Zprávy o tabletu těsně před jeho očekávaným předvedením - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o tabletu těsně před jeho očekávaným předvedením

27. ledna 2010, 00.00 | V San Franciscu se již naplno připravuje středisko YBCA na akci Applu. Steve Jobs údajně považuje tablet za svůj dosud nejdůležitější počin. A nové informace o tabletu přicházejí od vydavatelů, má být konkurentem stávajících elektronických čteček.

Všichni, kdo se zajímají o dění kolem Applu, napjatě čekají na jeho dnešní mediální akci v San Franciscu (na niž rozeslal pozvánky už počátkem minulého týdne – pěkná ukázka, jak si cupertinská marketingová mašinérie dokáže levně a účinně zajistit publicitu), všeobecně se předpokládá, že tam představí svůj tablet. To se sice pořád s určitostí neví, ovšem při pondělním oznámení finančních výsledků za minulé čtvrtletí Apple jasně uvedl, že tam hodlá předvést své důležité nové produkty.

Stručná rekapitulace předpokládaných novinek

Očekává se pochopitelně hlavně tablet, avšak není úplně vyloučeno ani to, že Apple (tedy téměř určitě Steve Jobs) uvede i nějaké další novinky, mluví se například o nových verzích softwaru (zejména o balíku iLife 2010, ale v úvahu připadá též Aperture 3), sem tam padnou zmínky o iPhonu (tablet by měl rovněž nabízet 3G připojení, navíc se spekuluje o tom, že možná bude schopen pracovat jak v sítích GSM/UMTS, tak CDMA, v téhle souvislosti se objevilo také tvrzení, že Apple dnes oficiálně vyhlásí ukončení exkluzivního vztahu s AT&T ohledně iPhonu, což je poměrně významné pro americké zákazníky, pro nás to ovšem až tolik důležité není).

A někteří dokonce chovají naděje, že by Apple mohl představit nové MacBooky Pro, zřejmě vybavené novými 32nm procesory s architekturou Nehalem. Nic z to však není vůbec jisté, až večer se dozvíme, co vlastně Jobs vytáhne ze se svého černého roláku.

S blížící se akcí přirozeně pověsti ještě přibývají, jako obvykle však většina z nich působí dost pochybně, proto je nebudeme zmiňovat, když se pravdu dozvíme již brzy, zde předkládáme jen stručný výtah těch zpráv, jež považujeme za významné:

Ve středisku YBCA probíhají poslední přípravy na akci Applu

Jak už víte, akce se bude konat (kvůli časovému posunu až večer našeho času) v San Franciscu v kongresovém středisku Yerba Buena Center for the Arts (YBCA). A jak ukazují již v pondělí pořízené fotografie z tohoto místa, probíhají tam usilovné přípravy.

Dělníci zdobí průčelí příslušné budovy dekorací odpovídající výtvarnému motivu rozeslané pozvánky, tedy malířskou paletou překrytou bílým logem Applu, průběh prací ukazuje tahle obrazová galerie.

Steve Jobs měl prohlásit tablet za nejdůležitější věc, co kdy udělal

Podle kolujících pověstí je tablet osobním projektem Steva Jobse, který si ho hýčká už řadu let a zřejmě mu přikládá mimořádný význam. To má dokládat i další zpráva, podle níž Jobs tablet prohlásil za svůj zatím nejdůležitější počin.

Alespoň to tvrdí TechCrunch, který se to měl dozvědět z několika na sobě nezávislých, avšak nepřímých zdrojů. Vyšší vedoucí pracovníci Applu a Jobsovi osobní přátelé údajně dalším lidem řekli, že je Jobs chystaným tabletem ohromně nadšený a TechCrunch cituje jeho výrok, že tablet bude nejdůležitější věcí, jakou kdy udělal.

Uvážíme-li, co vše za sebou již Jobs má, vyvolává takové prohlášení ohromná očekávání, dnes večer se ukáže, nakolik oprávněná (vzbuzování příliš velkých nadějí by mohlo mít nepříjemné důsledky, budou-li zklamány).

Podle všeho se Jobs domnívá, že iPhone byl pouhou rozcvičkou před tabletem, to ovšem bude záležet na jeho vlastnostech. Jobsovo nadšení se ale možná netýká ani tak technických parametrů tabletu, jako spíše jeho dopadu na distribuci a využívání mediálního obsahu, o čemž nedávno přinesl podrobnější zprávy Wall Street Journal (dost možná s neoficiálním požehnáním Applu).

Je však třeba připomenout, že ačkoli se Jobsovi v poslední době zdařilo v podstatě všechno, na co sáhl, některé projekty mu přece jen tak docela nevyšly. Velice nadšený byl i z Apple TV a tu rozhodně nelze označit za pronikavý úspěch, pár dalších nepovedených věcí najdeme v dávnější minulosti (vzpomeňme třeba Newtona, i když ten možná jenom předběhl svou dobu a právě tablet by se mohl stát jeho reinkarnací, ovšem Mac G4 Cube skutečně nedopadl nejlépe). Za pár hodin snad již bude v téhle věci jasněji.

Zcela nové informace o tabletu od vydavatelů

Většina dosavadních pověstí o tabletu se vzájemně dost podobá, avšak web 9to5mac v pondělí zveřejnil opravdu nové informace o tomto přístroji, jaké jiné zdroje zatím nepřinesly.

Autoři článku si minulý týden údajně promluvili se dvěma přáteli z vydavatelské branže, kteří pracují na Manhattanu ve firmách, o nichž dosud nebyla řeč, Apple se na ně obrátil s informacemi o tabletu v minulých dvou týdnech, 9to5mac se od nich dozvěděl následující:

Apple prý poslední měsíc prosazuje tablet velice agresivně a teprve pracuje na konkrétních dohodách s poskytovateli obsahu, zatím zřejmě jde spíše jen o obecné dohody o vzájemné spolupráci, dnes tak možná pouze oznámí, že se mu upsali všichni významní vydavatelé, aniž by uvedl konkrétní jména.

Vydavatelům se Apple představuje jako alternativa obchodního modelu Amazonu, nabízí jim „agenturní model“ poskytující větší vládu nad obsahem a více svobody při nastavování cen oproti Amazonu (ten na to už do jisté míry reagoval změnou svých cenových podmínek pro vydavatele a také tím, že v budoucnosti umožní vývoj aplikací pro čtečku Kindle).

ces2010ebooks-1f.jpg

Scrollmotion, současný největší dodavatel knih pro App Store, není součástí nových dohod, Apple vyjednává přímo s vydavateli knih, kteří již podepsali smlouvy se Scrollmotion, ten by tak mohl přijít o svůj dosavadní zdroj příjmů.

Apple se sice snažil na dnešní akci zajistit nějaký přitažlivý obsah a nejspíš dnes skutečně předvede nějaký příklad, ale rozsáhlejší knihovna bude pro tablet dostupná nejdřív v polovině letošního roku.

Na setkání vydavatelů s Applem sice nebyl přinesen žádný prototyp tabletu (podobně tomu bylo i při počátečních jednáních o původním iPhonu, ten zástupci mobilních operátorů zprvu též vůbec neviděli), ale byl jim popsán jako velmi dobře čitelná 10“ skleněná obrazovka menších rozměrů než Kindle DX, avšak obdobné hmotnosti.

Podle zástupců Applu však klíčem k tabletu bude jeho software a ten se stane hlavním hybatelem změn, přechod na tablet z čtečky Kindle podle nich bude obdobou přechodu z černobílé televize na barevnou. (Pořád ovšem zůstává otázkou, jak chce tablet zajistit stejně příjemný vjem jako specializované čtečky s „elektronickým papírem“, který se snaží maximálně napodobit skutečný papír. Tablet bude pravděpodobně mít LCD obrazovku a ta prostě pro čtení opravdu rozsáhlých textů vůbec není tak příhodná, dosud nevíme, jestli Apple v tomhle přijde s nějakým řešením.)

A ještě jedna důležitá věc: Dosavadní pověsti mluvily o tom, že cena tabletu může činit až 1 000 USD, ale podle zmíněných zdrojů z vydavatelství tablet zdaleka tolik stát nebude, to by samozřejmě mohlo být velice důležité pro jeho úspěch, právě vysoká cena se považuje za jednu z hlavních překážek jeho širšího přijetí.

To jsou ovšem jenom funkce čtečky elektronických knih, avšak tablet by měl poskytovat mnohem více možností, 9to5mac odkazuje na svůj dřívější článek, podle něhož půjde o převratné konvergentní mediální zařízení slučující funkce elektronické tečky, netbooku, přenosného mediálního přehrávače a herního přístroje, zmíněný článek však působí až příliš nadšenecky a přehnaně, uvidíme, nakolik se tyto vize naplní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: