Zprávy spojené s Macy: Softwarová aktualizace pro uživatele Time Capsule, Bento si stáhlo čtvrt milionu zájemců a testy nejrychlejšího MacBooku Pro. (20.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy spojené s Macy: Softwarová aktualizace pro uživatele Time Capsule, Bento si stáhlo čtvrt milionu zájemců a testy nejrychlejšího MacBooku Pro. (20.3.08)

20. března 2008, 06.00 | Apple vydal aktualizaci Time Machine and AirPort Updates, zlepšující práci s Time Capsule. Jednoduchou databázi Bento si stáhlo již 250 000 zájemců. A Macworld otestoval nejvýkonnější konfiguraci MacBooku Pro.

Na dnešek se sešly jak zprávy spojené s Macy, tak ty související s iPhonem. V tomto článku najdete informace týkající se Maců, druhý dnešní článek se věnuje iPhonu.

Nejprve se podíváme na jednu softwarovou aktualizaci:

Apple vydal aktualizaci pro uživatele Time Capsule

Včera Apple vydal aktualizaci Time Machine and AirPort Updates 1.0 pro Mac OS X, jež by měla sloužit hlavně uživatelům Time Capsule, periférie kombinující bezdrátovou základnovou stanici s velkokapacitním pevným diskem. U Time Capsule se předpokládá užití především pro jednoduché zálohování pomocí Time Machine a tato aktualizace přináší (podle tradičně strohých doprovodných poznámek Applu) právě vylepšení kompatibility při používání Time Machine spolu s Time Capsule, navíc ještě poskytuje opravy AirPort ovladače.

Aktualizace se nainstaluje automaticky přes Software Update, anebo se dá stáhnout ručně z webu Applu (má velikost 10,4 MB).

Vzhledem k tomu, že je tato aktualizace určena pro spolupráci s Time Capsule, vyžaduje Mac OS X 10.5.2, s nižšími verzemi Leoparda fungovat nebude.

Velký zájem o databázi Bento

Firma FileMaker Inc. (vlastně jde o divizi Applu), známá svými databázovými produkty, letos uvedla na trh jednodušší osobní databázi Bento pro technicky méně zdatné uživatele (bližší popis programu najdete například tady). Program funguje pouze pod Leopardem, což mu dovoluje plně využívat některých nových vlastností operačního systému.

Program vzbudil značný zájem již v beta verzi, loni v prosinci si zkušební verzi stáhlo 100 000 lidí. A zájem dále roste, včera FileMaker Inc. oznámila, že si Bento stáhlo už 250 000 zájemců.

Do tohoto čísla firma započítává jak zakoupené ostré verze, tak stažené zkušební verze, uvedené číslo tedy spíše ukazuje, kolik lidí si program vyzkoušelo, neříká však nic přesnějšího o počtu skutečně prodaných licencí. Většina stažení ovšem zatím pochází ze Severní Ameriky a z Velké Británie, celosvětovou distribuci Benta firma teprve rozjíždí.

Podle prezidenta FileMaker Inc., Dominiqua Goupila, k oblibě Benta přispívá potřeba snadno ovladatelných organizačních nástrojů a také rychlé přijetí Mac OS X Leopard.

V tom má nepochybně pravdu, lze předpokládat, že počet zájemců o program a též počet zákazníků, kteří si Bento opravdu koupí, bude dále růst.

Macworld otestoval nejsilnější MacBook Pro

Koncem letošního února uvedl Apple na trh nové MacBooky a MacBooky Pro vybavené novými 45nm mobilními procesory s architekturou Penryn.

Macworld již stačil provést aplikační výkonnostní testy jak nových MacBooků, tak MacBooků Pro. V obou případech ovšem koumal standardně dostupné konfigurace notebooků.

Vedle nich však existují také konfigurace na zakázku, jež si lze objednat při koupi a jednu takovou konfiguraci MacBooku Pro nyní Macworld získal k testování. Konkrétně se jednalo o 15” MacBook Pro s výše taktovaným procesorem, rychlejším (avšak kapacitně menším) pevným diskem a větší pamětí. Zkoumaný notebook obsahoval procesor Core 2 Duo na 2,6 GHz, zatímco standardní nabídka končí na 2,5 GHz. Standardní 250GB disk s 5 400 otáčkami za minutu nahradil 200GB model se 7 200 ot./min. A stroj navíc obsahoval maximální kapacitu paměti, 4 GB proti standardně dodávaným 2 GB RAM.

Takto posílený MacBook Pro vyjde na 3 199 USD – o 700 USD více než standardní 15” MacBook Pro s 2,5GHz procesorem. Jak však ukazuje popis testů, za tyto peníze navíc získáte nejvýkonnější dostupný MacBook Pro.

Použité srovnávací stroje

Macworld ho porovnal v testech Speedmark 5 se standardním nový MacBookem Pro na 2,5 GHz a dále s 15” MacBookem Pro na 2,6 GHz předchozí generace (i ten se dal pořídit pouze na zakázku). Rovněž se porovnával s 20” iMacem na 2,4 GHz, aby bylo možné srovnání mobilního a stolního Macu, ze stejného důvodu byl do testu zařazen osmijádrový Mac Pro na 2,8 GHz.Výsledky testů obsahuje první tabulka odkazovaného článku.

Výsledky testů Speedmark

Nový posílený MacBook Pro byl v celkovém skóre testů Speedmark o 8 procent lepší než standardní konfigurace na 2,5 GHz. A v porovnání s jeho stejně taktovaným předchůdcem z loňského roku činil nárůst skóre celých 18 procent. Za pozornost stojí ovšem i to, že nový posílený MacBook Pro překonal též 2,4GHz iMac, což znamená, že přenosný Mac již nemusí znamenat kompromis ve výkonu oproti stolnímu modelu – samozřejmě, pokud budete ochotni vydat potřebné peníze navíc. (Zde je třeba připomenout, že všechny zmiňované srovnávací stroje obsahovaly 2 GB RAM, zatímco nový posílený MacBook Pro jí měl 4 GB.)

Mac Pro, s osmi procesorovými jádry na 2,8 GHz a s 3,5” pevnými disky se 7200 ot./min, přirozeně předvedl ještě podstatně vyšší výkony, to se ovšem dalo čekat. Avšak někdy ve třetím čtvrtletí letošního roku by Intel měl uvést čtyřjádrové mobilní procesory, takže koncem roku se možná výkon špičkových notebooků Applu zřejmě přiblíží i nejvýkonnějším stolním Macům.

Vliv jednotlivých komponent na výsledky

Při pohledu na jednotlivé dílčí benchmarkové testy se největší nárůst výkonu projevil v testu Photoshopu, kde nový 2,6GHz MacBook Pro dosáhl o 16 procent lepšího výsledku než standardní 2,5GHz model. V tomto testu významnou roli sehrála rozšířená RAM, při stejném testu 2,6GHz stroje s jen 2 GB RAM se doba trvání testu prodloužila o 6 sekund na 58 sekund, tedy čas kratší jen o 6,5 procenta proti 2,5GHz MacBooku Pro. Zbývající rozdíl šel na vrub výše taktovaného procesoru a rychleji rotujícího pevného disku. A naopak rozšíření RAM na 4 GB u standardního 2,5GHz MacBooku Pro zkrátilo dobu zpracování testu Photoshopu na 57 sekund, tedy o 8 procent proti konfiguraci se 2 GB RAM. Větší RAM tak v tomto testu převážila příspěvek rychlejšího procesoru a pevného disku. Ve zbytku testů však nový 2,6GHz MacBook Pro s pamětí zmenšenou na 2 GB nezaznamenal pokles výkonu.

Rychlejší pevný disk se ukázal jako velká pomoc v testech silně zatěžujících disk. Kupříkladu byl MacBook Pro s rychlejším diskem výkonnější o 14 procent při rozbalování 2GB komprimovaného souboru a o 22 procent při kopírování 1GB složky ve Finderu proti standardnímu 2,5GHz MacBooku Pro. Rychlejší disk zjevně pomáhá při práci s velkými soubory a složkami a také v případě, že stroj pracuje s příliš velkými projekty, než aby se vešly do RAM. V případě rychlého disku však musíte počítat s tím, že budete mít o 50 GB úložného prostoru méně proti standardní konfiguraci a ještě si připlatíte 50 USD.

Pokud jde o taktovací frekvenci procesoru, ta sice hraje svou roli, ale zase ne tak velkou, skutečně výrazně se projevuje hlavně v testu vykreslování scény v Cinemě 4D. Výkonnostní rozdíl mezi 2,6GHz a 2,5GHz procesorem není příliš velký – asi 4 procenta. A přesně takový byl i rozdíl mezi oběma čipy v testu Cinemy 4D. Vyvstává zde otázka, zda to stojí za příplatek 250 USD.

Nový 2,6GHz MacBook Pro podal vyšší výkon než stejně taktovaný MacBook Pro předchozí generace s 65nm procesorem Merom. A nový model s 2,5GHz Penrynem předvedl stejné výsledky jako starší 2,6GHz notebook s Meromem v testu Cinemy 4D. Zde se jasně projevuje výkonnější vnitřní architektura nových Penrynů (navíc tyto vyšší modely mobilních Penrynů nabízejí 6 MB sekundární cache paměti oproti 4 MB Meromu).

Testy víceúlohového zpracování

Výše popisované testy se provádějí samostatně. V praxi se ovšem často zpracovává více náročných úloh současně, tehdy by měla přijít vhod dodatečná procesorová jádra a větší RAM. Pro otestování takových situací Macworld všechny zkoumané stroje osadil 4 GB RAM a spustil na nich sadu testů Professional Application Multitask, tedy sadu pro souběžné provozování profesionálních aplikací, kdy se současně vykonává skript ActionScriptu ve Photoshopu, vykresluje scéna v Cinemě 4D a kóduje film v Compressoru, testy měří celkovou dobu zpracování.

Výsledky těchto testů obsahuje druhá tabulka výsledků.

Při testování se 4 GB RAM byl nový 2,6GHz MacBook Pro o 8 procent rychlejší než 2,5GHz standardní model, o 18 procent lepší než loňský 2,6GHz MacBook Pro a o 6 procent překonal 2,4GHz iMac. Zaostal pouze za Macem Pro, o 17 procent. Tabulka obsahuje též výsledky testu provedené se 2 GB RAM, naměřené časy jsou pochopitelně horší, avšak jejich vzájemné poměry pro jednotlivé stroje vycházejí stejně jako se 4 GB RAM.

Shrnutí

Tyto testy jasně ukazují, že výkon ovlivňuje hlavně pevný disk a v případě mnohých úloh také kapacita RAM. Macworld bohužel neuvádí, nakolik se projeví nasazení disku se 7200 ot./min na výdrži baterie a na zahřívání stroje, avšak pro zvýšení výkonu se jedná asi o cenově nejúčinnější řešení. Větší RAM rovněž pomůže, navíc pokud ji pořídíte od nezávislého dodavatele, zaplatíte podstatně méně, než kolik žádá Apple. Naopak výše taktovaný procesor nepřináší takový nárůst výkonu, aby to ospravedlnilo jeho cenu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: