dost divnejch fontu. No a ted to funguje uplne stejne (blbe a pomalu) jako v 10.2.8.
Pro testery a hnidopichy uvadim moji konfiguraci - PB G4 500 3/4 GB RAM a 30 GB disk - takze docela sunka...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 31.10.2003, 00:02

a) NE-UP-GRA-DO-VAT. Cista instalace.
b) pomalu to pry nabiha proto, ze to obsahuje automatickou defragmentaci. na kazdy soubor ktery sahne a ktery ma pod 20 MB presouva tak, aby nebyl fragmentovany.

Ja sem to testoval na HORSI sunce, uplne prvni Titanium (400 MHz jesli mi pamet slouzi) a bylo to velmi velmi rychle. Takze asi tak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Martinek Muž

Založeno: 31.10.2003, 01:08

Sorrry, asi jsem se spatne vymacknul - Slo o ten suitcase 11, fakt to chce trpelivost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Luboš Muž

Založeno: 31.10.2003, 12:12

Nejnovější Suitcase X1 se sice nainstaluje, al tím to končí. Je úplně nefunkční.
Jinak v X10.2.-8 mi normálně fonty fachčí, nemám problém, jen v Pantheru. Repair používám běžně, už jsem to taky někomu ve fóru radil.
No jo, jenže já měl lokalizovanou 10.2.6, přesní jsem střelil 10.2.8 upd. a skončil jsem. Takže přeinstalovat. UFF!!!
Luboš

Odpovědět na příspěvek

Suitcase

Autor: zdenek Muž

Založeno: 01.11.2003, 20:54

me i InD 2.02 (ale US) i Suitcase X1 jedou jak maji

Odpovědět na příspěvek

RE: Suitcase

Autor: Luboš Muž

Založeno: 02.11.2003, 19:28

InD 2.02 US pod Pantherem funguje, CZ nikoli, ihned padne. Adobe to řeší. Ale Suitcase X1 mně prostě nejde ani spustit. Udělám ještě jednu zkoušku a neprojdou-li fonty, pak Panthere, adié.
Luboš

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Suitcase

Autor: Martinek Muž

Založeno: 03.11.2003, 13:17

Lubosi, ja jsem z netrpelivosti vynutil start suitcase a smazal predvolby v preferencich - vsechny sady fontu v haji. Ale asi to chce fakt jenom par desitek hodin pockat a ono to normalne funkcne naskoci.

Odpovědět na příspěvek

RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Martinek Muž

Založeno: 30.10.2003, 23:31

Hele vole Lubos,
to je mi fakt lito, ze ti ten Panther nechodi. Teda chodi, ale ze ti nechodi InDesign. Ja mam posledni suitcase a vsechno mi funguje. A to si predstav, ze i v Quarku 6 mi (nektere) fonty chodi korektne. A kdyz jsi tkaovej frajer a utratil jsi tolik penez za fonty, tak je reklamuj u toho prodejce - no chodi ti to? Nechodi... na ja do toho vrazit takovy prachy, no asi bych nebyl tak v pohode jako ty. A mam pro tebe druhou spatnou novinu. Kdyby jsi si treba jako ja poridil program FontLab ( http://www.fontlab.com/ht
ml/fontlab.html ) a dal za nej takovy prachy a pak zjistil, ze ten kreten, co fonty pocetoval to udelal tak, ze se nedaji prekodovat, ale je nutno pismenka kus po kuse presunout na to spravne mistecko..... no, to by jsi se asi uz sel rozplacnout pod Nuselak. Tak nevahej, zkus uderit na vyrobce a koukej nam tu poreferovat, jak jsi dopad. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fonty, rychlost, 10.28, zálohování X

Autor: Luboš Muž

Založeno: 31.10.2003, 13:21

1) Panther a InDesign je popsán v jiném článku, je tam prostě lokalizační chyba, Adobe/Amsoft to řeší. Do té doby ale Panthere sbohem...
2) Výrobce/prodejce fontů mi sdělil to, co jsem už psal v jiném příspěvku, tedy že si musím koupit novou sadu fontů OTF a TT1 v.2, bohužel cena je příšerná, moc registraci nezohledňují.
3) V Pantheru mám vůbec fonty do systému "načíst, zviditelnit" třeba jako Suitcase. Slouží k tomu přímo systémová utilitka FontBook, je to tak pomalé a navíc si to vybírá, že načíst všechny fonty by znamenalo odjet někam na víken (pokud by počítač nezatuhnul).
4) K Suitcase: v. 10.2.2 funguje do 10.2.8 bez potíží, X1 jen do 10.2.6, pak ne. Slyšel jsem to z několika míst, nevím, proč se tak děje.
5) FontLab samozřejmě znám, už jsem ho několikrát využil právě pro špatně lokalzované fonty. Umí dokonce MAC fonty překonvertovat do TFF nebo TT1, takže když nějakou práci pro klienta je snazší udělat na PC, mám díky tomu šanci.
Už mám něco za sebou, tohle mne nezaskočí. Ne všechny fonty používám, asi bude levnější si to ve FontLabu přeházet, než znovu kupovat.
Luboš

Odpovědět na příspěvek

uzitecnost sidebaru

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 30.10.2003, 19:29
Odpovědí: 0

"Užitečnou vlastností sidebaru a nového Finderu je, že se po klepnutí na položku její obsah zobrazí jako "základní" úroveň..."
Proc je tato vlastnost uzitecna? Podle me je to dalsi nestandardni zbytecnost, ktera te muze maximalne omezovat - nic neprinasi (cim je ti uzitecne, ze si nemuzes scollnout doleva)... Kdyby tam byla ta moznost, aby se hierarchicka struktura chovala standardne, tak bys mel moznost jit nahoru. Mohl bys, nemusel, nijak by te to neomezilo...

Odpovědět na příspěvek

Rada

Autor: Petr Muž

Založeno: 30.10.2003, 23:35
Odpovědí: 0

1.Muze me nekdo poradit jak prakticky vyuziji barevneho rozliseni ikon.
2.Jak to mam udelat kdyz napisu mail automaticky si vezme
moje jmeno z Address Book a prijemce tak obdrzi mail i mojim jmenem ( a to kolikrat nechci) jedine co to zmenilo byla zmena jmena(nake tam napsane byt musi nevim proc jinak si to automaticky napsalo cele me jmeno myslim v Address Book),ale tim vznikli dalsi problemy napr. pri automatickem vyplnovani formularu. Atak bych mohl pokracovat a to nemluvim o instalaci a o problemech poni
takze muj dojem je ze z applu znas znovu udelali testovaci kraliky a jestli mam nebo nemam ve Finderu sidebare je v podstate tak nepodstatna zmena ze za 139 dolaru nestoji
a tak radim !!!!vsem kteri maji Jaguara na prechod na Pantera se vykaslete a kupte siho az s koupi noveho pocitace protoze jedine co za 139 $ ziskate je nepatrne zrychleni!!!!!!!!!!!!!!!!
!

Odpovědět na příspěvek

RE: Rada

Autor: Martinek Muž

Založeno: 30.10.2003, 23:45

...a ja vam vsem radim: Quadra 700 - to je podle mne bomba v designu neprekonana. Hodne ty vase rychly procesory do popelnice a na monitory co maj vetsi rozliseni nez 800x600 nalejte kybl kafe, Protoze, a to si nedelam prdel, system 7 je rozhodne nejlepsi, co firma Apple vyprodukovala.
P.S.: sejdeme se dneska rano presne v 4.05 na hlavnim nadrazi u schranek - mam i dalsi poznatky....

... a to bude teprve mazec.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rada

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 31.10.2003, 00:21

Mily Martinku, mirnete se prosim ve vasich verbalnich projevech, ktere jsou misty za hranici slusnosti. Mozna se tak mluvi ve Spy ci Cosmogirl, tady bych s dovolenim uvital trochu vecnejsi prispevky a mene vulgarni. Dekuji za pripadne pochopeni.

Jinak ad visacky - uprimne me ani nenapadlo ze lidi kteri prisli primo na Mac OS X je neznaji :) Vyuziti je jednoduche - jednoduche vizualni a take typove rozliseni souboru - napriklad pokud si vybirate fotky ktere chcete smazat, nebo potrebujete oznacit dulezity soubor ve slozce a pod. Podle typu visacek pak samozrejme muzete tridit, takze pak mate ve skupinkach jednotlive typy souboru.

Mail a posilani mailu pod jinym jmenem - proste si vytvorte vice uctu, jen je nastavte tak, aby neprijimaly nijak postu (fiktivni uzivatel, spatne heslo, odsrtnout prislusna policka pro kontrolu posty). Pote pri odesilani zvolite jineho uzivatele.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rada

Autor: Martinek Muž

Založeno: 31.10.2003, 00:46

cosmogirl radi:
1 Proc jeste nemas kluka? Prectes, vyzkousis, ziskas! Zkus to!
2. S kazdym zadobre: Proc se ti vyplati byt stale mila?

Spy proudly present:
coverstory: Stocedova&Bezouska - Svatba ze zouvalstvi
flash: Zelezny pry mlatil i tatu!!
Misska chce lizat
Trumpova citi prachy
Vendula polyka neco velkeho
Radana si hleda kluka

...tak na to jsou tu lepsi... spisovatele .-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Rada

Autor: Martinek Muž

Založeno: 31.10.2003, 00:48

Tak a sup do prace, chtel jsem vas jen pobavit... Ted to provmenit na prachy, kdyz mam tu slinu....
dobrou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rada

Autor: Petr Muž

Založeno: 31.10.2003, 03:58

S tema mailama se to da vzdycky nak udelat, ale proc ?
V Jaguaru to fungovalo jednoduse- otevrel jsem mail-otevrel preferencis a v accont informatin jsem pouze nevyplnil kolonku Full Name a tim se vsem zobrazovala
jen mailova adresa proc to tak nefunguje i v Panteru.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rada

Autor: Petr Muž

Založeno: 31.10.2003, 00:11
Odpovědí: 0

Kdyz jsem tiskl v Jaguaru tak jsem mel ikonu tiskarny ostrou a ukazovala pocet listu ktere budou tisteny v Panteru
je ikona tak neostra ze jsem prvne myslek ze budu muset
navstivit ocniho lekare - bohuzel vidim dobre to jenom v applu udelali zmenu k horsimu a to nemluvim o tom,ze na ikon se neobjevi cislo - tedy pocet tistenych stranek.
Muze nekdo poradit. Diky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rada

Autor: Martinek Muž

Založeno: 31.10.2003, 01:20

Napis, jako mas tiskarnu - ja mm nastavenej Tektronix phaser 750 - ikonka je nova, krasne stinovana... faktu hezka, ale diky tomu, ze neni VUBEC kontrastni, mam ten samej pocit. Jinak misto AppleTalku pouzivam LPR, zda se mi to rychlejsi a ukazuje to procenta. ale stejne to je jedno, protoze to je jen kolik procent souboru se racilo jiz usadit na HD v tiskarne - informaci o tom, kolik stranek se vytisklo jsem fakt nenasel.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rada

Autor: Petr Muž

Založeno: 31.10.2003, 03:42

Pouzivam Canon S300,ale ta iokn je stejna pro vsechny tiskarny a kdyz siji pretahnes do dokua pak nani najedes tak je proste rozmazana neostra kdyz se v doku zvetsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rada

Autor: Miloš Muž

Založeno: 01.11.2003, 10:04

Měl ale toto (myslím neostrost) po updatu z Jaga. Skus udstranit z Prin centra a znovu najít. V doku se ti pak objeví ikona tvé tiskárny, aspoň já jimám ostrou. Pravda, počet tisků tam není. Podle mne to je však moucha. Počet tisků ukáže otevření ovladače. Mouhu-li poradit, neupdatovat ale čistá instalace.

Odpovědět na příspěvek

VPN - uz to nekdo testoval?

Autor: Martinek Muž

Založeno: 31.10.2003, 01:24
Odpovědí: 0

Docela by mne zajimalo, jestli uz nekdo z vas testoval v pantherovi integrovane VPN - to uz vypada docela zajimave.

Odpovědět na příspěvek

RE: VPN - uz to nekdo testoval?

Autor: magor Muž

Založeno: 03.11.2003, 10:47

Jiste, funguje korektne.

Odpovědět na příspěvek

a co nápověda ?

Autor: Tom Muž

Založeno: 31.10.2003, 12:48
Odpovědí: 0

Ví někdo jak je to s nápovědou ? Je stále tak úžasně a nepoužitelně pomalá jako v předchozích verzích ?

Odpovědět na příspěvek

RE: a co nápověda ?

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 31.10.2003, 13:29

je super rychla.

Odpovědět na příspěvek

FontBook a Panther

Autor: Luboš Muž

Založeno: 31.10.2003, 13:33
Odpovědí: 0

Ještě se vracím separátně ke správě fontů v Pantheru – jak to opravdu korektně funguje? Jak jsem již zmínil v předchozích příspěvcích, fonty a InDesign 2.02CZ (ten dočasně)byly hlavní důvody k odstoupení od Panthera. Suitcase použít nejde a FontBook si dělá, co chce.
Luboš

Odpovědět na příspěvek

RE: FontBook a Panther

Autor: Martinek Muž

Založeno: 03.11.2003, 13:13

FontBook funguje bezvadne, ale pomalu. Suitcase X1 je naprosto bez problemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: FontBook a Panther a suitcse a Classic

Autor: Martinek Muž

Založeno: 03.11.2003, 13:29

Jeste jsem si vzpomenul na nasledujici: Po aktualizaci na Suitcase X1 mi neslo aktivovat fonty v Classic aplikacich, dlouho jsem nad tim hloubal, az jsem zjistil, ze mam v systemu (9) doplnky ruznych verzi suitcase. vsechno jsem vymazal a znovu nainstaloval a od te doby nemam problem.

Odpovědět na příspěvek

Panther_rychlost a fonty

Autor: Luboě Muž

Založeno: 12.11.2003, 20:32
Odpovědí: 0

Beru zpět vše, co jsem v předchozích příspěvcích napsal. Docela vztekle jsem Panthera vymazal, nakonec mně to nedalo a instaloval jsem znovu. Ale s použitím formátu disku před instalováním. A ejhle, najednou vše funguje perfektně. Možná je to náhoda, nevím. Fakt je že SC X1 funguje s fonty parádně, Panther je rychlý,...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: