Loňské softwarové novinky Applu nejenom pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Loňské softwarové novinky Applu nejenom pro Macy

4. ledna 2011, 00.00 | Nové podrobnosti o obchodu Mac App Store. Apple vydal utilitu iPhone Configuration Utility 3.2. A kalendářní webová aplikace služby MobileMe od Vánoc nabízí editovatelná upozornění.

Konec minulého roku byl na novinky pochopitelně chudší, ale přece jenom se objevilo několik zpráv, jež si po vánoční prodlevě zasluhují zmínku, zde se podíváme na softwarové novinky Applu spojené s Macy, případně s osobními počítači obecně.

Obchod Mac App Store bude těsně svázán s Mac OS X 10.6.6

Už od poloviny prosince 2010 víme, že obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X, jehož přípravy Apple oznámil na říjnové akci k Macům, bude spuštěn tento čtvrtek 6. ledna.

Minulý rok Apple také zveřejnil některé podmínky, jež budou nutné pro přijetí aplikací do tohoto obchodu a těsně před Vánoci vývojářům sdělil, že nový obchod nahradí i dosavadní stránky pro stahování softwaru Mac OS X.

A ještě minulý rok se objevily též některé další bližší podrobnosti o Mac App Store, které přinesl server 9to5mac, mimo jiné předložil několik snímků obrazovek spojených s tímto obchodem.

Ze snímku přihlašovací stránky Mac App Store vyplývá, že pro přístup k obchodu půjde použít účet AppleID, účet z iTunes Store, případně učet služby MobileMe. Stahování aplikací tak bude možné až po zadání příslušných přihlašovacích údajů, tedy identifikátoru Apple ID a hesla (přihlašovací stránka nabízí tlačítko pro vytvoření účtu AppleID).

Dále 9to5mac nalezl řadu řetězců předvoleb Mac App Store naznačujících, že obchod bude používat obdobné dělení aplikací do věkových kategorií jako App Store pro iOS, také aplikace pro Mac OS X bude dělit na programy vhodné od 4, 7, 12 a 17 let věku uživatele. Tato rodičovská kontrola bude přístupná přímo z aplikace Mac App Store, nikoli ze systémových předvoleb Mac OS X. Lze předpokládat, že se tohoto dělení bude využívat hlavně pro blokování her.

Mac App Store bude aplikací Mac OS X, jež bude vyžadovat přinejmenším Mac OS X 10.6.6, což dokládá i snímek jeho doku s ikonou „App Store“ (9to5mac poskytuje její verzi v plné velikosti 512 x 512 pixelů). Podobně jako v iOS také Mac App Store bude obstarávat stahování, nakupování a instalaci aplikací, s instalací a vyúčtováním bude pomáhat doprovodná aplikace „Store Helper“.

Mac App Store však zřejmě nebude pouhou novou aplikací Mac OS X, ale bude s Mac OS X 10.6.6 integrován poměrně těsně. Přispěvatel francouzského diskusního fora MacGeneration totiž zjistil, že při pokusu otevřít nepodporovaný soubor v testovacím sestavení 10J537 Mac OS X 10.6.6 se ho jeho Mac zeptal, zda má v App Store vyhledat aplikaci pro otevření daného typu souboru.

Trochu se to podobá funkci Windows, jež při nalezení nepodporovaného typu souboru nabídne možnost vyhledání vhodné aplikace na Webu, Mac OS X to ovšem bude nepřekvapivě řešit přes aplikační obchod Applu. Samozřejmě i nadále zůstane možnost vybrat některou z již nainstalovaných aplikací daného Macu, ale zdá se,že Mac OS X 10.6.6 bude jako výchozí volbu předkládat prohledání Mac App Store.

Stále se ovšem jedná jen o předběžné informace, jasněji bude až ve čtvrtek. Mimochodem, z výše uvedeného též plyne, že zřejmě ještě tento týden Apple vydá Mac OS X 10.6.6 (možná se objeví již v průběhu dneška).

S obchodem Mac App Store se spojují značná očekávání, mnozí doufají, že se mu podaří s aplikacemi Mac OS X zopakovat to, co se povedlo s aplikacemi iOS (a nepochybně v to doufá i samotný Apple). Něco by mohly napovědět už první dny provozu obchodu, ale jasnější obraz dají až další týdny.

V úterý 18. ledna Apple zveřejní své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí. Sice asi především sdělí (vedle finančních ukazatelů) počty prodaných Maců a přístrojů s iOS za poslední čtvrtletí roku 2010 (nejspíš opět rekordní), je ale docela dobře možné, že zástupci firmy také prozradí nějaká data o Mac App Store. Budou-li ovšem počáteční data zvlášť příznivá, Apple pravděpodobně nějakou oficiální zprávu vydá ještě dříve.

Vyšla utilita iPhone Configuration Utility 3.2

Před Vánoci Apple vydal několik softwarových aktualizací pro Macy, například iPhoto 9.1.1, ale objevila se též nová verze utility, kterou využijí především větší podniky spravující více iPhonů (a iPodů touch).

Vyšla totiž verze 3.2 utility iPhone Configuration Utility, jež obstarává snadné vytváření, údržbu a instalaci konfiguračních profilů iPhonů a iPodů touch v podnikovém prostředí, umí sledovat a instalovat implementační profily pro instalaci aplikací a shromažďuje další informace o spravovaných přístrojích. Utilita tak zajišťuje snadnou správu většího počtu těchto přístrojů. (Konfigurační profily tvoří XML soubory obsahující nastavení důležitá pro fungování iPhonů a iPodů touch v podnikových systémech jako jsou například bezpečnostní nastavení, síťové konfigurační údaje či nastavení bezdrátového připojení.)

Předchozí verzi 3.1 téhle utility Apple uvolnil počátkem září současně s iOS 4.1, avšak v případě verze 3.2 neupřesnil, jaké novinky tato aktualizace přináší (pravděpodobně jde jen o nějaké drobné opravy).

Protože se jedná o utilitu určenou do podnikového prostředí, nabízí se jak pro Mac OS X (tato varianta vyžaduje Mac OS X 10.6 Snow Leopard, má velikost 10,17 MB), tak pro Windows (35,31 MB, požaduje Windows XP SP3 a vyšší nebo Vistu či Windows 7 a NET 3.5 SP1 nebo vyšší).

Kalendářní aplikace MobileMe nabízí editovatelná upozornění

Služba MobileMe poskytuje mnoho různých funkcí, řadu z nich obstarávají webové aplikace, jež lze provozovat jak na osobních počítačích, tak na přístrojích s iOS. Apple tyto aplikace průběžně vylepšuje, těsně před Vánoci jako drobný dárek doplnil o novou funkci aplikaci kalendáře.

Podle tohoto oznámení z 23. prosince kalendářní aplikace MobileMe přidala možnost nastavovat a upravovat upozornění na nadcházející události přímo v sobě. Už předtím se dala upozornění nastavovat v kalendáři iCal či v Outlooku (a též v kalendáři iOS), teď to ale jde zařizovat přímo ve webové aplikaci MobileMe (funguje to pochopitelně pouze s novou verzí kalendářní aplikace uvedené do ostrého provozu v polovině října).

Upozornění nastavená v kalendářní webové aplikaci MobileMe se samozřejmě stejně jako dříve zobrazují na přístrojích s iOS a na osobních počítačích uživatele, ale nově se mohou objevovat také ve webovém prohlížeči, pokud bude v okně či panelu prohlížeče otevřená tato aplikace MobileMe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: