Zprávy týkající se iPhone OS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy týkající se iPhone OS

23. dubna 2010, 00.00 | Apple uvolnil druhou beta verzi iPhone OS 4, která přidává nová API rozhraní. A Adobe oznámila, že končí s dalším vývojem nástroje pro převod Flash aplikací pod iPhone OS.

Zde se podíváme na dvě zprávy související s děním okolo iPhone OS:

Druhá beta verze iPhone OS 4 přináší nová API rozhraní a nový animovaný efekt

Když Apple 8. dubna představil veřejnosti iPhone OS 4, zároveň uvolnil pro registrované vývojáře jeho první beta verzi spolu s odpovídající vývojářskou sadou.

A toto úterý vydal již druhou beta verzi, jež podle vývojářů, kteří k ní mají přístup, přináší podstatné rozšíření API rozhraní a také nový nástroj usnadňující práci se zařízením pro vývoj.

Nová API rozhraní se týkají především nových funkcí pro multitasking a pro práci v pozadí, souvisejících se zvukem, VoIP komunikací, lokalizačními službami a oznamováním dokončení úlohy. Apple navíc nově dovoluje vyžádat si k dokončení úlohy deset minut, zatímco předtím to bylo jen pět minut.

Nové sestavení iPhone OS 4 též zahrnuje nový animační efekt v uživatelském rozhraní pro multitasking, který odsune aktuální aplikaci z obrazovky a zobrazí nově vybranou aplikaci (názorně to předvádí toto video).

Druhá beta verze iPhone OS 4 dále přináší vylepšení sady GameKit (vývojářských nástrojů pro herní služby Game Center), rozšířenou podporu elektronické pošty a přidává možnost využívat nové kompilátory LLVM-GCC a Clang LLVM (MůjMac bližší informace o těchto projektech přinesl zde).

Vzhledem k tomu, že ostrá verze iPhone Os 4 byla přislíbena až na léto, lze předpokládat, že se mezitím objeví ještě několik dalších takovýchto beta verzí.

Adobe končí s dalším vývojem nástrojů pro převod aplikací Flashe pod iPhone OS

Jak nepochybně víte, nedávno vydaný Flash CS5 Professional mimo jiné umí vygenerovat z Flash aplikací nativní aplikace iPhone OS, o nichž se Adobe původně domnívala, že budou bez problémů přijatelné pro obchod App Store.

Avšak nyní se ukázalo, že Apple změnil jeden z odstavců licenčního ujednání iPhone OS 4 tak, že v podstatě zakazuje užití křížových kompilátorů pro vývoj aplikací, což se samozřejmě týká také Flashe CS5, nově půjde použít jen přesně vymezený výběr vývojových nástrojů.

Adobe se to pochopitelně ani trochu nelíbilo, Apple hlasitě kritizovala a v úterý nakonec došla k rozhodnutí, že příslušný nástroj Flashe CS5 (takzvaný Packager) již nebude nadále rozvíjet. S Flashem CS5 se sice bude dál dodávat, ale jak oznámil Mike Chambers, produktový manažer Adobe, v dohledné budoucnosti do něj Adobe už nehodlá investovat a nedočká se dalších aktualizací.

Chambers si postěžoval, že zákaz používání křížových kompilátorů znemožňuje další práci na tomto nástroji a obvinil Apple z toho, že omezuje konkurenci, Flash se podle něj snaží nabízet řešení nezávislé na platformě, zatímco Apple chce přesný opak.

Apple pochopitelně zákaz odůvodňuje snahou o maximální kvalitu aplikací, tvrdí, že zprostředkující vývojové nástroje vedou k podprůměrným aplikacím, samozřejmě však lze najít argumenty ve prospěch obou stran sporu. (Flash jako takový Steve Jobs na iPhonu principiálně odmítá již dlouho, protože údajně má na mobilní zařízení příliš vysoké nároky, zde ovšem šlo o překompilování aplikací Flashe do nativních aplikací iPhone OS.)

Chambers ve svém prohlášení uvádí, že Adobe nadále vyvíjí Flash Player 10.1 a AIR 2 pro jiné platformy a sám hodlá přesunout své úsilí z iPhonu na Android, velké naděje vkládá do telefonů a tabletů s tímto systémem, mimo jiné se chystá pod Android přenést hry, jež původně napsal pro iPhone.

Adobe tak zjevně uznala, že se svým nástrojem pro převod Flash aplikací pod iPhone OS nemá šanci a přirozeně dává najevo svou nelibost, na což už zareagoval Apple, prohlásil, že naopak Flash je uzavřený a vlastnický, zatímco Apple podporuje otevřené standardy jako HTML5, JavaScript a H.264 (některé z nich ovšem ještě nejsou úplně hotové, navíc Apple užívá vlastní implementace).

Dá se předpokládat, že toto mediální pošťuchování mezi oběma firmami bude ještě nějakou dobu pokračovat, což sice jistě bude vábit pozornost, důležité však bude hlavně to, zda a jaké to může mít následky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: