Zprávy kolem iPhonu: pro budoucí iPhone se zvažuje procesor Intelu, Apple usnadní webový vývoj pro iPhone, další žaloba kvůli slevě a nové přehrávače Zune. (4.1.0.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy kolem iPhonu: pro budoucí iPhone se zvažuje procesor Intelu, Apple usnadní webový vývoj pro iPhone, další žaloba kvůli slevě a nové přehrávače Zune. (4.1.0.07)

4. října 2007, 08.00 | Apple údajně zvažuje, že pro budoucí iPhone vymění procesor ARM za řešení Intelu. A též prý pracuje na řešeních, jež usnadní vývoj webových aplikací pro jeho telefon. Za zlevnění iPhonu Apple žalují o milion dolarů. A Microsoft oznámil nové přehrávače Zune.

Ruch kolem nového firmwaru 1.1.1 již trochu utichl (stěžovatelé se už vypovídali a hackeři mají spoustu práce s pokusy o prolomení nových bariér), takže zpráv o iPhonu není tolik, něco se však přece jen našlo.

V budoucím iPhonu možná bude pracovat procesor Intelu

Pravděpodobně víte, že současný iPhone používá jako hlavní procesor čip založený na architektuře ARM. (ARM sama čipy nevyrábí, pouze vyvíjí jejich návrhy a prodává licence na ně, procesor v iPhonu pochází od Samsungu). To není nijak překvapivé, procesory ARM dnes používá drtivá většina výkonnějších mobilních telefonů. Má to svůj důvod, tyto čipy poskytují poměrně vysoký výkon při velice nízké spotřebě, což je samozřejmě pro mobilní přístroj klíčové.

Nyní se však objevily náznaky, že budoucí iPhone by mohl používat jiný hardware, a o to dokonce od Intelu.

Známý tchajwanský server DigiTimes tvrdí, že minulý měsíc Apple podrobně zkoumal procesor platformy „Moorestown“ MID (Mobile Internet Device – mobilní internetové zařízení) na konferenci Intel Developer Forum, jako zdroj DigiTimes uvádí informace OEM dodavatelů.

Čipy Moorestown budou využívat 45nm výrobní proces, takže by teoreticky mohly mít až desetkrát nižší spotřebu než dnešní procesory, což by je činilo vhodnými pro mobilní zařízení. Neobjeví se však dříve než v roce 2009.

Moorestown sloučí do jednoho čipu hlavní procesor, grafiku, podporu videa a paměťový řadič (podobně jako dnešní řešení ARM.) Z platformy „Menlow“ chystané na rok 2008 převezme podporu vyspělých bezdrátových technologií, předpokládá se podpora WiFi, 3G a WiMAXu.

Jde sice o předběžné spekulace, ale někteří tchajwanští výrobci si již nyní dělají naděje, že pokud Apple tuto platformu skutečně nasadí do nového iPhonu, přinese to změny nejenom v mobilních telefonech, ale také v noteboocích (tchajwanské firmy dnes patří k největším OEM výrobcům notebooků, ostatně MacBooky a MacBooky Pro se vyrábějí právě u nich).

Moorestown bude pochopitelně používat instrukční sadu x86 stejně jako všechny ostatní procesory Intelu. (Intel sice ještě nedávno vyráběl i procesory ARM – pod názvem XScale – jež nebyly vůbec špatné, avšak celou svou ARM divizi nakonec prodal Marvellu a v současnosti prosazuje výlučně architekturu x86).

To by ovšem znamenalo, že v případě přechodu na platformu Intelu by nový iPhone pracoval s instrukční sadou x86 stejně jako Macy a teoreticky by tak Apple mohl sjednotit svou kódovou základnu. Ostatně z výše uvedeného plyne, že právě Moorestown by mohl do značné míry rozmazat hranici mezi chytrými telefony a subnotebooky. Tyto náznaky už stačily vyvolat řadu spekulací, například o tom, že právě z důvodu možné změny hardwaru Apple odmítá povolit kompilované aplikace třetích stran pro iPhone (webové aplikace přirozeně na hardwarové platformě závislé nejsou). A možnost přenosu programů z Macu napadne asi každého.

Musím ovšem připomenout, že zatím jde o pouhé nepotvrzené náznaky, nemluvě o tom, že se tyto procesory neobjeví dříve než v roce 2009, takže jejich širší nasazení bude zřejmě až záležitostí roku 2010. A to je ve světě mobilních telefonů hodně dlouhá doba.

Celý případný přechod však bude záležet hlavně na tom, zda se Intelu skutečně podaří dostatečně snížit spotřebu. V dnešních mobilních zařízeních se architektura ARM prosadila právě díky tomu, že má nízkou spotřebu na podávaný výkon (hodně napomáhá její RISC základ). To samozřejmě ukáže teprve budoucnost.

Navíc Moorestown mohl Apple zajímat ani ne tak kvůli iPhonu, jako spíše kvůli údajně chystanému PDA, kde by binární kompatibilita s Macy dávala větší smysl, zvlášť pokud by se nejednalo ani tak o klasické PDA jako spíše o konkurenci ultramobilních PC (UMPC). Schopnosti mobilních a kapesních zařízení nepochybně dále porostou a budou se pořád více blížit možnostem „plnohodnotných“ počítačů. Apple u toho jistě nebude chybět, takže není divu, že již dnes podniká přípravné kroky, zkoumání Moorestownu téměř jistě bylo jedním z nich.

Apple pracuje na usnadnění vývoje webových aplikací iPhonu

Současné kontroverze kolem firmwaru 1.1.1 z velké části vyvolává skutečnost, že Apple oficiálně nedovoluje provozování kompilovaných aplikací na iPhonu (a novým firmwarem zablokoval prostředky, jež to umožňovaly neoficiálně), namísto toho prosazuje tvorbu webových aplikací s využitím technologií Webu 2.0. Avšak zatím příliš nepomáhá ani s vývojem těchto aplikací, kupříkladu příručku zásad jejich návrhu vydal teprve před pár dny.

Alespoň v tomto ohledu se objevila naděje na zlepšení, přinejmenším to tvrdí Ars Technica. Podle „zdroje z Applu“ firma pracuje na řešeních, která usnadní tvorbu webových aplikací, avšak rozhodně se neplánuje vývojová sada pro kompilované aplikace.

Apple prý v současnosti plánuje několik aktualizací prohlížeče Safari a iPhonu, jež by měly usnadnit vývoj webových aplikací pro jeho telefon. Tak třeba se pracuje na možnosti offline ukládání ze Safari, což by dovolilo provozovat webové aplikace i bez připojení k Internetu. (Něco na způsob Google Gears, možnosti tohoto rozšíření se blíže probírají například tady.)

Celý projekt je údajně určen pouze pro iPhone, WebKit by se tak měl pro telefon stát použitelnějším. Vývoj aplikací zůstane nadále omezen na HTML, CSS a AJAX, avšak podle onoho zdroje má Apple přece jen pro vývojáře připravena nějaká utišující cukrátka. Možná nabídne širší lokální přístup k funkcím iPhonu z Javascriptu a vývojáři by nakonec mohli dostat možnost tvorby vlastních ikon na domovské obrazovce, které povedou k jejich webovým (a zřejmě offline pracujícím) aplikacím. Všechny tyto věci hodlá mít Apple hotové do ledna, takže lze počítat s jejich oznámením na Macworld Expu 2008.

Z toho plyne, že čekání na vývojovou sadu pro kompilované aplikace, toužebně vyhlíženou mnoha vývojáři, je nejspíš marné. Obdobné zprávy se objevovaly z důvěrných zdrojů už dříve, tato přichází jako další potvrzení.

Apple si podle všeho uvědomuje značná omezení současných webových aplikací, jinak by nepodnikal výše zmiňované kroky. Ano, lokální ukládání a možnost tvorby vlastních ikon by znamenaly vítané zlepšení, ovšem stále se to nevyrovná aplikacím přímo kompilovaným pro operační systém. Což připouštějí i zasvěcenci do vnitřního dění Applu.

Přesný důvod, proč Apple zvolil v otázce aplikací iPhonu tak omezující politiku, neznal s jistotou ani onen zdroj Ars Technicy, předložil však svou teorii: Podle ní je Jobs posedlý ovládáním a nechce, aby se mu lidé vrtali v jeho dokonalém díle. S tím souhlasí i redaktoři Ars Technicy a daná teorie asi najde hodně dalších sympatizantů. Vypadá to, jako by se vrátily některé Jobsovy zvyky z časů prvních Macintoshů. (Některá jeho tehdejší rozhodnutí ovšem Macintosh téměř zničila, uvidíme, jak tomu bude s iPhonem.)

Další žaloba na Apple kvůli zlevnění iPhonu

Apple je častým terčem mnoha žalob podobně jako většina významných amerických firem, teď přibyla jedna další mediálně zajímavá. Výrazné zlevnění iPhonu počátkem září vyvolalo dost bouřlivé reakce, jež nakonec vedly Steva Jobse k napsání „uklidňujícího dopisu“, v němž kupcům iPhonu za původní cenu slíbil poukázku na slevu 100 USD. Jedné Newyorčance to však nestačí a rovnou žaluje Apple o milion dolarů. Bližší podrobnosti v češtině přináší Mobil.cz, zajímají-li vás podobné kauzy, podívejte se tam. Článek pochopitelně doprovází dost rozsáhlá, často emotivní diskuse. Vzhledem k zaměření MůjMacu to zde nehodlám nějak blíže komentovat, nakonec jde spíše o okrajovou záležitost, kterou zde zmiňuji jen pro úplnost.

Microsoft ohlásil nové přehrávače Zune

Také poslední zpráva tohoto článku s iPhonem (a iPody) souvisí pouze nepřímo. Jde o to, že v úterý Microsoft oznámil druhou generaci svých MP3 přehrávačů Zune. Už první generaci mnozí považovali za vážného soupeře iPodů, zatím se jim však na trhu nijak zvlášť nedařilo (přinejmenším ve srovnání s iPody, samozřejmě se vždy dají najít nějaké ty statistiky, podle nichž je Zune v některé úzce vymezené kategorii první).

Druhá generace Zune se snaží tuto situaci zvrátit, bližší podrobnosti v češtině najdete třeba v tomto článku CD-R serveru. Zde proto budu stručný, zmíním jen to, že v listopadu uvede Microsoft na trh celkem tři modely. Dva levnější používají 4 a 8 GB flash paměti a hodně připomínají iPody nano, třetí model obsahuje 80GB mikrodisk. K ovládání využívají dotykovou plošku Zune Pad a všechny mají možnost synchronizace přes WiFi. Z zmínku stojí i to, že Microsoft výrazně uvolnil DRM omezení pro přehrávání skladeb a ve svém internetovém hudebním obchodu začne nabízet též skladby bez DRM.

Není sice příliš pravděpodobné, že by nové přehrávače Zune nějak výrazně ohrozily postavení iPodů, ale nějaké zákazníky si asi najdou. Ostatně to, že se nyní mnohem více podobají iPodům, o něčem svědčí. Pro řadu lidí by mohlo být zajímavé WiFi v levnějších modelech, protože mezi iPody WiFi zatím nabízí pouze iPod touch. Za povšimnutí stojí rovněž to, že Microsoft oslabuje DRM omezení, ačkoli patřil k jejich hlavním zastáncům, zřejmě jsme svědky pokračujícího uvolňování ochran na poli digitální hudby.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: