Zprávy týkající se iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy týkající se iPhonu

25. září 2009, 00.00 | Služba Google Sync konečně umí synchronizovat na iPhonu také zprávy Gmailu. A kvůli chybě evropských webových obchodů Applu TomTom prozradil cenu své automobilové GPS sady pro iPhone.

Samozřejmě se objevily též novinky související s iPhonem, toho se týkají i následující dvě zprávy:

Google Sync nabízí synchronizaci pošty Gmailu pro iPhone a Windows Mobile

Již v únoru zprovoznil Google svou synchronizační službu Google Sync pro iPhone. Bezplatně poskytovaná služba tehdy dokázala synchronizovat kalendáře a kontakty (i když s jistými omezeními), avšak neuměla synchronizovat poštu Gmailu.

To se však tento týden změnilo, v úterý tým pracující na službách Google Mobile oznámil, že přidal ke službě Google Sync podporu Gmailu pro iPhone, iPod touch a přístroje s Windows Mobile (pro ostatní platformy podporované službou Google Sync se tahle nová funkce zatím nenabízí).

Zprávy ze schránky Gmailu si tak lze nyní nechat posílat přímo do telefonu. Služba Google Sync používá k synchronizaci informací protokol Exchange ActiveSync Microsoftu, který vedle kontaktních údajů a vícenásobných kalendářů teď přenáší také elektronickou poštu z účtu na Gmailu. Tím byl napraven hlavní nedostatek služby, uživatelé konečně získali funkci, po níž nejvíc volali.

Na iPhonu Google Sync využívá jeho vlastní podporu pro ActiveSync, nevyžaduje tudíž žádný dodatečný software, ale musí se pro ni zřídit účet Exchange. Přitom si však je třeba dávat pozor, protože zřízení nového účtu Exchange vymaže z iPhonu stávající data a stejně tak i již existující účet Exchange, služba tedy není použitelná pro ty, kdo se musí synchronizovat s jiným účtem Exchange (nejspíš s účtem u svého zaměstnavatele).

A protože se jedná o službu typu „push“, jež automaticky dodává do telefonu aktuální data, jakmile se objeví, musí se počítat se zvýšeným vybíjením baterie. Též je třeba připomenout, že se služba stále nachází v beta verzi, což ovšem u Googlu zase tolik neznamená.

Služba Google Sync se tak na iPhonu stala skutečně použitelnou alternativou placené služby MobileMe Applu. Jistě, MobileMe nabízí spoustu dalších funkcí (jako třeba internetové úložiště iDisk či webovou galerii) a Google Sync pořád má některé slabiny a omezení, ovšem budou-li uživateli iPhonu stačit základní možnosti synchronizace, určitě pro něj bude bezplatná nabídka Googlu lákavá.

Na evropských webových obchodech Applu se nedopatřením objevila automobilová GPS sada TomTomu

Firmware 3.x dovolil také vznik plnohodnotných navigačních aplikací pro iPhone. Původně se zdálo, že jako jedna z prvních přijde aplikace firmy TomTom (předváděná už na červnové konferenci WWDC 2009), ale ta se nakonec značně opozdila, začala se v některých zemích (k nimž ta naše nepatří) prodávat až v srpnu, takže ji konkurenti předběhli.

TomTom však kromě softwaru přislíbil též dodatečný hardware, bohatě vybavenou automobilovou sadu pro iPhone. Ta vzbudila velký zájem, protože z dosavadních zpráv vyplývá, že bude zahrnovat vlastní GPS přijímač a další dodatečný hardware, mohla by tedy být použitelná i pro přístroje s iPhone OS bez vlastního GPS hardwaru. A dokonce se objevily náznaky, že by sada mohla podporovat GPS aplikace jiných výrobců. Počátkem září však TomTom oznámil, že prodej sady začne až v říjnu.

Není tedy divu, že ve čtvrtek způsobil značný rozruch Apple, když se na jeho evropských webových obchodech sada TomTomu objevila v nabídce. Příslušná stránka uváděla datum dodání za 2 až 3 týdny, což by souhlasilo s oznámeným termínem a pochopitelně obsahovala také cenu, ta činila 99,95 EUR v zemích eurozóny a 99,95 GBP ve Velké Británii. Velké dohady však vyvolalo to, že se tam neuvádělo nic o kompatibilitě s přístroji bez vlastního GPS hardwaru. A popis se navíc zdál naznačovat, že by se sada mohla dodávat spolu s příslušným navigačním softwarem.

Brzy se však ukázalo, že se jednalo o technické nedopatření, za několik hodin byly tyto stránky opět staženy. Přesto to pomohlo k získání přesnějších informací, britský Macworld oznámil, že TomTom vydal v reakci na tuhle událost krátkou tiskovou zprávu, podle níž bude cena sady v Británii 99,99 GPB (v eurech půjde nejspíš o stejnou částku) a na trh přijde v říjnu. A dále zpráva uváděla, že se sada bude prodávat samostatně, bez navigační aplikace a bude kompatibilní s iPhonem 2G, 3G a 3GS.

To tedy znamená, že sada opravdu bude fungovat i na přístrojích bez vlastního GPS přijímače, přinejmenším na původním iPhonu. Nadále ale není jisté, zda bude použitelná též pro iPod touch, stejně tak se stále neví, jak tomu bude s podporou aplikací jiných výrobců.

Potvrzená cena ovšem vzbudila značnou nevoli ve webových diskusích, zejména u uživatelů z USA. Při současném kursu totiž cena sady vychází na 150 USD (je však možné, že tamní cena bude nižší).

Když se k tomu připočte ještě cena potřebného softwaru (pro USA 100 USD, pro západní Evropu 100 EUR), je řešení TomTomu skutečně dost drahé, celková cena se blíží nejlevnějším samostatným navigacím (a to nepočítáme cenu iPhonu). Avšak první odhady mluvily o tom, že by cena samotné sady mohla činit až 200 USD, takže oficiální cena vychází přece jenom o trošku lépe.

Je rovněž třeba vzít v úvahu, že sada TomTomu nabízí řadu nadstandardních dodatečných funkcí, přesto lze předpokládat, že tyto ceny, spolu s opožděným příchodem na trh, dovedou řadu zákazníků k navigačním řešením konkurence.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

TomTom vs Navigon

Autor: MN Muž

Založeno: 25.09.2009, 06:42
Odpovědí: 0

Uz jsem nevydrzel cekat na drzak a CZ mapy a z AppStore jsem si stahnul Navigon. Ta navigace mi prijde velmi dobra. S TomTomem ale nemam zadne zkusenosti, v cem je TomTom lepsi?

Odpovědět na příspěvek

Google

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 26.09.2009, 09:25
Odpovědí: 0

Jen se mi to zdá nebo Apple fakt trucuje a z AppStore zmizel dokonce i Google Earth?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: