Softwarové novinky týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky týkající se Maců

7. června 2010, 00.00 | Insider Software nabízí autoaktivační zásuvné moduly FontAgent Pro 4 pro aplikace Creative Suite 5 na Macu. Apple spustil stránku HTML5 Showcase, její ukázky možností HTML5 však fungují pouze v Safari. Vývojářská verze prohlížeče Chrome přidala podporu formátu WebM. A možná se chystá Adobe Audition pro Mac OS X.

V tomto článku se podíváme na softwarové dění spojené s Macy. Nějaké softwarové novinky dnes pravděpodobně představí také Steve Jobs při zahájení konference WWDC 2010, nejnovější pověsti na toto téma najdete v dnešním článku shrnujícím všechna dosavadní očekávání, zde proto pouze připomeneme, že by se tam mohl objevit Mac OS X 10.6.4 a Safari 5 a možná i beta verze Xcode 4. Ale teď už pojďme k dalšímu softwaru:

Autoaktivační zásuvné moduly FontAgent Pro 4 se nabízejí pro Adobe Creative Suite 5 na Macu

Ke skutečně profesionálním řešením správy písem pro Mac OS X patří FontAgent Pro 4 firmy Insider Software (tento software existuje též pro Windows a dále jako řešení pro pracovní skupiny a jako server), jeho možnosti před rokem podrobněji popsala Grafika.

Letos v dubnu Adobe uvedla novou verzi 5 svého stěžejního balíku Creative Suite, na což samozřejmě musela zareagovat také Insider Software, začala nabízet sadu autoaktivačních zásuvných modulů FontAgent Pro 4 pro aplikace Creative Suite 5 (CS5) na Macu, blíže je popisuje oznámení na blogu výrobce.

S jejich pomocí se na Macích využívajících FontAgent Pro budou automaticky aktivovat písma použitá v dokumentech, když se otevřou v takových programech CS5 jako jsou InDesign, Illustrator nebo Photoshop.

Systém FontSavant oznámí, bude-li třeba aktivovat jiné písmo, jestliže bylo při vytváření dokumentu užito nesprávné písmo a nabízí se řešitel konfliktů, dovolující uživateli ovlivňovat proces aktivace a poskytující funkci pro vyhodnocování podobnosti mezi písmy.

Tyto zásuvné moduly samozřejmě vyžadují, aby na daném Macu byl nainstalován Font Agent Pro 4, poté si je lze stáhnout odtud (jde o pouhého 1,3 MB), jejich instalace se zařídí prostým přetažením zástupců do složek odpovídajících aplikací Adobe CS5.

Apple spustil stránku HTML5 Showcase předvádějící možnosti HTML5, ukázky se však dají použít jen v Safari

To, že Apple a zejména pak Steve Jobs jsou zavilými odpůrci technologie Flash, je už všeobecně známá věc, o níž jsme se opakovaně zmiňovali, stejně jako o tom, že Jobs vytrvale prohlašuje za alternativu Flashe HTML5. V rámci těchto snah minulý týden Apple zprovoznil novou stránku HTML5 Showcase ukazující, čeho lze dosáhnout s pomocí HTML5, CSS3 a JavaScriptu.

Zatím se tam nachází sedm různých ukázek ilustrujících možnosti zmíněných technologií, předvádějí, jak s nimi lze zařídit přehrávání videa a zvuku, využívat vyspělé typografické prvky, pracovat s obrázky, vytvářet „VR“ panorámata a obrazové prezentace, co se dají otáčet o 360 stupňů.

Jde o zjevnou snahu dokázat, že se Flash dá nahradit a tudíž není oprávněná kritika jeho chybějící podpory pod iPhone OS, ostatně stránka obsahuje také přímý odkaz na otevřený Jobsův dopis „Thoughts on Flash“ (Myšlenky k Flashi), v němž vysvětluje svůj postoj a názory na tuhle technologii (podrobněji jsme o něm informovali zde).

Steve Jobs se v dopisu přihlašuje k podpoře otevřených webových standardů, jenže zrovna to je v případě popisovaných ukázek poněkud problematické. Dají se totiž použít pouze v aktuálních verzích prohlížeče Safari pro Mac OS X, Windows a iPhone OS, při pokusu o přístup z jiných prohlížečů (a to dokonce i těch, co stejně jako Safari využívají jádro WebKit) se zobrazí jen výzva ke stažení Safari. (Ukázka „VR“ navíc vyžaduje Snow Leoparda nebo iPhone OS.)

Stránka to přiznává a uvádí, že „brzy některé další moderní prohlížeče budou využívat stejné webové standardy”, avšak to není tak docela pravda, jako obvykle se projevuje Jobsovo „realitu deformující silové pole“. Ve skutečnosti současné verze Safari nezvládají zdaleka všechny už zavedené prvky HTML5 a například nedávno uvolněná stabilní verze prohlížeče Chrome 5 toho z HTML5 podporuje mnohem víc, je ovšem pravděpodobné, že zmíněné Safari 5 opět srovná krok.

Apple tak ve skutečnosti nenabízí ani tak ukázku možností HTML5 jako spíše svého vlastního prohlížeče, což lze jen stěží považovat za podporu otevřených řešení (to by se Flash musel prohlásit za ještě mnohem otevřenější).

A problém je i se samotným HTML5, zatím jde jen o návrh standardu, který se stále ještě mění a jeho oficiální kodifikace bude záležitostí na hodně dlouhou trať, samotný editor specifikace HTML5 předpokládá, že kandidátem na doporučení W3C se stane až v roce 2012 a oficiálním doporučením dokonce teprve v roce 2022. Některé prvky by se však měly stabilizovat mnohem dřív, takže se stanou faktickým standardem, pokud je začnou podporovat všechny moderní webové prohlížeče souhlasným způsobem.

Přesto okolo HTML5 zůstává spousta nevyjasněných otázek, vedle možných změn některých již zavedených prvků se vedou prudké spory třeba o podporované formáty a kodeky pro video.

Zatímco Apple a další prosazují H.264, na nějž se však vztahují patenty, Mozilla Foundation (tvůrce Firefoxu) donedávna podporovala pouze otevřený formát Ogg Theora a nedávno do tohoto soupeření zasáhl Google se svým novým projektem WebM (k němuž se už přihlásila i Mozilla), zastánci H.264 však namítají, že se patenty k H.264 vztahují také na WebM a možná též na Theoru. Zatím tedy neexistuje jednota ani v otázce formátů HTML5 videa a hrozí, že celá tato záležitost skončí u patentových soudů.

Stránky HTML5 Showcase tak sice ukazují zajímavé možnosti, jež se dají uskutečnit pomocí nových webových technologií, ale jejich omezení na Safari argumenty Applu značně zpochybňuje.

Že to lze udělat i jinak, přitom dokazuje stránka Chrome Experiments, která je sice určena především pro prohlížeč Google Chrome, ale řada „experimentů“ se dá použít i na jiných prohlížečích a pokud to nejde, tak se alespoň přehraje videoukázka daného efektu (a mimochodem Safari 4 tato stránka podporuje také).

Vývojářská verze prohlížeče Chrome doplňuje podporu formátu WebM

V předchozí zprávě jsme zmínili projekt WebM Googlu, který se snaží zavést nový formát WebM videa pro Web (a kodek VP8), co bude úplně otevřený a nezatížený žádnými licencemi a patenty.

Zastánci H.264 sice tvrdí, že se patenty týkají i WebM, ale přinejmenším v zemích, kde dosud neplatí softwarové patenty, by WebM měl být úplně volný. Google z pochopitelných důvodů chce prosadit právě WebM jako nový všeobecně používaný formát pro webové video, staví ho do role alternativy H.264 podléhajícího patentům sdružení MPEG-LA.

Bylo by tudíž vhodné, aby tento formát podporoval vlastní webový prohlížeč Googlu, Chrome, a to teď jeho vývojáři skutečně zařídili, minulý čtvrtek vyšla nová vývojářská verze Chrome zahrnující podporu WebM. Dá se získat z vývojářského distribučního kanálu, není však příliš vhodná pro běžné uživatele, ti by měli raději zůstat u stabilních, nanejvýš u beta verzí Chrome, nabízených odpovídajícími distribučními kanály.

Koncem května uvolněná stabilní verze Chrome 5 ovšem WebM ještě nezvládá, tato novinka musí nejprve přejít do beta verze a teprve potom do verze stabilní. Nová vývojářská verze je samozřejmě dostupná pro všechny podporované platformy (Mac OS X, Linux a Windows), vedle podpory formátu WebM a kodeku VP8 dále opravuje chyby programu při probouzení ze spánku a varianta pro Mac OS X navíc doplňuje předvolbu umožňující procházet klávesou Tab buď jen pole formulářů, nebo též odkazy na stránce.

Podpora WebM v Chrome tudíž má zatím jen experimentální podobu (totéž platí pro Firefox), ale na podzim by se už mohla objevit ve stabilních verzích některých prohlížečů a vzhledem k podpoře Googlu se tento formát videa nejspíš bude rozmáhat, bude však muset překonat ještě značná jak technická, tak především právní úskalí.

Možná se chystá Adobe Audition pro Mac OS X

V poslední době přibývá aplikací, jež se přenášejí pod Mac OS X (nedávno se například ukázalo, že se testuje beta verze AutoCADu pro Mac) a teď se objevilo na YouTube video, které zřejmě předvádí zvukový editor Adobe Audition běžící pod Mac OS X.

Je to ovšem poněkud sporné, skeptici upozorňují, že se v liště menu nachází ikona programu WMware Fusion, takže by se mohlo jednat prostě o virtualizovanou aplikaci Windows běžící v režimu integrace s Mac OS X, jiní však namítají, že menu aplikace neodpovídá verzi pro Windows.

Pokud tedy dotyčné video skutečně zobrazuje Audition pro Mac OS X, znamenalo by to, že se Adobe rozhodla na Mac přenést další ze svých aplikací.

Aktuální verze Adobe Audition 3 se nabízí od listopadu 2007, program ale začínal jako Cool Edit Pro, který Adobe odkoupila v roce 2003 od firmy Syntrillium Software, přejmenovala ho na Adobe Audition a dál ho rozvíjela.

Adobe Audition se považuje za vyspělejší nástroj než zvukový editor Soundbooth CS5, jenž se dodává i pro Mac OS X (buď jako samostatný program, nebo v rámci balíků Creative Suite 5 Production Premium a Master Collection). Soundbooth CS5 poskytuje funkce postavené na úlohách a je určen především profesionálním zpracovatelům videa, pro něž zvuk představuje pouze vedlejší záležitost, naopak Audition se snaží uspokojit potřeby náročnější zvukové produkce.

Teprve se musí ukázat, zda Adobe opravdu chystá tento program pro Mac, ale kdyby se to potvrdilo, znamenalo by to, že Adobe hodlá na Macu konkurovat profesionálním zvukovým aplikacím Applu, zejména jeho programu Logic Pro (který se loni v létě dočkal významné aktualizace).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: