Zprávy o iOS 5 a souvisejících aplikacích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iOS 5 a souvisejících aplikacích

15. října 2011, 00.00 | Apple uvolnil ostrou verzi iOS 5, ohromný zájem uživatelů však způsobil potíže s aktualizačními servery. Vydán byl také nový firmware 4.4 pro Apple TV druhé generace. A v App Store se objevila řada nových a aktualizovaných aplikací iOS od Applu doplňujících podporu iOS 5 a služby iCloud.

V tomto článku se podíváme na dění okolo vydání iOS 5 a s ním souvisejících aplikací Applu:

Vyšla ostrá verze iOS 5

Poprvé Apple představil iOS 5 na konferenci WWDC 2011 v červnu, na mediální akci minulé úterý pak už tento popis jenom zopakoval a oznámil, že ostrá verze iOS 5 jako aktualizace pro stávající zařízení bude vydána tuto středu 12. října. A to se skutečně stalo, iOS 5 se začal nabízet jako aktualizace pro již provozované iPhony, iPody touch a iPady. Získat se dá připojením k iTunes (jsou k tomu potřeba v úterý vydané iTunes 10.5) a vyhledáním aktualizací.

iOS 5 je dostupný pro iPhony 3GS a 4, iPody touch třetí a čtvrté generace a iPady obou generací. Nový iPhone 4S, jehož prodej začal v pátek, má iOS 5 nainstalovaný už z výroby a totéž platí pro inovované iPody touch, jejichž prodej začal ve středu. Jak uvedl iLounge, od středy se tyto přístroje nabízejí v obchodech Applu (hardwarově jde stále o čtvrtou generaci, nově se ale dodávají též v bílém provedení) a webový obchod Applu rovněž hlásí, že jsou na skladu.

iOS 5 přináší četná vylepšení

iOS 5 přináší více než 200 novinek, které Apple popisuje tady. Ty však jsou již dobře známé jak z beta verzí, tak z akcí Applu, proto je zde probereme pouze stručně (základní přehled najdete třeba v tomhle článku AppleInsideru).

Nová verze iOS nabízí vylepšené oznamování s centrem oznamování, aplikaci iMessage pro zpracování zpráv, „novinový stánek“ Newsstand pro předplatná elektronických novin a časopisů, aplikaci Reminders pro připomínky a integraci s Twitterem na úrovni operačního systému.

Byly vylepšeny aplikace pro fotoaparát a fotografie, zlepšily se kalendář, webový prohlížeč Mobile Safari a poštovní klient Mail a nové možnosti nabízí herní sociální síť Game Center. Nově je možná synchronizace s osobními počítači přes WiFi (vyžaduje iTunes 10.5) a iOS 5 se dá aktivovat, konfigurovat a aktualizovat i bez připojení k počítači přes bezdrátové připojení (což Apple shrnul pod heslo „PC Free“). A samozřejmě iOS 5 podporuje službu iCloud, jež mimo jiné obstarává bezdrátové zálohování.

Na iPadu lze používat nová gesta pro multitasking, iPad 2 navíc s iOS 5 podporuje bezdrátové zrcadlení svého obrazového výstupu na Apple TV pomocí AirPlay. A též se dále zlepšila přístupnost systému.

Opravdu hodně podrobného průvodce novinkami iOS 5 pro iPhone a iPad doplněného řadou snímků obrazovek předkládáTiPb. Samotný Apple nabízí k iOS 5 tento podpůrný dokument, stručně shrnující hlavní novinky.

iOS 5 samozřejmě přináší také četné opravy bezpečnostních chyb, ty blíže popisuje tento dokument. Asi nejvíc oprav se týká WebKitu, ale další zranitelnosti byly zaceleny i v jiných komponentách systému a v jeho aplikacích.

A byly též odstraněny všechny bezpečnostní certifikáty nizozemské firmy DigiNotar, jež podlehla útoku a umožnila vydat stovky falešných certifikátů. Pro Snow Leoparda a Lion Apple vydal příslušnou bezpečnostní aktualizaci již počátkem září, iOS se dočkal až teď s přechodem na verzi 5.

Servery Applu měly potíže s přívalem zájemců o iOS 5

Zájemců o přechod na iOS 5 bylo opravdu hodně (jak Apple oznámil minulé úterý, už se prodalo 250 milionů přístrojů s iOS a velká část z nich může na iOS 5 přejít, navíc Apple současně s iOS 5 rozběhl službu iCloud a vydal také řadu dalších softwarových aktualizací pro osobní počítače, včetně nové verze Lionu) a servery Applu tento nápor tak úplně nezvládly, ve středu docházelo k jejich výpadkům. (Podobné potíže zpočátku postihly též službu iCloud.)

Někteří uživatelé během snahy o instalaci iOS 5 obdrželi chybové hlášení „Error 3200“, jež znamená, že server Applu nedokáže vyřídit požadavek na autorizaci z aktualizovaného zařízení. Apple k tomu řekl, že problém způsobil velký počet současných přístupů uživatelů snažících se o stažení nového firmwaru. Některým uživatelům iPhonu se zobrazilo další chybové hlášení „Error 3004“, poté jejich telefon přestal být funkční (velké americké kamenné obchody Applu byly plné zákazníků hledajících pomoc s takovými iPhony). Toto hlášení znamená, že se iTunes nedokážou spojit s aktualizačním serverem Applu, příčina je stejná jako v případě kódu „3200“.

Servery Applu zjevně nebyly připraveny na tak velký počet zájemců o novou verzi iOS, údajně zpočátku přijímaly jen asi polovinu požadavků a i když se přístup nakonec podařil, řadě uživatelů trvalo stažení aktualizace asi 15 minut, přestože měli rychlé připojení. A hodně zdlouhavé často bylo též následné zálohování aktualizovaných přístrojů, někteří uživatelé museli čekat až 3 hodiny. (Na diskusním foru Applu k tomuto problému vzniklo poměrně obsáhlé vlákno.)

Pracovníci servisu Applu ve středu tvrdili, že se pracuje na řešení problému s autentizací a čekají jeho vyřešení během několika hodin, ovšem hlavní příčinou těchto potíží nejspíš bylo prostě to, že zařízení s iOS je tak velké množství. Situaci ještě zhoršilo, že se při přechodu na iOS 5 musí stáhnout okolo 700 MB pro každý přístroj.

S dalšími verzemi iOS 5 by to ale již mělo být snazší, protože iOS 5 podporuje rozdílové aktualizace přes bezdrátové připojení. Objem stahovaných dat se tak citelně zmenší (v případě beta verzí iOS 5 měly rozdílové aktualizace velikost něco málo přes 100 MB), což by ve spojení s dalšími opatřeními, která Apple jistě udělal, mělo zabránit opakování podobných potíží s následnými verzemi iOS 5.x

Koncem týdne se však situace už začala uklidňovat, v pátek mohl Macworld napsat, že potíže s instalací iOS 5 se zdají mizet. Apple se k tomu sice veřejně nevyjádřil, ale je pravděpodobné, že provedl nějaká opatření k nápravě, protože aktivace iPhonu 4S, který se začal v pátek prodávat, již probíhají dost hladce (i když se také našly případy potíží, ale nebylo jich tolik).

Benchmarkové testy ukazují znatelné zrychlení při zpracování JavaScriptu

iOS 5 přináší řadu nových vlastností a funkcí, otázkou ovšem je, jak se to projeví na výkonu. Geoffrey Goetz z webu GigaOM se proto rozhodl otestovat, jak si nová verze iOS povede v různých benchmarkových testech.

Použil testovací sady GeekBench 2,Gauge Mathematical Tool, BenchTest, SunSpider a V8 na GSM iPhonu 4, iPodu touch čtvrté generace, původním WiFi iPadu a 3G iPadu 2 (GMS verzi).

Nejmenší nárůst výkonu se projevil na původním iPadu a na iPodu touch, ale i tak v testech vykreslení webové stránky a zpracování JavaScriptu byly s iOS 5 lepší o 10 procent proti iOS 4.3.5 a až o 65 procent proti iOS 4.2.1. iPod touch vykázal pod iOS 5 větší zlepšení než původní iPad.

iPhone 4 a iPad 2 zaznamenaly nárůsty výkonu skoro ve všech testovaných kategoriích, zejména ve zpracování JavaScriptu a v testu „Prime 1000“ testovací sady Gauge, měřícím, jak dlouho trvá přístroji vygenerovat 1 000 prvočísel. Novější testované přístroje (iPhone 4 a iPad 2) daly pod iOS 5 v tomto testu o 50 procent lepší výsledky a v testu SunSpider byly rychlejší o 15 procent proti iOS 4.3.5, náskok proti nejstarším verzím iOS (4.3 na iPadu 2 a 4.2.2 na iPhonu 4) měly ještě daleko větší.

Výkon webových aplikací se v iOS 5 opět výrazně zvýšil, Safari skutečně s každou novou verzí iOS zrychluje. Ve všech ostatních testech byl iOS 5 buď stejně rychlý (některé hodnoty sice byly nižší, ale při zanedbatelných rozdílech), anebo dokonce lepší než předchozí verze iOS.

Na verzi 5.0 jde o velmi dobrý výsledek, ukazuje, že iOS 5 byl skutečně dobře odladěn (nakonec tentokrát na to měl Apple o dost více času). Zřejmě se tak nebude opakovat situace s iOS 4.x,kdy verze 4.0 zejména na starším hardwaru znamenala citelné zpomalení a následné aktualizace pak postupně výkon opět zvyšovaly.

Firmware Apple TV 4.4 přidává podporu pro Photo Stream a pro nové zdroje obsahu

Současně s iOS 5 Apple ve středu uvolnil také nový firmware verze 4.4 pro Apple TV druhé generace (jedná se vlastně o variantu iOS 5 uzpůsobenou pro Apple TV, číslování verzí firmwaru Apple TV se však od iOS pro mobilní zařízení nadále liší).

Novinky firmwaru verze 4.4 popisuje tento podpůrný dokument. Přináší především podporu pro funkci Photo Stream, jež umožňuje prohlížet fotografie pořízené na přístrojích s iOS a uložené funkcí Photo Stream do služby iCloud. Dále podporuje AirPlay zrcadlení obsahu obrazovky iPhonu 4S nebo iPadu 2.

Pro uživatele v USA přibyly nové zdroje obsahu, konkrétně živé přenosy a další informace z NHL (už v březnu přinesl firmware verze 4.2 přenosy z baseballu a basketballu, teď tedy přibyl ještě hokej) a videokanál Wall Street Journal Live s obsahem dodávaným známým stejnojmenným deníkem. Pro fotografické prezentace se nabízejí tři nové motivy a pro streamingovou videopůjčovnu Netflix přibyla podpora podtitulků ve filmech, které je nabízejí. Nový oddíl „Trailers“ pak umožňuje procházet a přehrávat stovky filmových upoutávek z iTunes Store.

Firmware 4.4 též přináší četné bezpečnostní opravy, blíže popsané v tomto dokumentu. Zaceluje řadu zranitelností, jež mohly útočníkům umožnit zcizit přihlašovací údaje uživatele, způsobovat pády zařízení nebo spouštět libovolný (nejspíš škodlivý) programový kód.

Nový firmware se dá získat aktualizační funkcí Apple TV v jejím menu, která si ho stáhne a nainstaluje, potřebný postup Apple popisuje zde.

Nové a aktualizované aplikace spojené s iOS 5

Spolu s vydáním iOS 5 se v App Store objevilo několik aplikací Applu, jež využívají možností iOS 5 a služby iCloud. Samozřejmě přicházejí též aplikace třetích stran podporující iOS 5 a iCloud.

Sketchbook Pro 2.1 podporuje iCloud

Mezi prvními z takovýchto aplikací třetích stran dorazila nová verze 2.1 programu SketchBook Pro for iPad od Autodesku (recenzi toho oblíbeného kreslicího programu, dostupného pro řadu platforem, přinesla loni na podzim Grafika).

Tahle nová verze, která se v App Store nachází už od úterý, nabízí volbu pro nastavení služby iCloud jako výchozího úložiště pro pracovní plochy a ve své galerii poskytuje ovládací prvky pro nahrávání dat do služby iCloud nebo pro jejich stahování z ní. Mimoto ještě dovoluje přímý export ze své galerie do Twitteru. Nyní se ale podívejme na ony aplikace Applu:

Aplikace Cards a iTunes Movie Trailers

Už na mediální akci minulé úterý Apple oznámil uvedení aplikace Cards (aplikace zatím není dostupná v některých zemích, český a slovenský App Store ji dosud nenabízejí), jež dovolí z fotografií pořízených na přístrojích s iOS vytvářet pohlednice a Apple zajistí jejich fyzické vytištění a odeslání. Tato aplikace se v App Store objevila ještě před vydáním iOS 5, poskytuje 21 základních návrhů pohlednic.

Aplikace samotná se nabízí zdarma, ale za vytištění a odeslání fyzické pohlednice se samozřejmě platí, uvnitř USA to přijde na 2,99 USD, z USA do jiných zemí na 4,99 USD, v zemích eurozóny se za odeslání do celého světa zaplatí 4,49 EUR. Aplikace funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 5.0, pro iPad však není optimalizovaná (pracuje pouze v režimu kompatibility s iPhonem).

Jen v USA se začala nabízet aplikace iTunes Movie Trailers umožňující přehrávat filmové upoutávky z iTunes Store, navíc zobrazuje data a místa uvedení příslušných filmů a žebříček 25 nejčastěji přehrávaných klipů. Tato univerzální aplikace (pro iPad poskytuje uzpůsobené uživatelské rozhraní) je dostupná zdarma, vyžaduje iOS 4.3 nebo vyšší.

Aplikace Find My Friends

Na mediální akci minulé úterý Apple také oznámil, že služba iCloud bude podporovat funkci Find My Friends umožňující sdílet s přáteli své geografické polohy. A tak se ve středu pochopitelně objevila v App Store též příslušná stejnojmenná aplikace.

Tato aplikace dovoluje snadno najít přátele a rodinné příslušníky, kteří se rozhodli sdílet svou polohu. Když se v aplikaci zadá dotaz na takovou osobu, zobrazí její polohu v seznamu nebo na mapě.

Aplikace Find My Friends je univerzální aplikace fungující na iPhonech, iPodech touch a iPadech (pro ty poskytuje uzpůsobené uživatelské rozhraní). Vyžaduje účet u služby iCloud, na níž staví a tak samozřejmě může fungovat pouze pod iOS 5, který tato službu potřebuje, proto nepoběží na starém hardwaru, co iOS 5 již nezvládá. Aplikace se, stejně jako služba iCloud, nabízí zdarma.

Aktualizovaný kancelářský balík iWork a nové verze aplikací Find My iPhone, Remote a iMovie

Z akcí Applu víme, že služba iCloud mimo jiné nabízí funkci „Documents in the Cloud“, jež umožňuje na serverech této služby ukládat dokumenty, šířit je na všechna zařízení uživatele a přenášet mezi nimi též všechny provedené změny (jedná se tedy vlastně o jejich synchronizaci, i když se Apple tomuto termínu záměrně vyhýbá).

Pod iOS podporu funkce „Documents in the Cloud“ zajišťují především aplikace kancelářského balíku iWork a Apple oznámil již minulé úterý na své mediální akci, že tuto středu vydá jejich aktualizace s potřebnou podporou. A to se opravdu stalo, od středy se v App Store nacházejí nové verze 1.5 aplikací Pages (textového procesoru), Numbers (tabulkového procesoru) a Keynote (prezentačního programu). Jde o placené aplikace prodávané po 9, 99 USD nebo 7,99 EUR, přechod na novou verzi pro stávající vlastníky je už ovšem zdarma.

Všechny tři aplikace automaticky ukládají své dokumenty do služby iCloud pomocí zmíněné funkce „Documents in the Cloud“ a web icloud.com/iwork navíc poskytuje funkce pro převody formátů dokumentů při jejich importu a exportu. Do uvedeného webu lze upouštět soubory Pages ’09, Microsoft Wordu a textové soubory, které se poté budou synchronizovat s Pages na zařízeních s iOS, dále dokumenty Numbers ’09, Excelu a CSV soubory pro synchronizaci s Numbers pro iOS a soubory Keynote ’09 a PowerPointu pro import do Keynote pro iOS.

Naopak to funguje podobně, z webu icloud.com/iwork lze dokumenty Pages pro iOS stahovat na Macy a PC (s Windows) ve formátech Pages ’09, Word a PDF, dokumenty Numbers pro iOS ve formátech Numbers ’09, Excel či PDF a dokumenty Keynote pro iOS jako soubory Keynote ’09 a PowerPointu nebo PDF soubory. Verze 1.5 dále prohloubily kompatibilitu se svými odpovídajícími protějšky z kancelářských balíků Microsoft Office a iWork pro Mac OS X a zlepšily podporu vkládání čínských, japonských a korejských znaků.

Pages 1.5 navíc na iPhonu 4S podporuje tvorbu a úpravy dokumentů pomocí diktování textu, využívá jeho nové funkce rozpoznávání mluvené řeči. V dokumentech lze nově vytvářet zápatí a podčarové poznámky a zlepšena byla funkce počítání slov, jež teď umí počítat také znaky, odstavce a stránky. A mimoto byla v Pages 1.5 zacelena bezpečnostní zranitelnost popsaná tímto dokumentem, která mohla způsobit, že záškodnický dokument Microsoft Wordu vyvolá porušení paměti, jež by mohl útočník využít k ukončení aplikace nebo ke spuštění libovolného kódu.

Numbers 1.5 vedle společných vlastností navíc nově používá posuvníky, vstupní pole a vyskakovací menu pro snazší vkládání dat a průzkum výsledků a zlepšuje import a export sešitů se skrytými řádky a sloupci. A příkaz „Merge Cells“ (sloučit buňky) se dá užít k formátování tabulek. Také tato aplikace má opraveny dvě bezpečnostní chyby (popsané tady), které mohly při načtení záškodnických souborů Excelu vyvolat přetečení bufferu a porušení paměti vedoucí k ukončení aplikace nebo ke spuštění libovolného kódu.

A zbývá nám ještě Keynote 1.5. Tato aplikace teď umí využívat funkci AirPlay k bezdrátovému zobrazování prezentací na Apple TV přímo ze zařízení s iOS, lze přitom procházet snímky, prohlížet poznámky prezentujícího a používat laserové ukazovátko. Přibylo sedm nových animačních a přechodových efektů a k ovládání prezentací se dají využívat takové vyspělé prvky jako zacyklené prezentace snímků a automatické přehrávání. A přibyla též podpora pro hypertextové odkazy mezi snímky.

Všechny tři aplikace iWork pro iOS nyní vyžadují iOS 5.0 (což si vynutila podpora služby iCloud), a tak pochopitelně budou funkční pouze na hardwaru schopném provozovat iOS 5.

V App Store se ale objevily ještě další nové verze aplikací Applu. Je to například aplikace Remote, jež dovoluje z přístrojů s iOS dálkově ovládat iTunes na Macu či Apple TV přes WiFi připojení, budou-li se nacházet v téže síti. Nová verze 2.2 ze středy doplňuje pouze kompatibilitu s iOS 5 a přináší další blíže neurčená vylepšení zvyšující stabilitu a výkon aplikace. Remote 2.2 vyžaduje iOS 3.1.2 nebo vyšší a nabízí se zdarma.

Dále byla na verzi 1.3 aktualizována aplikace Find My iPhone. Ta slouží k vyhledávání přístrojů s iOS, zejména iPhonů (jak napovídá její název), ovšem zatímco dříve využívala službu MobileMe, v nové verzi spolupracuje se službou iCloud a vedle zařízení s iOS navíc umí najít také Macy – pokud ovšem budou mít nainstalovaný Mac OS X 10.7.2 a aktivovanou funkci „Find My Mac“ služby iCloud. Dále ještě tato aplikace poskytuje novou volbu, kterou si lze vyžádat zaslání zprávy elektronickou poštou, když se dosud odpojené zařízení připojí k Internetu a bude vyhledáno. I tato aplikace se dá stáhnout z App Store zdarma a vyžaduje iOS 3.1.3 nebo vyšší.

Aktualizace se dočkala také střihová aplikace iMovie. Ale jak napovídá číslo nové verze, 1.2.2, zde šlo pouze o drobné změny. iMovie 1.2.2 přináší opravy menších (blíže nepopsaných) chyb a rozšiřuje podporu pro video importované z externích kamer. Nově navíc aplikace vyžaduje iOS 5.0 či vyšší. iMovie je placená aplikace, stojí 4,99 USD nebo 3,99 EUR, stávající vlastníci ovšem dostanou novou verzi zdarma.

Utilita AirPort Utility pro iOS

A v rámci příprav na vydání iOS 5 se v App Store ve středu objevila ještě utilita AirPort Utility pro iOS. Tato utilita, stejně jako její protějšky pro osobní počítače, dovoluje ze zařízení s iOS spravovat bezdrátové základnové stanice AirPort Extreme, AirPort Express a Time Capsule.

Utilita umožňuje spravovat WiFi síť a v ní umístěné výše vyjmenované stanice AirPort Applu přímo z iPhonu, iPodu touch nebo iPadu. Poskytuje grafický přehled WiFi sítě a zařízení v ní, dovoluje měnit nastavení základnových stanic a spravovat i takové pokročilé vlastnosti jako bezpečnostní režimy, frekvenční pásma pro bezdrátovou komunikaci a další.

Dají se z ní restartovat základnové stanice a aktualizovat jejich firmware, zajišťuje práci s hesly, poskytuje přístup k síťovým informacím (IP adresám, DSN serverům a adresám směrovačů), umí sledovat DHCP rezervace a mapování portů a stav základnových stanic. Pracovat dokáže se všemi stanicemi Applu podporujícími standard 802.11n.

Podle náznaků v časných beta verzích se zdálo, že Apple uvažuje o integraci této utility přímo do iOS 5, ale jak vidíte, nakonec se rozhodl učinit z ní samostatnou aplikaci, což je nejspíš vhodnější (ne každý ji bude používat a jako samostatná aplikace se snáze aktualizuje). Když uživatel v iOS 5 vstoupí do systémových nastavení pro WiFi sítě, nabídne se stažení této aplikace pro správu jeho bezdrátových sítí. Zejména pro správce sítí využívající bezdrátový hardware Applu bude tahle utilita velice užitečná, protože iPhone je určitě skladnější než jakýkoli notebook.

AirPort Utility je univerzální aplikace, jež pracuje na iPhonech, iPodech touch a iPadech (pro ty nabízí uzpůsobené uživatelské rozhraní), vyžaduje iOS 5 a stáhnout se dá z App Store zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: