iCloud nabídne webové aplikace, avšak jen pro některé funkce MobileMe - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

iCloud nabídne webové aplikace, avšak jen pro některé funkce MobileMe

27. června 2011, 00.00 | Apple upřesnil podmínky přechodu z MobileMe na iCloud, pro základní synchronizační funkce budou webové aplikace existovat i nadále, avšak publikování přes iWeb, MobileMe Gallery a iDisk skončí bez náhrady.

V zahajovacím proslovu konference WWDC 2011 představil 6. června Steve Jobs novou bezplatnou službu iCloud, jež nahradí stávající (placenou) službu MobileMe.

Dohady o webových aplikacích pro iCloud

Tehdy ovšem popsal jen některé její hlavní vlastnosti, ale řada podrobností zůstala nejasná, především to, jak proběhne přechod z MobileMe a které její funkce budou zachovány. Hodně otázek vyvolalo hlavně to, že se Jobs vůbec nezmínil o webových aplikacích pro iCloud.

To jako vždy vedlo k různým dohadům, ale brzy se počaly objevovat náznaky, že by webové aplikace mohly být zachovány přinejmenším částečně a počalo sílit všeobecné přesvědčení, že se webové rozhraní pro iCloud vyvíjí, avšak v době konání WWDC 2011 ještě nebylo připravené k veřejnému předvedení.

Apple blíže popsal přechod z MobileMe na iCloud

A minulý pátek Apple konečně zveřejnil základního průvodce přechodem z MobileMe na iCloud, jenž na mnohé z těchto otázek odpovídá a především sděluje, které funkce MobileMe bude iCloud podporovat a jaké naopak budou ukončeny bez náhrady.

Na této stránce najdete seznam odpovědí na často kladené otázky spojené s přechodem z MobileMe na iCloud. Apple tam říká, že základní funkce MobileMe byly přepsány tak, aby hladce spolupracovaly s novou službou iCloud.

Těm, kdo měli k 6. červnu 2011 aktivní účet MobileMe, se jeho platnost automaticky a zcela zdarma prodlouží až do 30. června 2012, poté však již MobileMe nebude dostupná. Do té doby tak budou muset uživatelé přejít na iCloud.

Ostrá verze služby iCloud bude spuštěna letos na podzim (očekává se, že k tomu dojde současně s vydáním ostré verze iOS 5). Služba bude ovšem dostupná jen pro uživatele iOS 5 a Lionu (ten se má začít nabízet v průběhu července), přístupná bude též z PC s Windows Vista nebo Windows 7.

Základní synchronizační funkce se zachovají a budou pro ně webové aplikace

Nový dokument Applu upřesňuje, že iCloud bude nadále umožňovat, tak jako MobileMe, synchronizaci elektronické pošty, kontaktů a kalendářů a nadále bude poskytovat funkci Find My iPhone. Avšak zároveň ze zveřejněného seznamu podporovaných funkcí vyplývá, že některé významné prvky MobileMe nepřevezme. Publikování webů přes iWeb, MobileMe Gallery a iDisk totiž již iCloud podporovat nebude.

Namísto toho iCloud nabídne některé nové možnosti, konkrétně funkce „iTunes in the Cloud“, „Photo Stream“, „Documents in the Cloud“, automatické dodatečné stahování již zakoupených aplikací a elektronických knih na další zařízení uživatele a historii jejich nákupů a funkci zálohování a obnovy přes iCloud.

Seznam též konečně oficiálně odpovídá na otázku, budou-li existovat webové aplikace pro iCloud. Ano, budou, pro podporované funkce se bude nabízet webové rozhraní na icloud.com. Od podzimu budou příslušné webové aplikace dostupné pro elektronickou poštu, kontakty, kalendáře a Find My iPhone.

Možnosti přenosu dat z dále nepodporovaných funkcí

Funkce, jež iCloud podporovat nebude, však naštěstí nezmizí ihned. Apple uvádí, že hostování webů a galerií a používání iDisku budou možné i po přechodu na iCloud až do 30. června 2012. Poté ovšem přestanou být dostupné, uživatelé tak získají přechodné období, během něhož budou moci svá data přenést jinam.

Tento podpůrný dokument popisuje, jak přenést weby publikované pomocí iWebu na MobileMe na jiné hostingové služby využívající FTP.

Fotografie a filmy z MobileMe Gallery půjde přesunout více způsoby. Uživatelé Maců mohou svá fotoalba sesynchronizovat s programy iPhoto (od verze ’08 výše) nebo Aperture (verze 3 a vyšší) na svém Macu, anebo lze fotoalba a filmy stáhnout na Mac či PC s Windows přímo z Webu. Příslušné postupy Apple probírá tady.

A soubory uložené na iDisku, jež bude uživatel chtít zachovat, bude potřeba zkopírovat na Mac nebo PC postupem vysvětleným tímto dokumentem (přes webové rozhraní iDisku).

Zbývající upřesňující informace

Další synchronizační funkce MobileMe, jako třeba synchronizace různých prvků Mac OS X, konkrétně widgetů Dashboardu, hesel uložených ve svazcích klíčů (keychains), položek doku a systémových předvoleb, nebudou součástí služby iCloud. A narozdíl od výše jmenovaných funkcí pro ně nebude ani žádné přechodné období, přestanou pracovat ihned po přechodu z MobileMe na iCloud (což jejich dosavadní uživatele jistě nesmírně potěší).

Poštovní adresu z účtu MobileMe si však bude možné po přechodu na iCloud zachovat. Uživatelé s aktivním účtem MobileMe si po přechodu mohou uchovat původní adresu na me.com či mac.com a do nové služby půjde přenést dosavadní poštu, kontakty, kalendáře a též záložky webového prohlížeče. Podrobnosti přechodu a bližší pokyny k jeho provedení však Apple poskytne až po spuštění plné verze iCloud na podzim.

Ve svém seznamu odpovědí dále Apple poprvé oficiálně potvrdil, že bude možné získat další úložný prostor nad 5 GB poskytovaný základní bezplatnou verzí iCloud. Uvádí, že pro poštu, dokumenty a zálohování nabízí iCloud zdarma 5 GB úložného prostoru, což by mělo většině uživatelů stačit. Do této kapacity se navíc nezapočítává prostor pro zakoupenou hudbu, aplikace a elektronické knihy, ani pro fotografie uchovávané přes Photo Stream.

Přesto však ti, kdo budou potřebovat ještě více místa, si ho budou moci přikoupit, podrobnosti však Apple opět zveřejní až na podzim při spuštění plné verze iCloud. Potvrdily se tak dřívější pověsti, jež vycházely především z nepřímých náznaků v beta verzích iOS 5.

Zbývající možnosti zacházení s účty MobileMe

A na závěr nový dokument Applu upřesňuje, co se teď ještě dá dělat s účty MobileMe, většina z toho ale už je známá z dokumentů, které Apple zveřejnil hned po ohlášení služby iCloud na WWDC 2011, nyní to pouze dále upřesňuje.

Stávající účty MobileMe již nelze převést na rodinné předplatné ani nejde přikoupit dodatečný úložný prostor pro MobileMe. Pouze ti, kdo už mají rodinné předplatné, mohou zřizovat dodatečné účty MobileMe pro rodinné příslušníky. V případě rodinného předplatného pak bude možné, aby rodinní příslušníci své účty na iCloud převáděli samostatně a nezávisle na sobě tak, jak jim to bude vyhovovat, samozřejmě to ale musí udělat do 30. června 2012.

Ti, kdo si koupili krabicové balení MobileMe a dosud neuplatnili v něm obsažené aktivační kódy, mohou požádat o vrácení peněz (nové účty MobileMe nejde zřizovat, mimo výše uvedenou výjimku, již od 6. června).

Stávající účty MobileMe lze také kdykoli zrušit a uživatel dostane zpět peníze za zbývající nevyužitou dobu předplatného (do té se přirozeně nepočítá bezplatné prodloužení platnosti do konce fungování MobileMe). Po zrušení účtu uživatel už nebude moci funkce MobileMe využívat a jeho data budu odstraněna.

Řada uživatelů má samostatné účty pro iTunes Store a pro MobileMe. Ty nepůjde sloučit do jednoho společného účtu pro iCloud, místo toho bude možné převést účet MobileMe na iCloud a samostatný účet iTunes Store zůstane nadále platný pro nákupy a pro iTunes in the Cloud.

Některé funkce MobileMe asi budou muset nahradit služby třetích stran

Apple tak konečně jasně řekl, co bude nová služba iCloud podporovat, uživatele MobileMe však asi příliš nepotěšil. Základní funkce sice zůstanou zachovány a budou se skutečně nabízet webové aplikace pro přístup k nim, ale potvrdily se obavy, že některé funkce MobileMe nová služba zahrnovat nebude.

Pro služby webového hostingu, internetového úložiště a dokonce i synchronizace důležitých prvků Mac OS X se tak zřejmě uživatelé budou muset obrátit na třetí strany. Řada věcí se sice vyjasní až po spuštění ostré verze iCloud na podzim, ale už teď se zdá, že poskytovatelé synchronizačních a úložných internetových služeb by mohli získat četné další zákazníky, pokud nabídnou alternativu ke zrušeným funkcím MobileMe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

nebude tak zle

Autor: jindra Muž

Založeno: 27.06.2011, 17:44
Odpovědí: 0

Myslím, že nebude tak zle. Na fotky existuje spousta jinych serveru, osobne uz delsi dobu používám k plné spokojenosti Picassa, protože se mi jeví lepší a přehlednější. A podobných galerií je spousta. Na data bude prostoru dostatek ,pak existuje celkem slušný DropBox atd. Jediné, co možná bude trochu problém, bude iWeb, ale stranky v něm vytvořené jde nejenom hostovat na x jinych mistech ale osobně věřím jedné spekulaci, že jde defacto jen o datový soubor, který bude možné proto umístit i na iCloud , jako data. Uvidíme. Ale nemyslím si, že by Apple takto zkomplikoval život milionům lidí, kteří své stránky vytvořené v iWebu maji hostované na mobileme. I když je pravdou, že iWeb za poslední dva nebo možná už tři roky neprodělal žádné aktualizace a je proto možné, že ho apple pomaličku vypouští....

Odpovědět na příspěvek

RE: nebude tak zle

Autor: Pavel Dufek Muž

Založeno: 27.06.2011, 18:26

S tim nesouhlasim.
Export fotek atd je integrovan v systemu a tezko tam bude integrovana Picassa nebo neco jineho.

Ja ty galerie pouzivam hodne k praci a tohle je dalsi podpasovka od Apple.

Moc se mi to nelibi. Final Cut Pro X a ted tohle. Bojim se, co prijde zitra.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nebude tak zle

Autor: Petr Muž

Založeno: 28.06.2011, 00:03

I ja si nemyslim, ze by jen tak zlikvidovali galerie fotek a zejmena hosting webovych stranek vytvorenych v iWebu. Tim by nasr_li miliony lidi a to si Apple nedovoli. Pokud chysta v souvislosti s iCloud velke zmeny, verim, ze nabidne alternativu. Galerie a hosting svych webu ma drtiva vetsina dosavadnich platicich useru mobileme. Ze namichli par uzivatelu FCP, to je pravda, ale tady jde o radove nekolikanasobne vetsi pocet lidi. Nechme se prekvapit. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nebude tak zle

Autor: BRohe Muž

Založeno: 28.06.2011, 15:24

Ohledne iWeb by se asi dalo navazat na vzkaz Jobse nejakemu uzivateli, ze si ma hledat nahradu za iWeb, ktery se jiz dale nebude s OS X 10.7 rozvijet. Tedy podpora cloudu pro iWeb, jakozto ukoncene aplikace, uz nejspis urcite nebude. Pokud lidi sahnou po Rapidu, Hype...cemkoliv, tak tyhle aplikace uz s MM nijak extra spojene nejsou a je snazsi publikovat na nejakem rozumnem miste. Nejlepe misto spjate s koupenou domenou. Nakoupim domenu a zaroven hosting (forpsi).
Ovsem iPhoto a Gallery jsou dve celkem hodne spjate veci. iPhoto bude i v OS X 10.7 a urcite bude spjate i s nejakym web.publishing...v dnesni dobe by to ani asi pro bezneho spotrebitele nemelo jinak smysl. Pokud tedy nebude Gallery, pak bude urcite jiny nastroj velmi podobny stavajicimu MM. Zrejme onen Photo Stream (nebo jak se to jmenuje).
Jsem zvedav...platime si MM hlavne pro kalendar, mail, kontakty a fotky, tak verim, ze to pobezi dal jen s jinym nazvem a jinym grafickym rozhranim.

Odpovědět na příspěvek

klicenka

Autor: Stephen Muž

Založeno: 27.06.2011, 20:26
Odpovědí: 0

synchronizace klicenek mi ale k srdci prirostla, jestli na to nebudou pak nic mit, tak jim asi napisu ostrou prosbu z lazni... : -)

Odpovědět na příspěvek

Jak to bude dal?

Autor: SteveJSF Muž

Založeno: 28.06.2011, 23:00
Odpovědí: 0

iPhoto uz nyni nabizi podporu pro Flickr a stavajici Gallery zrejme zastoupi Photo Stream. Misto iDisku poslouzi Documents in the Cloud. Ale i tak mi Dropbox prirostl k srdci o neco vice. Skoda, ze mu oproti iDisku neco chybi. iWeb holt zustanu vyuzivat s jinym hostingem.

Nicmene MobileMe nevyuzivam az tak dlouho a nahle utnuti (nizka zivotnost) webove galerie a pripadne webovych stranek na MobileMe rozhodne nepotesi - Apple tim docela snizuje svoji serioznost v ocich zakazniku, kteri ted radeji prejdou za temito sluzbami jinam.

A co s temi ucty? Zadne slucovani nebude? Takze vlastne zustanu fungovat podobne jako doposud - jeden ucet pro iTunes s pridavkem iTunes in the Cloud a druhy ucet, puvodne MobileMe, bude pro iCloud. No ... nevim co na to rict, ale asi to bude nejmene problemove reseni.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: