Power Mac G5 (na chvíli) v Praze - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Power Mac G5 (na chvíli) v Praze

27. srpna 2003, 00.00 | V úterý, 26. srpna, byl v Praze za účasti zástupce Apple Europe na náš trh oficiálně uveden nový počítač, Power Mac G5. Distributor počítačů Apple v ČR, společnost CDS, také ohlásila otevření firemního internetového obchodu s počítači Apple pro koncové uživatele, plánované na polovinu září.

Jak jsme již avizovali, v úterý, 26. srpna se v Praze konala tisková konference společnosti CDS (byť tiskové zprávy tvrdí, že se teprve uskuteční 26. září...). Hlavním bodem programu bylo oficiální uvedení nového počítače Power Mac G5 na český trh, kromě toho však společnost CDS ohlásila vstup do oblasti prodeje koncovým zákazníkům prostřednictvím svého internetového obchodu.

Power Mac G5

Hlavním lákadlem byl samozřejmě nový počítač, Power Mac G5, který byl až do toho správného okamžiku ukryt pod bílou plachtou. Uvedení se konalo za účasti pana Iana Beaudeta, obchodního manažera pro naši oblast (CEMEA), samotné představení nového počítače však bylo pod taktovkou Petra Němečka, marketingového manažera CDS.

Podrobně informovat o technických parametrech nových počítačů by v případě čtenářů našeho serveru bylo nošením dříví do lesa - od ohlášení v červnu jsme se již o nových počítačích zmiňovali častokrát - všechny publikované články naleznete ve speciálním seriálu, věnovaném právě Power Macu G5.

Power Mac G5, prezentovaný na tiskové konferenci, byl přivezen panem Beaudetem speciálně pro tuto příležitost a bohužel také následně putoval zpět do Francie. Podle informací, které jsme získali, by se měly první počítače dostat do ČR v první dekádě září - počítače se v Evropě začaly k distributorům a dealerům rozesílat v pondělí, pokud tedy vše půjde jak má, můžeme se těšit na dva z celkem tří nabízených modelů - 1,6 GHz a 1,8 GHz. Duální stroje na 2 GHz se budou dodávat až v průběhu října.

Kromě možnosti praktického seznámení s počítačem (stále spíše ze stránky konstrukční, než přímo testování možností, na to bylo málo času) jsme se také zeptali na některé otázky, které zajímají nás i naše čtenáře.

Kompromisy, na které často upozorňují čtenáři, tedy především pozice pouze pro dva interní disky a absence možnosti připojení IDE disku, jsou podle názoru pana Beaudeta dané snahou o co nejúčelnější využití prostoru uvnitř počítače - i když je nový model výrazně větší než Power Mac G4 (viz fotka), nezdá se, že by se místem zbytečně mrhalo, ovšem vše je podřízené snaze o co nejefektivnější vyřešení prostoru z hlediska chlazení. Proto jsou pro Serial ATA disky vyhrazené pouze dvě pozice, což však poskytuje teoretickou kapacitu 500 GB. Pokud zákazník potřebuje výrazně vyšší kapacity, ať už například pro zpracování digitálního videa nebo pro archivaci, měl by se poohlédnout po jiném řešení, jako je například diskové pole XServe RAID. Kdo se nechce vzdát svého IDE disku s daty, může si pořídit některý z nabízených externích FireWire převodníků, do kterého disk umístí. Je nutno podotknout, že počítač je proti G4kám opravdu tichý.

Zajímali jsme se, jak to bude s podporou procesoru G5 v rámci profesionálních aplikací od Apple - připomeňme, že Adobe uvedlo zásuvný modul, který využívá možností procesoru G5, Emagic nabízí novou verzi Logic Platinum, která je pro použití na G5 nutná a Microsoft se potýká s naprostou nefunkčností Virtual PC na nových počítačích. Podle pana Beaudeta se obecně napsané aplikace, které nebyly nějakým způsobem speciálně vyladěné pro procesory G3/G4, dají na novém procesoru spouštět bez jakýchkoliv výkonnostních ztrát, ovšem aplikace, které byly upravované pro maximální využití možnosti G4 si mohou změny vyžádat. Apple žádné podobné dodatečné úpravy pro nové aplikace neplánuje - dá se totiž předpokládat, že jak FinalCut Pro 4, tak DVD Studio Pro 2 budou již kód, optimalizovaný pro G5,obsahovat - zda tomu je opravdu tak však zjistíme až při rychlostních testech.

Snažili jsme se také zjistit, kde je zádrhel s dodávkami počítačů Power Mac G4, schopných startu do Mac OS 9 a i Mac OS X, které jsou v současné době nabízené za velmi výhodných cenových podmínek, ovšem zájemci již i několik týdnů čekají na dodání počítačů. Podle pana Beaudeta je problém na straně Applu, který podle všeho velmi výrazně podcenil zájem zákazníků o tyto již defacto výběhové počítače. Vzhledem k tomu, že kapacita továren je omezená a přechází se na výrobu Power Maců G5, je prostě počítačů dočasně nedostatek - dá se však předpokládat, že se problém s dodávkami brzy vyřeší a především, Power Mac G4 podle slov Apple zůstane i nadále v nabídce do té doby, dokud o něj budou mít zákazníci zájem.

One more thing...

Společnost CDS, distribuující počítače Apple v ČR, oznámila otevření internetového obchodu s počítači Apple, určeného pro běžné koncové zákazníky, obchod bude otevřen zhruba v půlce září. Tímto chce CDS poskytnout obdobné služby, jaké nabízí firma Apple a její distributoři v USA, západní Evropě a některých středoevropských zemích (například v Polsku už nějaký pátek funguje internetový obchod místního distributora, firmy SAD).Firma CDS neočekává, že by rozšiřovala své maloobchodní aktivity další směrem, například otevřením "kamenného" obchodu Apple Store v Praze.

Zajímavé je, že tato informace, která ve výsledku může mít výrazný dopad na trh s počítači Apple u nás, byla publikovaná ve stejný den, jako (obdobně důležitá) informace o akvizici společnosti Sir Computers firmou MacSource - tedy jednička na trhu pohltila jiného významného hráče - k této akvizici se vrátíme v zítřejším článku.

Cílem internetového obchodu firmy CDS je nabídnout stejné možnosti, jaké má uživatel kdekoliv jinde ve světě - tedy nakupovat zboží přímo do společnosti Apple, resp. distributora, včetně možnosti snadného rozšíření konfigurací o dalších položky. V praxi tedy bude možné například dokoupit paměť či další disk, nepůjde však o klasické Build-to-order (BTO) počítače, nabízené na webovém Apple Store v USA a západní Evropě, které umožňují například nahrazení grafické karty lepším modelem (s doplacením rozdilu) a podobně - BTO konfigurace jsou dostupné na přání prostřednictvím běžné dealerské sítě, samozřejmě je nutné počítat s delší dodací lhůtou, protože počítač je skutečně kompletován na přání přímo v továrně. Ovšem i možnost objednávek BTO konfigurací by měl internetový obchod společnosti CDS výhledově poskytovat.

Na internetovém obchodě společnosti CDS budou počítače prodávané za doporučené koncové ceny, včetně klávesnic u stolních počítačů a dvouleté záruky a ceny budou uváděné včetně DPH. K uvedeným cenám se bude připočítávat pouze poštovné a balné. Zaměření obchodu je zcela jasně orientované na běžného spotřebitele, nikoliv pro velké zákazníky - obchod nabídne možnost bezproblémové koupě zboží přímo od distributora, ovšem s podstatě nulovou možností jakéhokoliv vyjednávání o ceně a také bez dalších dodatečný služeb, které mohou poskytovat běžní dealeři. K dispozici by měla být informační linka pro konzultace, záruční servis bude zabezpečený prostřednictvím standardního smluvního partnera (tedy podle všeho společnosti Český servis). Podle společnosti CDS by tento krok měl přispět také k lepší dostupnosti počítačů Apple v oblastech, kde není dealerská síť příliš aktivní - ačkoliv samozřejmě již delší dobu existuje možnost zakoupení počítačů Apple přes internet od některých z prodejců, nabídka přímo od distributora může být pro zákazníka důvěryhodnější.

Zatím není jasné, na jaké adrese bude obchod k dispozici, dá se však předpokládat, že to bude v rámci domény Apple.cz. Aplikace obchodu je vytvořená v programovacím prostředí WebObjects a vytvořila ji firma OCSoftware Ondřeje Čady, jehož články můžete číst na našem serveru. CDS počítá s tím, že tento projekt může sloužit také jako reference pro technologii WebObjects. Kromě tohoto obchodu pro koncové zákazníky společnost CDS hodlá zprovoznit také internetový obchod pro svou dealerskou síť.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: