Zprávy o obsahu pro iPad - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy o obsahu pro iPad

26. března 2010, 00.00 | Některé knihy pro iPad se možná budou prodávat za stejnou cenu jako na Amazonu. Nakladatelství Random House se zdráhá dodávat své tituly pro iPad. Objevily se podrobnosti o reklamách (nejen) pro časopis Wired na iPadu. A CBS připravuje pro iPad HTML5 videa nevyžadující Flash.

Pro úspěch iPadu bude velice důležité, jaký pro něj bude dostupný obsah, a tak není divu, že přibývá zpráv na toto téma, na některé z nich se podíváme v tomto článku.

Bestsellery se v iBookstore možná budou prodávat za stejné ceny jako u Amazonu

V současnosti americký trh s elektronickými knihami ovládá Amazon, jemuž ovšem nakladatelé vyčítají, že je prodává za příliš nízké ceny. Ve vstupu Applu na tento trh proto viděli šanci, jak dosáhnout zvýšení cen elektronických knih, teď se však ukazuje, že se jejich naděje nemusí naplnit.

AppAdvice totiž zveřejnil zprávu (doplněnou snímkem obrazovky), že knižní obchod iBookStore Applu u 27 z 32 bestsellerů podle seznamu New York Times udává cenu 9,99 USD, tedy stejnou, za jakou je prodává Amazon pro svou čtečku Kindle (autor zprávy měl možnost vidět předběžnou verzi obchodu iBookstore a nebyl zavázán k mlčenlivosti). Pouze jeden z titulů seznamu se nabízel za 12,99 USD, což nasvědčuje, že koncové ceny Applu budou podobné těm na Amazonu.

Už v lednu Steve Jobs v rozhovoru s Waltem Mossbergem naznačil, že by Apple mohl mít stejné ceny jako Amazon, ale nikdo to dosud neřekl oficiálně.

Bude ovšem zajímavé, co takovéto ceny udělají s trhem, protože Apple si bude tak jako na App Store brát 30 procent z koncové ceny knihy, zatímco Amazon využívá velkoobchodní model, nakladatelé tak zřejmě při prodeji na iBookstore dostanou ještě méně než od Amazonu, kde si přitom stěžují, že to není dlouhodobě udržitelné (ovšem ne každý tomu věří, elektronická distribuce by měla být levnější, Amazon navíc prodává některé tituly pro Kindle za nižší než velkoobchodní cenu). Další vývoj na trhu elektronických knih tak zřejmě bude ještě hodně zajímavý, možná se dočkáme i cenové války.

Nakladatelství Random House se zdráhá poskytnout své knihy pro iPad, obává se cenové války

Právě obavami z cenové války zdůvodňuje nakladatelství Random House, proč dosud s Applem neuzavřelo dohodu o dodávce svých titulů pro iBookstore, sdělil jeho generální ředitel deníku Financial Times (přístup vyžaduje registraci).

Random House sice stále ještě nevylučuje, že se s Applem dohodne, vadí mu však jeho obchodní model, tvrdí, že ho nutí vzdát se možnosti určování cen, dává přednost velkoobchodnímu modelu Amazonu a některých kamenných obchodů, kdy prodejci nakupují od nakladatelů za předem stanovenou cenu (zatímco Apple si prostě vezme 30 procent z koncové ceny).

Nakladatelství by nakonec mohlo přistoupit i na obchodní model Applu, ale k tomu bude údajně třeba diskuse s autory, protože uvedení jejich děl na iBookstore by prý mohlo mít značný dopad na jejich příjmy.

Ovšem ostatních pět z šesti největších amerických nakladatelství zastává přesně opačný názor, dávají přednost právě prostřednickému modelu Applu, který dovoluje pružněji měnit ceny jednotlivých knih (tato pětice se už s Applem dohodla o prodeji svých knih na iBookstore, Steve Jobs to oznámil již při lednovém Jobs představení iPadu).

Naopak velkoobchodní model Amazonu vzbuzoval značný odpor, nakladatelům vadí hlavě to, že prodává některé tituly pod velkoobchodní cenou (za kterou od nich knihy kupuje), podle nich tím vytváří nerealistická cenová očekávání (uvidíme, co budou říkat, jestli se potvrdí výše uvedená zpráva, že Apple nasadí podobně nízké ceny).

V případě Random House ovšem může být důvodem k otálení i to, že jeho vlastník Bertelsmann utrpěl v roce 2009 ztrátu, kterou nyní chce vyrovnat též snižováním nákladů, a proto se nechce pouštět do potenciálního rizika.

Objevily se podrobnosti o reklamách pro časopis Wired

Vedle knih se budou pro iPad nabízet také četné známé časopisy a deníky, ty ovšem budou obvykle mít podobu specializované aplikace. Časopis Wired představil prototyp své aplikace již v únoru a nyní se na veřejnost dostaly další podrobnosti, tentokrát ovšem spíše finančního rázu. Podle zprávy deníku Wall Street Journal se už pro tyto aplikace začaly prodávat reklamy, někteří významní inzerenti již údajně zaplatili časopisu Time po 200 000 USD za umístění reklam do prvních osmi čísel.

Vydavatelství Condé Nast, jež vlastní Wired a další časopisy, nabízí různé úrovně reklamy podle toho, kolik stran si inzerent koupí, kdo si zaplatí osm stran v jednom vydání, bude moci verzi inzerátu pro iPad doplnit o video a další dodatečné funkce, tvrdí zasvěcenci.

Obdobné aplikace pro iPad připravují i mnohé jiné časopisy (několik dalších svých titulů chystá též Condé Nast), většina aplikací sice bude pouhou digitální replikou tištěných vydání, ale právě v reklamách hodlají využít dodatečných možností iPadu, zejména videa, ale mluví se i o dalších prvcích, třeba o interaktivním obsahu využívající dotykového ovládání a dokonce o integraci se sociálními sítěmi či nasazení navigačních utilit. Například časopis Sports Illustrated měl předvést reklamu na Ford Mustang dovolující měnit barvu vozu a řídit ho v závodní hře.

Právě tyto nové možnosti vábí zájem inzerentů a jsou důvodem, proč jsou ochotní zaplatit poměrně značné částky. Také vydavatelé časopisů vidí v iPadu naději pro svou budoucnost, doufají, že jim přinese nové příjmy.To ale není vůbec jisté, reklamní příjmy z Webu se pro mnohé ukázaly jako neuspokojivé.

Proto si hodně slibují od reklam na iPadu kombinujících reprezentativní vzhled celostránkových tištěných reklam s interaktivními možnostmi těch digitálních, jež budou navíc schopné sčítat, kolik lidí je shlédlo. Podmínky inzerce v časopisech pro iPad se však zatím hodně různí, někteří vydavatelé dokonce klienty nutí, aby si reklamu pro iPad kupovali jen spolu s reklamou v tištěných verzích, teprve se ustavují podmínky nového trhu.

Důležité ovšem bude, kolik čtenářů si tyto časopisy najdou, což bude záviset na jejich ceně. Zprvu se hodně mluvilo o získávání předplatného, ale to zatím žádný z významných časopisů nenabídl, takže se na App Store budou nejspíš prodávat jednotlivá čísla za ceny blížící se těm za tištěné verze.

Očekávání jsou ale velká a reklamní prostor v časopisech pro iPad již byl vyprodán, přestože není vůbec jisté, kolik se vlastně prodá iPadů a kolik uživatelů si stáhne tyto aplikace, jež se navíc často teprve nacházejí ve vývoji a přinejmenším některé z nich se na App Store dostanou se zpožděním, kvůli tomu, že žádný z vydavatelů významných časopisů nedostal k testování skutečný iPad, proto je zatím musí vyvíjet v emulátoru.

Mnohem lepší výchozí podmínky mají v tomto ohledu nejvýznamnější americké deníky, jak Wall Street Journal, tak New York Times své aplikace vyvíjejí na testovacích iPadech (musí ovšem dodržovat přísná bezpečnostní opatření), jež budou zřejmě dostupné v den zahájení prodeje iPadu.

To však jsou prestižní deníky, s nimiž má Apple nadstandardní vztahy, takže nepřekvapuje, že už získaly významné inzerenty, konkrétně Wall Street Journal již pro aplikaci iPadu má šest klientů včetně Coca-coly, přičemž cena čtyřměsíčního reklamního balíku činí 400 000 USD, podle zasvěcenců. A je už známá také výše předplatného za tento deník, zájemci o Wall Street Journal na iPadu zaplatí 17,99 USD měsíčně.

Vydavatelé periodik si od iPadu očividně hodně slibují, teď však jde o to, jak se k jejich nabídce postaví zákazníci a jak budou reagovat na ony interaktivní reklamy.

CBS připravuje HTML5 videa pro iPad

Hodně diskutovanou otázku představuje také podpora videa pro iPad. Ten záměrně nepoužívá Flash vyžadovaný mnoha videoslužbami (Steve Jobs už mnohokrát jasně vyjádřil svou nechuť k této technologii), takže bude záležet na tom, zda se najdou poskytovatelé obsahu, kteří se kvůli iPadu pokusí Flashi vyhnout.

A již se opravdu objevil první takový příklad, televizní společnost CBS začala na svém webu testovat videa optimalizovaná pro iPad. CBS tam nabízí epizody seriálů jako Kriminálka Miami a Mladí a neklidní a některá tato videa byla označena jako „iPad – test“, z běžných prohlížečů se však přehrávala normální Flash verze (mimo USA však tato videa přehrávat nejde).

Jak ale zjistil server MacRumors, když se k nim přistoupí z emulátoru iPadu (nebo z prohlížeče nastaveného tak, aby se identifikoval jako iPad), přenesou uživatele do zvláštní HTML5 stránky, umisťující klip do rámečku. Videa se v ní sice zatím ještě nepřehrávají, avšak z emulátoru iPadu již funguje celoobrazovkový režim.

To tedy znamená, že přinejmenším CBS se připravuje pro iPad poskytnout obsah nevyužívající Flash, tak, jak to žádá Apple (Steve Jobs nedávno prohlásil, že se Flash má nahradit pomocí HTML5 a H.264).

Otázkou zůstává, zda budou CBS následovat i další významní poskytovatelé obsahu, navíc je dost pravděpodobné, že většina z nich bude stále nabízet jak verzi využívající Flash, tak verzi pro iPad, některé služby navíc mohou mít potíže s tím, jak pomocí HTML5 implementovat určité své funkce.

Teprve se uvidí, kolik poskytovatelů obsahu začne využívat namísto Flashe nový webový standard, bude-li jich však dostatek, padne další významná překážka rozšíření iPadu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: