Informace o Panther Server; výsledky G5 zpochybňovány - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Informace o Panther Server; výsledky G5 zpochybňovány

25. června 2003, 00.00 | Kolem novinek, uvedených na WWDC bude samozřejmě ještě nějaký čas rušno a tak vám přinášíme další informace - jaký bude Panther v provedení "Server", jak to bude dál s Power Macy G4 a také jaké se objevily názory na rychlostní testy, publikované Apple.

Kolem novinek, uvedených na WWDC bude samozřejmě ještě nějaký čas rušno a tak vám přinášíme další informace - jaký bude Panther v provedení "Server", jak to bude dál s Power Macy G4 a také jaké se objevily názory na rychlostní testy, publikované Apple.

Panther Server

Nový server, postavený na Mac OS X 10.3, bude samozřejmě nabízet novinky, které bude podporovat "klientská" verze systému, ale také dále rozvíjet možnosti pro použití v serverovém nasazení. Apple zde vyzdvihuje především výkon a škálovatelnost - nový základ systému Darwin 7 (u kterého se zmiňuje FreeBSD kernel, ačkoliv zatím Mac OS X používá Mach kernel...) obsahuje řadu změn pro vyšší výkon, mimo jiné například asynchronní I/O, souborové systémy o kapacitě až 16 TB či Jumbo Frames pro velké Ethernetové pakety. Dá se předpokládat, že výhody nové architektury, postavené na procesorech G5, se budou objevovat u serverů velmi výrazně - i například díky podpoře velké RAM paměti, ale samozřejmě i díky 64bitovému zpracování dat.

Novinek se dočkají také správcovské nástroje - automatické nastavení serveru umožňuje na základě konfiguračního souboru, staženého například ze serveru, iPodu nebo USB disku, provést automatickou konfiguraci na Xservu. Nový bude také správcovský nástroj Server Admin, poskytující mnohem více možností a nástrojů pro správu.

Panther Server bude podporovat také Open Directory 2, novou verzi architektury Apple pro autentifikační služby. Server tak bude schopen komunikovat s celou řadou systémů pro autentifikaci.

Nový server se bude dodávat také s nejnovější verzi Samba 3 a bude nabízet lepší integraci do Windows prostředí, včetně možnosti tvorby VPN spojení z Windows klientů a bezproblémového zapojení do Active Directory. Kromě toho Panther Server bude obsahovat nový mailové server, postavený na službách Postfix SMPT a Cyrus IMAP a POP.

Nástroje pro správu uživatelských počítačů se také dočkají změn, konfigurace NetBoot a síťové instalace bude ještě jednodušší, včetně jednodušších provádění updatů a zjednodušeného řešení problémů. Správce skupin umožní podrobnější kontrolu nad funkcemi, jako je usínání, restartování počítače a podobně.

Cena nové verze Serveru bude tak jako obvykle 499 za 10uživatelskou verzi a 999 USD za neomezenou verzi, případně, u zákazníků, kteří si pořídili "pojištění proti upgrade" za 999 USD na tři roky je samozřejmě tento upgrade zahrnut.

Power Mac G4

Jelikož se Power Mac G5 začne prodávat až srpnu, Apple do té doby bude nabízet nadále PowerMacy G4 v konfiguracích, podporujících bootování do Mac OS 9 i do Mac OS X. Tyto konfigurace se poněkud liší od toho, co bylo dosud k dispozici - základem je PowerMac G4 s jedním procesorem na 1,25 GHz + 1 MB L3 Cache, 256 MB RAM, 80 GB diskem, Combo mechanikou (DVD-ROM/CD-RW) a kartou ATI Radeon 9000 Pro. Cena této konfigurace je v USA 1299 USD, v Evropě 1199 Euro, u nás by to tedy mohlo být něco kolem 40 000. Podle našich informací tedy po vyprodání skladu budou až do srpna dostupné tyto konfigurace, je možné, že se objeví ještě silnější varianta - to budeme vědět pravděpodobně až se objeví nový ceník. V praxi možná bude i tato akce zajímavou volbou pro ty, kdo potřebují dovybavit studio za co nejmenší peníz - nejlevnější G5 bude o nějakých 20-25 000 Kč dražší.

GCC nebo ICC?

Krátce po uvedení nových počítačů se objevil relativně kritický článek, poukazující na některé nesrovnalosti ohledně syntetických SPEC testů, které si Apple nechal provést - podle autora byly Macy v některých případech zvýhodněné, například lepším nastavením kompilátoru, vypnutím HyperThreadingu u Intelů tam, kde by mohl pomoci a naopak a také použitím obecného kompilátoru GCC (a k tomu bez podpory pro SSE2 - obdoba AltiVec u Intelu) namísto použití kompilátoru ICC, specializovaného na Intel procesory. Kromě toho Apple klade velký důraz na výkon v plovoucí řádce, zatímco běžné aplikace používají hlavně operace s pevnou desetinou čárkou. V praxi tak podle čísel, které pro dané testy publikovaly sami výrobci (Dell a Intel) vychází výkon Power Maců G5 hůř, než uvádí Apple (podle autora zaostává poměrně výrazně).

Pokud vás podobná témata zajímají, tak si můžete počíst (v angličtině), my ostatní si počkáme, jak dopadne praktické použití v běžné práci. Nelze pochybovat o tom, že každý výrobce publikuje co nejzářnější výsledky, proto asi nikdo nevěří podobným testům na 100%, ale raději se řídí vlastními zkušenostmi. Bohužel, díky rozdílným softwarovým architekturám není ani aplikační porovnání vždy to pravé, co přesně ukáže možnosti jedné nebo druhé platformy - některé aplikace prostě nejsou pro jednu platformu zdaleka tak optimalizované jako pro druhou (viz nedávný článek o After Effects, jak dosáhnout výrazně vyššího výkonu na duálním stroji). Pokud vás tedy baví "přestřelky" Mac vs. PC, které nyní mají novou šťávu, tak se klidně bavte dál, tyto diskuse asi neskončí nikdy, vždy bude někdo ochotný slepě zastávat pozice jedné či druhé strany.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: