Poznámky ke službě iCloud - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Poznámky ke službě iCloud

20. června 2011, 00.00 | Apple nově využívá starší neplatné účty MobileMe pro přechod na iCloud. A iCloud bude zřejmě automaticky řešit konflikty synchronizace.

Na zahájení konference WWDC 2011 Steve Jobs představil novou službu iCloud, jež nahradí dosavadní službu MobileMe.

Plná verze služby bude sice dostupná až na podzim, po uvedení iOS 5 pro koncové uživatele, ale už teď se dají používat některé její funkce a samozřejmě stále přicházejí další informace o ní, zde se podíváme na dvě takové zprávy:

Již neplatné účty MobileMe se využívají pro přechod na iCloud

Jak zjistil 9to5mac, už neplatné účty MobileMe Apple opětovně využívá v rámci přechodu na iCloud. Když se totiž použily přihlašovací údaje účtu MobileMe, který již dávno přestal být platný, ukázalo se, že Apple takovéto účty už převedl na novou službu iCloud.

Funguje to ale pouze pro klienty s odpovídajícím softwarem, konkrétně pro přístroje s iOS 5 a pro Macy s Mac OS X Lion (a s nainstalovanou beta verzí klienta pro iCloud). Uživatelské jméno a heslo pro starý účet MobileMe bude poté fungovat jako identifikátor Apple ID pro iCloud.

Je to dáno tím, že příslušné webové aplikace MobileMe, nabízené na adrese me.com, již nefungují těm, kdo své stávající účty MobileMe převedli na iCloud (potřebný postup je však zatím dost složitý a zjevně je určen pouze pro vývojáře, ostatně potřebné softwarové platformy jsou zatím dostupné jenom v beta verzích).

Z Webu tak už nelze přistupovat k poště, kalendářům či kontaktům. Samozřejmě lze nadále používat odpovídající aplikace iOS 5 či Lionu, ale webové aplikace nikoli. Jedinou výjimku tvoří funkce „Find my iPhone“, ta zůstává stále použitelná, což je ovšem jistě dáno tím, že od vydání iOS 4.2 již není vázaná na účet MobileMe.

Zatím není příliš jasné, jak tomu bude s webovými aplikacemi pro iCloud. Možnosti jsou v podstatě tři. Buď nakonec opět obnoví podporu stávajících aplikací MobileMe, nebo nabídne své vlastní nové webové aplikace, anebo prostě žádné webové aplikace už vůbec nabízet nebude.

Současná beta verze služby webové aplikace nepodporuje, ale je dost pravděpodobné, že se již pracuje na jejich nových verzích. The Loop soudí, že se webové rozhraní pro iCloud už připravuje a připomíná poznámku Johna Grubera na jeho blogu Daring Fireball, podle níž závěry některých komentátorů, že webové aplikace MobileMe prostě přestanou existovat po 30. červnu 2012, kdy Apple ukončí službu MobileMe jako takovou, jsou mylné.

Gruber se naopak domnívá, že do té doby Apple webové rozhraní pro iCloud vyvine. Určité náznaky, že Apple již podniká přípravné kroky v tomto směru, se už objevily.

Zatím jsme sice odkázaní pouze na dohady a nepřímé náznaky, ale lze předpokládat, že na podzim, po spuštění plné verze služby iCloud, budeme vědět víc. Dělat totiž závěry pouze z Jobsova projevu na WWDC 2011 by nebylo příliš moudré, je zřejmé, že tam představil jen ty nejvýznamnější novinky, které se již daly předvést ve funkčním stavu. Webové aplikace (a nejspíš i další věci) ještě nebyly hotové, a tak se o nich v San Franciscu prostě nemluvilo.

iCloud asi bude automaticky řešit konflikty synchronizace

S Johnem Gruberem souvisí také další zpráva týkající se vlastností služby iCloud. Jak informuje MacStories, v nejnovější epizodě (z minulého čtvrtku) diskusního pořadu The Talk Show, v níž Dan Benjamin probírá s Johnem Gruberem nejnovější dění okolo Applu po WWDC, Gruber mimo jiné uvedl, že podle jeho názoru bude iCloud zahrnovat základní systém správy verzí, díky němuž se již nebude objevovat dialog o konfliktech synchronizace souborů, tak jako v MobileMe.

V MobileMe to funguje tak, že se zobrazí dialogové okno, když si systém myslí, že má dvě různé verze téhož souboru. V tomto okně musí uživatel ručně vybrat verzi souboru, jež se má zachovat, čímž konflikt vyřeší. To se podle Grubera ve službě iCloud změní. Místo aby se zeptala uživatele, rozhodne sama, jaká verze dané položky (položky adresáře, záložky webového prohlížeče, a tak dále) je ta správná. Uživatele se služba už ptát nebude.

Navíc by proti MobileMe měla iCloud mít systém správy verzí s uživatelským rozhraním dovolujícím „výpravy zpět v čase“, v něm půjde vybrat starší verze souborů. Měla by to tedy být jakási obdoba Time Machine nebo ještě spíše systému správy verzí Versions zavedenému v Lionu.

Gruber dále řekl, že nejde jen o jeho domněnku, tohle prý skutečně ví. A jako příklad toho, že Apple již podobný systém provozuje, uvedl aplikaci iBooks pro iOS. Když máte na iPhonu a na iPadu stejnou elektronickou knihu, kterou po odpojení od sítě nalistujete na těchto přístrojích na různé stránky a poté přístroje zase připojíte a knihy se znovu sesynchronizují přes servery iTunes, aplikace neohlásí žádné konflikty, vše si srovná sama. A takhle to v iBooks fungovalo ještě předtím, než se objevila beta verze iOS 5 a služba iCloud.

Když si ještě uvědomíme, že Lion správu verzí obsahuje, zdá se skutečně logické, aby také služba iCloud na svých serverech poskytovala něco podobného. A to, že Steve Jobs o něčem takovém na WWDC nemluvil, nemusí mnoho znamenat, iCloud se stále ještě nachází v beta verzi, plná verze bude dostupná až na podzim.

A dá se očekávat, že tato plná verze bude umět víc než jen to, co Steve Jobs předvedl v San Franciscu. Je to stejný případ jako s výše probíranými webovými aplikacemi pro iCloud, na podzim by se mělo ukázat, zda budou skutečně dostupné jak tyto aplikace, tak také další nové funkce včetně automatického řešení synchronizačních konfliktů a systému správy verzí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: