Apple uvolnil Mac OS X 10.6.3 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple uvolnil Mac OS X 10.6.3

31. března 2010, 00.00 | V pondělí se konečně objevil Mac OS X 10.6.3 (v klientské i serverové variantě) přinášející řadu oprav. Nová verze systému zahrnuje též desítky oprav bezpečnostních chyb, ty Apple vydal i jako samostatnou aktualizaci pro Leoparda.

Po dlouhém čekání Apple netradičně již v pondělí (nový software obvykle vydává v úterý) uvolnil třetí aktualizaci Snow Leoparda, Mac OS X 10.6.3.

První zmínky o přípravách této aktualizace se přitom vynořily už loni v prosinci a první testovací sestavení externí vývojáři obdrželi počátkem ledna. Od té doby se pravidelně objevovaly další a další testovací verze a již před dvěma týdny to vypadalo, že ostrá verze přijde každým dnem, mezitím však přicházela ještě další testovací sestavení a k vydání verze pro všechny uživatele došlo až teď.

Předchozí aktualizace Mac OS X 10.6.2 přitom dorazila začátkem loňského listopadu a první aktualizace Snow Leoparda, Mac OS X 10.6.1, se objevila v září 2009, na Mac OS X 10.6.3 se tedy čekalo skutečně hodně dlouho.

Podrobný popis toho, co Mac OS X 10.6.3 přináší, najdete v tomto podpůrném dokumentu, dlouhá doba přípravy se projevila ve značném rozsahu změn.

Dlouhý seznam oprav

Nejprve se podívejme na základní změny, jež Apple uvádí v doprovodných poznámkách. Jak se ví již z testovacích verzí, tato aktualizace Mac OS X zvyšuje spolehlivost a kompatibilitu QuickTimu X a řeší problémy kompatibility s OpenGL aplikacemi. V poštovním klientovi Mail by se už neměly nesprávně zobrazovat barvy pozadí zpráv, aplikace provozované v emulátoru Rosetta již dokáží otvírat soubory, jejichž názvy zahrnují znaky „#“ a „&“ a byl vyřešen též problém zabraňující kopírování souborů ze souborových serverů Windows.

Měl by se zvýšit výkon programů Logic Pro 9 a Main Stage 2 v 64bitovém režimu, zvýšila se spolehlivost uspávání a probouzení systému, když se probouzí službou Bonjour, program iMovie má vyřešeny potíže s barvami při zpracování HD obsahu, zvýšila se spolehlivost tisku a byly napraveny potíže s opakujícími se událostmi v kalendáři iCal připojeném k Exchange serveru. Také se zlepšila spolehlivost práce se vstupními USB zařízeními třetích stran a na nových iMacích by se při přehrávání videa z jejich integrované kamery iSight již neměly objevovat defektní pixely.

Zmíněný podpůrný dokument ovšem opravy rozepisuje podstatně podrobněji, k těm obecným uvedeným výše přidává další týkající se práce s Finderem, komunikace s DNS servery a s Active Directory a též aplikací iChat a Aperture.

Mnoho oprav poskytuje Mac OS X 10.6.3 i pro konkrétní oblasti systému. Jde třeba o AirPort, kde se zvyšuje všeobecná spolehlivost bezdrátového připojení a také uspávání a probouzení nových iMaců ve 2,4GHz sítích. Souborové služby vyřešily potíže spolupráce s SMB servery, něco oprav se objevilo i pro adresářové služby.

Kalendář iCal má tři opravené chyby, související hlavně se spolupráci s Microsoft Exchange, podobné opravy se objevily též pro poštovního klienta Mail. Několika vylepšení a oprav se dočkaly mobilní účty a podpora služby MobileMe, pro ni se zlepšila synchronizace s internetovým úložištěm iDisk a synchronizace kalendářů a ze Safari už půjde prohlížet filmy uložené v galerii služby.

Vyřešeno bylo i několik potíží s Time Machine, například zálohování přes AirPort a zvýšila se spolehlivost zálohování na Time Capsule. Další menší opravy se objevily pro rodičovskou kontrolu a pro práci s obrazy disků.

Mac OS X 10.6.3 rovněž reaguje na nedávné změny pravidel pro nastavování letního času, v některých pro nás dosti exotických oblastech, včetně Antarktidy.

Automatické shromažďování diagnostických dat

Výše popsané opravy jsou samozřejmě důležité (a to i mimo Antarktidu), ale vcelku se daly čekat, o většině z nich se ostatně vědělo již z testovacích beta verzí. Mac OS X 10.6.3 však přináší ještě jednu další novinku, totiž možnost automatického shromažďování diagnostických údajů z daného Macu a jejich odesílání Applu, který je chce využít k dalšímu vylepšování svých produktů a služeb.

Apple to označuje jako shromažďování dat („Data Collection“), systém nově může sbírat informace o takových událostech, jako jsou vynucená ukončení aplikací, chyby typu „kernel panic“ a systémové chyby. Ujišťuje, že se data odesílají zcela anonymně, navíc toto shromažďování údajů bude fungovat pouze poté, co k němu uživatel výslovně dá svůj souhlas, podrobněji to popisuje tento dokument.

Vedle automatického odesílání těchto zpráv je možné nastavit, aby se systém pokaždé zeptal, něž něco pošle a samozřejmě se dá toto oznamování úplně zakázat. Způsob oznamování lze později kdykoliv opět změnit v předvolbách konzoly, v konzole je také možné si prohlédnout, jaké informace se vlastně Applu odeslaly (všechny údaje se ovšem zobrazí pouze uživateli s právy správce).

Apple tak zjevně rozšířil svůj stávající systém zasílání zpráv po pádech programů, v tomhle se nijak zvlášť neliší od jiných podobných systémů na ostatních platformách. A vzhledem k tomu, že uživatel může určit, zda bude k tomuto shromažďování dat docházet a může se i přesvědčit, co vlastně počítač Applu odesílá, neměla by nová funkce vyvolávat ani protesty ochránců soukromí.

Mac OS X 10.6.3 Server

Vedle klientské varianty systému Apple pochopitelně uvolnil též aktualizaci pro Snow Leopard Server, popis jeho změn shrnuje tento podpůrný dokument.

Mac OS X 10.6.3 Server přirozeně přináší opravy týkající se různých serverových služeb, konkrétně kalendářní a poštovní služby, aktualizační služby Software Update, webových služeb a wiki služeb. Dále řeší problémy správy klientů, správní utility Server Admin, správce pracovních skupin Workgroup Manager, Podcast Produceru a utility Systém Image pro práci s diskovými obrazy, drobných vylepšení doznal také distribuovaný souborový systém Xsan.

A samozřejmě Mac OS X 10.6.3 Server zahrnuje všechny výše popsané opravy a změny klientské varianty systému.

Bezpečnostní opravy

Jako vždy nová aktualizace Mac OS X přináší též řadu bezpečnostních oprav, jejich přehled najdete tady. Je jich skutečně hodně, téměř sedmdesát, týkají se například AFP Serveru, Apache, aplikačního firewallu, QuickTimu, rámců CoreAudio, CoreMedia a CoreTypes, tiskového systému CUPS, diskových obrazů, adresářových služeb, práce s obrázky, systémových předvoleb či poštovního klienta Mail.

Některé opravy mají význam pouze pro serverovou variantu systému, tak jako ty spojené s iChat serverem, FTP serverem, Podcast Producerem a správní utilitou Server Admin.

Přehled bezpečnostních oprav jako vždy uvádí, kdo objevil příslušné zranitelnosti, některé našel samotný Apple, mnohé však odhalili další výzkumníci. Nepochybně se však brzy najdou ještě další bezpečnostní chyby, minulou středu se ve Vancouveru konala bezpečnostní konference CanSecWest, kde byla předvedena řada možných útoků na Snow Leoparda, Safari a iPhone (vedle útoků na mnoho jiných aplikací a platforem) a není jasné, zda Mac OS X 10.6.3 už zahrnuje také opravy těchto zranitelností.

Další pravděpodobné změny v Mac OS X 10.6.3

Apple sice nabízí poměrně podrobné popisy změn, jež Mac OS X 10.63 přináší, ale dá se předpokládat, že zahrnuje i další nedokumentové novinky, to již delší dobu sleduje Macworld a zprávu o těchto změnách přirozeně předkládá také teď.

Jedno z největších vylepšení, jež Apple zmiňuje pouze letmo, se zřejmě týká podpory 3D grafiky, tedy OpenGL. Zástupce firmy VMware, která dodává pro Mac virtualizační program Fusion, totiž Macworldu řekl, že jsou z Mac OS X 10.6.3 nadšení, protože nové grafické ovladače významně zvyšují výkon Fusionu ve 3D grafice a v interaktivních úlohách.

Redaktor Macworldu zkoumal rozdíly v jednotlivých souborech Mac OS X 10.6.3 proti předchozí verzi, aby nalezl nedokumentované změny a skutečně objevil hodně změn souvisejících s grafikou, například v rámci CoreGraphics. Systém též obsahuje nové ovladače pro grafické karty ATI, nikoli však pro karty NVIDIe.

Lze předpokládat, že až se Mac OS X 10.6.3 rozšíří, objeví se více informací na toto téma, brzy bychom měli též zjistit, zda nová aktualizace Snow Leoparda obsahuje změny zlepšující podporu nedávno ohlášených her Valve Software.

Macworld mimoto zjistil změny v dalších aplikacích a komponentách systému, často však šlo jen o drobné aktualizace aplikací, nových verzí se dočkaly kupříkladu Automator, Dashboard, Front Row či Space, rozsáhlejší změny byly objeveny v utilitách ColorSync a Disk Utility. Všelijakých drobných změn je pochopitelně ještě mnohem víc, většina z nich ovšem nebude mít valný význam.

Možnosti získání Mac OS X 10.6.3

Mac OS X 10.6.3 se samozřejmě nabízí prostřednictvím aktualizačního mechanismu Software Update, kdy se velikost nabídnuté aktualizace může pro jednotlivé Macy značně lišit a přirozeně si lze tuto aktualizaci stáhnout také ručně z webu Applu.

Rozdílovou aktualizaci klientské varianty, použitelnou pro stroje s Mac OS X 10.6.2, najdete tady (její velikost činí 719,23 MB), kombinovaný aktualizátor určený pro všechny Macy s Mac OS X 10.6 a vyšším se nabízí zde (784 MB).

Rozdílová aktualizace Mac OS X 10.6.3 Serveru se dá stáhnout odtud (831,31 MB) a kombinovaný aktualizátor se nachází tady (897,32 MB).

Mezi podporovanými jazyky sice není čeština, ale pokud bude na daném Macu nainstalovaná oficiální lokalizace Mac OS X 10.6.2 od Applu (podrobněji se jí MůjMac zabýval v tomto článku), zůstane čeština po nainstalování Mac OS X 10.6.3 zachována, dřívější lokalizace ApComu se ovšem přepíše.

Podrobnější informace o této věci najdete například zde (bude vhodné projít si diskusi, jež obsahuje řadu doplňujících informací), samostatná česká lokalizace pro Mac OS X 10.6.3 se zřejmě časem objeví na příslušném webu.

Bezpečnostní aktualizace Security Update 2010-002 pro Leoparda

Mac OS X 10.6.3 zahrnuje množství bezpečnostních oprav, řada těchto chyb se ovšem vyskytuje také v Mac OS X 10.5 Leopard, a tak Apple jako vždy vedle aktualizace Snow Leoparda vydal též samostatnou bezpečnostní aktualizaci pro Leoparda, letos je to již druhá taková aktualizace (ta první dorazila už koncem ledna, tehdy se ovšem nabízela jak pro Leoparda, tak pro Snow Leoparda).

Aktualizace Security Update 2010-002 přináší pro Leoparda stejné bezpečnostní opravy jako pro Mac OS X 10.6.3, jež jsme popsali výše (pochopitelně vyjma těch specifických pro Snow Leoparda).

Opět se dá získat buď přes Software Update, anebo si ji lze stáhnout ručně z webu Applu. Při ručním stažení se však musí zvolit vhodná varianta aktualizace, pro klientskou variantu Leoparda se nabízí zde (má velikost 78,39 MB), pro Leopard Server ji získáte odtud (361,40 MB), v obou případech přirozeně vyžaduje Mac OS X 10.5.8.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: