Zprávy spojené s Apple TV - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy spojené s Apple TV

26. října 2011, 00.00 | Apple vydal verze 4.4.1 a 4.4.2 firmwaru Apple TV druhé generace, aby napravil přetrvávající potíže. Odkazy na nový model Apple TV nalezené v iOS 5 rozhodně neznačí jeho brzké uvedení. A opět začaly kolovat pověsti o připravovaném televizoru Applu.

V minulých týdnech se objevilo také několik zpráv spojených s Apple TV, jež teď zde shrnujeme:

Nové verze 4.4.1 a 4.4.2 firmwaru Apple TV

Když Apple ve středu 12. října vydal ostrou verzi iOS 5, zároveň též uvolnil pro Apple TV druhé generace nový firmware verze 4.4. Ten doplnil podporu funkce Photo Stream služby iCloud, AirPlay zrcadlení obsahu obrazovky iPhonu 4S a iPadu 2 a zpřístupnil (v USA) nové zdroje videoobsahu. (Apple TV druhé generace používá uzpůsobenou variantu iOS, verze 4.4 je vlastně variantou iOS 5, ale pro firmware Apple TV se používá odlišné číslování verzí.)

Avšak záhy se ukázalo, že firmware 4.4 nebyl zrovna bezchybný, a tak v úterý 18. února Apple vydal novou opravnou verzi 4.4.1, jež podle tohoto podpůrného dokumentu řeší problém, který u některých Apple TV vyžadoval, aby byly při pokusu o jejich aktualizaci připojené k počítači s iTunes, jinak se neprovedla.

Poněkud ironicky však právě tahle opravná verze některé Apple TV zcela vyřadila z provozu, takže je bylo potřeba připojit k počítači s iTunes a obnovit jejich stav. S touto verzí zjevně nebylo něco v pořádku, proto ji Apple za pár hodin stáhl ze svých aktualizačních serverů, ale od den později, 19. října, ji vrátil zpět, již opravenou.

Avšak ani to vše nevyřešilo, protože toto pondělí (24. října) se objevila další opravná verze firmwaru Apple TV, verze 4.4.2. K ní Apple vydal tenhle dokument, v němž popisuje, jaké nové možnosti tato verze podporuje. Ale ty jsou zcela shodné s tím, co uváděl již pro verzi 4.4. Nová verze tak zřejmě zajišťuje, že to bude skutečně fungovat a pravděpodobně opravuje další chyby, zdá se, že se dosavadní potíže konečně vyřešily.

Nové verze firmwaru se jako vždy dají stáhnout a nainstalovat vlastní aktualizační funkcí Apple TV z jejího menu (tedy pokud fungují tak, jak mají.)

Dohady o novém modelu Apple TV

Pověsti o novém modelu Apple TV se objevují celkem pravidelně, kolovaly i letos v létě, kdy se spekulovalo, že by spolu s novým iPhonem a iPody mohla být na podzim představena také nová Apple TV. Ale brzy začalo být zřejmé, že to není příliš pravděpodobné a v říjnu Apple nakonec představil pouze iPhone 4 a mírně modernizované iPody (u nich se vlastně změnil pouze software), o Apple TV nepadla jediná zmínka.

Určité naděje proto vzbudil 9to5mac, když v kódu iOS 5 nalezl odkaz na dosud neuvedený model Apple TV. V hlubinách souborového systému iOS se nacházel odkaz na zařízení s modelovým identifikátorem „AppleTV3,1“, zatímco současná Apple TV druhé generace používá modelové označení „AppleTV2,1“.

Změna první číslovky v čísle verze naznačuje, že by mělo jít o zásadní změnu, ovšem vnější design tohoto zařízení se už nejspíš měnit nebude, a tak se dá změna předpokládat uvnitř, v použité elektronice. A vzhledem k dosavadnímu vývoji přichází v úvahu nasazení hardwaru z iPhonu 4S a iPadu 2, tedy SoC čipu A5. Zmíněný odkaz byl nalezen v souboru, který Apple užívá k aktivaci dosud nevedených zařízení s iOS, takže v Cupertinu se zřejmě již zkoušejí nějaké prototypy nové Apple TV.

Když vyjdeme z možností iPhonu 4S a iPadu 2, dá se očekávat, že Apple TV osazená čipem A5 by si už poradila s přehráváním videa v rozlišení 1080p (stávající Apple TV druhé generace používá čip A4, omezující ji na rozlišení 720p).

Samotný 9to5mac ovšem upozorňuje, že zdaleka ne všechny prototypy, na něž odkazovaly identifikátory v kódu iOS, se skutečně dostaly na trh. Podobně se tam vyskytly odkazy na zařízení „iPhone3,2“ a „iPod4,2“, avšak prodávat se takovéto přístroje nikdy nezačaly, zjevně tak šlo jen o vnitřní testovací prototypy.

MacRumors k tomu výstižně podotýká, že tento nález ještě vůbec nemusí znamenat brzké uvedení nového modelu Apple TV. Apple stále tvrdí, že projekt Apple TV je pouhým „koníčkem“, což se projevuje i ve značně nepravidelném inovačním cyklu. Navíc jde především o zařízení sloužící k přehrávání obsahu z iTunes Store a protože současná Apple TV dokáže přehrát všechno, co tento mediální obchod nabízí, nemá Apple valnou motivaci k modernizaci stávajícího hardwaru.

09mm22032009f.jpg

A co se týče odkazů na neuvedené prototypy v kódu iOS, ty sice mohou ohlašovat chystaný hardware, ale MacRumors připomíná, že v případě iPhonu (který má celkem pravidelný inovační cyklus) trvalo až 15 měsíců, než se začal prodávat přístroj, jehož modelový identifikátor byl nalezen v iOS. (Konkrétně se jednalo o iPhone 4, v kódu iOS 3.0, tehdy ovšem ještě nazývaného iPhone OS, byl na jaře 2009 odhalen odkaz na zařízení „iPhone3,1“, z něhož se vyklubal iPhone 4 až v červnu 2010).

Příchod nového modelu Apple TV tak může trvat ještě hodně dlouho a bude souviset spíše se změnou nabídky obsahu v iTunes Store. Teprve až se tam objeví filmy v rozlišení 1080p, mohlo by to znamenat, že se něco chystá také ohledně hardwaru Apple TV. K tomu ovšem dojde nejdříve v příštím roce a možná ještě později (navíc pro Apple je nepochybně výhodnější prodat čip A5 v iPadu 2 či iPhonu 4S s poměrně vysokou marží, než jakou součást mnohem levnější Apple TV.)

Opět kolují pověsti o televizoru Applu

Pověsti o tom, že Apple uvede vlastní televizor, se vynořují celkem pravidelně, naposledy to bylo letos v srpnu. Nyní však zase ožily, celé to spustila jedna zmínka v životopisu Steva Jobse vydaném v pondělí.

Vše spustila zmínka z Jobsova životopisu

Ten totiž řekl autorovi knihy, Walteru Isaacsonovi, že „konečně rozlouskl“ problém, jak vytvořit integrovaný televizor, který se bude úplně snadno ovládat (na příslušnou pasáž knihy upozornil deník Washington Post). Měl by se hladce synchronizovat se všemi zařízeními uživatele a se službou iCloud a nabízet co nejjednodušeji ovladatelné uživatelské rozhraní.

Jobsův životopis se okamžitě stal bestsellerem

Mimochodem, Jobsův životopis se nepřekvapivě hned po vydání stal bestsellerem, u Amazonu to možná bude letošní nejprodávanější knižní titul. Kniha se prodává jak v papírové, tak v elektronické podobě, nabízí se jednak pro čtečky Amazonu, jednak v iBookstore. A lze očekávat, že podobné citace jako ta týkající se Jobsových plánů s televizory budou přicházet ještě hodně dlouho.

A když už jsme u Jobse a vzpomínání na něj, na webu Applu se objevilo video ze vzpomínkové akce, kterou minulou středu 19. října uspořádal pro zaměstnance ve svém cupertinském areálu. Po dobu jejího konání byly zavřeny všechny kamenné obchody Applu, aby ji mohli sledovat všichni zaměstnanci. (Apple nabízí streaming videozáznamu pro QuickTime, k jeho přehrání bude potřeba prohlížeč Safari 4 či 5 na Macu se Snow Leopardem nebo Lionem, Mobile Safari na iOS 3 či vyšším, anebo QuickTime 7 pro Windows. Mezitím se ovšem toto video už dostalo také na YouTube.)

Apple údajně svůj televizor chystá již na příští rok

Analytik Piper Jaffray Gene Munster na základě těchto a dalších náznaků v pondělí přišel s tvrzením, že Apple chystá svůj televizor už na příští rok. Na prototypu se již prý pracuje, podle zpráv od zdroje blízkého asijskému dodavateli komponent. A další Munsterovy zdroje naznačují, že Apple investuje do výrobních kapacit a hledá dodavatele LCD displejů, jejichž úhlopříčky mohou sahat od 3,5“ pro mobilní zařízení až po 50“ pro velkoformátové televizory.

Munster se domnívá, že by televizor Applu mohl využívat asistenta Siri k hlasovému ovládání, ale to je asi jenom jeho dohad. Poukazuje také na několik nedávných patentů Applu, které se týkají právě televizorů a protože jde o analytika investiční firmy, tak samozřejmě přišel s odhady, kolik by Apple mohl takových přístrojů prodat (předpokládá odbyt 1,4 milionu kusů v příštím roce).

Jistě, vývody analytiků je vždy třeba posuzovat se značnou skepsí, ovšem několik hodin po něm podobnou zprávu přinesla též agentura Bloomberg, jež se ovšem v mnohém odvolává právě na Munstera. Vývoj televizoru u Applu nyní vede softwarový inženýr Jeff Robbin, který pomáhal vytvořit první iPod, ale především stál u zrodu softwaru iTunes, podle tří lidí obeznámených s tímto projektem (ti pochopitelně požadují zachování anonymity).

Nový televizor by mimo jiné měl umožnit snadné vyhledání určitého filmu nebo televizního pořadu, podle jednoho z těchto lidí. Namísto vyhledávání v jednotlivých službách (jako jsou streamingové internetové půjčovny či jednotlivé televizní stanice) by nový televizor měl veškerý dostupný obsah nabízet v jednom integrovaném prostředí.

Hlavní překážkou zde však budou právě poskytovatelé obsahu, jimž se takové změny v přístupu k jejich nabídce asi příliš zamlouvat nebudou. Apple první podobné pokusy učinil již loni, ale dohody s poskytovateli televizního obsahu nedosáhl a ani teď to nejspíš nebude lepší.

Pořád přetrvává mnoho pochybností

Ovšem i když si odmyslíme potíže se získáváním obsahu, stále zůstává řada dalších překážek, všechny dosavadní pokusy o sloučení televize a informačních technologií skončily spíše neúspěchem (z hlediska masového rozšíření).

Nelze popřít, že v této oblasti přece jenom začíná docházet k určitým změnám a když uvážíme dosavadní historii Applu, nedá se vyloučit, že by mu to mohlo povést, ale zatím jde stále jen o pověsti a spekulace. Je sice pravděpodobné, že v Cupertinu na něčem takovém opravdu pracují, avšak praktická realizace může být ještě dost vzdálená, to se ovšem ukáže teprve v příštím roce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: