Zprávy kolem iPhonu: Apple chystá oficiální adresář webových aplikací, jednání ve Francii se opět zadrhlo a Švýcaři jeví zájem o iPhone. (11.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy kolem iPhonu: Apple chystá oficiální adresář webových aplikací, jednání ve Francii se opět zadrhlo a Švýcaři jeví zájem o iPhone. (11.10.07)

11. října 2007, 06.00 | Apple v nejbližší době zprovozní oficiální adresář webových aplikací pro iPhone. Apple odmítá potvrdit jakékoli datum uvedení iPhonu na francouzský trh. A ředitel švýcarského Swisscomu vyjádřil zájem o iPhone.

Ani pro iPhone nebyla informační úroda příliš bohatá, nasbíral jsem po Webu toto:

Apple chystá oficiální adresář webových aplikací pro iPhone

AppleInsider tvrdí, že v nejbližší době Apple jako součást svého webu spustí oficiální adresář aplikací pro iPhone postavených na technologiích Webu 2.0, údajně se to dozvěděl od svých zdrojů.

Jeden z vývojářů s věcí blíže obeznámený, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že zástupci Applu sledovali autory webových aplikací iPhonu a požádali je o zaslání oficiálních snímků obrazovek, ikon, webových adres a popisu aplikací.

Postup zaslání se údajně velmi podobá postupu vyžadovaném od vývojářů, co zasílají své widgety pro Dashboard do oficiálního adresáře stažitelného softwaru pro Dashboard. Apple však chce svou iniciativu zatím udržet v tichosti, takže vývojáři prý musí „přísahat mlčenlivost“.

Tato iniciativa jasně naznačuje, že přinejmenším prozatím Apple hodlá v případě aplikací pro iPhone zůstat u webových technologií a rozhodně nemíní podporovat vývoj přímo kompilovaných aplikací. (Oficiální zdůvodnění zní, že přímo kompilované aplikace by mohly narušit stabilitu a bezpečnost telefonu, zatímco webové aplikace zůstávají bezpečně odstíněny od operačního systému iPhonu prohlížečem Safari.)

Už počátkem října server Ars Technica uvedl, že Apple pracuje na usnadnění vývoje webových aplikací pro iPhone (měl by zavést možnost lokální práce, širší využívání funkcí telefonu z Javascriptu a širší manipulace s ikonou aplikace v domovské obrazovce), to se celkem dobře doplňuje s rostoucím důrazem na webové aplikace. Tyto novinky se však objeví asi až v lednu.

Ze všech prohlášení a kroků Applu celkem jasně plyne, že přinejmenším v nejbližší době nebude podporovat kompilované aplikace pro iPhone, ty tedy zřejmě zůstanou doménou hackerů, kteří se navíc nejspíš budou muset vypořádat s každou významnější aktualizací firmwaru. Jinými slovy, kompilované aplikace zůstanou v „šedé zóně“. Nemusí se nám to líbit, ale těžko s tím něco naděláme.

Ovšem když již Apple tolik vychvaluje webové aplikace (přestože ty se některých svých omezení prostě nezbaví), mohl by je alespoň více podporovat. To se zřejmě nyní chystá učinit, zároveň se tak nejspíš snaží nahradit různé podobné nadšenecké projekty na Webu. Oficiální adresář přinejmenším zvýší povědomí o tom, že nějaké takové aplikace vůbec existují. Teprve uvidíme, co toho z nakonec vzejde, ovšem už teď lze říci, že si s tím dal Apple pořádně na čas.

Apple nepotvrzuje termín pro iPhone ve Francii

A máme tu další díl již ani ne seriálu, ale spíše frašky iPhone ve Francii.

Apple ve středu prohlásil, že neexistuje žádné potvrzené datum uvedení iPhonu na francouzský trh, čímž přilil oleje do ohně současných sporů. Před pár dny operátor Orange, s nímž se o iPhonu jedná, tvrdil, že potřebné dohody bude dosaženo do konce tohoto měsíce. Avšak mluvčí Applu Europe sdělil zpravodajství Thomson Financial News, že v Německu a v Británii sice telefon bude dostupný od 9. listopadu, ale pro žádnou jinou zemi v Evropě datum uvedení neoznámili.

Jednání jsou podle všeho dost tvrdá, Orange se nejspíš nestaví příliš vstřícně k nutnosti odvádět část z měsíčních poplatků zákazníků za mobilní služby Applu (údajně až 30 procent, mimochodem, středověký církevní desátek ve Francii činil jednu devítinu z úrody, takže si lze představit, jaké nadšení tento požadavek vyvolává).

Nevyřešená zůstává i otázka francouzské legislativy, podle některých názorů tamní platné zákony (byly schváleny už v roce 1998) prakticky znemožňují prodej iPhonu v rámci exkluzivní smlouvy, jakou Apple uzavřel v ostatních zemích.

A nelze vyloučit ani subjektivní faktory, Steve Jobs někdy na předčasné prozrazení určitých kroků reaguje značně podrážděně a právě to udělali zástupci Orange a France Telecomu (vlastníka Orange), když začali o prodeji iPhonu mluvit dřív než Apple. Jednání o iPhonu se tak pomalu začíná zvrhávat ve frašku (ve Francii již od středověku velice oblíbený žánr), avšak narozdíl od Molliéra to příliš zábavné není.

Ředitel švýcarského Swisscomu vyjádřil zájem o iPhone

Včera vyjádřil zájem o iPhone ředitel švýcarského mobilního operátora Swisscom Karsten Schloter.Uvedl to v rozhovoru pro švýcarské finanční noviny Finanz und Wirtschaft. Rozhovor se sice týká hlavně celkové hospodářské politiky Swisscomu, ale v posledních dvou odstavcích došlo i na telefon Applu. Na dotaz, zda existuje nějaká naděje, že by mohl iPhone distribuovat ve Švýcarsku Swisscom, Schloter odpověděl, že iPhone zajímá každého telekomunikačního operátora, protože to je první mobilní telefon schopný plnohodnotně využívat Internet. Navíc Schloter vidí velký potenciál v mobilním datovém provozu, kde v současnosti překážejí složité cenové modely a nepohodlné používání většiny mobilních telefonů. Do budoucnosti však předpokládá pevný paušální poplatek za neomezený přenos dat. A právě pro tento model se hodí iPhone, což od základu změní celý obor.

Je jasné, že Schloter mluví pouze teoreticky, nějakou konkrétní nabídku od Applu téměř jistě nedostal, jeho zájem ovšem nijak nepřekvapuje. Otázkou však zůstává, jak vlastně Apple hodlá postupovat v případě menších zemí. (Švýcarsko ovšem není právě typický příklad vzhledem ke své kupní síle.) Ostatně případ Francie ukazuje, že Apple má v tomhle potíže i s většími zeměmi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: