Zprávy o iPhonu: první aplikace od Microsoftu, seznam neblokujících operátorů, odblokování iPhonu 3G, potíže hackerských nástrojů s Mac OS X 10.5.6 a Orange přišel o exkluzivitu ve Francii. (19.12.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: první aplikace od Microsoftu, seznam neblokujících operátorů, odblokování iPhonu 3G, potíže hackerských nástrojů s Mac OS X 10.5.6 a Orange přišel o exkluzivitu ve Francii. (19.12.08)

19. prosince 2008, 02.00 | Microsoft vydal svou první aplikaci pro iPhone, utilitu Seadragon využívající technologii Photosynth. Apple zveřejnil seznam operátorů, kteří neblokují či odblokovávají iPhone. iPhone Dev Team slibuje na Nový rok softwarový nástroj schopný odblokovat iPhone 3G. Mac OS X 10.5.6 narušuje fungování nástrojů iPhone Dev Teamu, avšak náprava je poměrně snadná. A francouzský antimonopolní úřad předběžně zrušil exkluzivitu operátora Orange pro prodej iPhonu ve Francii.

Během tohoto týdne se shromáždily také zprávy spojené s iPhonem, jež nyní předkládám:

První aplikace Microsoftu pro iPhone

Tato zpráva vzbudila možná až přílišný zájem médií, to ovšem příliš nepřekvapuje. Jde o to, že se v pondělí objevila první aplikace pro iPhone od Microsoftu.

Jmenuje se Seadragon Mobile a slouží k prohlížení obrázků ve vysokém rozlišení, byla optimalizována pro používání v 3G sítích a přes WiFi připojení.

01mm19122008f.jpg

Seadragon též dovoluje na iPhonu prohlížet galerie trojrozměrných obrazů vytvořených technologií Photosynth Microsoftu, která umožňuje poměrně snadno sestavit běžné digitální fotografie do trojrozměrných panoramat. Dále aplikace obsahuje možnost prohlížet obrázky s velmi vysokým rozlišením pomocí technologie DeepZoom (podrobnější popis viz například tady), umí přistupovat k obsahu experimentální galerie PhotoZoom a k obrázkům vytvořeným pomocí Deep Zoom Composeru. (Na osobních počítačích tyto technologie vyžadují Silverlight, jímž Microsoft hodlá soupeřit s Flashem Adobe.)

Microsoft nabízí svou vlastní mobilní platformu, Windows Mobile, která iPhonu konkuruje, ale podle produktového manažera vývojových laboratoří Microsoft Live Labs Alexe Dealeyho firmu k iPhonu přilákal jeho výkon.

iPhone je podle něj nejrozšířenější telefon s grafickým procesorem. Většina telefonů dnes neobsahuje akcelerátor grafiky, iPhone však ano, takže Microsoftu umožnil udělat to, co bylo předtím obtížné. Nešlo vzít nějaký přístroj Blackberry nebo telefon Nokie a napsat pro něj Seadragon bez podpory grafického procesoru (protože ten se nachází jen v některých z těchto přístrojů).

02mm19122008f.jpg

A tak volba nakonec padla na iPhone, Microsoft se tím ovšem zároveň snaží přilákat zájemce k některým svým technologiím, jimiž hodlá konkurovat jiným významným výrobcům softwaru (zejména Adobe), tudíž to od něj není tak úplně nezištný krok.

Sice se vlastně jedná o produkt vývojových laboratoří Microsoftu, přesto ovšem mnozí považují za ironické, že použily jako první platformu pro Seadragon Mobile právě iPhone, pamatují si, jak se výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer (jemuž Bill Gates přenechal rozhodování o provozních záležitostech firmy) smál při představení prvního iPhonu.

03mm19122008f.jpg

Seadragon se nabízí zdarma na App Store. Laboratoře Microsoft Live Labs zveřejnily na svém webu video předvádějící tuto aplikaci, k jeho přehrání si však musíte stáhnout Silverlight, ovšem příslušné video se již objevilo i na YouTube.

Apple zveřejnil seznam neblokujících operátorů

Už při uvedení iPhonu 3G na trh letos v létě se ukázalo, že někteří operátoři telefon neblokují, ostatně právě naše země patřila k prvním, kde se iPhone 3G začal prodávat neblokovaný.

Apple nyní usnadnil orientaci v tom, jak to vypadá s blokováním jeho telefonu v různých zemích světa, zpřístupnil totiž seznam, v němž vypisuje jednotlivé operátory prodávající iPhone (seřazené abecedně podle anglických názvů zemí, ve kterých působí) a pro každého operátora uvádí, zda telefon prodává blokovaný a pokud ano, zda nabízí možnost jeho oficiálního odblokování. Tento podpůrný dokument, zformátovaný jako tabulka, dále obsahuje odkazy na podporu jednotlivých operátorů a také udává, jestli daný operátor podporuje vizuální a standardní hlasovou poštu.

04mm19122008f.jpg

Pohled do tabulky ukazuje, že většina zemí sice telefon stále blokuje, ale poměrně hodně operátorů zároveň poskytuje možnost odblokování telefonu (samozřejmě často za poplatek a s různými omezujícími podmínkami).

Přibylo však zemí, kde se telefon prodává neblokovaný. Naše země k nim patří, iPhone neblokuje žádný ze tří českých operátorů, kteří tak ani nemohou nabízet oficiální odblokování. Neblokovaný telefon se ovšem prodává i v některých jiných zeních, například v Belgii, Itálii, Hongkongu, Jižní Africe, Macau, Rusku, Řecku či Turecku.

A nově se k zemím, kde se iPhone 3G bude prodávat neblokovaný, přidal Tchaj-wan, kde ho sice bude nabízet jediný operátor Chunghwa Telecom, avšak navzdory předchozím prohlášením telefon nebude nijak omezovaný.

Je dost pravděpodobné, že se iPhone bude ze zemí, v nichž se prodává neblokovaný, vyvážet do jiných zemí (v případě Tchaj-wanu hlavně do kontinentální Číny, kde ještě prodej iPhonu ani nebyl oficiálně zahájen, „šedými kanály“ se jich tam však již dostalo docela dost).

Jak už bylo řečeno, právě Česká republika patří k zemím, kde iPhone není nijak omezovaný, na druhou stranu však u nás nemá příliš velkou podporu, protože zatím pro něj není dostupná ani česká lokalizace.

iPhone Dev Team chystá softwarové odblokování iPhonu 3G

Zrovna pro nás tohle nemá valný význam, ale jak plyne z předchozí zprávy, v řadě zemí se iPhone 3G prodává blokovaný na daného operátora. To pochopitelně vyvolalo poptávku po neoficiálních možnostech odblokování, jenže to se zatím nikomu nedařilo.

Avšak v úterý známý hackerský tým iPhone Dev Team oznámil, že se mu konečně podařilo vytvořit softwarový nástroj, který vlastníky iPhonu 3G osvobodí od pout s určenými operátory (podrobnosti najdete na blogu týmu).

05mm19122008f.jpg

Tento software, kódově označený „yellowsn0w“, se zatím nachází v poněkud „surovém“ stavu, tým ho teď zapracovává do uživatelsky přívětivé aplikace s jednoduchým ovládáním, na způsob ostatních svých nástrojů (nástroje Pwnage Tool pro otevření – jailbreaking – firmwaru a odemykače baseband kódu BootNeuter).

iPhone Dev Team plánuje, že tento software uvolní pro veřejnost 31. prosince 2008, takže na Nový rok 2009 by už měl být k dispozici všem zájemcům.

Pro odblokování bude potřeba otevřený (jailbroken) iPhone 3G s baseband kódem verze 2.11.07 nebo nižší. Pro zajištění, že si iPhone zachová odblokovatelnou verzi baseband kódu, tým doporučuje, aby uživatelé nepoužívali nástroj QuickPwn a nenasazovali aktualizace firmwaru od Applu dosud nepodporované otevírající utilitou Pwnage Tool.

Mac OS X 10.5.6 narušuje fungování nástrojů Pwnage Tool a QuickPwn

Již se o tom objevila zmínka v diskusích, zde se na to podíváme blíže. Jak víte, Apple v pondělí vydal Mac OS X 10.5.6. Ten přinesl řadu vylepšení, ukazuje se však, že narušuje používání hackerských nástrojů iPhone Dev Teamu. Chcete-li otevřít (jailbreak) firmware iPhonu či iPodu touch (první generace, pro druhou generaci dosud otevření firmwaru možné není) anebo odblokovat původní iPhone, s nástroji PwnageTool nebo QuickPwn zmíněného týmu se vám to pod Mac OS X 10.5.6 nepovede. Potvrzuje to také Erica Sadun na Ars Technice, problém podle všeho spočívá v tom, že Mac s Mac OS X 10.5.6 nerozezná připojený iPhone či iPod touch v režimu DFU (režimu aktualizace firmwaru zařízení). Problémy s režimem DFU nastaly už u nových notebooků Applu představených letos v říjnu a způsobují to ovladače pro rozhraní USB, dodávané v podobě rozšíření jádra (kernels extensions – kexts). S Mac OS X 10.5.6 se tyto ovladače rozšířily na všechny Macy.

Samozřejmě o tom ví též iPhone Dev Team a na svém blogu tuhle záležitost zmiňuje, nabízí tři možná řešení.

První spočívá v nahrazení kext rozšíření z rodiny IOUSBFamily.kext těmi z Mac OS X 10.5.5 a poté se musí nechat zrekonstruovat kextcache, to by ovšem měli provádět pouze ti, kdo se v tom opravdu vyznají.

Druhá možnost je poměrně triviální, stačí vložit mezi USB zařízení v DFU režimu (tedy iPhone nebo iPod touch) a Mac s Leopardem 10.5.6 USB rozbočovač (hub).

A třetí možnost působí poněkud ironicky (podotýká samotný tým), můžete totiž použít .ispw soubor nástroje Pwnage Tool vytvořený pod Windows.

06mm19122008f.jpg

Úprava USB ovladačů v Mac OS X 10.5.6 samozřejmě vyvolává otázku, zda to učinil Apple úmyslně. iPhone Dev Team věří, že se jedná o chybu v jádru systému, nikoli o úmysl Applu. Erica Sadun naopak záměr Applu nevylučuje, jako možný motiv vidí to, že otevření firmwaru tvoří předstupeň k odblokování iPhonu. Sice připouští, že se iPhone v řadě zemí prodává neblokovaný, jenže v USA stále platí exkluzivní smlouva mezi Applem a AT&T, jež možnosti oficiálního odblokování značně omezuje (a tento trh nadále patří k nejdůležitějším). Jednoznačnou odpověď ovšem nezná nikdo kromě zúčastněných pracovníků Applu, takže se tom dá jenom spekulovat.

V každém případě Mac OS X 10.5.6 používání hackerských nástrojů iPhone Dev Teamu poněkud ztěžuje, ale jak plyne z výše uvedeného, nejde o nepřekonatelnou překážku, navíc lze předpokládat, že tým brzy přijde s odpovídající aktualizací svých utilit.

Ve Francii musí Apple zrušit exkluzivitu iPhonu pro Orange

Francie patřila k prvním zemím, v nichž se začal iPhone prodávat mimo USA a již tehdy se exkluzivním prodejcem telefonu Applu stal operátor Orange (vlastněný bývalým státním monopolem France Telecom). Tato exkluzivita se ovšem střetávala s francouzskou legislativou, jež na podobné dohody nehledí zrovna přívětivě, právě konflikty s francouzskými zákony byly důvodem zpoždění při zahájení prodeje původního iPhonu ve Francii, nakonec to dopadlo tak, že Apple musel umožnit odblokování telefonu. Exkluzivita pro Orange však stále zůstávala a platilo to i pro iPhone 3G, který se ve Francii začal prodávat letos v létě.

Avšak to se brzy zřejmě změní, protože ve středu francouzský antimonopolní úřad vydal rozhodnutí, jímž se exkluzivita iPhonu pro Orange ve Francii zakazuje.

Začalo to tím, že 18. září třetí největší francouzský mobilní operátor Bouygues Telecom podal stížnost k francouzskému regulátorovi mobilního trhu, namítal, že smlouva mezi Applem a konkurenčním operátorem narušuje volnou soutěž a zákony o cenových dohodách.

Úřad ve středu rozhodl, že Apple musí exkluzivitu pro Orange okamžitě ukončit, zatím však jde o dočasné a předběžné opatření, zatímco úřad bude dále zkoumat opodstatněnost stížnosti Bouygues Telecomu.

Apple musí iPhone zpřístupnit všem ostatním francouzským operátorům a navíc, po dobu platnosti předběžného opatření, nesmí s France Telecomem uzavřít žádnou další exkluzivní smlouvu na budoucí modely iPhonu.

Francouzský antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí uvedl, že exkluzivní smlouva Applu s Orange představuje vážnou a bezprostřední hrozbu konkurenci na mobilním trhu a nutí zákazníky vydávat vysoké a nespravedlivé poplatky, jestliže se pokusí změnit operátora. (Umíte-li francouzsky a vydržíte-li prokousávat se právními texty, nachází se rozhodnutí antimonopolního úřadu zde, v podobě 48stránkového PDF dokumentu).

Bouygues Telecom rozhodnutí pochopitelně uvítal a prohlásil, že se těší, až bude moci v blízké budoucnosti nabídnout iPhone svým zákazníkům, naopak France Telecom se hodlá proti tomuto rozhodnutí odvolat. Není to tedy ještě definitivní, ale pokud ho potvrdí také odvolací orgány, stane se Francie další zemí, kde se iPhone bude prodávat bez omezení. A to by mohlo, vzhledem k velikosti a významu Francie, dost významně ovlivnit způsob prodeje iPhonu i v jiných zemích, přinejmenším v Evropě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: