Zprávy týkající se iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy týkající se iPhonu

30. listopadu 2009, 00.00 | V Jižní Koreji bude o iPhone zřejmě značný zájem. V Británii se bude telefon Applu prodávat také v hypermarketech Tesco. A Microsoft umožní, aby streamované video Silverlightu bylo možné přehrávat na iPhonu.

A opět tu máme směs různých zpráv nějak souvisejících s iPhonem:

Předběžné objednávky naznačují silný zájem o iPhone v Jižní Koreji

Od soboty iPhone prodává též operátor KT v Jižní Koreji. Podrobnější informace sice budou dostupné až později, ale už nyní se objevily náznaky, že zájem o telefon Applu bude v této zemi docela vysoký. Agentura Associated Press totiž přinesla zprávu, že KT již přijal 53 000 předběžných objednávek na iPhone (ty přitom bylo možné začít zadávat teprve od 22. listopadu).

Tohle číslo nadchlo analytiky a považují ho za známku mimořádného zájmu zákazníků, podle nich telefon Applu ještě přitvrdí konkurenci na jihokorejském trhu mobilních telefonů. Ten totiž v současnosti z více než 80 procent ovládají domácí výrobci Samsung a LG. A nejde o trh nijak malý, odhaduje se na 47 milionů přístrojů, přičemž zákazníci své telefony často obměňují.

V minulosti ovšem domácím výrobcům napomáhala ochranná opatření jihokorejské vlády, jež v podstatě znemožňovala vstup zahraniční konkurence, ale nyní už všechny tyto překážky padly.

Přesto i teď Apple v Jižní Koreji čekají silní soupeři, Samsung a LG patří k největším výrobcům mobilních telefonů na světě a dodávají mnohé velmi vyspělé modely, Jihokorejci jsou navíc na dobře vybavené telefony zvyklí již řadu let (ještě z dob před uvedením původního iPhonu).

Na druhou stranu jihokorejští výrobci a operátoři Apple nepodceňují, například největší tamní operátor SK Telecom oznámil zlevnění tarifů pro telefon Samsung Omnia II a přiznal, že jedním z důvodů byl právě blížící se příchod iPhonu. A samotný Samsung se domnívá, že iPhone oživí trh chytrých telefonů (Samsungu to však zase až tolik vadit nemusí, protože vyrábí řadu komponent iPhonu, včetně hlavního SoC čipu). Avšak LG tvrdí, že kvůli iPhonu ceny nehodlá měnit.

A z hlediska hardwarové výbavy bude iPhone v této zemi čelit opravdu silné konkurenci, jak Samsung, tak LG nabízejí řadu chytrých telefonů s mnohdy lepšími parametry, ale největším nedostatkem iPhonu by mohlo být to, že postrádá tuner pro příjem mobilního televizního vysílání, v Jižní Koreji je totiž sledování televize na mobilních telefonech velice oblíbenou zábavou.

Přesto by se zřejmě mohlo zákazníků pro iPhone najít docela dost, mnohé Korejce přivábí v něm obsažený iPod, považovaný v Jižní Koreji za „módní ikonu“ a lákat jistě bude také široký výběr aplikací na App Store.

Jasnější to ovšem bude až za několik dní, kdy snad již budou známa nějaká přesnější čísla, ale přesto je pravděpodobné, že přinejmenším zpočátku bude iPhone v Jižní Koreji úspěšnější než je zatím v Číně (v prvních dnech se tam prodalo jen 5 000 kusů, dosud však nejsou dostupné aktuálnější údaje, v Číně však musí „oficiální“ iPhone bojovat se silným šedým trhem a nepříjemnými, vládou vynucenými omezeními).

Jižní Korea se ovšem, co se mobilních telefonů týče, podobá spíše Japonsku a lze v ní očekávat podobný vývoj též ohledně iPhonu (údaje pro Japonsko sice nejsou veřejně dostupné, ale předpokládá se, že iPhone tam má mezi chytrými telefony podíl okolo 20 procent). Jižní část korejského poloostrova tak bude nejspíš další oblastí, která citelně přispěje k posílení celosvětového odbytu.

V Británii se bude iPhone prodávat i hypermarketech Tesco

Velká Británii patří k zemím, v nichž nedávno skončila exkluzivita prodeje iPhonu a na odbyt to má zjevně příznivý vliv. A brzy tam bude pořízení telefonu Applu ještě snazší, začne se totiž nabízet také v hypermarketech Tesco.

Prodej bude obstarávat Tesco Mobile, společný podnik tohoto i u nás známého obchodního řetězce a operátora O2, telefon bude samozřejmě možné koupit ve 2 282 prodejních Tesco po celé Británii a též na webu a ve více než stovce specializovaných obchodů Tesco Mobile.

Podle tohoto oznámení by prodej v Tescu měl začít již brzy, firma bude prodávat iPhone 3G a 3GS, ale zatím není známé přesné datum zahájení, ani cenové podmínky. Ty se ovšem nejspíš budou podobat těm, jež poskytuje O2, takže Tesco nejspíš nabídne jak paušály, tak předplacené karty.

Tím se pochopitelně dostupnost iPhonu ještě podstatně zvětší, přinejmenším na britských ostrovech tak dochází k jeho „komoditizaci“ a jistě to přispěje k dalšímu zesílení už nyní docela vysokého odbytu.

Microsoft umožní, aby streamované video Silverlightu bylo použitelné na iPhonu

Microsoft se snaží stále silněji prosadit svou technologii Silverlight, z níž by rád vytvořil konkurenci pro Flash, ale má s ní ještě dalekosáhlejší plány (viz tento popis Silverlightu 3 na Grafice, chtěl by z něj udělat univerzální vývojové prostředí webových aplikací).

Silverlight se mimo jiné dá také použít (ve spolupráci se serverovým softwarem Microsoftu) k distribuci videa, pro jeho proudové přehrávání neboli streaming. A tady se konečně dostaneme k (poněkud volné) spojitosti téhle technologie s iPhonem. Na vývojářské konferenci PDC 2009 totiž Microsoft předvedl, že takovéto video půjde přehrávat i na iPhonu.

Microsoft sice tvrdí, že na tom spolupracoval s Applem, neznamená to však, že by Apple dovolil instalaci příslušného běhového modulu na iPhone, to stávající pravidla pro povolování aplikací App Store zakazují, nelze teď čekat přísun zásuvných modulů do mobilního Safari, ani přímou podporu Silverlightu či Flashe.

Místo toho Microsoft prostě pozměnil svůj serverový software IIS7 tak, aby dodával videoproud kompatibilní s QuickTimem v odpověď na značku <video> zavedenou HTML5.

Jinými slovy přiměl své služby IIS Media Services, aby reagovaly na požadavky od iPhonu a na jeho požádání překódovaly poskytované video do formátu H.264 v transportním MPEG-2 proudu, tedy do stejného formátu, jaký používá protokol HTTP Live Streaming, nedávno předložený Applem ke schválení IETF jako standard.

Takže server i zdroj videa zůstaly stejné, ale nově umí software Microsoftu zajistit, že bez jakýchkoli změn na cílové platformě bude možné příslušný obsah přehrávat na iPhonu, protože je to životně důležité pro zákazníky (tyto nové možnosti by se měly objevit v Silverlightu 4.)

Microsoft se tím přirozeně snaží dokázat, že Silverlight je řešení nezávislé na zařízení, prohlížeči či platformě (pokud chce nahradit Flash, tak pochopitelně musí být takto vnímán). A zajímavé je i to, že se ukazuje, co vlastně znamená spolupráce s Applem – v tomto případě, jak zástupci Microsoftu sami přiznali, veškerou práci odvedl Microsoft, Apple to pouze nezakázal.

Jistě si pamatujete, jak počátkem roku 2007 generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer vítal iPhone opovržlivým smíchem. A nyní, po necelých třech letech se Microsoft snaží, aby jeho platforma byla schopná dodávat video i pro iPhone.

Ballmer sice stále nenachází pro iPhone přívětivého slova, jenže přístrojů s iPhone OS je dnes už příliš mnoho na to, než aby si Microsoft mohl dovolit je ignorovat. Prostě, když se jedná o peníze, musí veškerá ideologie jít stranou a nastupuje čirý pragmatismus.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kdo vlastne byl prvni?

Autor: damiroquai Muž

Založeno: 30.11.2009, 12:58
Odpovědí: 0

S kolegou vedeme tema, kdo že měl jako první scrollování v telefonu prstem. On mi tvrdí, že HTC, ale já jakožto "zaslepený" Ajfouňák si myslím, že iPhone. Mám pocit, že Apple to má patentované a podle něj HTC to měl již před třemi roky. Kde je pravda?
Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: Kdo vlastne byl prvni?

Autor: chris Muž

Založeno: 30.11.2009, 20:49

Mno řekl bych že oboje špatně :-)

Pokud trváš na phone, tak třeba aps na treu od 2003 běžně.

Pokud to nemusí být phone, tak celkem běžná fce aplikací pro palmos už někdy od půlky 90let.

Osobně mám např. dodnes na treu650 nainstalovanou a používám aplikaci, kterou jsem instaloval před více než 10 lety a o 3. pda(phone) zpět (ano, jen jednou, do novějších pda(phone) se přenesla při hw upgradech stiskem jednoho čuklíku na kolíbce - ono byli doby kdy kolíbka coby: stojan, dobíječka, nabíječka výměných baterek, synchronizační,.... byla samozřejmou součástí dodávky pda(phone)) v řadě a umí to.

A kdybychom sli dal do historie, tam mam pocit(to by musel zapatrat kolega ve svem muzeu) ze jsem to gesture_scroll videl uz na newtonu blahe pameti.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: