Svou navigaci pro iPhone začal prodávat také TomTom - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Svou navigaci pro iPhone začal prodávat také TomTom

19. srpna 2009, 00.00 | TomTom konečně zahájil v severní Americe a západní Evropě prodej své dlouho slibované navigační aplikace, u nás však bude dostupná až později. A oznámená automobilová sada pro iPhone se ještě nedodává, měla by však přinést zajímavé dodatečné možnosti.

Jednu z nejvýznamnějších novinek firmwaru 3.0 pro iPhone představuje to, že podporuje plnohodnotné navigační aplikace včetně průběžných navigačních pokynů. Už při uvedení iPhonu 3G na trh loni v červenci se očekávalo, že se začnou objevovat navigační programy, protože tento telefon již obsahoval hardwarový GPS přijímač, avšak tehdejší licence vývojářské sady to neumožňovala, což pochopitelně vyvolalo silnou kritiku.

TomTom přes jeho časný start předběhla konkurence

To se ovšem s firmwarem 3.0 změnilo a nyní se pro iPhone dá sehnat hned několik plnohodnotných navigačních řešení. Pro naše podmínky lze v současnosti použít tři aplikace, Navigon, iGo a ze Slovenska pocházející Sygic, bližší informace o nich najdete například tady.

Všechny tři programy se nabízejí na českém App Store, poskytují potřebné mapové podklady a značnou míru lokalizace do češtiny. Cenově jsou srovnatelné (okolo 80 EUR či 2000 Kč) a bude záležet na preferencích jednotlivých uživatelů, čemu dají přednost (poměrně dobré ohlasy má Navigon a své příznivce si určitě najde též Sygic).

Avšak počátkem června na konferenci WWDC 2009 při představování prvních aplikací pro firmware 3.0 své navigační řešení předváděla jiná známá firma z oblasti navigací – TomTom.

Všeobecně se proto čekalo, že TomTom se svou navigační aplikací pro iPhone přijde jako první, již tehdy navíc slíbil dodatečné hardwarové příslušenství, držák do automobilu měnící iPhone ve zcela plnohodnotnou automobilovou navigaci.

Avšak navigace TomTomu pořád nepřicházela a mezitím svá softwarová řešení uvedli na trh zmínění konkurenti (v USA se nabízejí i některé další navigační aplikace, ty však neposkytují mapy pro naše území, takže pro nás nemají valný význam) a TomTom svůj prvotní náskok úplně ztratil.

Základní vlastnosti navigačního softwaru TomTomu

Teprve tento víkend se objevila příslušná aplikace TomTomu na novozélandském App Store a v pondělí se pak začal prodávat také v USA, Kanadě a západní Evropě.

Dodává se několik verzí s mapami pro jednotlivé geografické oblasti (mapové podklady pocházejí od TeleAtlasu), ta pro severní Ameriku přijde na 99,99 USD, západní Evropa stojí 139,99 USD (anebo 99 EUR), Austrálie 79,99 USD a Nový Zéland 94,99 USD. Samostatně se prodává rovněž mapa Velké Británie a Irska za 59,99 GPB.

Aplikace TomTomu samozřejmě nabízí změnu měřítka pomocí přibližování a oddalování prstů, přepínání mezi zobrazováním na výšku a na šířku, hladkou integraci se seznamem kontaktů iPhonu a dovoluje přidávat nová místa. A též zahrnuje technologii plánování trasy IQ Routes doporučující nejvhodnější trasu jízdy podle řidičských zvyků ostatních.

Aplikace pochopitelně vyžaduje firmware 3.0 nebo vyšší a podporuje řadu různých jazyků, mezi nimiž však chybí čeština (polštinu ale podporuje). Velikost aplikace určují především mapy, takže verze pro severní Ameriku zabírá 1,21 GB, pro západní Evropu dokonce 1,44 GB, zatímco Austrálie se vejde do 157 MB a Nový Zéland do 85,6 MB.

Navigační software TomTomu dále poskytuje rychlé plánování tras a hlasové navigační instrukce, automatické přesměrování, jestliže se přejede doporučená odbočka, zobrazení navržené trasy při plánování cesty, alternativní trasy vyhýbající se překážkám v provozu či placeným komunikacím, denní a noční režim přizpůsobené měnícím se světelným podmínkám a možnost přepínání mezi 2D a 3D zobrazením mapy.

Součást dodávaných podkladů tvoří též 6 milionů zájmových bodů, které se dají vyhledávat z iPhonu a jejich údaje lze použít i pro volání. V Evropě navíc TomTom dodává průběžně aktualizovanou databázi policejních radarů měřících rychlost.

Funkce aplikace názorně předvádí tohle video na YouTube (nachází se tam ještě několik dalších různé kvality).

Aplikace se nyní dá provozovat na iPhonech 3G a 3GS obsahujících GPS přijímač, avšak chystaný doplňkový hardware TomTomu by měl její kompatibilitu dále rozšířit.

Automobilová sada má podporovat také iPod touch a navigační aplikace třetích stranFrancouzský web Mac4Ever totiž hovořil s PR manažerem TomTomu Yannem Lafarguem (zde máte strojový překlad do angličtiny) o tomto softwaru a dalších plánech firmy ohledně iPhonu. Lafargue samozřejmě tvrdil, že k žádnému zpoždění nedošlo, protože uvedení aplikace se slibovalo na léto, těžko ovšem mohl říkat něco jiného.

Východní Evropa přijde na řadu až později

V Evropě se software teď nabízí ve 22 zemích západní Evropy a Skandinávie, ostatní země (včetně té naší) budou následovat později (TomTom nás bohužel stále zařazuje do východní Evropy), český App Store tudíž aplikaci dosud neprodává, ostatně ještě nejsou dostupné ani potřebné mapy.

Především však Lafargue francouzskému webu potvrdil, že automobilová sada TomTomu bude kompatibilní též s iPodem touch a bude spolupracovat i s GPS aplikacemi třetích stran. Odmítl ale říci, kdy se by se tohle hardwarové příslušenství mělo objevit na trhu, zjevně to bude až později. (To, jak bude vypadat, letmo naznačuje starší oficiální video TomTomu na YouTube.)

Automobilová sada bude mít vlastní GPS přijímač

Z těchto a dalších náznaků plyne, že automobilová sada TomTomu pro iPhone bude pravděpodobně obsahovat vlastní GPS přijímač, takže bude použitelný i na přístrojích s iPhone OS 3.x, co svůj GPS hardware nemají, tedy na původním iPhonu a iPodech touch.

Macworldu už v červenci o přítomnosti dodatečného GPS přijímače řekl Tom Murray, jeden z viceprezidentů TomTomu, z příslušného článku vyplývá, že by sada měla nabízet také vlastní gyroskopy a hardware pro napojení zvukového výstupu iPhonu (a iPodu touch) na autorádio. (TomTom nasazení dodatečného GPS hardwaru zdůvodňuje tím, že poskytuje kvalitnější navigační služby než obdobný hardware iPhonu.)

A jestli bude sada opravdu podporovat i jiné GPS aplikace, mohli by ji využít též ti, kdo si již nějaký navigační software pořídili. Kvůli všemu tomuhle vybavení ovšem sada TomTomu nebude právě levná, podle tohoto článku se předpokládá cena do 200 USD. U nás se tak bude nejspíš prodávat nejméně za 4 000 Kč (ke kursovému přepočtu se ještě musí přičíst obvyklé „přirážky“) a za to už se dnes dá pořídit samostatná navigace.

Navigační řešení TomTomu mnohé odradí svými vysokými cenami

Software TomTomu je proti již dostupné konkurenci citelně dražší, taková je však bohužel cenová politika firmy, jež se zjevně orientuje na samostatné přístroje a softwarová řešení pro jiné platformy dodává za srovnatelnou cenu (to v podstatě potvrdil i Yann Lafargue).

Dá se proto předpokládat, že cena hodně zájemců odradí a sáhnou raději po konkurenčních aplikacích, pro mnohé by však mohla být zajímavá automobilová sada TomTomu, zvlášť jestli bude skutečně použitelná i pro jiné aplikace, jenže rovněž v jejím případě zřejmě bude problémem cena, na druhou stranu by měla zajistit navigaci zcela srovnatelnou se samostatnými přístroji. To se ale vyjasní teprve poté, co se začne opravdu prodávat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: