Novinky v Mac OS X 10.1, 1. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky v Mac OS X 10.1, 1. část

26. září 2001, 00.00 | Nejnovější verze Mac OS X už čeká doslova za dveřmi na uvedení - a co čeká na nás, uživatele? Podívejte se spolu s námi důkladně na novou verzi tohoto systému. Bude to už konečně systém vhodný pro nás všechny?

Jak si možná pamatujete, Apple v červenci na MacWorld Expo v New Yorku slíbil uvedení nové verze Mac OS X na září – původní spekulace byly, že se objeví na Apple Expo, po zrušení této pařížské výstavy se pozornost všech upřela na právě konaný Seybold v San Franciscu. Mac OS X se oficiálně začne dodávat v sobotu, tedy poslední den v září, kdy jsou ještě otevřené obchody – Apple chce využít svůj čas do posledního okamžiku ;). Podrobnosti se dočtete v našem zpravodajství ze Seyboldu, o časovém rámci výskytu Mac OS X 10.1 u nás zatím není nic známo, jakmile se něco dozvíme, budeme vás pochopitelně informovat.

A jaké novinky Mac OS X 10.1 obsahuje? Kromě toho, o čem jsme už psali po MacWorld Expo, je novinek poměrně mnoho, proto vám je postupně představíme. Vzhledem k rozsahu nových vlastností se dá předpokládat, že dnes a ve čtvrtek se objeví články, popisující tyto novinky, po víkendu vám přineseme výsledky výkonnostních testů a shrnutí praktických zkušeností.

Rychlost

Jedním z klíčových prvků tohoto upgradu má být zvýšení rychlosti ve všech směrech, což se docela podařilo. Systém a aplikace reagují rychleji, výrazně se zrychlilo například bootování a především login, spouštění aplikací, ale i reakce menu, práce s okny a podobně. Také se omezily „čekací“ stavy, kdy uživatel jen čeká, až systém, resp. konkrétní aplikace přestane zobrazovat duhový kurzor a začne pracovat – ovšem 100% vymýcené zatím nejsou. Další zrychlení se týká systémových komponent, například QuickTime či OpenGL. Přesnější informace o zrychlení systému vám přineseme po víkendu.

Instalace

Jelikož se jedná o update, instalátor vyžaduje přítomnost 10.0.x na disku, jinak neumožní instalaci. Z technického hlediska je update podle všeho plná verze, neboť umožňuje smazat celý disk a nahrát čistou instalaci 10.1. Pokud tedy ještě nepoužíváte Mac OS X a z disku jste si ho smazali, čeká vás dvojitá instalace.

Podpora češtiny

Jak jste určitě zaregistrovali, u Mac OS X 10.0.x byla podpora češtiny pouze částečná, a to ještě díky snaze Roberta Černého, který pro Mac OS X upravil stávající CE podporu z Mac OS 9. Z tohoto hlediska je na tom 10.1 mnohem lépe, součástí standardní instalace je i podpora pro střední Evropu, tedy Čechy, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Jazyková podpora je na stejné úrovni, jako u Mac OS 9.x Z (International), nedá se tedy označit jako skvělá, ale dejme tomu uspokojivá. Největší problém pro běžné uživatele asi bude stále se přepínající klávesnice do US, minimálně do doby, než někdo vytvoří klávesnici, která tento problém odstraní. Češtinu a česká písma lze používat bez problémů jak v Carbon (například AppleWorks nebo nový Word X), tak Cocoa aplikacích, základní informace o použití písem se můžete přečíst v našem seriálu článků o Mac OS X.

Dok

Dok, který je velmi důležitou částí rozhraní nového systému, byl částečně upraven podle požadavků uživatelů – například je možné ho umístit na levou nebo pravou stranu, pochopitelně také včetně automatického schovávání.

Dok se také přestal zahlcovat systémovými funkcemi, které dříve obsahoval ControlStrip – tyto ovladače a kontrolky se přestěhovaly na horní lištu, můžeme zde mimo jiné najít ovládání hlasitosti, přepínání rozlišení, ovládání vytáčeného připojení k internetu, v případě použití notebooku také ukazatel kapacity baterií, či v případě používání Airportu ukazatel síly signálu. Je dobře, že Apple ustoupil a umístil tyto ovládací a informační prvky na samostatné místo. Mimochodem, také hodiny je možné zobrazovat pouze formou ikonky, bohužel ikonka je velmi malá.

Další novinkou, která se týká doku, je upozorňování aplikací na nutnost zásahu uživatele. V klasickém Mac OS to je řešené prostřednictvím menu aplikací, kde aplikace, která potřebuje zásah uživatele, zobrazuje vedle své ikony „diamant“. V Mac OS X 10.1 se nám aplikace „hlásí“ – poskakují na svém místě v doku, ovšem výš a odlišným způsobem než aplikace, které startují.

Aqua

Také další prvky rozhraní se dočkaly změn: například kritizované zkracování názvů ikonek bylo vyřešeno zalamováním na dva řádky – pokud název přesáhne i tuto délku, je vynechán střed a zobrazen konec – ale to musí být už hodně dlouhý název. Pokud používáte sloupce, asi vás potěší možnost měnit šířku sloupců, buď všech, nebo pouze některého. Byla odstraněna chyba, která ztěžovala práci se seznamy – nyní se po napsání počátku názvu souboru přesune zobrazení na tento soubor, tak jak jsme tomu zvyklí z Mac OS 9.

Novou specialitkou je skrývání koncovek. Resp. nejedná se o tak převratnou novinku, protože systém toho před námi už teď spoustu skrývá, unixovou souborovou strukturou počínaje a koncovkou .app pro aplikace konče. Nyní se k tomu přidává skrývání některých koncovek souborů – tedy pouze těch, které systém má nastavené pro skrývání. Tento krok navazuje na to, že část aplikací již nepoužívá klasické přiřazování souborů prostřednictvím dvojce typ/tvůrce, ale pouze na základě několikapísmené koncovky – týká se to některých Cocoa aplikací. Schéma, na jehož základě jsou některé koncovky skryté, a některé ne, není na první pohled zřejmé, uvidíme v delší praxi, Apple tvrdí, že se to bude týkat především typů souborů obvykle přenášených po internetu. Podle Apple se jedná o vstřícný krok vůči uživatelům, kteří mohou být z koncovek zmatení, takto mohou bez problému s názvem pracovat, aniž by hrozilo, že smazáním koncovky zruší návaznost na konkrétní aplikaci. Uvidíme v praxi, jak se to osvědčí, ale je pravděpodobné, že část uživatelů si tuto funkci v předvolbách Finderu raději vypne. U PC je obdobná funkce již dávno, ale tam se schovávají všechny známe koncovky, schovávat pouze část je trošku divné.

System Preferences

Aplikace System Preferences, tedy nástupce ovládacích panelů, prodělala drobné změny a rozšíření funkcí - jednotlivé položky byly rozděleny do logických skupin, což usnadňuje orientaci. Z hlediska funkčnosti je zde několik novinek, například možnost snadného nastavení pozadí na ploše, ovládání pro uživatele se sníženou hybností, v položce International nyní již lze nastavit jako preferovaný jazyk pro systém a aplikace češtinu (to až někdy někdo začne dělat lokalizace programů, které jsou distribuované jako balíčky – package) a další. O dvou novinkách si povíme více: první je nastavení v ovládacím panelu Login, kde je možné, kromě nyní používaného zadávání uživatelského jména a hesla, nechat zobrazit seznam uživatelů daného počítače, kdy posléze stačí zadat pouze heslo - zdá se, že při tomto způsobu zobrazení se nemůže přihlásit root, ani nelze přejít do konzole. Druhou novinkou, kterou najdeme v části Keyboard, je podpora ovládání počítače prostřednictvím klávesnice – nikoliv simulací kurzoru myši, ale výběrem určitých prvků rozhraní. Díky klávesovým kombinacím je tak možné například rozbalit menu a poté ho procházet pomocí kurzorových kláves, vyvolat do popředí dok a zvolit položku, kterou uživatel potřebuje a podobně. Dále je možné zapnout ovládání dialogů a oken, kdy je možné přeskakovat mezi objekty pomocí tabulátoru – bohužel, podle všeho toto funguje pouze v Cacao aplikacích. Pokud budete tento způsob používat, je nutné rozlišovat mezi „default“ tlačítkem, které celou dobu bliká modře, a potvrzuje se Entrem, a aktivním tlačítkem, které je modře olemováno a aktivuje se mezerníkem.

Na závěr ještě několik drobností, které jsme zaregistrovali: opět fungují klávesové zkratky jabko-shift-3 a 4 pro snímání otisku celé obrazovky a výřezu – obrázky ve formátu TIFF budou uloženy na plochu přihlášeného uživatele. Jak jsme psali už u recenze na Logitech MouseMan, 10.1 podporuje jak dvoutlačítkové myši (druhé tlačítko je automaticky kontextové menu, ctrl-clik), tak skrolovací kolečko, které nyní funguje nejen v Cacao, ale také v Carbon aplikacích.

Z čistě vzhledových záležitostí byly změneny ikonky v dialozích, podle typu dialogu, Finder má svoje nové ikonky, pokud se upozornění týká nějaké aplikace, zobrazí se generická ikona, částečně překrytá ikonou aplikace, aby bylo jasné, o kterou aplikaci jde. Uživatele možná také potěší, že již nyní jde přiřazovat vlastní ikonky také diskům - je ale nutné se přihlásit k systému jako root.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Naroky

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 26.09.2001, 11:32
Odpovědí: 0

Ano, X 10.1 je urychlena, ale na mojom iMacu 233 asi dobre nepobezi :-(
KEd uz davali podporu aj pre Rage Pro (akceleracia vykreslovania), nemohli tam dat uz aj Rage II?
Naco potom tvrdia, ze to pobezi na vsetkych G3, ked to iba pobezi?
Aby som kvoli novemu systemu kupoval novy pocitac? A ja OS X potrebujem

Odpovědět na příspěvek

RE: Naroky

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 26.09.2001, 20:03

Prave to instaluju na iMac/350, ktery uz ovsem ma Rage 128... Bohuzel, k takto staremu iMacu se asi neodstanu, ale rad bych to videl, jak to bude rychle... nebo "rychle"? Kazdopadne, tato karta, pokud se nemylim, ani nijak nepodporovala OpenGL, resp. vsechny hry, ktere bezely, bezely softwarove, ne s hardwarovou akceleraci - pokud si to dobre pamatuju, jsou to uz prece jen 3 roky... Kazdopadne, starsi modely se APple nezopakuje utnout - i G3 pocitace, ktere jsou pod Mac OS 9 schopne prehravat DVD (pomoci HW karty) maji pod OS X smulu - DVD prehravac podporuje jen AGP stroje. Ale o tom vice po vikendu...

Odpovědět na příspěvek

nepresnost

Autor: agent Muž

Založeno: 26.09.2001, 19:27
Odpovědí: 0

to vyskakovani ikony (upozornovani aplikace) neni nic noveho -- je to jiz v 10.0 (nebo minimalne v 10.04)

Odpovědět na příspěvek

RE: nepresnost

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 26.09.2001, 19:56

Neni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nepresnost

Autor: agent Muž

Založeno: 27.09.2001, 20:10

aha, a proc me to funguje?????????

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nepresnost

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 28.09.2001, 00:18

V tom pripade mi prosim napis PRESNY popis, jak tohoto dosahnout - ne obecne konstatovani "kdyz aplikace potrebuje pozornost uzivatele", ale presny step-by-step postup, jak tento jev v 10.0.4 ci nizsi vyvolat. Dekuji za spolupraci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: nepresnost

Autor: agent Muž

Založeno: 28.09.2001, 10:54

jezis, co ja vim, proste kdyz napr. Omniweb neco potrebuje tak si zacne hopsat v liste (a mam klasickou 0.4) ale mozna je to tam nekde ukrytre, uvedomuji si, ze 50% toho co umi "az" 10.1 je normalne v O.4 jenze se to musi aktivovat nedke v XML preferencich nebo pres terminal... je mozny ze sem nekdy neco nekde nastavil... to fakt vyloucit nemohu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: nepresnost

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 28.09.2001, 13:45

Vyborne, tak jsme se konecne neceho dobrali. Prosim, pokud neco umi tvuj system, nebot ses v nem pohrabal (mmchdm, tuto featuru sem v zadnem "enableru" skrytych funkci nevidel), tak o tom netvrd, ze to ten system umi, ANO? Mates zbytecne lidi, i me, kvuli tomuto tvemu prispevku sem ztratil casu, az to hezke neni. Pokud o necem pisu, tak si to snazim overit (proto napriklad nevysel druhy dil novinek z 10.1 ve ctvrtek, ale az po vikendu - vsechno se snazim vyzkouset a overit), takze pokud se tady objevis ty s nejakym vykrikem, ktery tvrdi ze nemam pravdu, kdyz ja sem si jist, ze to (za stejnych podminek, jako v 10.1) nefunguje, tak mi to neprijde ani trochu fer. Pokud bys napsal, ze to s nejakym bazmekem umi uz 10.0.4, je to ok. Krome toho, asi si nepochopil, o cem je 10.1, kdyz tvrdis, ze 50% umi 10.0.4. Zacni se prosim chovat trochu odpovedne a realisticky. Dekuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: nepresnost

Autor: Muž

Založeno: 03.10.2001, 16:10

No aby ses z toho .... fakt žasneme, jak jsi skvělej

Odpovědět na příspěvek

A co novej applescript

Autor: jenik Muž

Založeno: 26.09.2001, 20:12
Odpovědí: 0

Nejak ste zapomeli na novej applescript na novejch apple strankach vypada moc hezky

Odpovědět na příspěvek

RE: A co novej applescript

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 26.09.2001, 22:08

Nezapomeli. S dovolenim vas odkazu na druhy odstavec clanku, kde piseme, ze novinek je opravdu mnoho, a tak je prineseme na pokracovani. System v redakci intenzivne testujeme a zkousime, takze se (po vikendu) dockate vic nez pouheho sucheho PR konstatovani.

Odpovědět na příspěvek

chybi mi uplne vobycejna vec...

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 27.09.2001, 23:15
Odpovědí: 0

Bohuzel jsem v zadnem normalnim operacnim systemu nevidel, aby mohl byt desktop nastavitelny tak, ze pri posunu maximalne otevreneho okna by se pravy dolni roh zmensoval a zustaval by porad na miste, a ne ze by zmizel nekam mimo desktop... Nemusel bych tak porad honit velikost okna pri posouvani.. Dale by mne potesilo, kdyby byly okna malinko magneticke (jako paletky ve Photoshopu) a mohly se i posouvat spolecne, ...kdyz bych chtel.
Ale HLAVNE!!! Aby to bylo na systemove urovni, tj. pro vsechny app, a aby to fungovalo i mezi dvemi rozdilnymi app, nikoliv jen pro Finder! Proc takovou trivialitu nikdo nema????

Odpovědět na příspěvek

Cestina

Autor: Rodriguez Muž

Založeno: 13.10.2001, 00:31
Odpovědí: 0

Nechodi mi cestina na G4-kach. Vite o tom nekdo neco?

Odpovědět na příspěvek

RE: Cestina

Autor: Rodriguez Muž

Založeno: 14.10.2001, 01:09

Tohle se stalo dnes rano! Po instalaci na pocitaci iMac bylo vse s cestinou OK (po update/upgrade na Mac OS X 10.1 je cestina volitelna primo systemem - ja, das ist gut!). Ale na pocitacich G4 (testovano na G4/400 a G4/733) nebyla cestina po aktualizaci dostupna. Dnes rano jsem zapnul kompik, spustil Virex, OmniWeb, DragThing, mozna AppleWorks a Virtual PC, jeden DVD titul (film "Billy Elliot"), nagraboval par CD (Moogwai, Manic Street Preachers a Blur), parkrat se odlogoval a VOILA!!! Pote, co jsem omylem otevrel ovladaci panel "International", na me nevinne koukla cestina, jako kdyby tam byla od nepameti ;-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: