Dění okolo iPhonu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění okolo iPhonu 4

18. června 2010, 00.00 | Za první den obdržel Apple 600 000 předběžných objednávek iPhonu 4, dlouhé jsou i rezervační seznamy v kamenných obchodech a na Webu se prodlužují dodací lhůty. V App Store se začínají objevovat první aplikace podporující iOS 4. A mobilní verze iMovie bude fungovat pouze na iPhonu 4.

Prodej nového iPhonu 4 se spustí příští čtvrtek 24. června v pěti zemích světa, především ovšem v USA, a tak není divu, že přibývá zpráv o něm, především se ukazuje, že zákazníci mají o nový telefon ohromný zájem:

Počet předběžných objednávek iPhonu 4 za první den dosáhl 600 000

V úterý začal Apple (a též mobilní operátoři v dotyčných zemích) přijímat předběžné objednávky iPhonu 4, zájem zákazníků však byl tak silný, že servery webových obchodů nezvládaly vyřizovat jejich požadavky.

Přesto mnozí z nich své objednávky nakonec podali, protože Apple už ve středu oznámil, že jen za první den dostal 600 000 předběžných objednávek nového iPhonu (vydal k tomu stručnou tiskovou zprávu).

Podle Applu to je největší počet předběžných objednávek, jaký kdy obdržel za jeden den a říká, že to bylo mnohem víc, než očekávali, což vedlo ke zmíněným potížím. Za ně se Apple ve svém sdělení zároveň omlouvá a doufá, že se neuspokojení zájemci vrátí do obchodů Applu nebo operátorů, až bude iPhone 4 na skladu.

Obdobný nápor zájemců museli zvládat také mobilní operátoři nabízející nový iPhone, jak německý Deutsche Telekom, tak americký AT&T ohlásili desetinásobek předběžných objednávek ve srovnání se zahájením prodeje iPhonu 3GS minulý rok.

S takovou zátěží měli pochopitelně značné potíže, AT&T dokonce dočasně pozastavil příjem objednávek na svém webu (údajně neprovedl předběžné testy, což by byl trestuhodný nedostatek prozíravosti, vzhledem k tomu, že zatím byl zájem o nový iPhone v USA vždy značný a iPhone 4 přináší skutečně významná vylepšení).

Problémy měl v úterý též německý Deutsche Telekom, podobné to bylo i v Británii a Japonsku, pouze ve Francii zůstávala situace klidnější.

A značný nápor zákazníků zřejmě 24. června zažijí také kamenné obchody, soudě podle uniklých dat o předběžných rezervacích iPhonu 4 k osobnímu odběru v konkrétních obchodech.Boy Genius Report totiž získal informace o počtech těchto rezervací pro některé kamenné obchody Applu v USA.

Zpráva sice není příliš konkrétní, ale uvádí, že velký obchod v New Yorku (asi ten na 5. Avenue) jen v úterý přijal přes 2 200 rezervací, pro dva obchody v Kalifornii jich bylo 1 000 a 1 400, zatímco menší obchody v Bostonu a v Texasu obdržely 800 a 900 rezervací.

Jsou to sice jenom kusé údaje, ale lze předpokládat, že v dalších dnech tato čísla ještě narostou, navíc kromě Applu budou iPhone 4 v USA nabízet ještě AT&T, Best Buy, Radio Shack a Walmart, takže by uvedení iPhonu 4 na trh mohlo znamenat nový rekord (už se objevily odhady, že se za první víkend prodají dva miliony kusů, což se při zmíněných předběžných číslech jeví jako docela reálné).

Otázkou zůstává, zda Apple vůbec stačí takovou poptávku uspokojit, dá se ale předpokládat, že do obchodů naveze velkou zásobu telefonů a možná právě to způsobilo, že se dále posunuly dodací lhůty ve webových obchodech, zatímco ve středu dopoledne pro nové objednávky udávaly vyřízení do 2. července, později se termín posunul až na 14. červenec (to se týká třeba USA a Velké Británie, francouzský obchod Applu stále slibuje odeslání do 2. července).

Avšak toto datum znamená termín odeslání objednaného zboží, takže k zákazníkovi telefon dorazí ještě o něco později, pravděpodobně až 19. července, tedy 25 dní po oficiálním zahájení prodeje iPhonu 4.

V App Store se objevují první aplikace podporující iOS 4

iPhone 4 se začne prodávat příští čtvrtek, ale již v pondělí 21. června by měl Apple uvolnit iOS4 pro stávající iPhony a iPody touch (s výjimkou přístrojů první generace, ty iOS 4 již nepodporuje).

Proto těžko překvapí, že se už v průběhu tohoto týdne počaly objevovat zprávy o příchodu prvních aplikací podporujících iOS 4 do App Store. Zatím je jich samozřejmě málo, patří k nim například nová verze klientské aplikace internetové úložné služby Dropbox (kterou MůjMac popsal loni v létě).

Tato aplikace pro iPhone existuje již dlouho (a později přidala také podporu iPadu), ale nyní se na App Store nabízí verze 1.2.2, jež mezi novinkami uvádí právě kompatibilitu s iOS 4 (jinak tato verze přináší jen drobné opravy chyb), pravděpodobně bude podporovat multitasking, takže službu Dropbox bude možné používat vedle dalších aplikací.

Dá se předpokládat, že takovýchto aplikací začne přes víkend přibývat, aby byly připraveny na pondělní premiéru iOS 4, půjde nejspíš hlavně o podporu multitaskingu, vzhledem k tomu, jak ho Apple implementoval (využívají se k tomu odpovídající systémové služby).

Aplikace iMovie bude určena pouze pro iPhone 4

Steve Jobs představil na WWDC 2010 také aplikaci iMovie pro iPhone, mobilní verzi střihového programu z Macu (tvořícího součást mediálního balíku iLife).

Ovšem už před pár dny se ukázalo, že tato aplikace bude použitelná pouze na novém iPhonu 4.

První takovou zprávu přinesl server TidBits, od zdrojů u Applu se dozvěděl, že aplikace bude pracovat jen na novém modelu, ale na iPhonu 3GS nikoli, potřebuje totiž výkon SoC čipu A4 (jehož jádro tvoří 1GHz Cortex-A8, zatímco v iPhonu 3GS běží stejný procesor jenom na 600 MHz).

iPad sice obsahuje stejný čip, ale ani na něm iMovie fungovat nebude, pravděpodobně proto, že je napsané přímo pro nový displej Retina s vysokou hustotou pixelů (časem by se ovšem mohla objevit verze iMovie pro iPad, nejspíš ale až potom, co Apple na podzim vydá iOS 4 pro iPad).

Mobilní verze iMovie zatím navíc neumí přenášet zpracovávané projekty do iMovie na Macu, filmy nyní lze pouze exportovat nebo synchronizovat s iTunes, ale i to by se mohlo změnit. Macworld tyto informace potvrzuje, program se pravděpodobně objeví v App Store 24. června (v den zahájení prodeje iPhonu 4) a bude stát 4,99 USD, zřejmě však jen v těch zemích, kde se bude prodávat nový iPhone.

Brzy poté ale jistě počne aplikací určených pouze pro iPhone 4 přibývat, podobně jako tomu bylo s aplikacemi napsanými přímo pro iPad (mimochodem, již o minulém víkendu překročil počet aplikací pro iPad a univerzálních aplikací hranici 10 000), výše zmíněná vlna zájmu o nový iPhone naznačuje, že by rozmach aplikací pro nový iPhone mohl být ještě prudší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: