Mac OS X prakticky 1. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X prakticky 1.

macos_prax_1k

6. dubna 2001, 08.00 | Je skutečně Mac OS X jen pro experimentátory a nadšence? Je opravdu tak nepochopitelný, tak jiný?

Jen úplně v krátkosti. Pokud jste si četli (v zahraničí i třeba v tuzemsku) ohlasy na Mac OS X, mohli jste se taky dozvědět, že:

- je extrémně náročný na výkon počítače
- na „obyčejných“ G3 se skoro ani nehne
- tahle verze se Apple nepovedla
- bude potřebovat hlubší změny a důkladnou opravu
- během roku či dvou by z něj mohl být dobrý operační systém
- v současné podobě není vhodný pro běžnou práci
- spouštění aplikací ve vrstvě Classic je neohrabané a ubere výkon počítače
- je zatím k dispozici jen pár aplikací pro prohlížení internetových stránek
- je nepoužitelný, protože ještě pěkně dlouho nebude umět česky
- je k ničemu, protože je postaven na více než 20 let starých, a tedy zastaralých technologiích (obzvláště úsměvné)


Zapomeňte na to.

Nad některými z uvedených výtek se nevyplatí ani mávnout rukou, s některými bychom možná mohli polemizovat. Je to tím, že v recenzentech zůstaly dojmy z veřejné bety a nepodívali se na nový systém pořádně? Možná, kdo ví.

Napadá mě ale paralela. Cizí jazyk se můžete učit zhruba dvěma způsoby. Buď postupně stavíte základní poučky a začnete od triviálních vět, nebo jste trochu „hozeni do vody“, a postupně, jak z praxe vystupuje potřeba, doplňujete nezbytné základy a jemnosti. Možná to přirovnání trochu kulhá, ale podobně se do Mac OS X pustím. Není čeho se bát, bude to jednodušší a příjemnější, než si myslíte. Odborné Unixovské debaty necháme jiným nebo je prozatím odložíme, my se pustíme cestou „běžného“ uživatele, a ukážeme si, jak to pěkně chodí.

Mac OS X jsem měl zatím možnost provozovat na dvou počítačích. Prvním je G3/300/256 s českým systémem 9.0.4, druhým byla zapůjčená G4/733/256, na kterou jsem instaloval US verzi Mac OS 9.1. Připomínám, že přesto i zde je možnost češtiny, instalace (dá se říci již tradičně) totiž může volitelně, v rámci vícejazyčné podpory, zahrnovat česká písma a klávesnici. Tohle řešení možná má své „limity“, stejně tak ale má řadu výhod – do debaty můžete nahlédnout třeba na našem diskuzním fóru.

A malá dávka teorie – na G3 proto vrstvu Classic spouštět nemohu, protože Mac OS X se lokalizovaným verzím OS 9 brání. Na G4 fungovalo spouštení vrstvy Classic bez problémů. Mac OS X běžel v obou případech ze svého samostatného logického disku o velikosti 2GB. V obou systémech normálně funguje ovládací panel Startup Disk, resp. Spouštění, kde lze nastavit, pod kterým systémem počítač po restartu poběží. Ze stránek Apple stáhnutelný updatovaný panel má umožnit i instalaci obou systémů na jednom logickém disku, to jsem ale nezkoušel.


V tom, jak prakticky funguje průběžné přepínání mezi Mac OS X a vrstvou Classic, panuje určitá nejistota – proč si to neukázat hned jako první věc.
Po vyzkoušení jsem byl opravdu překvapen, jak je vše jednoduché a přirozené. Prostředí Classic lze spustit předem („do zásoby“), nebo i otevřením aplikace pro Mac OS 9. V obou případech se vždy při prvním spuštění otevře okno, v němž vidíme běžný start Mac OS 9. Při úplně prvním spuštění po instalaci si ještě Mac OS X stáhl nějaké doplňující soubory (bez upřesnění), ovšem s upozorněním, že při restartu počítače pod systémem Mac OS 9 se žádné změny neprojeví.


Dál už přepínání funguje tou nejjednodušší a nejlogičtější cestou. Z disku, obsahujícího aplikace pro Mac OS 9 je možné normálně vytáhnout na plochu Mac OS X zástupce aplikací (funguje i zkratka Alt-jablko, což je příjemné), stejně dobře se na aplikace lze proklikat. Ze zástupce spustíme aplikaci a je hotovo. Na obrázku vidíte plochu a ikony Mac OS X, okno aplikace (v tomto případě Word 2001) a jediné, co se změnilo, je vlastně horní lišta – nyní je to lišta z Mac OS 9.
Když na svém počítači kliknete mimo okno aplikace na plochu, přepnete se do Finderu. Tady se přepnete taky – ale do Mac OS X. Jediné, co se změní, bude vzhled horní lišty, která se vrátí do podoby Mac OS X. Nezaznamenal jsem přitom žádný výkonnostní problém. Jak vidíte, náš Word běží úplně v pohodě, a s češtinou, instalovanou v rámci Mac OS 9.1.

Screenshot vznikl tak, že jsem v utilitě Grab zvolil 10 vteřinovou prodlevu a v mezidobí kliknutím aktivoval Word. Grabovací utilita osnímkuje obrazovku, přepne se na chvíli do popředí a nechá uživatele uložit obrázek. Jednoduché, očekávané chování. Na tomto příkladu je pěkně vidět, jak má Mac OS X systém pod kontrolou i po přepnutí do vrstvy Classic (a Wordu).

Příště se podíváme na práci se soubory, na používání souborů z Mac OS 9 v Mac OS X, a na to, že obsluha Mac OS X není zdaleka tak nepochopitelná a plná nových věcí, jak by se mohlo zdát.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

doplneni

Autor: JJ Muž

Založeno: 06.04.2001, 11:26
Odpovědí: 0

jen pro informaci. Mam Mac OS X na Titaniu. Mac OS ktery jsem tam mel puvodne je 9.1 holandsky a vse je v pohode - Classic beha bez problemu, bootovat 9.1 jde taky. Akorat to vypada, ze OS X neumi devitku/classic korektne shodit, protoze pri prebootovani do OS 9 se vzdy objevi hlaska "pocitac nebyl spravne vypnut...". Mac OS X final release se nebrani lokalizovanemu Mac OS 9, ale vyzaduje verzi 9.1 - nelibi se mu Vase 9.0.4
Co ale chybi je moznost nastaveni parametru PowerBooku - rychlost procesoru, odpocivani procesoru, zapinani pri otevreni apod.

Odpovědět na příspěvek

RE: doplneni

Autor: kamil Muž

Založeno: 08.04.2001, 20:09

Dik JJ:),
zvlastni, ze mne se zase ta hlaska "Pocitac .. " neobjevila - bohuzel moznost vyzkouset OS X na PowerBooku jsem zatim nemel. Ale ta absence je divna - neni tam neco misto toho??? Jinak ale predpokladam, ze se asi shodneme, ne --- je to dobrej system?
k.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: doplneni

Autor: agent Muž

Založeno: 08.04.2001, 22:25

ono tam toho neni IMHO vic, ale kdyz uz jsme u toho PowerManagmentu:
-- nelze nastavit automaticke zapinani/vypinani
-- nelze nastavit automaticke probouzeni/uspani
-- nelze nastavit spotrba u PB
-- nelze nastavit/zamenzi probuzeni pri sitove aktivite
-- nema zadnou notifikaci (oznamovani power akci)
-- nema moznost restartu pri selhani powermanagmentu...
prost
e to umi jen vypnout obrazovku a disk -- to je vse!


Odpovědět na příspěvek

RE: RE: doplneni

Autor: JJ Muž

Založeno: 09.04.2001, 21:42

Jo, Mac OS X je dobrej system. Nainstaloval jsem si ho vicemene z nudy pri cekani na zpozdene letadlo a s tim, ze si s tim obcas budu hrat.
Skoncilo to tak, ze devitku bootuju jen kdyz se chci podivat na DVDcko. Ale ja uz mam neco zkusenosti s Unixy, takze mi staci oprasit stare zakladni znalosti, nemusim se vsechno ucit.
Ke Classic vrstve - beham v tom Photoshop, Illustrator, Acrobat, NewsEdit, BBEdit a vse bez problemu.
PowerManagemen
t - sice jde houby nastavit, ale PowerBook ma prokazatelne vetsi vydrz. Tomu se divim, protoze Unixove systemy pracuji s virtual memory podstatne vice, nez klasicky Mac OS.
Jedine, co mi tedy vyrazne vadi je, ze nemuzu pouzivat svoje stare PostScript fonty v Mac CE kodovani, ale asi uz vim jak na to, takze to zbyva jen udelat.
Jsou drobne problemy se zobrazenim classic aplikaci, ktere nepouzivaji pravouhla okna - typicky Surfer serial s tou jeho lebkou.
Ty naroky na hardware mi nepripadaji prehnane. Holt mam stesti, ze veskery muj domaci inventar s vyjimkou jednoho iMaca 333 se do te specifikace vejde :-) A sorry, ta pamet (coz je ten hlavni problem) JE LEVNA. Mam-li na G4, nebudu si ji porizovat se 128MB RAM. (Trochu mi to pripomina lidi, kteri nastrkaji statisice do fotovybavy, ale kdyz si pak maji koupit Photoshop za radove osm set guldenu na upravy tech fotek, tak prskaj, ze to je drahy).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: doplneni

Autor: agent Muž

Založeno: 09.04.2001, 22:25

hmm, jsi evidentne velmi nenarocny uzivatel... ktery asi nevi co z penezmi... je videt, ze jsi casto "ve vzduchu" ;-)))

kdyz si jen vzpomenu co vsechno se dalo delat s OpenStepem -- a ted tohle...(I

Odpovědět na příspěvek

Cestina v OS X?

Autor: czeky@czeky.com Muž

Založeno: 07.04.2001, 12:12
Odpovědí: 0

vite jak na to:

Odpovědět na příspěvek

nezapomente na to!

Autor: agent Muž

Založeno: 08.04.2001, 22:35
Odpovědí: 0

Vezmu to popořádku:
- je extrémně náročný na výkon počítače
ano je, rozumné minimum je G3/400 MHz a 256 MB RAM
(pokud tohle nepovazujete za extrémně náročný, tak je vše v pohodě)

- na „obyčejných“ G3 se skoro ani nehne
ale jo, pokud je tam těch 256 MB tak chodí "použitelně"

- tahle verze se Apple nepovedla
ona je to vlastně stale beta (a ještě dlouho bude), rozhodující okamžik nastane, až se pan "prozatímní" rozhodne dodávat k novám strojům pouze Mac OS X a instalace jiného systému nebude možná.


- bude potřebovat hlubší změny a důkladnou opravu
neřekl bych že hlubší, to rozhodně ne, řekl bych dokonce, že to co není vidět, je to nejlepší (Mach, BSD, PDF apod.)

- během roku či dvou by z něj mohl být dobrý operační systém
rozhodne ano, ale určitě ne dříve


- v současné podobě není vhodný pro běžnou práci
to není, a kdo tvrdí opak nemá žádné důležité věci na svém disku…


- spouštění aplikací ve vrstvě Classic je neohrabané a ubere výkon počítače
Classic je jen utrpení, taková posmrtná křeč… dokonce sem zatím nebyl nucen tu zvrhlost použít…

- je zatím k dispozici jen pár aplikací pro prohlížení internetových stránek
Je toho víc, ale vše jsou alpha nebo beta verze -- nic finálního…
- je nepoužitelný, protože ještě pěkně dlouho nebude umět česky
to je blbost, česky umí… (docela dobře ;-))


- je k ničemu, protože je postaven na více než 20 let starých, a tedy zastaralých technologiích (obzvláště úsměvné)

to je ale pravda, dokonce mam pocit, ze by jsme našli kořeny před 30ti lety -- to ovšem není špatná vlastnost -- naopak -- to je to nejlepší z Mac OS X

Odpovědět na příspěvek

RE: nezapomente na to!

Autor: czeky Muž

Založeno: 09.04.2001, 08:28

agente, dej prosim vedet jak na cestinu v OS X, neprisel sem na to... diakritiku vidim, ale nepisu... diky

Odpovědět na příspěvek

CESTINA

Autor: JJ Muž

Založeno: 09.04.2001, 21:28

zitra vam sem hodim odkazy na cestinu - v podstate jsou potreba jen klavesnice a pripadne jazykovy skript... Chodi mi to v pohode, ale ted jsem utahanej a jdu spat. Takze zitra.¬

Odpovědět na příspěvek

RE: nezapomente na to!

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 09.04.2001, 08:56

Přímo histerický (pardon, historický) okamžik. Plně s tebou souhlasím :)
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: nezapomente na to!

Autor: Pavel Zelenka Muž

Založeno: 10.04.2001, 23:15

K ostatnímu se nehodlam vyjadřovat, ale implementace PDF je v MacOS X naprosto tristni - ne, pro to, co vyvedli neni spravny vyraz:
jedna se o lehce rozsirenou specifikaci PDF 1.2 a bude tak akorat dobre pro office uzivatele... bez distilleru si kosher PDF proste neudelate.
Je to hanba, ostuda a jsem do hloubi srdce ranen - jeden z hlavnich naskoku oproti konkurenci a takhle to zkazej...
Jestlipak je podobne "dotazeny" i zbytek -unicode apod.

Hlavne, ze to ma prusvitny okynka, no Aplle novym kouskum nenaucis...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nezapomente na to!

Autor: agent Muž

Založeno: 11.04.2001, 00:00

ale ne, zase zcela mimo...
PDF v Mac OS X nema nahradit Distiller nebo tak neco... PDF je v Mac OS X proste pouze zobrazovaci model, vse (uplne vse) co je v Mac OS X je vykresleno za pouziti PDF (upravena verze), tedy okenka, ikonky, nabidky, vse je PDF...
ale napriklad je mozne otevrit i bezny PDF dokument primo v systemu (a funguje to velmi dobre), tedy implementace PDF je jedno z mala, co v Mac OS X opravdu funguje a je na jedinecne urovni (Mac OS X je dnes zcela unikatni v tohle smeru) -- to je take duvod, proc je to pomale (v nekterych pripadech) narozdil od Windoze, Linuxu apod. kde se "obrazovka kresli" jako bitmapove obrazky -- tady se vse vypocita a vyktesluje jako objekty!
moznosti, ktere ma reseni v Mac OS X neni zcela prvni sveho druhu, jiz OpenStep pouzival podobny model, ale zalozeny na PostScriptu...
Rozhodne neni mozne myslet, ze tato implementace nahradi profesionalni reseni -- pouze je zjednodusi a velmi zvyhodni pred klasickymi bitmapove a neobjektove orientovanymi OS...Č

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nezapomente na to!

Autor: Pavel Zelenka Muž

Založeno: 11.04.2001, 13:13

Pokud ma nejake reseni fungovat, pak musi respektovat urcite specifikace. V momente, kdy Adobe dava k dispozici PDF 1.4, vydava Apple system, ve kterem je implementovana technologie zalozena na zbastlene 1.3 - ale spis je to 1.2.
Konkretne nelze embedovat double-byte kodovana pisma, coz je u systemu zalozenem na Unicode vic nez smula.

Uzivatele nebude zajimat, ze filozoficky si navrhari mohou obhajit svuj zpusob pojeti, naopak je bude zajimat, ze PDF vytvorena pomoci systemovych prostredku nebudou tistitelna na jinem systemu a ze si pomoci systemovych prostredku neprohlednou vetsinu novych PDF dokumentu.

Pochopte, ja nepolemizuji s myslenkou - ta je skvela - ale s provedenim. S timto nazorem nejsem zdaleka jediny. Ma-li se PDF etablovat jako standard, pak museji uzivatele dostavat spravne provedene implementace teto technologie, jinak to dopadne jako s PostScritpem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nezapomente na to!

Autor: Jerry III Muž

Založeno: 30.04.2001, 00:45

Jen sem chtel upozornit ze Windows nekresli nic jako bitmapy, ale drtiva vetsina GUI se kresli jako znaky z TrueType fontu, otevrete si Character Map a podivejte se na font Marlett - sou tam jak ty tri knofliky nahore u okna tak i treba resizovaci ramecky u oken, checkboxy, radioboxy a pod ...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: