Mac OS X - příjezd na čas - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X - příjezd na čas

macosearly

26. března 2001, 00.00 | Apple v sobotu, 24. března, uvedl do prodeje novou verzi svého operačního systému MacOS X 10.0. Den, na který jsme čekali roky. Ale jak daleko je den, kdy bude MacOS X tím pravým systémem pro všechny?

Apple v sobotu, 24. března, uvedl do prodeje novou verzi svého operačního systému MacOS X 10.0. To pro valnou vetšinu z vás není žádná novinka a na tento okamžik jsme vlastně všichni čekali ne měsíce, ale roky - první verze Coplandu, tehdy označovaného jako Systém 8, měla být na trhu již v roce 95... Přesto ode mne dnes neuslyšíte žádné výkřiky nadšení, pokusím se vám v rámci svých možností nabídnout trošku širší pohled. S "opravdovým" zkoumáním MacOS X začneme hned zítra.

MacOS X se již ve Státech a také pravděpodobně ve "vyspělé" Evropě dodává, my si musíme počkat do konce týdne, nebo na začátek dubna (mimochodem, těm, kterým se dostal do rukou MacOS X build 4k78 - OPRAVDU to je plná verze, tedy 10.0). V dostupnosti systému tedy problém nebude - ale přesto si ho mnozí uživatelé ještě hodně dlouho nenainstalují.

MacOS X je výkonný systém, postavený na UNIXové architektuře a má poskytovat funkce vlastní všem vyspělým operačním systémům, jako je často zmiňovaná ochrana paměti ("žádné další pády") či preemptivní multitasking. To vše v kombinaci s vyspělým uživatelským rozhraním Aqua, které by mělo zlepšit práci s počítačem. Vaše programy budou běžet spolehlivěji, vy budete produktivnější a práce vás bude víc těšit. Jednou...

Každopádně mi věřte jedno: skoro všechno, co nyní víte o MacOSu, vám bude na nic. Budete se cítit jako by vás poprvé posadili před Windows - jenom s jablíčkem místo okénka.

Apple vytvořil jeden z nejfantastičtějších operačních systémů pro běžné počítače - spojil svět stability a výkonu se světem intuitivních tlačítek a ikonek, který bude poskytovat dostatek skvělých programových nástrojů pro práci. To je neustále nutné mít na paměti. Ale "desítka" prostě v daný okamžik v žádném případě není systém, který si nasadí grafik (či asi libovolný jiný profesionální uživatel, kromě vývojářů a novinářů, kteří to naopak mají za úkol ;)) na svůj pracovní počítač. Nebude jím podle mého soudu ani za půl roku - v daný okamžik nikdo není schopen na časové ose ukázat to správné datum, ale jsme schopni přesně říct, kdy ten pravý okamamžik nastane - až bude MacOS X dostatečně vyspělý po stránce použití v každodenním provozu a až bude dostatek nástrojů pro využití možností systému.

Technická odbočka: od tohoto okamžiku je nutné rozlišovat aplikace, které běží pouze pod systémem MacOS, a aplikace, které běží jak pod MacOS X tak pod MacOS (ještě existují aplikace které běží POUZE pod MacOS X). Těm prvním se říká Classic, těm druhým - obojetným - Carbon a ty pouze pro MacOS X jsou Cocoa - ale ty nás budou zatím trápit nejméně. Proto, aby se dal využít potenciál nového systému, je nutné, aby se jednalo o Carbon nebo Cocoa aplikaci - Classic aplikace pod systémem X poběží, ale v jakési "emulaci" - pod starým MacOSem se všemi nectnostmi - ale pokud spadne, tak sebou "vezme" pouze další Classic aplikace a samotný MacOS, MacOS X zůstane neohrožen.

Dá se očekávat, že "velcí" (Adobe, Macromedia, Quark, Microsoft a další) budou uvádět Carbon verze svých aplikací postupně, především s nějakou významější verzí, menší producenti zareagují pružněji - už nyní je to vidět na rychlém uvádění nových verzí nejrůznějších nástrojů a aplikací. Proto se nám upgrade stávajících verzí důležitých programů protáhne minimálně na rok - tak dlouho bude totiž Quarku trvat, než dodá na trh Carbon verzi QuarkXPressu - verze 5.0, která bude (optimistický odhad) uvedená na konci roku, nebude Carbon kompatibilní, až verze 5.5. Adobe se tváří pružněji a dá se předpokládat, že všechny další ohlašované produkty již budou carbonizované.

Možná se teď ptáte, a v čem je problém? Vždyť Quark poběží pod Classicem? Samozřejmě, můžete pracovat i takto - ale stanete se obětí "střetu dvou světů". MacOS X který má Aqua rozhraní s blikajícíma tlačítkama, se bude mísit s klasickým MacOSem - ale rozdíl není jen v oknech, rozdíl je v celkové filozofii systému. Práce s disky a soubory, s písmy a mnoho dalšího - Classic je prostě jen přestupní stanice, není to trvalé řešení. Pokud tedy bude valnou částí vašeho denního chleba například zmiňovaný Quark, nebo jiná Classic aplikace, asi ještě dlouho nebudete mít důvod proč opouštět MacOS.

Budeme se muset naučit a ovládat nové rozhraní, které má své plusy, ale má také mnoho mínusů - pro stávající uživatele v žádném případě nebude možné spustit nový systém a pokračovat v práci tam, kde skončili - Apple překopal základní logiku práce, takže se budeme všichni učit valnou část věcí znova. Pevně věřím, že v dalších verzích se otupí hroty "nekompatibility rozhraní" do té míry, že bude přechod pro běžného uživatele snažší, ale nyní se často jedná o metodu "průzkumu bojem" - stávající znalosti a zkušenosti prostě selhávají...

Další limitací může být také hardware - čerstvě uvedená verze podporuje jen stroje s procesorem G3 a novějším, tedy iMac a PowerMac G3 a novější. Podpora pro ostatní stroje se dá očekávat v některé z příštích verzí, ale zůstává nejistá. Hardwarové nároky však budou asi, především pro profesionální uživatele, tou relativně nejmenší překážkou - stroje z roku 97 již určitě nebudou patřit k výkonostní špičce, takže důvod pro upgrade se najde. A ti z vás, kterým stávající výkon, možnosti a stabilita aplikaci postačují - prostě neupgradujte - ušetříte si moře problémů.

Doufám, že jsem vás moc nevyděsil - ale toto je (nejen) můj pohled na MacOS X - otevírá se nám nový svět možností, ale za vstoupení do tohoto "ráje" zaplatíme krvavou daň v podobě našich znalostí, pracovních zvyků a koneckonců i peněz.

Proto pro většinu z vás bude ještě dlouho bezpečnější pozorovat MacOS X "z druhé strany" hranice - ve svém prohlížeči si číst články na MujMacu a sledovat, kam jsme postoupili v objevování "nového světa". Jsme nadšenci a baví nás to - zkoumat nové, zkoumat problémy a hledat řešení. Budeme vám podávat zprávy o postupu - a vy sami se budete moct rozhodnout, kdy je ten pravý čas. A těm, kteří se vrhnou na MacOS X zároveň s námi, nabízíme spolupráci - naše redakce nebude schopná obsáhnout všechny pohledy na věc, vyzkoušet všechny možnosti - náš potenciál lidský, znalostní i hardwarový není neomezený, takže spolupráce a každý příspevěk od vás nás potěší.

Každopádně jsme 24. března 2001 všichni spolu s Applem vstoupili do nových nepoznaných vod. Znovu, po 15ti letech, a dvou měsících...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Výborně zhodnoceno

Autor: Radim Bublík Muž

Založeno: 26.03.2001, 14:23
Odpovědí: 0

Bravo Martine, jako vždy jsi brilantní :) ALe ne, vážně - to je PŘESNĚ to, co si o tom myslím i já a je dobře, že si to mohou přečíst (řekněme) začátečníci, které pochopitelně velmi láká pozlátko nového GUI. Co se mne týče, samozřejmě budu také OS X instalovat na svou novou mašinku, jak jen se mi dostane do ruky. Shodou okolností jsem si ji pořídil v den, kdy se OS X začal prodávat :) a tak je to de facto moje morální povinnost. Nevím, zda budu Tobě a Vašemu týmu co platný, snad jen, že mohu testovat účinky pozdějších "buildů" či patchů chceme-li na chování SuperDrive (ano, "zbláznil jsem se" a koupil jsem si novou 733-ku ...:)), případně bych mohl důkladněji "ošahat" oblast DV videa jako takového - iMovie už pro OS X je a snad budou brzy následovat i další ... Kdyžtak mi dej vědět ... Zdravím Tě a všechny v redakci a držím palce v tomto nelehkém boji :) Radim

Odpovědět na příspěvek

Ceska verze MacOS X a cena

Autor: Jirka N. Muž

Založeno: 26.03.2001, 19:27
Odpovědí: 0

Netusite nekdo, kdy by mohla byt nqa trhu ceska verze MacOS X. A kolik treba i US verze (to je jedno) bude stat Kc? Diky

Odpovědět na příspěvek

RE: Ceska verze Mac OS X a cena

Autor: Beruska Muž

Založeno: 27.03.2001, 09:40

Na AppleStore je Mac OS X za $129, u nas cca 5.500 Kc bez DPH +- autobus, takzvana doporucena koncova u software v podstate neexistuje.Ale kdy bude lokalizace, to teda nevim.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ceska verze MacOS X a cena

Autor: claire Muž

Založeno: 27.03.2001, 15:27

jakakoli ceska lokalizace jen podtrhne pripadne mouchy resp nedostatky ;( - ceske lokalizace mac os jsou ostudne (i treba ve srovnani s linuxem nebo windows) ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ceska verze MacOS X a cena

Autor: agent Muž

Založeno: 27.03.2001, 21:44

vubec NEVIS CO PLACAS!
pokud jsou nake problemy tak jsou s libovolnym mezinarodnim systemem -- PL, CZ, GB, DE, JP, FR, IT apod.
ceska lokalizace s tim nic nenadela... (nemuze)
pokud jde o kvalitu ceske lokalizace (a nemluvim o rychlosti s jakou je dodavana) tak je JEDNOZNACNE NEJLEPSI CO ZNAM -- kdyz to srovnam s msczestinou nebo matlanici pod Linuxem...
radeji dostanu kvalitni lokalizaci pozdej, nez sracku hned...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ceska verze MacOS X a cena

Autor: claire Muž

Založeno: 28.03.2001, 10:03

mily agente,
ve win ani na linuxu jsem se nesetkal s tolika spatnymi preklady jako v mac os ... dale puvodni dotaz znel mj na ceskou lokalizaci a na tu jsem reagoval, jsem oslnen tvou znalosti ostatnich 'verzi' ale dotaz a moje pripominka se tykala konkretne te ceske ... netvrdim, ze mam pravdu, nebo ze ty se mylis, jen mi prijde, ze kazda tva reakce na cokoli ma ostatnim ukazat, jaky jsi guru a ostatni joudove ... no a tve vypady proti linuxu resp win nema smysl komentovat, to at si kazdy prebere sam ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ceska verze MacOS X a cena

Autor: agent Muž

Založeno: 28.03.2001, 14:58

drahy claire,
nikde jsem nevidel neco tak mizerneho jako je slovnikovy preklad windows -- to je trapny, doslovny preklad podle slovniku, nekomentuji chyby, nektere texty jsou na spatnem miste, jine nejsou vubnec...
komentuji kvalitu prekladu a ta je vice nez zoufala. Chapu, ze pro nekoho kdo nezna cestinu a kdo se profesionalne neorientuje v dane problematice je uplne jedno jestli jsou preklady korektni a opravud ceske, jde jen o to aby to bylo "citelne"...
pokud by jsi jen trosku chapl rozdil mezi "slovnikovym prekladem" a "lokalizaci" -- nemohl by jsi napsat takovou hloupost...
pokud jsi oslnen moji znalosti jinych verzi OS, tak ver, ze delam lokalizace jak pro Mac OS, tak i pro Linux a Windows -- myslim, ze tuhle debatu ukoncim, protoze kazdy kdo umi cesky se proste s msczestinou smirit nemuze...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Ceska verze MacOS X a cena

Autor: claire Muž

Založeno: 28.03.2001, 17:05

budiž

Odpovědět na příspěvek

cestina, nove GUI, unix

Autor: Petr Bren Muž

Založeno: 28.03.2001, 09:02
Odpovědí: 0

Nevim co je spatneho na novem GUI..
kazde prece rychle zastarava a musi se
rychle vyvijet jako vsechno v IT. Podle
me se clovek nemusi nove GUI ucit, sam
ho rychle pochopi, v Linuxu je nejake
to nove GUI kazdou chvili a nikdy jsem
se zadne z nich neucil.
Cely Mac OS X posuzujete z hlediska
uzivatele MacOS popr. Windows, vubec ne
z pozice uzivatele unixoveho systemu,
coz je skoda protoze takto by dopadl
lip. Prejima urcite mnozstvi unixovych
standardu, ktere nejsou spatne a maji
sve vyuziti, uzivatele Applu na ne vsak
proste nejsou zvykli. Mimochodem unix
jako filozofie funguje dyl nez Apple.
Co se tyce poznamek k lokalizaci, u
komercnich systemu je zpravidla horsi
nez u volne siritelnych a u Linuxu je
skvela.

Odpovědět na příspěvek

RE: cestina, nove GUI, unix

Autor: agent Muž

Založeno: 28.03.2001, 14:58

Problematika GUI je velmi zasadni, jedine opravdove GUI, ktere znam ma OpenStep... vse ostatni jsou pouze pokusy. OpenStepu se nejvice priblizil Mac OS 9.1 a BeOS (nikoliv komfortem, ale principy, logikou a estetikou)
Velmi mne mrzi skutecnost, ze Apple zahodil ohromny potencial, ktery mohl pri navrhu Mac OS X pouzt, to co vytvoril je obdoba prvnich verzi OpenStepu z konce 80. let (tehdy jeste NeXTStepu). Uvidime za 6-12 mesicu -- jeste jde vse napravit, ale jedno je jiste, v nadchazejcich 2-3 letech opet nikdo neprekona hranici, kterou OpenStep nasadil tak vysoko...
Dnesni GUI Windows a Linuxu (mimochodem prvni interni verze Windows 95 -- vypadali temer identicky jako OpenStep, ale museli to "zamaskovat")
jsou mizerne. Jde to popsat tremi slovy: nelogicke, neesteticke, slozite
Velmi nerad to rikam, ale Mac OS X patri jednoznacne do stejne kategorie jako Windows a Linux... (jen uvedu jediny priklad: proc ma Mac OS X 6 ruznych typu Open/Save dialogu? to je dokonce o 3 vice, nez ma Windows! -- idealni OS ma mit jediny univerzalni vzdy stejne funkcni dialog)
Pokud jde o lokalizace Linuxu -- IMHO nektere terminy tam jsou prelozene lepe nez ve Windows, ale ten "bordel" je neodpustitelny. Proc ma kazdy program vlastni slovnk? proc nektere lokalizace "pocesti" jen menu a zbytek je anglicky apod.) Proc se jedna aplikace ukoncuje Konec, druha Exit a tredi Ukoncit ?
proc je jednou pouzito neceske a doslova odporne "storno" a jindy je pouzito spravneho ceskeho "zrusit" ?
nedavno jsem mel moznost mluvit s product managerem jedne vyznamne distribuce Linuxu a pochopil jsme, proc se kvalitni lokalizace na Linuxu asi nedockame... cituj: "je uplne jedno jak je to prelozene, hlavne ze je to cesky, to uzivatelum prece staci"...t gđ

Odpovědět na příspěvek

iMac a MacOSX

Autor: Jirka N. Muž

Založeno: 28.03.2001, 15:16
Odpovědí: 0

Myslite, ze iMac 400MHz a 128MB RAM bude v pohode stacit na zprovozneni MacOSX? Diky

Odpovědět na příspěvek

RE: iMac a MacOSX

Autor: agent Muž

Založeno: 28.03.2001, 19:36

jo, 400 MHz a 128 MB RAM je dle meho soudu minimalni rozumna konfigurace, i kdyz za nake +2000,-- je dnes 256 MB a to je IMHO lepsi...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: