Nové zprávy spojené s iPadem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové zprávy spojené s iPadem

1. února 2010, 00.00 | Walt Mossberg získal od Steva Jobse další informace o iPadu. Na název iPad si stále činí nárok Fujitsu. Apple potvrdil, že nově dovoluje VoIP komunikaci přes 3G sítě jak pro iPad, tak pro iPhone. A propagační video k iPadu Apple upravil tak, aby již nenaznačovalo podporu Flashe.

Minulou středu Apple představil svůj tolik očekávaný tablet, který dostal konkrétní podobu a jméno iPad. Podobně jako iPhone také iPad vyvolává vzrušené debaty, zatím ovšem ještě vůbec není jasné, zda si získá přízeň zákazníků, ale to tady teď řešit nebudeme.

Po středeční premiéře pochopitelně přibývají další zprávy o tomhle novém přístroji, zde se pokusíme předložit souhrn těch spíše obchodního rázu, nově odhalenými technickými podrobnostmi se bude zabývat zítřejší článek.

Steve Jobs prozradil, že iPad nabídne podporu Wordu, elektronické knihy za 10 USD a 6 dní nepřetržitého přehrávání hudby

Walta Mossberga z deníku Wall Street Journal pojí s Jobsem osobní vazby, a tak není divu, že po středeční akci mu Jobs poskytl rozhovor, v němž prozradil některé další věci okolo iPadu, videozáznam z rozhovoru pořídila Kara Swisher a lze si ho přehrát na webu All Things Digital. Přepis toho nejzajímavějšího z rozhovoru přinesl server AppleInsider.

iPad má sloužit též jako čtečka elektronických knih, proto se Mossberg zeptal, proč by si zákazníci měli kupovat knihy pro iPad, když podle dosavadních náznaků budou stát mezi 13 a 15 USD, zatímco Amazon za ně chce 9,99 USD. Na to Jobs odpověděl, že ceny Applu budou stejné, zřejmě tedy tituly v obchodu iBook Store budou stát také 10 USD. A Jobs dodal, že v současnosti vydavatelé své knihy z Amazonu stahují, protože nejsou spokojeni s jeho podmínkami (na předváděcí akci ovšem Jobs Amazon spíše chválil jako průkopníka elektronických knih.)

Řeč přišla rovněž na kancelářský balík iWork, když se Mossberg dotázal Jobse, zda by měl svou recenzi iPadu (na níž pracuje) napsat v textovém procesoru Pages, jedné z aplikací tohoto balíku, podotkl, že ji však bude potřebovat uložit jako dokument Microsoft Wordu, protože jeho redaktoři o Pages nic nevědí. Jobs odvětil, že mobilní verze Pages (prodávaná jako samostatná aplikace iPadu v App Store) dovolí soubor uložit jako dokument Wordu, kompatibilita je tedy zajištěna (sotva se dalo čekat něco jiného, má-li iPad vůbec mít šanci na uplatnění v podnicích).

A Mossberg se také zeptal na výdrž baterie iPadu (právě to by měla být jedna z jeho předností), Jobs uvedl, že přístroj zajistí zhruba 140 hodin nepřetržitého přehrávání hudby při vypnuté obrazovce, což je téměř šest dní.

Jobs k výdrži baterie řekl, že skoro všechen příkon se spotřebovává pro displej, nové čipy Applu (o nichž zatím stále nemáme žádné bližší podložené informace) čerpají energii jenom nepatrně (podle Jobse mají skoro nulový příkon). Co se týče výdrže při čtení elektronických knih, Jobs věří, že 10 hodin, jež má iPod pro tuto úlohu poskytovat, bude víc než dost pro většinu uživatelů.

Mossberg k tomu poznamenal, že podsvícený LCD displej, oproti elektronickému inkoustu čtečky Amazon Kindle, si na baterii vybere svou daň (čtení vlastně bude patřit k energeticky nejnáročnějším úlohám). Avšak podle Jobse to tak není, protože prostě stačí iPad zastrčit do napájení. Nakonec ho uživatel stejně uloží do doku nebo s ním udělá něco podobného, takže o nic nejde. Deset hodin je podle něj dlouhá doba, tak dlouho nikdo bez přestání číst nebude. (S takovým názorem ovšem nemusí každý souhlasit, v tomhle ohledu elektronický inkoust skutečně přináší významné přednosti.)

A to by byly asi ty nejdůležitější novinky, jež se Mossberg dozvěděl navíc k tomu, co Jobs řekl už na pódiu, zajímavé je ještě to, že Jobs Mossbergovi již dříve sdělil, že iPad bude stát pod 1 000 USD (tato částka se objevovala v předchozích pověstech nejčastěji), zjevně Jobs Mossbergovi potvrdil existenci tabletu ještě před jeho oficiálním představením, což však nijak nepřekvapuje, protože Mossberg patří k lidem, kteří získávají přístup k novinkám Applu s předstihem.

Fujitsu si stále dělá nárok na název „iPad“

Slovo iPad nyní plní média v souvislosti s Applem, avšak přinejmenším jedna firma se domnívá, že právo na tohle označení patří jí. Ještě před uvedením iPadu se začaly objevovat náznaky, že si Apple zaregistroval (přes nastrčené firmy) v některých zemích světa ochrannou známku „iPad“, v USA však nikoli, protože tam si na tohle označení činila nárok firma Fujitsu. A dělá si ho i nadále.

Tato japonská firma totiž v roce 2002 dala na trh kapesní přístroj s Windows CE nazvaný právě „iPad“, který se prodává dodnes (v dnešní podobě má 3,5” displej, Bluetooth a WiFi připojení a v USA se prodává za asi 2 000 USD – v přepočtu okolo 38 000 Kč - velice úzce vymezené zákaznické obci) určený pro pracovníky obchodů a v roce 2003 si podala žádost o příslušnou ochrannou známku.

Jenže její žádost nebyla přijata a americký patentový úřad později dokonce označil tuto známku za neužívanou, novou žádost o její registraci Fujitsu podala až loni v létě, tehdy už o ni ovšem žádal také Apple. O stejnou známku navíc ještě dříve požádala firma Mag-Tech, takže Fujitsu nemůže argumentovat ani časností svého nároku.

Vše tedy teď závisí na úřadech a právnících, Apple má až do konce února čas podat své námitky vůči nárokům Fujitsu na danou ochrannou známku. Fujitsu samozřejmě tvrdí, že nárok na toto jméno má, ředitel jejího PR oddělení to sdělil deníku New York Times a firma prý konzultuje další postup se svými právníky.

Avšak vzhledem k výše uvedenému není nárok Fujitsu vůbec jistý, uvidíme, zda celá věc skončí u soudu anebo spíše nějakým mimosoudním vyrovnáním (Apple má dost peněz na oboje). New York Times podotýká, že označení „iPad“ používají i další firmy pro různé produkty, ale jedině u Fujitsu jde o něco, co skutečně koliduje s iPadem Applu.

Tak trochu se opakuje situace s iPhonem, když si na tohle označení původně dělalo (vcelku oprávněný) nárok Cisco a nakonec to skončilo dohodou, možná tomu bude stejně i nyní s iPadem.

Apple potvrdil, že iPhone OS nově dovoluje VoIP komunikaci přes 3G sítě

Vzhledem k tomu, že se pro iPad bude nabízet jen datové připojení, vyvstaly dohady, jak to vlastně bude s podporou VoIP komunikace, tedy „internetového tefonování“, umožňujícího hlasové hovory přes datové spoje.

Dosud Apple totiž na iPhonu takovou komunikaci povoloval jedině přes WiFi, nikoli však ve 3G sítích, což by mobilní volání z iPadu v podstatě vylučovalo (předpokládá se, že si toto omezení vyžádal operátor AT&T, exkluzivní provozovatel iPhonu v USA, pro něhož VoIP pochopitelně představuje konkurenci).

Ovšem už záhy po středečním představení iPadu se začaly vynořovat zprávy, že Apple tohle omezení (dané licenčním ujednáním vývojářské sady iPhone OS) uvolnil, objevily se první aplikace dovolující VoIP hovory též pře 3G sítě, jež byly přijaty na App Store.

A minulý čtvrtek oznámil deník Los Angeles Times, že jim to potvrdil přímo Apple. Jeho mluvčí deníku napsal, že v souvislosti s aktualizovanou vývojářskou sadou pro aplikace iPhonu, iPodu touch a iPadu bylo přepracováno i licenční ujednání, jež nově zahrnuje možnost vytváření VoIP aplikací využívajících sítí mobilních operátorů.

To tedy znamená, že nejenom iPad, ale též iPhone budou moci provozovat VoIP hovory v 3G sítích, příslušné aplikace se samozřejmě již chystají, Skype už oznámil, že má takovou aplikaci připravenou, ale ještě čeká na vyjasnění nových podmínek, poté ji ihned zašle ke schválení.

Z iPadu tak bude možné volat a mělo by to přinést významnou změnu i pro iPhony, kde ovšem bude hodně záležet na nabízených tarifech v jednotlivých zemích, avšak alespoň hypoteticky si lze představit, že telefon půjde provozovat jenom s datovým tarifem, zatímco hlasové hovory by se obstarávaly přes VoIP.

Nová verze propagačního videa Applu k iPadu prozrazuje, že přístroj nepodporuje Flash

Při středečním představení iPadu bylo z ukázek brouzdání po Webu (prohlížečem Safari) zřejmé, že přístroj stejně jako iPhone nepodporuje Flash (místo odpovídajícího obsahu se na daném místě stránky zobrazil prázdný obdélník).

Proto velký rozruch vyvolalo propagační video Applu k iPadu na jeho webových stránkách, jež ve své původní verzi (zveřejněné minulou středu) naznačovalo, že iPad ve webových stránkách Flash zvládá, kupříkladu na stránce deníku New York Times se zobrazoval i Flash obsah.

Pochopitelně si toho všimlo hned několik serverů a začalo se spekulovat, zda Apple přece jen nějakou podporu Flashe nenabídne, brzy se však ukázalo, že to byly plané naděje, o víkendu Apple totiž původní video nahradil novou upravenou verzí, jež chybějící podporu Flashe už jasně přiznává.

Podle všeho původní video bylo poněkud „přizdobené“, zmíněné stránky nejspíš nepocházely z iPadu, avšak kvůli následnému mediálnímu rozruchu byl Apple nucen nenápadně „přiznat barvu“.

Celkem se to dalo čekat, Steve Jobs chová k Flashi téměř bytostný odpor a podporuje všechny možné snahy o jeho nahrazení obecnými webovými standardy. To by samozřejmě mělo své výhody, zvlášť když uvážíme dosud ne právě ideální implementaci Flashe na většině platforem, jenže zároveň nelze popřít, že se Flash obsahu dnes na Webu nachází skutečně hodně (zdaleka nejde jenom o reklamu), a tak tato záležitost nepochybně bude předmětem zuřivých sporů ještě hodně dlouho.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: