Zprávy spojené s Macy: několik aktualizací firmwaru a zálohování Time Machine přes AirPort Disk nemá oficiální podporu. (9.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy spojené s Macy: několik aktualizací firmwaru a zálohování Time Machine přes AirPort Disk nemá oficiální podporu. (9.4.08)

9. dubna 2008, 05.00 | Apple vydal aktualizace firmwaru pro iMac, MacBook, MacBook Air, MacBook Pro a hliníkovou externí klávesnici. A také prohlásil, že zálohování Time Machine přes funkci AirPort Disk není oficiálně podporované.

Zprávy na dnešek nejsou příliš početné, ale měly by zaujmout. V tomto článku najdete pár zpráv spojených s Macy, jde o informace spíše softwarového rázu. Největší softwarovou novinku však představuje uvedení Final Cut Serveru, tomu se podrobněji věnuje druhý dnešní článek.

Tady se nejprve podíváme na nové aktualizace firmwaru:

Apple vydal nový firmware pro iMac, MacBooky a hliníkovou klávesnici

Včera Apple uvolnil aktualizace firmwaru zvyšující spolehlivost Maců s mobilními procesory Intelu a též aktualizaci pro novou hliníkovou externí klávesnici:

iMac EFI Firmware Update 1.3

Aktualizace EFI firmwaru pro iMac verze 1.3 zvyšuje stabilitu iMaců s procesory Intel. Podrobnější informace o postupu při aktualizování firmwaru najdete tady. Proběhne-li instalace firmwaru úspěšně, bude Boot ROM ve verzi IM71.007A.B03.

Apple výslovně neuvádí, pro které iMacy se má nový EFI firmware použít, měl by však sloužit pro hliníkové modely a vyžaduje Mac OS X 10.4.10 nebo vyšší. Stáhnout se dá odsud (má velikost 1,6 MB).

MacBook EFI Firmware Update 1.2

Pro MacBooky vydal Apple obdobnou aktualizaci EFI firmwaru ve verzi 1.2, také ona by měla zvyšovat stabilitu MacBooků, a to všech modelů. Po jejím nainstalování bude Boot ROM ve verzi MB31.008E.B02.

Rovněž tato aktualizace vyžaduje Mac OS X 10.4.10 nebo vyšší, ke stažení se nabízí tady (jde o 1,8 MB velký soubor).

MacBook Air EFI Firmware Update 1.0

V rámci včerejší skupiny aktualizací se též objevila první nová verze EFI firmwaru pro MacBook Air, přirozeně i ona zvyšuje stabilitu stroje. Po aktualizaci firmwaru bude Boot ROM ve verzi MBA11.00BB.B03.

Aktualizaci (o velikosti 3,2 MB) lze stáhnout odtud. Apple uvádí, že vyžaduje alespoň Mac OS X 10.4.10, ovšem MacBook Air se začal dodávat s Leopardem 10.5.1, s Tigerem by si asi příliš nerozuměl (někdo u Applu nejspíš mechanicky kopíroval položky).

MacBook Pro EFI Firmware Update 1.5

Nového EFI firmwaru se dočkal rovněž MacBook Pro, aktualizace Mac Book Pro EFI Firmware Update 1.5 tak jako u ostatních strojů zvyšuje stabilitu 15” a 17” MacBooků Pro. Po úspěšné instalaci bude Boot ROM ve verzi BP21.00A5.B08 nebo MBP31.0070.B07.

Aktualizace se dá stáhnout tady (zabírá 3,2 MB), opět vyžaduje Mac OS X 10.4.10 nebo vyšší.

Aluminum Keyboard Update

A nakonec tu máme aktualizaci firmwaru pro novou externí hliníkovou klávesnici, jež se dodává k novým iMacům a Macům Pro, mimoto se dá pořídit i samostatně. Aktualizovaný firmware řeší problém s tím, že se klávesy mohu neočekávaně „přilepit“ a nechtěně opakovat znaky. Podle Applu řeší také „další problémy“ (jako obvykle blíže nepopsané).

Aktualizaci pro klávesnici najdete zde, vyžaduje Mac OS X 0.5.2 (je velká 1,5 MB).

Zálohování Time Machine přes AirPort Disk není oficiálně podporované

Vývoj událostí okolo užití bezdrátové základnové stanice AirPort Extreme k zálohování s Time Machine začíná připomínat horskou dráhu, nyní opět míří do sestupné fáze.

Nejprve stručně zrekapitulujme, o co zde vlastně jde. AirPort Extreme Base Station nese USB port, k němuž se dá připojit externí pevný disk (a též tiskárna, ale to teď není důležité). Na tento disk lze kopírovat data přes bezdrátové připojení z celé sítě, Apple to nazývá funkcí AirPort Disk.

Samozřejmě se nabízí využití takovéhoto disku k zálohování pomocí Time Machine, softwarového nástroje pro snadné zálohování, zavedeného s Mac OS X 10.5 Leopard. Před uvedením Leoparda na trh Apple tuto možnost uváděl na svém webu jako jednu z předností Leoparda. Jenže když pak Leopard skutečně přišel, Apple všechny tyto zmínky odstranil a v seznamu dostupných disků pro Time Machine se disk na Base Station prostě neobjevil, a to se nezměnilo ani s vydáním Mac OS X 10.5.2.

Mezitím na Macworld Expu letos v lednu Jobs uvedl vedle mnoha jiných novinek Time Capsule, v podstatě AirPort Extreme Base Station doplněnou o vnitřní velkokapacitní disk (údajně „serverové třídy“, což sice rozebrání tohoto přístroje tak docela nepotvrdilo, ale na tom zase tolik nezáleží). Mnozí z toho začali vyvozovat, že Apple kombinaci Time Machine a AirPort Disku nepodporuje záměrně, aby zvýšil odbyt Time Capsule. (Mimochodem, Time Capsule umí pro Time Machine použít i externí disk připojený přes USB, vedle svého vnitřního disku.)

Koncem března však přišel obrat, aktualizace Time Machine and AirPort Updates 1.0 způsobila, že se disk připojený ke stanici AirPort Extreme v Time Machine objevil. Apple však v doprovodných poznámkách tuto možnost nezmiňoval, přišli na ni experimentující uživatelé, jejich zjištění se ovšem okamžitě rozlétlo po Webu.

Nyní se však zdá, že k aktivaci této funkce došlo spíše nedopatřením. Glenn Fleishman ze serveru Tidbits nedávno zaslal Applu elektronickou poštou několik otázek týkajících se téhle funkce, protože to potřeboval pro chystanou recenzi, avšak od Applu obdržel odpověď, že zálohování s Time Machine přes AirPort Disk je „nepodporovaná funkce“.

To tedy znamená, že pokud se s takto zálohovanými daty něco stane, Apple za to nezodpovídá a servisní personál Applu s tím dotyčnému nepomůže.

Fleishman uvádí, že Apple odmítl celou záležitost blíže vysvětlit. On sám se domnívá, že podpora AirPort Disku pro Time Machine byla aktivována neúmyslně, nejspíš tím, že před vydáním dané aktualizace firmwaru nebyly správně vypnuty ladicí funkce.

To majitele stanic AirPort Extreme jistě nepotěší, znamená to, že příští aktualizace firmwaru může tuto možnost opět vypnout a data takto zálohují na vlastní nebezpečí.

Stále však není jasné, co v tomto směru Apple zamýšlí dál. Podpora zálohování Time Machine přes AirPort Disk podle všeho není bez chyb (naznačují to i některá hlášení uživatelů), takže není divu, že se Apple zříká veškeré odpovědnosti. Nevíme ale, zda Apple nadále pracuje na řešení, které by dovolilo tuto možnost zavést oficiálně, anebo zda už snahy v tomto směru vzdal. Jasnější odpověďdá asi až další aktualizace firmwaru pro AirPort Extreme, avšak na tu si nejspíš nějaký čas počkáme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: