Novinky související s Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Novinky související s Mac OS X

26. dubna 2010, 00.00 | Mac OS X 10.6.3 zřejmě zpřístupňuje vývojářům možnost hardwarového dekódování videa, což by se mělo dát využít i pro Flash. A Apple vydal aktualizaci Raw Compatibility Update 3.2 doplňující podporu RAW formátů nových typů fotoaparátů pro iPhoto a Aperture.

V oblasti softwaru pro Macy se toho v poslední době příliš mnoho neděje, ale samozřejmě se stále nějaké novinky objevují, například teprve nyní vcházejí ve známost některé další vlastnosti Mac OS X 106.3:

Mac OS X 10.6.3 by měl vývojářům zpřístupnit hardwarové dekódování videa

Apple uvolnil Mac OS X 10.6.3 koncem března, dnes je tento systém už poměrně rozšířený a mnohý nový software ho vyžaduje. (Mimochodem, již se vynořily pověsti, že Apple brzy začne externím vývojářům rozesílat první beta verze Mac OS X 10.6.4. To se sice dalo čekat, ale zatím se neví vůbec nic o tom, co by nová aktualizace Snow Leoparda vlastně měla přinést.)

Zároveň se však ukazuje, že některé nové možnosti Mac OS X 10.6.3 pro vývojáře ještě nebyly plně odhaleny. Nedávno vydaná technická poznámka (doplněk vývojářské dokumentace Applu) totiž popisuje vývojový rámec Video Decode Acceleration dostupný v Mac OS X 10.6.3 nebo vyšším na Macích vybavených grafikou GeForce 9400M, GeForce 320M nebo GeForce GT 330M.

Jde o API rozhraní dovolující vývojářům použít grafický procesor zmíněných Maců pro přímé dekódování H.264 videa, jinými slovy umožňuje hardwarovou akceleraci jeho přehrávání na takovýchto strojích. Nové API rozhraní je sice oficiálně určeno jen pro pokročilé vývojáře, ale bude dostupné každému, kdo si stáhne příslušné rozšíření Xcode.

Upozornil na to John Gruber na svém blogu Daring Fireball a podotýká, že to vypadá přesně jako to, o co žádala Adobe, nové API rozhraní totiž zjevně může zajistit mnohem lepší přehrávání H.264 videa pro Flash Player.

Nové API rozhraní by mohlo urychlit nejen Flash Player na mnoha Macích

To, že Flash Player nepodává na Macu právě optimální výkon, je obecně známá věc. Adobe se ovšem hájí tím, že Apple neposkytuje přístup k příslušným API rozhraním dovolujícím hardwarovou akceleraci grafickým procesorem, a proto i chystaný Flash Player 10.1, který by měl být podstatně výkonnější, zatím na Macu nenabízí hardwarovou akceleraci přehrávání videa (Flash Player 10.1 ji v současných beta verzích poskytuje pouze pro Windows).

Nové programátorské prostředky Mac OS X 10.6.3 by však měly dovolit hardwarovou akceleraci nejen pro Flash, ale i pro jiné aplikace a zásuvné moduly přehrávající H.264 video, což by mělo významně snížit zátěž Maců vybavených příslušnými grafickými čipy, projevit by se to mohlo zejména na slabších Macích, jako jsou Macy mini a MacBooky Air.

Dosud bylo možné hardwarovou akceleraci pro dekódování videa využít jen prostřednictvím API rozhraní QuickTimu, avšak ta pracují pouze s videem uloženým v tradičních kontejnerech, například v MP4 souborech. Nové API rozhraní dovoluje přímo přistupovat k podporovaným grafickým procesorům, takže jimi půjde dekódovat video uložené v podstatě libovolném formátu a z jakéhokoli zdroje.

Adobe hodlá novinku využít

Adobe o novince už samozřejmě ví a hodlá to využít, Macworldu sdělila ústy svého mluvčího, že připravuje podporu hardwarově ackelerovaného videa ve Flash Playeru pro Mac.

Když jsou nyní dostupná potřebná API rozhraní, hodlá brzy po vydání Flash Playeru 10.1 uvolnit dodatečnou aktualizaci, jež doplní tuto funkci pro hardwarové konfigurace Maců podporované novým API rozhraním. To tedy znamená, že Flash Player 10.1 pro Mac ještě hardwarovou akceleraci asi mít nebude, ale po něm následující aktualizace již ano.

V poslední době vztahy mezi Applem a Adobe velice ochladly, obě firmy si navzájem vyměnily spoustu nelichotivých slov a Steve Jobs už vícekrát otevřeně prohlásil Flash za překonanou technologii.

Hlavní spory se ovšem týkají iPhone OS, tam prostě Apple Flash nechce v žádné podobě, vyhrotilo se to s novým licenčním ujednáním pro iPhone OS 4 a Adobe již v podstatě rezignovala na snahu dostat Flash na tuto platformu alespoň oklikou (nové ujednání nedovoluje už ani křížovou kompilaci Flash aplikací do podoby vlastních aplikací iPhone OS).

Nově zpřístupněné API rozhraní Mac OS X 10.6.3 však znamená určitý vstřícný krok Applu alespoň co se týče Flashe na Macu (i když to nejspíš nebyl hlavní záměr).

Použít se to ovšem dá jen na Macích s příslušným grafickým hardwarem, to ale jsou v podstatě všechny nové MacBooky a MacBooky Pro, stejně jako Macy mini a mnohé iMacy. Dále bude třeba přinejmenším Mac OS X 10.6.3, takže je jasné, že nová API rozhraní budou dostupná pouze na strojích s procenty Intel, avšak to by nemělo nikoho překvapovat, Apple už PowerPC prostě zavrhl (nemluvě o tom, že PowerMacy stejně neposkytují ani použitelný grafický hardware).

Bude samozřejmě ještě asi chvíli trvat, než vývojáři nové programovací prostředky plně využijí, ale rozhodně to dává naději, že přinejmenším novější Macy budou brzy schopné přehrávat H.264 video z různých zdrojů (včetně Flashe) mnohem plynuleji a s menším zatížením systému než dosud.

Apple vydal aktualizaci Raw Compatibility Update 3.2

Minulou středu Adobe uvolnila nové verze zásuvného modulu a dalších programů zajišťujících jejím aplikacím podporu fotografií ve formátu RAW, tu ovšem samozřejmě nabízejí také aplikace Applu pro zpracování fotografií, konkrétně programy iPhoto a Aperture.

Apple podporu formátů RAW obstarává přímo na úrovni Mac OS X, ale samozřejmě též musí průběžně doplňovat podporu nových typů fotoaparátů a přirozeně to rovněž zařizuje vydáváním softwarových aktualizací. Minulou středu takto vydal aktualizaci Raw Compatibility Update 3.2 (předchozí verze 3.1 přišla koncem února).

Nová verze aktualizace doplňuje aplikace Aperture 3 a iPhoto ’09 o podporu RAW snímků z fotoaparátů Canon 550D, Leica S2, Olympus E-450, E-600 a E-620 a Sony Alpha DSLR-A230, DSLR-A330, DSLR-A380 a DSLR-A450. A mimoto ještě řeší potíže zpracování RAW snímků z fotoaparátů Canon EOS 30D, Pentax K-x a K-7. Přehled všech v současnosti podporovaných fotoaparátů pod Snow Leopardem předkládá tento seznam.

Aktualizace Raw Compatibility Update 3.2 se nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update a přirozeně se dá také stáhnout ručně z webu Applu (její velikost činí 5,28 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2 a vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: