Apple oznámil 2 miliony prodaných iPadů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple oznámil 2 miliony prodaných iPadů

2. června 2010, 00.00 | Počet prodaných iPadů již překročil dva miliony, a to prodej mimo USA teprve začal, Apple nestíhá uspokojovat poptávku.

Názory na iPad se, mírně řečeno, hodně různí (o čemž svědčí i názor Františka Fuky na tento přístroj zveřejněný na Lupě, doprovázený obsáhlou a bouřlivou diskusí), očividně se však najde dost lidí, kteří si ho koupí, ať už jsou jejich důvody jakékoli.

A toto pondělí Apple oznámil překonání dalšího milníku v odbytu, vydal tiskovou zprávu, jejíž titulek uvádí, že prodal 2 miliony iPadů za méně než 60 dní. Připomeňme, že dosažení prvního milionu Apple ohlásil shodou okolností též v pondělí 3. května, další milion iPadů se tak prodal za skoro stejné časové období.

Apple nestíhá uspokojovat zájem zákazníků

Průměrně to tak vychází na 35 700 kusů za den, jenže prodej nepochybně nebude v čase rovnoměrný a navíc nyní bude třeba brát v potaz vliv dalších zemí vedle USA, z nichž však budou přesnější čísla známá až za několik dní (budou-li příznivá, lze čekat, že se jimi Steve Jobs pochlubí příští pondělí ve svém zahajovacím projevu na konferenci WWDC 2010).

Tisková zpráva samozřejmě zmiňuje, že se o minulém víkendu iPad začal prodávat v devíti dalších zemích světa, ale není z ní jasné, zda do oněch dvou milionů jsou již započteny také tyto země (nejspíš však nanejvýš pouze z části, protože první odhady prodejů pro nové země mluvily o stovkách tisíc kusů a celkový objem předběžných objednávek jenom v Evropě měl dosáhnout 900 000, jenže zdaleka ne všechny už byly vyřízeny).

V tiskové zprávě si Steve Jobs nepřekvapivě pochvaluje, že zákazníci po celém světě „zažívají kouzlo iPadu“ a líbí se jim stejně jako Applu. Zajímavější je ale následující věta, že oceňují jejich trpělivost a usilovně pracují na tom, aby vyrobili dostatek iPadů pro všechny. To představuje docela jasné přiznání, že Apple současnou poptávku nestíhá uspokojovat.

Přesto hodlá s iPadem pronikat do dalších zemí, tisková zpráva uvádí, že v červenci se objeví v nových devíti zemích (vedle současných deseti) a později během roku přibudou ještě další.

Tisková zpráva nepřináší mnoho konkrétních údajů

Zpráva přirozeně též zmiňuje, že se na App Store nabízí 5 000 aplikací napsaných přímo pro iPad, přičemž celkový počet aplikací obchodu činí 200 000, stejná čísla se však objevila již při oznámení prvního milionu prodaných iPadů (ostatně to bylo před necelým měsícem).

Žádné další konkrétní údaje zpráva neobsahuje, nezmiňují se ani počty stažení aplikací nebo elektronických knih, proto si nelze udělat představu, jak se vyvíjejí tyhle veličiny (Apple ovšem údaje nezveřejňuje obvykle tehdy, když nejsou tak úplně příznivé).

Zatím to tedy vypadá, že poptávka po iPadech nejenom neslábne, ale díky průniku na nové trhy by se dokonce mohla ještě zvyšovat, důležité samozřejmě bude, jak dlouho to ještě vydrží, příští měsíce ukážou, jestli bude iPad následovat iPhone a iPod touch, jejichž odbyt zůstává poměrně silný i poté, co opadla vlna prvotního nadšení.

iPad těží z dosavadních úspěchů mobilní platformy Applu

MacRumors k tomu připomíná, že Applu trvalo dva roky, než prodal 2 miliony kusů původního iPadu a první iPhone k udání takového množství potřeboval čtyři měsíce, už však neříká, že iPad má mnohem lepší výchozí pozici.

iPod přišel na trh za zcela jiné situace, kdy přenosné hudební přehrávače teprve začínaly, navíc tehdy toho zase tolik neuměl (a především ještě neexistoval obchod iTunes Store). Také první iPhone byl v mnoha ohledech neznámou novinkou a hlavně se pro něj zatím nenabízely aplikace, App Store se rozběhl až o rok později.

Na to vše naopak iPad úspěšně navazuje, právě jeho kompatibilita s iPhone OS a App Store jistě pomáhá přilákat zájemce, díky ohromné uživatelské základně iPhonů a iPodů touch kupci do značné míry „vědí, do čeho jdou“.

Další podrobnosti o odbytu iPadu se možná dozvíme již příští pondělí a udrží-li se dosavadní trendy, mohl by Apple zanedlouho oznamovat prodej třetího milionu kusů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: