Další zprávy ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další zprávy ze světa iOS

23. června 2010, 00.00 | V App Store se objevila univerzální aplikace iBooks 1.1 schopná číst PDF dokumenty. Zákazníci začali dostávat upozornění na blížící se časné dodání iPhonu 4, někteří však telefon obdrželi ještě dříve. A Apple oznámil, že prodal už 3 miliony iPadů, za 80 dní od jejich uvedení na trh.

Hlavní současnou událostí světa iOS pochopitelně bylo pondělní vydání iOS 4, které probíráme v samostatném článku. Další takovou událostí bude spuštění prodeje iPhonu 4 ve čtvrtek, avšak někteří zákazníci telefon už dostali. Nejprve se však podíváme na jednu novou aplikaci v App Store, jež úzce souvisí s iOS 4:

App Store již nabízí aplikaci iBooks 1.1

Na WWDC 2010 Apple slíbil, že spolu s iOS 4 vydá také aktualizovanou verzi aplikace iBooks, své softwarové čtečky elektronických knih, jež zároveň umožňuje jejich nákup z webového obchodu iBookstore.

A to se v pondělí skutečně stalo, v App Store se začala nabízet aplikace iBooks 1.1 (dá se stáhnout zdarma). Stala se z ní univerzální aplikace, jež vedle iPadu funguje též na všech iPhonech a iPodech touch s iOS 4 (jde asi o první aplikaci, která z iPadu přešla i na další přístroje s iOS, většina univerzálních aplikací vznikala opačně). iBooks 1.1 existuje v řadě různých jazykových verzi, čeština mezi nimi zatím není (polština ale ano).

Velkou novinku představuje možnost otevírat a číst dokumenty ve formátu PDF, půjde tak číst PDF přílohy v elektronické poště. PDF dokumenty se ukládají v samostatné knihovničce volané tlačítkem „PDFs“ a tak jako elektronické knihy se dají tyto dokumenty v iBooks prohledávat.

Zlepšila se práce se záložkami, kromě zvýrazňování slov či úseků textu je teď možné přidávat vlastní poznámky a připojovat záložky ke čteným stránkám. Záložky, poznámky a právě čtenou stránku lze navíc bezdrátově automaticky synchronizovat mezi kapesními přístroji s iOS.

Stránky knih se nyní mohou zobrazovat vedle bílé také v sépiové barvě, text je možné nechat zarovnat nalevo nebo do bloku a pro snazší čtení se dá nastavit ještě větší velikost písma. Mimoto přibylo nové písmo Georgia. A aplikace by navíc měla být stabilnější a rychlejší (přesto si někteří uživatelé stěžují na její pomalost).

K zákazníkům již dorazily první iPhony 4

V kamenných obchodech Francie, Japonska, Německa, USA a Velké Británie se začne nový iPhone prodávat od čtvrtka, spousta zájemců si ho ovšem objednala předem na Webu (jen za první den Apple dostal 600 000 předběžných objednávek).

Mnozí z nich už o víkendu obdrželi od Applu oznámení, že se jejich telefon chystá k odeslání, avšak jako datum dodání tam stál 23. červen, tedy den před oficiálním termínem. To je neobvyklé, většinou se Apple snaží takovýmto předčasným dodávkám zabránit (udělal to třeba v případě iPadu), ale tentokrát v úterý dotyčným poslal ještě potvrzení, že telefon skutečně obdrží o den dříve, tedy dnes.

Zároveň počal Apple rozesílat obdobná oznámení také těm, kdo si telefon rezervovali pro osobní odběr v jeho kamenných obchodech, ti si pochopitelně budou muset počkat do čtvrtečního rána (v USA obchody otvírají v 7:00).

Avšak některé iPhony 4 dorazily ještě dříve. Engadget v úterý zveřejnil fotografii nového iPhonu v prodejně Walmartu a další se objevil v řetězci Best Buy.

Tím však vlna předčasných příchodů iPhonu 4 neskončila, někteří zájemci, co si ho objednali předem, totiž přístroj dostali již v úterý a na Webu se pochopitelně objevily fotografie z rozbalování.

Zpočátku se telefon odmítal aktivovat, ale později to už šlo, a tak počala na Webu přibývat také videa pořízená novým iPhonem.

Důvody tak časného vyřízení objednávek sice ani Apple, ani AT&T nevysvětlili, avšak zřejmě se jedná o snahu ulehčit rozložením dodávek do více dní jak aktivačním serverům, tak v poštovním službám, vzhledem k výše zmíněnému ohromnému objemu objednávek.

Apple prodal 3 miliony iPadů za 80 dní

Dá se předpokládat, že zahájení prodeje iPhonu 4 bude opět znamenat nové odbytové rekordy, ale neméně dobře si v tomto směru vede také iPad. Včera totiž Apple oznámil, že prodal již 3 miliony kusů tohoto přístroje, a to za 80 dní od jeho prvního uvedení na trh. Jako vždy k tomu vydal oficiální tiskovou zprávu.

Ta obsahuje obvyklá marketingová prohlášení Steva Jobse o „magickém“ iPadu, ale najde se tam i pár zajímavých číselných údajů. Kromě toho, že se prodaly 3 miliony kusů iPadu 80 dní po spuštění prodeje v USA 3. dubna, zpráva dále uvádí, že počet aplikací napsaných přímo pro iPad činí 11 000 a současně zmiňuje, že App Store nabízí celkem 225 000 aplikací, jejich počty tak stále ještě rostou (a s příchodem iOS 4 a iPhonu se nejspíš tempo růstu ještě zvýší).

Dvou milionů prodaných kusů přitom iPad dosáhl na konci května, necelý měsíc po prvním milionu. Odbyt tak očividně nezpomaluje a to přesto, že především 3G modely byly v USA několik týdnů vyprodané a potíže byly i dodávkami WiFi verzí.

Od 28. května se iPad navíc nabízí v devíti dalších zemích (oproti původním plánům Applu tam dorazil se zpožděním, právě vinou potíží s dodávkami) a i tam byl zájem značný. Apple ve své zprávě sice neříká, nakolik se na dosažených prodejích podílejí nové země, ale vliv to jistě mít bude. A v červenci se připravuje spuštění prodeje v nových devíti zemích, avšak přesnější datum dosud Apple tají (nejspíš závisí na tom, jak se bude dařit uspokojovat poptávku).

Pesimistické předpovědi o iPadu se zjevně nenaplnily, otázka nyní zní, jak dlouho se tenhle trend ještě udrží. Jestliže bude pokračovat a výrobní linky budou stíhat, mohl by ještě letos iPad dosáhnout dalších odbytových rekordů, ale to bude jasnější až na podzim. Tehdy by navíc měl iPad dostat svou variantu iOS 4, jež možná jeho odbyt ještě dále pobídne.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: