Nové PowerBooky G4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Nové PowerBooky G4

17. září 2003, 00.00 | Nové PowerBooky byly očekávané již pěkně dlouho. Nyní jsme se všichni konečně dočkali a na trh se dostávají tři nové modely - dva pouze vylepšené o rychlejší procesor, 15" verze je zásadní inovací PowerBooku G4 Titanium, rozdíl není pouze v obalu.

Nové PowerBooky byly očekávané již pěkně dlouho, spekulace se točily nejen kolem technických specifikací, ale když už konečně Apple tyto stroje uvede a také kde je problém, že se uvedení stále odkládá. Všichni jsme se konečně dočkali a na trh se dostávají tři nové modely - dva pouze vylepšené o rychlejší procesor, 15" verze je zásadní inovací PowerBooku G4 Titanium, rozdíl není pouze v obalu.

Všechny PowerBooky mají shodný design, tedy použití hliníkového obalu s oblými hranami, s vyvedením rozhraní na bočních stranách (a nikoliv na obtížně dostupné zadní, jak tomu bylo u Titania) a také další prvky jsou podobné - jedná se o tři různě velké "bratříčky", kde si ten správný model vybere snad každý.

Jednou z výrazných novinek, která všechny nové modely spojuje, je použití nového procesoru od Motoroly, PowerPC 7457. Tento procesor má nejen větší L2 cache, 512 kb, ale předpokládá se, že už také konečně plně podporuje DDR paměti, které Apple používá - dá se to mimo jiné usuzovat z toho, že Apple již nepoužívá L3 cache paměti, bez kterých se jinak výkon procesorů PowerPC G4 celkem výrazně propadal (pravě díky pomalému přístupu k paměti).

K tomu by nemělo být nutné na nové počítače čekat tak dlouho, jako na modely v lednu - jsou dostupné ihned.

PowerBook G4 12"
Tento nejmenší model s 12" LCD s rozlišením 1024x768 bodů se dočkal několika z změn - rychlejšího procesoru, novější grafické karty a také Apple splnil nejčastější požadavek uživatelů. Nový PowerBook používá stejně jako ostatní modely nový procesor od Motoroly, v tomto případě na rychlosti 1 GHz. Grafická karta Nvidia GeForce 4 Go 420 byla nahrazena modelem Nvidia GeForceFX Go5200, opět vybavená 32 MB DDR video paměti. A také Apple vyslyšel nejčastější přání zákazníků a nahradil analogový výstup videa digitálním výstupem mini-DVI (převodník na plné DVI přiložen). Na externím monitoru lze zrcadlit obraz z počítače a nebo ho použít na rozšíření pracovní plochy, počítač lze provozovat i se zavřeným displejem (což ostatně platí i pro všechny další PowerBooky). Všechny PowerBooky jsou nyní také vybavené rozhraním USB 2.0 (samozřejmě kromě FireWire 400).

V nabídce jsou dvě konfigurace - jedna s combo mechnikou (tedy DVD-ROM/CD-RW) a jedna se SuperDrivem s dvojnásobnou rychlostní zapisování DVD-R. Standardní výbava je s 40 GB pevným diskem (4200 otáček, ATA/100) a 256 MB DDR RAM (PC2100 - DDR 266). Maximální kapacita je nyní 1,25 GB RAM, tedy dvojnásobek proti předchozí verzi. Notebook je vybaven Bluetooth a je připraven pro osazení AirPort Extreme modulem. Samozřejmostí jsou další rozhraní - dva porty USB 2.0, 10/100 Ethernet, modem V.92 a jeden port FireWire 400. Počítač má vydržet až 5 hodin provozu na baterie.

Ceny obou konfigurací zůstaly shodné, 1599 USD za verzi s Combo mechanikou a 1799 USD za SuperDrive mechaniku.

PowerBook G4 15"
Na tento model uživatelé čekali pěkně dlouho - poslední verze Titania byla uvedená před více než desíti měsíci. Nyní tu je nový model, který se zařadil po bok v lednu uvedených PowerBooků - zachovává si sice stejný LCD displej s úhlopříčkou 15,2" s rozlišením 1280x854 bodů, ovšem další prvky jsou již aktualizované. To samozřejmě začíná hliníkovým obalem s příjemně oblými hranami, s rozměry takřka shodnými s předchůdcem - maličké rozdíly v neprospěch nové verze se však přesto najdou - tloušťka je 2,8 cm (byla 2,6), šířka 34,8 cm, hloubka 24,1 a váha 2,5 kg (byla 2,45 kg). Vyšší konfigurace má také rychlejší procesor na 1,25 GHz, nižší zůstává na 1 GHz. Oba modely používají grafický čip ATI Radeon Mobility 9600 s 64 MB DDR RAM, což je jedině dobře, neboť volba pomalejších variant čipu od Nvidie byla u lednových notebooků poměrně kritizovaná.

Modely se kromě rychlosti procesoru liší v dalších parametrech - základní paměť (256 MB vs. 512 MB), pomalejší varianta má pouze 60 GB disk a combo mechaniku, zatímco 1,25 GHz konfigurace používá 80 GB disk a SuperDrive. Vyšší verze má také standardně zabudovaný modul pro AirPort Extreme a podsvícenou klávesnici s regulací podle okolního osvětlení, kterou známe z PowerBooku 17" - tyto dvě věci jsou u 1 GHz verze pouze jako doplněk. Počítač používá DRR paměti 333 MHz (PC 2700), maximální kapacita je nyní 2 GB. Bohužel nepříjemné je, že u modelu s 512 MB se dodávají obsazené obě paměťové pozice, tak jak tomu bylo i u 17" verze.

Rozhraní uspokojí snad každého - počínaje dvěma USB 2.0 porty přes jednu zásuvku FireWire 400 a jednu FireWire 800 až po gigabitový Ethernet a modem v.52. Samozřejmostí je zabudovaná podpora pro Bluetooth, v případě potřeby je také možné rozšířit počítač pomocí PC Card. K připojení displeje slouží standardní DVI konektor. Výdrž baterek by měla být 4,5 hodiny provozu.

Ceny počítačů jsou 1999 USD za verzi 1 GHz (combo, 256 MB RAM, 60 GB disk, bez podsvětlené klávesnice) a 2599 USD za konfiguraci s 1,25 GHz procesorem, 512 MB RAM, SuperDrivem, 80 GB diskem a podsvětlenou klávesnici.

PowerBook G4 17"
Apple vylepšil svou vlajkovou loď, osazenou obřím displejem o úhlopříčce 17" a rozlišení 1440x900 bodů, tedy shodným s tím, který je například v iMacu. Zde je také použit nejrychlejší procesor na frekvenci 1,33 GHz. Grafická karta je opět Radeon Mobility 9600 s 64 MB RAM, dále tu máme 512 MB DDR RAM (333 MHz) s maximem na 2 GB, 80 GB disk, SuperDrive opět s 2x rychlostí zápisu a vše ostatní, co je jen možné u Apple do notebooku dostat - všechny typy rozhraní, tedy USB 2, FireWire, FireWire 800, Gigabit Ethernet, AirPort Extrem, modem, Bluetooth, slot pro PC Card. Samozřejmostí je klávesnice s podsvětlením. Jelikož je počítač větší, pojme také větší baterii a nabídne 4,5 hodiny provozu stejně jako 15" model. Jelikož u tohoto modelu není tolik novinek jako u 12" a 15" verzí, Apple potěší také nižší cenou, která spadla o 300 USD na 2999 USD.

Nové modely PowerBooků poměrně realisticky splňují očekávání uživatelů - na notebooky s procesory PowerPC G5 si ještě musíme počkat. Tato "rodina" však nabízí ucelenou nabídku od nejmenšího notebooku, který je možné sebou nosit opravdu kamkoliv, ovšem umožňuje v případě potřeby i vypalovat DVD disky, až po "obra", vybaveného 17" LCD displejem, který s přehledem nahradí běžný stolní počítač. Doufejme také, že oddalování uvedení přispěje k lepší dostupnosti a zákazníci nebudou muset čekat tak, jako na počátku letošního roku.

Bluetooth klávesnice a myš
Kromě nových notebooků Apple uvedl ještě další nový hardware - dlouho a pečlivě připravované bezdrátové periferie, klávesnici a myš s podporou Bluetooth. Design se v podstatě neliší od současných zařízení, ovšem nikde nenajdete kabely.

Optická myš je čistě bílá, s možností zakrytí optického čidla a tím vypnutí celé myši. Napájení zajišťují dvě AA (tužkové) baterie, v dodávce to jsou litiové jednorázové baterie, které mají zajistit až tři měsíce provozu.

Klávesnice je shodná s "novou" klávesnicí, která se dodává k eMacům, iMacům a Power Macům někdy od jara - nenabízí možnost výškového nastavení, ale má pevný podstavec. Nyní se v něm nenacházejí USB porty, ale 4 AA baterie, které mají zajistit až devět měsíců provozu.

Kromě absence drátů by neměl uživatel poznat žádný rozdíl oproti běžným verzím. Ceny klávesnice a myší jsou po 69 USD, připojit ji lze k Mac OS X 10.2.6 a vyšším.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: