Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPhonu

25. listopadu 2009, 00.00 | V Jižní Koreji se iPhone začne prodávat 28. listopadu. Zrušení exkluzivity zvýšilo odbyt iPhonu v Evropě. A objevil se nový, tentokrát již skutečně nebezpečný červ napadající nezabezpečené iPhony s otevřeným firmwarem.

Opět se shromáždila řada zpráv o iPhonu, pro tento článek jsme vybrali následující tři:

V Jižní Koreji se bude iPhone prodávat od 28. listopadu

Minulý týden Apple překonal poslední legislativní překážky, jež mu bránily, aby začal svůj telefon prodávat také v Jižní Koreji. A už o víkendu bylo oznámeno datum, kdy se tak opravdu stane.

Tamní operátor KT potvrdil již kolující pověsti, na jihokorejský trh uvede iPhone v sobotu 28. listopadu. Měsíční paušál má činit 45 000 (670 Kč), 65 000 (970 Kč) nebo 95 000 (1 420 Kč) wonů, ceny telefonů se budou lišit podle uvedeného tarifu, 32GB iPhone 3GS s nejlevnějším paušálem vyjde na 396 000 wonů (5 900 Kč), s tím nejdražším již jen na 132 000 wonů (1 970 Kč). iPhone 3GS s 16 GB paměti a 8GB iPhone 3G budou s některými paušály dokonce nabízeny zdarma.

Ceny v Jižní Koreji jsou tak nižší než v USA, bude ovšem záležet na tom, co za dané paušály zákazníci KT dostanou (to operátor ještě neupřesnil), musíte si ale uvědomit, že jde o jeden z nejvyspělejších trhů mobilních telefonů na světě, kde je rychlé mobilní datové připojení naprosto běžné a velmi vyspělé telefony se tam prodávaly dávno před vznikem iPhonu.

Tamní výrobci jako LG a Samsung patří k největším dodavatelům mobilních telefonů na světě, jejich domácí trh navíc dlouho chránila vládní opatření. A z hlediska hardwarového vybavení mnohé modely zmíněných výrobců iPhone výrazně překonávají.

Telefon Applu by ovšem i tam měl podobně jako na jiných trzích těžit z množství snadno dostupných aplikací na App Store, v případě Jižní Koreje se ale rozhodně bude muset vypořádat s opravdu silnou konkurencí, na druhou stranou vstup na tento trh je též otázkou prestiže, bude zajímavé sledovat, jak si tam iPhone povede.

Zrušení exkluzivity vedlo k posílení prodeje v Evropě

Ve dvou velkých evropských zemích, Velké Británii a Francii, nedávno skončila exkluzivita prodeje iPhonu, začali ho prodávat také další operátoři (nikoli jako dosud pouze jediný) a na prodej telefonu to mělo blahodárný vliv.

V Británii počal vedle operátora O2 prodávat iPhone též Orange a jen za první den udal 30 000 kusů, od počátku příštího roku by navíc měl v této zemi nabízet iPhone i Vodafone.

Ještě výrazněji se ukončení exkluzivity projevilo ve Francii, už koncem loňského roku francouzské úřady exkluzivní prodej iPhonu zakázaly.vedle operátora Orange museli dostat šanci také další a nyní se z Francie stal největší evropský trh pro telefon Applu.

Odhaduje se, že podíl iPhonu na prodeji všech chytrých telefonů dosahuje až 40 procent, jenom ve třetím čtvrtletí letošního roku se tam prodalo 600 000 kusů, země galského kohouta tak významně přispěla k celosvětovému prodeji 7,4 milionu iPhonů za toto období, což znamenalo sedmiprocentní meziroční nárůst.

A někteří analytici si myslí, že v Británii by mohl být iPhone ještě úspěšnější, hlavně kvůli tomu, že v ní působí pět hlavních operátorů, zatímco ve Francii jen tři, ale to ukáže teprve budoucnost. V každém případě je však vidět, že prodeji rozhodně prospívá, když není iPhone vázán na jediného operátora.

Ovšem na dosud největším trhu iPhonu, v USA, exkluzivita stále přetrvává, výše zmíněné úspěchy v Evropě však vyvolaly spekulace, že by Apple mohl uvažovat o neprodloužení smlouvy s operátorem AT&T, která vyprší v roce 2010.

V USA je však situace složitější v tom, že kromě AT&T tam nikdo nenabízí celostátní 3G síť kompatibilní se současným iPhonem, objevily se ale pověsti, že by koncem příštího roku mohl Apple uvést nový model iPhonu schopný pracovat též v sítích CDMA (tento standard používá hlavní konkurent AT&T, operátor Verizon).

Nový červ pro iPhone je už skutečně nebezpečný

Před dvěma týdny se objevil první červ pro iPhone, nazvaný Ikee. Ovšem červ Ikee byl neškodný, měnil pouze tapetu iPhonu a jeho autor, australský programátor Ashley Towns, ho zamýšlel jako varování před bezpečnostní dírou, která vůbec existenci červa umožňuje.

Ale již tehdy bezpečnostní experti tvrdili, že by téhle zranitelnosti mohl někdo využít k vytvoření červa, co bude škodit a k tomu teď skutečně došlo.

Bezpečnostní firma F-Secure oznámila, že našla nového červa zaměřujícího se na nizozemské uživatele iPhonů, kteří používají internetové bankovnictví ING Direct, červ zákazníky přesměrovává na podvodnou stránku, jež napodobuje přihlašovací obrazovku ING a mohla by vylákat uživatelská jména a hesla k bankovním účtům. (ING Bank už zveřejnila na svém webu varování.)

Zatím červ napadl několik stovek přístrojů, ale F-Secure se domnívá, že by se mohl brzy rozšířit na tisíce dalších, šíří se totiž mezi iPhony sdílejícími stejný přípojný WiFi bod.

Nového červa ještě podrobněji popsala též bezpečnostní firma Intego, ta ho nazvala iBotnet.A a tvrdí, že červ vedle lokální sítě prohledává také další rozsahy IP adres, mimo jiné rozsahy patřící poskytovatelům připojení z Nizozemí, Portugalska, Maďarska a Austrálie, červ se tedy může nejspíš šířit i v těchto zemích.

Když je iBotnet.A aktivní, změní heslo telefonu (z „alpine“ na „ohshit“), aby ho uživatel nemohl sám změnit, poté se připojí na server v Litvě (to samozřejmě F-Secure též zjistila), z něhož stahuje nové soubory a data a naopak na něj posílá data zcizená z telefonu.

Nový červ dokáže na telefon stahovat spustitelné soubory a provozovat je tam, může tedy z napadených telefonů vytvořit takzvaný botnet (síť napadených počítačů nebo jiných přístrojů ovládaných záškodnickým softwarem a zneužívaných k dalším útokům), stejné varování vydala i F-Secure.

A jako obvykle Intego toto oznámení současně využila pro reklamu na svůj software Intego VirusBarrier X5, který nového červa umí odhalit.

Tentokrát však jde o opravdu „zlého“ červa, co přebírá vládu nad telefonem a provádí různé nekalé věci bez vědomí uživatele. Na druhou stranu zůstává jeho působnost stále dost omezená. Napadá totiž (stejně jako všichni červi tohoto typu) pouze iPhony s hackersky otevřeným (jailbroken) firmwarem, na nichž je nainstalovaný SSH a jimž uživatel nezměnil výchozí heslo („alpine“), což je trestuhodná nedbalost, srovnatelná s ponecháním klíčků v zapalování vozu postaveného na ulici.

Červ iBotnet.A je rozhodně docela nebezpečný, ale musíme zopakovat, že může napadnout jenom iPhony s otevřeným firmwarem, takže přístroje, které jejich majitelé nijak neupravili, nadále zůstávají v bezpečí. Na druhou stranu počet otevřených telefonů může být dost velký (podle některých odhadů jejich podíl činí až deset procent všech prodaných kusů).

Ale i tyhle iPhony budou zranitelné jen tehdy, jestliže jejich majitelé ponechají nastavené výchozí heslo. Měli by ho tedy v každém případě změnit, jinak bude hrozeb tohoto typu přibývat. Jedním z možných řešení by bylo, kdyby samotné nástroje pro otevírání firmwaru vyžadovaly změnu hesla.

Nový červ bude samozřejmě také pádným argumentem pro Apple, jak důležitá jsou jeho omezení a bude nyní moci poukazovat, jak nebezpečné a všeobecně škodlivé jsou hackerské úpravy jeho telefonu, ovšem při zachování základních bezpečnostních zásad se lze takovýchto hrozeb vyvarovat i na iPhonech s otevřeným firmwarem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: