Zprávy spojené s Macy: Aperture 2.0.1 a GarageBand 4.1.2 a aplikační testy nových MacBooků Pro. (4.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy spojené s Macy: Aperture 2.0.1 a GarageBand 4.1.2 a aplikační testy nových MacBooků Pro. (4.3.08)

4. března 2008, 06.00 | Apple vydal aktualizace pro Aperture 2 a pro GarageBand 4. A Macworld otestoval výkon nových MacBooků Pro v praktických aplikacích.

V tomto článku najdete novinky související s Macy. Druhý dnešní článek si všímá nejnovějšího průzkumu Net Applications.

Zde se nejprve podíváme na softwarové novinky:

Apple aktualizoval Aperture 2 a GarageBand 4

Včera Apple uvolnil průběžné aktualizace pro Aperture 2, nedávno vydanou novou verzi své aplikace k profesionálnímu zpracování fotografií, a pro svůj hudební software GarageBand 4 (bližší informace o předchozí verzi 4.1.1 najdete tady).

Následují bližší podrobnosti k oběma novým verzím:

Aperture 2.0.1

Aperture 2.0.1 přináší významné opravy týkající se aktualizace knihoven z předchozích verzí Aperture, vydávání alb na webových galeriích služby .Mac, vytváření a odstraňování náhledů, tvorby a objednávání fotoknih, podpory AppleScriptu, uzpůsobování klávesových zkratek, umisťování vodoznaku do fotografií posílaných elektronickou poštou, označování zastíněných a osvětlených oblastí a zobrazování vrstev metadat v různých zobrazovacích režimech.

Verze 2.0.1 též obsahuje řadu drobných oprav pro lupu, inteligentní alba, zobrazení všech projektů, vyrovnávací nástroj, zobrazení filmového pásu, import přetahováním a upouštěním, generování miniatur a importní okno a zvyšuje spolehlivost exportního zásuvného modulu. Všechny novinky verze 2.0.1 shrnuje tento dokument Applu. Zjevně se jedná o aktualizaci opravující různé chyby prvotní verze Aperture 2, tedy v podstatě jakýsi servisní balík, není divu, že Apple doporučuje tuto aktualizaci všem uživatelům Aperture.

Nová verze Aperture se nainstaluje přes Software Update, nebo se dá stáhnout ručně odtud, jde o 43,9 MB velký soubor. Program vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.2. Aktualizaci nelze užít na zkušební verzi, tu si musíte znovu stáhnout z webu Applu, i ona již byla aktualizována na verzi 2.0.1.

GarageBand 4.1.2

Apple také aktualizoval svůj program GarageBand pro přípravu hudby, tvořící součást mediálního balíku iLife.

Verze 4.1.2 zvyšuje celkovou stabilitu programu a řeší problémy s automatizací parametrů softwarových hudebních nástrojů, se zvukovými zařízeními připojovanými přes FireWire a USB a s funkcí Magic GarageBand pro automatické generování skladeb.

Nová verze se opět nainstaluje buď přes Software Update, anebo ji lze ručně stáhnout z této stránky, aktualizace má velikost 19,1 MB. Program vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5 či vyšší.

Macworld testoval nové MacBooky Pro

Koncem února Apple uvedl na americký trh modernizované MacBooky a MacBooky Pro osazené novými mobilními 45nm procesory Penryn. Uživatelé přirozeně chtějí vědět, jaký výkon tyto nové stroje poskytují.

Nové MacBooky Pro již otestovala Primate Labs, tato firma ovšem používá syntetické benchmarkové testy, které mnoho neříkají o výkonu ve skutečných aplikacích.

Aplikační testy provádí Macworld a nyní se pustil též do nových MacBooků Pro. Popis testů a tabulku výsledků předkládá zde.

K testování byla samozřejmě použita benchmarková sada Speedmark 5. Macworld otestoval všechny tři nové modely MacBooků Pro, tedy základní 15“ model s 2,4GHz procesorem a vyšší 15“ a 17“ modely s procesorem na 2,5 GHz.

Mezi těmito procesory existuje jeden dost významný rozdíl: 2,5GHz čip nese 6 MB cache paměti L2, tedy o 50 procent větší než předchozí 65nm procesory Merom. Avšak 2,4GHz Penryn obsahuje pouze 3 MB cache paměti L2, o 1 MB méně proti předchozímu čipu.

Nové MacBooky Pro stále používají grafickou kartu nVidia GeForce 8600M GT, ale s dvojnásobně velkou pamětí proti svým předchůdcům, 2,4GHz stroj nyní nese 256 MB a 2,5GHz modely dokonce 512 MB grafické RAM. Operační paměť zůstává na 2 GB, dost citelně se však zvětšily pevné disky.

To vše se přirozeně projevilo ve výsledcích testů. V nich se tyto tři nové stroje porovnávaly s předchozími 15” MacBooky Pro na 2,2 a 2,6 GHz (tento procesor se nabízel pouze v rámci zákaznické konfigurace). Většina uživatelů však obvykle nekupuje nový stroj každý rok, a tak má dost velký význam porovnání se staršími modely. Macworld z tohoto důvodu do testu zařadil první MacBook Pro s procesorem Core Duo na 2 GHz (všechny ostatní výše zmíněné procesory jsou typu Core 2 Duo), starý dva roky. Testů se dále účastnil bílý MacBook s Core 2 Duo na 2 GHz a PowerBook G4 na 1,67 GHz (což dovoluje srovnat nárůst výkonu s předchozí hardwarovou platformou).

Tabulka výsledků ukazuje, že nové MacBooky Pro přinášejí znatelný nárůst výkonu, a to i proti svým bezprostředním předchůdcům.

Nový 2,4GHz základní model proti svému 2,2GHz předchůdci podal v testech Speedmark o 10 procent vyšší celkový výkon, v některých dílčích testech byl ještě lepší, ve Photoshopu mu stačil o 23 procent kratší čas. Jak vidět, i s menší cache pamětí dokázal svého cenově srovnatelného předchůdce překonat a velice dobře se držel rovněž proti 2,6GHz MacBooku předchozí generace, dosahoval srovnatelných, místy i lepších výsledků.

Dva vyšší modely MacBooku Pro se liší vlastně pouze velikostí obrazovky, takže podávaly velmi podobné výsledky, 15” model sice předvedl o trošku vyšší celkový výkon, ale rozdíly v dílčích testech byly nepatrné.

Své předchůdce dokázaly nové 2,5GHz stroje překonat dost citelně, proti 2,6GHz modelu minulé generace dosáhly o 8 procent vyššího celkového skóre a v testu Photoshopu podaly o 23 procent vyšší výkon.

Pro ověření výkonu grafiky zahrnuje sada Speedmark testy hry Unreal Tournament 2004, nový 15” 2,5GHz MacBook Pro proti svému 2.6GHz předchůdci dosáhl o plných 34 procent lepšího výsledku, zde se vedle nového procesoru projevila zejména dvojnásobná kapacita grafické paměti. A oproti 2GHz MacBooku Pro s Core Duo byl nárůst snímkové rychlosti téměř dvojnásobný.

I ostatní nárůsty výkonu proti 2GHz MacBooku Pro s Core Duo byly podstatně výraznější. Nový 15” model 2,5GHz v celkovém skóre a v testu Compressoru 3 dosáhl 50procentního posílení, ve Photoshopu a v Cinemě 4D byl rychlejší o 36 procent.

Rozdíly proti PowerBooku s 1,67GHz procesorem G4 vyšly ještě větší. I nejnižší nový model MacBooku Pro na 2,4 GHz dosáhl dvojnásobného celkového skóre v testech Speedmark a většinu dílčích testů zvládl za třetinu času PowerPC stroje. A výkony grafiky jak PowerBooku, tak „obyčejného“ MacBooku z roku 2007 se ve hře Unreal Tournament pohybovaly na hranici hratelnosti, narozdíl od všech MacBooků Pro (včetně dva roky starého modelu s Core Duo).

Nové MacBooky Pro přinášejí skutečně citelně vyšší výkon v praktických aplikacích. Syntetické testy Primate Labs naznačovaly, že 2,4GHz procesor s menší cache pamětí by mohl trochu zaostávat, jenže u aplikací se zřejmě výrazněji projevil vliv větší grafické paměti a nejspíš i nových disků.

Macworld netestoval výdrž jednotlivých notebooků na baterii, lze však předpokládat, že by nové stroje mohly předvést zhruba stejnou výdrž jako jejich bezprostřední předchůdci, protože 45nm procesory mají při vyšším výkonu nižší spotřebu. Nepochybně se brzy objeví též výsledky takovýchto testů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: