Oficiální novinky: Apple spustil adresář pro webové aplikace, Apple podal patent na dotykový displej rozlišující přítlak a iPhoneDrive 1.2 udělá z iPhonu a iPodu touch přenosný disk. (12.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Oficiální novinky: Apple spustil adresář pro webové aplikace, Apple podal patent na dotykový displej rozlišující přítlak a iPhoneDrive 1.2 udělá z iPhonu a iPodu touch přenosný disk. (12.10.07)

12. října 2007, 06.00 | Podle očekávání Apple spustil vlastní adresář pro webové aplikace iPhonu. Patent Applu popisuje dotykový displej rozlišující vedle polohy dotyku též sílu jeho přítlaku. A software iPhoneDrive 1.2 umožní používat iPhone a iPod touch jako disk pro přenos dat.

Dnes je zpráv skutečně dost málo a musím předem upozornit, že se téměř výlučně týkají iPhonu a jeho příbuzenstva. Bohužel, ani o Macích, ani o Leopardovi se žádné významné novinky neobjevily, na to si zřejmě budeme muset počkat do příštího týdne. A kolísání kursu akcií Applu či prohlášení analytiků jistě nepatří k oblíbeným tématům většiny čtenářů. (Kurs akcií nyní prochází tak významnými výkyvy, že kolem něj bude jasněji až o víkendu.)

Zde jsem shromáždil zprávy takříkajíc „oficiální“, jež se týkají kroků Applu nebo jiných oficiálních organizací. Ve druhém článku se pak zaměřuji na hackerské nástroje pro iPhone, protože firmware 1.1.1 zřejmě začíná pod jejich náporem konečně povolovat.

Apple spustil oficiální adresář webových aplikací pro iPhone

Včera jsem zmiňoval, že se v nejbližší době čeká spuštění oficiálního adresáře, v němž Apple bude shromaždovat webové aplikace pro iPhone. A vida, už je to tady, včera ho Apple skutečně zpřístupnil, nachází se tady.

Adresář má přirozeně podobnou strukturu jako jiné podobné adresáře Applu pro stahování softwaru, aplikace dělí do sedmi kategorií Calculate (výpočty), Entertainment (zábava), Games (hry), News (zpravodajství), Productivity (kancelářské pomůcky), Search Tools (vyhledávací nástroje), Social Networking (sociální sítě), Sports (sportovní výsledky), Travel (cestování), Utilities (utility) a Weather (počasí), lze samozřejmě zobrazit i všechny kategorie najednou. Aplikace považované za zvlášť významné se vypisují v seznamu Featured Applications.

Z adresáře dále vede odkaz na materiály pro vývojáře (zatím však dost chabé). Vývojáři mohou do adresáře přidávat své vlastní aplikace, předtím se ovšem musí zaregistrovat, podobně jako v případě widgetů pro Dashboard. Adresář také nabízí obvyklé vyhledávací pole a formulář pro zpětnou odezvu k hlášení případných problémů.

Zatím se tam nachází okolo 200 aplikací (dnes jich na Webu určitě již existuje mnohem víc), avšak brzy jistě přibudou další.

Potvrdily se tak předchozí náznaky, že Apple bude nadále prosazovat pro iPhone webové aplikace, nikoli kompilované (navzdory všelijakým kolujícím pověstem), nanejvýš usnadní jejich vývoj.

Nový oficiální adresář představuje nepochybně užitečnou věc, aplikace, jež se v něm objeví, by měly nést punc oficiálního schválení od Applu a dostanou se do povědomí podstatně širšího okruhu uživatelů. Je ovšem zvláštní, že s tím Apple nepřišel už dříve, uvážíme-li, jak dlouho se již iPhone nachází na americkém trhu.

Patent Applu možná naznačuje další vývoj dotykových displejů

AppleInsider naznačuje, že budoucí dotykové displeje Applu by mohly rozlišovat též sílu přítlaku.

Usuzuje tak z nedávné série patentů, které Apple podal u amerického patentového úřadu (bylo to už vloni, ale teprve teď byly zveřejněny příslušné patentové žádosti). První z patentů probíral především možnost, jak zajistit možnost rozlišení síly přítlaku u touchpadů, o podobné možnosti pro displeje se zmiňuje pouze okrajově. Druhý patent se však zaměřuje přímo na ně, což dosvědčuje jeho název „Force and Location Sensitive Display“, tedy displej rozlišující sílu (přítlaku) a polohu.

Apple uvádí, že metoda zjišťování síly vstupu uživatele by přidala další nový ovládací prvek. Patent předpokládá realizaci této metody pomocí dvou vrstev průhledného substrátu, přičemž na první vrstvě budou dvě sady snímacích vodičů orientované jedním směrem a na druhé vrstvě třetí sada vodičů orientovaná ve druhém směru, mezi oběma vrstvami bude mřížka deformovatelných výplní (například pryžových bloků).

První a třetí sada vodičů by poskytly kapacitní signál udávající, kde se uživatel displeje dotkl, zatímco druhá a třetí sada vodičů by vygenerovaly kapacitní signál představující sílu vynaloženou na daný zobrazovací prvek.

Při použití spolu se zobrazovací technologií by tak vznikl displej schopný zaznamenávat jak polohu, tak sílu vstupů. To by mohlo přinést další nové možnosti ovládání, i když je otázka, nakolik by to bylo praktické při ovládání pouze prsty.

AppleInsider se domnívá, že by se podobný displej mohl objevit v nástupci iPhonu nebo ještě spíše v novém PDA na způsob Newtona předvídaném tímto serverem. U takového zařízení by rozlišování přítlaku skutečně dávalo větší smysl, zvlášť pro grafické operace či rozpoznávání rukopisu. (A určitě by se našlo využití i ve hrách.)

Osobně jsem však k takovýmto dalekosáhlým úsudkům podle podaných patentů dost skeptický, vzhledem k současné americké patentové legislativě tamní firmy prostě podávají velká množství patentů pokrývajících co nejširší oblast jejich podnikání, aby se ochránily před žalobami ze strany různých patentových vyděračů. A přitom, jaký význam nyní mají pro Apple dotykové displeje, není divu, že se snaží patentově ochránit všechny myslitelné možnosti. O skutečných budoucích krocích Applu to nemusí vypovídat vůbec nic.

iPhoneDrive udělá z iPhonu a iPodu touch přenosný disk

iPhone obsahuje 8 GB flash paměti, iPod touch ve svém vyšším modelu dokonce 16 GB. To už je docela slušný flash disk. Tedy byl by, kdyby s ním Apple dovolil volně zacházet, jenže se standardním vybavením, tedy s iTunes, můžete tyto přístroje pouze synchronizovat s knihovnou iTunes. To se od počátku stalo oprávněným terčem kritiky.

Řešení však existuje, i když ne od Applu, ale ani se nemusíte uchylovat k hackerským pomůckám a obávat se, co způsobí aktualizace firmwaru.

Nabízí se v podobě programu iPhoneDrive, který právě vyšel v nové verzi 1.2.

iPhoneDrive umožňuje používat iPhone či iPod touch jako zařízení pro zálohování souborů, tedy jako flash disk. Nová verze 1.2 tyto funkce ještě dále rozšiřuje o možnost přístupu k mediálním datům, jež jste do iPhonu uložili přes iTunes či iPhoto. Rovněž lze přistupovat k videím a filmům uloženým na telefonu. Verze 1.2 též vylepšuje samotnou funkci ukládání souborů, dále usnadňuje přemisťování souborů mezi Macem a iPhonem či iPodem.

Aplikace používá standardní uživatelské rozhraní Mac OS X, soubory prostě přetahujete do okna symbolizujícího iPhone či iPod touch.

Program využívá pouze veřejně přístupné funkce, takže bude odolný vůči všem aktualizacím firmwaru, z toho však plyne jedno omezení: Soubory, co jím uložíte, iPhone či iPod touch prostě nevidí a nelze k nim z nich přistupovat. Ovšem pro přenos či zálohování dat Maců to zcela postačuje.

iPhoneDrive vyžaduje Mac OS X v10.4.10 či vyšší, iTunes 7.3 nebo vyšší a iPhone či iPod touch. Program stojí 9,95 USD, registrovaní uživatelé dostanou novou verzi zdarma a můžete si stáhnout zkušební verzi. Navíc jde o univerzální binární program, takže poběží jak na PowerPC, tak na Intelech.

Výrobcem programu je Ecamm Network, firma, která si již stačila získat jméno mnoha jinými programy podstatně rozšiřujícími možnosti hardwaru Applu, připomenu alespoň software iGlasses výrazně posilující možnosti webové kamery iSight.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: